OPIS PATRONATÓW
RAY BRADBURY - "451 FAHRENHEITA"
Menu

Ray Bradbury - 451 FahrenheitaRay Bradbury - 451 FahrenheitaTytuł: 451 Fahrenheita
Autor: Ray Bradbury
Data wydania: 19.05.2008r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: okładka miękka, okładka twarda
Informacje o autorze: Ray Bradbury
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, informacje o autorze, fragment książki

Ray Bradbury - "451 Fahrenheita" - jedna z najwspanialszych opowieści SF wszech czasów. Antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach.

ROBERT J. SZMIDT - "APOKALIPSA WEDŁUG PANA JANA"
Menu

Robert J. Szmidt - Apokalipsa według Pana JanaTytuł: Apokalipsa według Pana Jana
Autor: Robert J. Szmidt
Data wydania: 16.05.2008r.
Wydawca: Fabryka Słów
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, konkurs, recenzja

Apokalipsa według Pana Jana

Robert J. Szmidt - "Apokalipsa według Pana Jana"wznowienie doskonałej, polskiej powieści postapokaliptycznej.

Polska dwa lata po nuklearnym piekle. Świat ruin, gdzie pieczony szczur to nie lada przysmak, a włosy i gładka skóra znamionują wyklętych. "Wybrańców", którym dane było dni zagłady przeczekać w przeciwatomowych schronach. Pan Jan ma wizję. Supermocarstwowej Czwartej Rzeczpospolitej odbudowanej na zgliszczach wypalonej nuklearnym ogniem Europy. Do rządzonego przez niego żelazną ręką Wrocławia wjeżdżają pancerne kolumny "Wybrańców". Wraz z nimi notable żądni powrotu do władzy. Doborowe oddziały stają przed tłumem skazanym na powolną śmierć od ran i promieniowania.

Rozpoczyna się podstępna gra, której stawka jest większa niż życie. Utopia staje się rzeczywistością, a rosnąca armia postnuklearnego dyktatora rozszerza granice Wolnego Miasta Wrocław. Jednak na drodze do urzeczywistnienia planu podboju świata staje nie tylko niezależna Wielkopolska, ale i inny, kto wie, czy nie groźniejszy przeciwnik...

ANDRZEJ ZIMNIAK - "JAK NIE ZGINIE LUDZKOŚĆ"
Menu

Andrzej Zimniak - Jak nie zginie ludzkośćTytuł: Jak nie zginie ludzkość
Autor: Andrzej Zimniak
Data wydania: 11.04.2008r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy, na stronie autora
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, fragmenty książki

Andrzej Zimniak - Jak nie zginie ludzkość

Andrzej Zimniak - "Jak nie zginie ludzkość" - wizja świata niedalekiej przyszłości w ujęciu popularnonaukowym. Gwarancją jakości i poziomu tej książki jest już sam Andrzej Zimniak - naukowiec, autor czterdziestu prac naukowych z dziedziny chemii, ale także publicysta oraz pisarz fantastyczno-naukowy.

Tą książkę trzeba przeczytać - zanim będzie za późno!!!


TYLKO ORYGINALNY FALLOUT
Menu

Tylko Oryginalny Fallout

Społeczna akcja scenowa TYLKO ORYGINALNY FALLOUT (w skrócie TOF, popularnie zwana też TOFiK - Tylko Oryginalny Fallout i Kropka). Jej celem jest informowanie, promocja a przez to zachęcanie do zakupu oryginalnych wydań gier z serii Fallout.

Tablica informacyjna TOFiK'a na forum Shamo.

TORNADO
Menu

TornadoNazwa: Tornado - edycja ósma
Opis: antykonwent postapokaliptyczny
Czas: 12 - 18.07.2010r.
Miejsce: Głuchołazy
Informacje o imprezie: www.tornado.info.pl
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, utworzenie hasła na Wikipedii

Organizatorzy o konwencie:

Konwent Tornado to ogólnopolski zjazd miłośników post-apokalipsy. Z różnych postapokaliptycznych uniwersów największy nacisk w programie położony jest na Neuroshimę. Również w Neuroshimowych ZSA - Zasranych Stanach Ameryki - odbywa się akcja gry terenowej. Tornado odbywa się w dużej części w plenerze. Należy zabrać ze sobą namiot i inne biwakowe akcesoria. Pomimo usytuwania terminu imprezy w środku lipca, warto na wszelki wypadek wziąć również ciepłe ubrania, noce mogą zdarzyć się dość zimne. Na terenówkę konieczne będzie również zabranie stroju pasującego do realiów post-apokalipsy..

AVANGARDA
Menu

AvangardaNazwa: AVANGARDA V
Opis: ogólnopolski konwent miłośników fantastyki
Czas: 2 - 5.07.2009r.
Miejsce: Warszawa - Zespoł Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej przy al. Stanów Zjednoczonych 24
Informacje o imprezie: www.ava.waw.pl
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

Słowo od organizatorów:

AVANGARDA V jest kolejną odsłoną ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki. Jest jedyną tego typu dużą imprezą cykliczną w Warszawie.

W trakcie imprezy przewidziane jest ok. 500 godzin prelekcji tematycznych, konkursów, turniejów, sesji gier fabularnych, gier na świeżym powietrzu i spotkań z zaproszonymi gośćmi. Konwent jest wydarzeniem kulturalnym łączącym w sobie cechy zlotu fanów i konferencji naukowej. W trakcie imprezy uczestnicy - oprócz uczestniczenia w atrakcjach związanych z ich zainteresowaniami, takich jak prelekcje tematyczne, panele dyskusyjne, gry i konkursy - mają okazję spotkać się z przedstawicielami świata literatury, sztuki i nauki. Nie tylko pisarze, ale także tłumacze, twórcy filmowi i wydawcy opowiadają o swoich zainteresowaniach, planach i aktualnych wydarzeniach związanych z ich pracą twórczą. Zaproszeni wykładowcy akademiccy dzielą się ze słuchaczami informacjami na temat aktualnych odkryć naukowych, ciekawostek historycznych i badań kulturowych.

Bogaty, zróżnicowany program i pozytywnie oceniany poziom organizacji sprawiają, że nasz konwent cieszy się coraz większym powodzeniem i uznaniem - zarówno uczestników, zapraszanych gości, jak współpracujących firm i instytucji. Jest też wysoko oceniany przez pisma i internetowe serwisy związane z fantastyką i grami.

Głównym organizatorem AVANGARDY V jest Stowarzyszenie 'Avangarda' - organizacja non-profit zrzeszająca młode, aktywne i przedsiębiorcze osoby. Zasadnicze działania Stowarzyszenia ukierunkowane są na propagowanie zainteresowań związanych z fantastyką i wspieranie artystycznej działalności nieprofesjonalnej. Naszym głównym celem jest integracja uczestników imprezy oraz zachęcenie młodzieży do zapoznania się z możliwościami spędzania wolnego czasu oferowanymi przez różnorodne odmiany związanego z fantastyką hobby.

Konwent planowany jest na przyjęcie ok. 1500 uczestników, dla których przygotowywane jest prawie 500 godzin atrakcji, podzielonych na 20 równoległych czasowo bloków. Mamy nadzieję, że zadowolą one nie tylko konwentowych weteranów, ale przede wszystkim zachęcą osoby, dla których będzie to pierwsza tego typu impreza, do dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska fanów.

KRESKON
Menu

Kreskon 2009Nazwa: KRESKON 2009
Opis: konwent miłośników fantastyki
Czas: 26 - 28.06.2009r.
Miejsce: Tomaszów Lubelski - Zespoł Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego ul. Wyspiańskiego 8
Informacje o imprezie: www.kreskon.konwent.pl
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

Tegoroczna impreza to już czwarte spotkanie z fantastyką w Tomaszowie Lubelskim! W tym roku ponownie zbierzemy się w LO im. Bartosza Głowackiego. Będą prelekcje, dyskusje, konkursy i pokazy, ale żeby było naprawdę fantastycznie to WY musicie przybyć!


PORYTKON
Menu

Porytkon 3 1/3Nazwa: PORYTKON 3 1/3
Opis: konwent miłośników fantastyki oraz japońskiej popkultury
Czas: 23 - 25.10.2009r.
Miejsce: Sosnowiec - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Gwiezdnej 2
Informacje o imprezie: www.porytkon.irpg.pl
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, reportaż, fotoreportaż

Porytkon 3 1/3 to konwent, czyli zjazd miłośników określonej tematyki - w tym wypadku fantastyki (fantasy, science-fiction, postapokalipsa, horror itp.) oraz japońskiej popkultury (mangi, anime, japońskich gier komputerowych itp.). Przez 3 dni w końcówce października 2009 fani będą wspólnie się bawić, brać udział w konkursach i turniejach, oglądać projekcje filmowe, grać w gry fabularne, bitewne czy karciane, chodzić na prelekcje, oglądać pokazy walk, tańca z ogniem czy występy teatralne i robić wiele innych rzeczy związanych z ich zainteresowaniami.

Program Porytkonu 3 1/3 składa się z kilku głównych bloków tematycznych: bloku fantastyki, bloku japońskiej popkultury, potocznie nazywanego "mangowym", bloku multimedialnego, bloku bitewniaków i bloku karcianek. W ramach tych bloków będą się odbywały prelekcje, konkursy, turnieje i inne tematyczne punkty programu. Poza blokami znajdują się dalsze elementy, które wychodzą poza podziały i łączą różne kierunki tematyczne. Będzie więc można obejrzeć pokaz walk Wikingów, podziwiać fireshow czy wciąż udział w meczu piłki nożnej ("Derby Fandomu"). Atrakcji będzie wiele, a ich opisy z czasem będą się pojawiać na stronie Porytkonu.

KRZYSZTOF KOCHAŃSKI - "ZABÓJCA CZAROWNIC"
Menu

Krzysztof Kochański - Zabójca czarownicTytuł: Zabójca czarownic
Autor: Krzysztof Kochański
Data wydania: 11.07.2009r.
Wydawca: Wydawnictwo Runa
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, konkurs

"Zabójca czarownic" to wyprawa w świat przyszłości - tajemniczych planet i postapokaliptycznych światów, gdzie zaawansowana technologia miesza się z magią, a obcość wyznacza nowe granice człowieczeństwa.

Jak bowiem ocenić prawdziwe intencje czarownicy, która prześladuje mieszkańców świeżo skolonizowanej planety Chiropter? Czy lekarstwo na mroźnicę, chorobę, na którą umierają ludzie na planecie Alceda, jest naprawdę błogosławieństwem? Jak odmieni się los ochroniarza pewnego mafiosa, kiedy wyląduje na planecie Kedrus, gdzie tubylcy uprawiają przedłużającą życie Trawę? Co grozi komiwojażerowi w noc księżycowej pełni? Kogo szuka mechaniczny dom w świecie po apokalipsie i do czego posłużą dziewice, uwięzione przez smoka w magicznych sarkofagach? W światach Krzysztofa Kochańskiego nic nie jest oczywiste ani łatwe, a granice wyobraźni wyznacza jedynie Wszechświat.

TADEUSZ MESZKO - "2012 GNIEW OJCA: DZIECI SŁOŃCA"
Menu

2012 Gniew Ojca - Tadeusz MeszkoTytuł: 2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca
Autor: Tadeusz Meszko
Data wydania: 9.11.2009r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy, na stronie autora
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, konkurs, konkurs 2, wywiad, recenzja

2012 Gniew Ojca - Tadeusz Meszko Powieść Tadeusza Meszko tylko pozornie jest kolejną powieścią wykorzystującą wątek bezsilności człowieka wobec okrutnej przyrody, jako podstawę do opowiedzenia wciągającej historii. Wizja zagłady spowodowanej wybuchem na Słońcu wydaje się być przerażająca, ale jednocześnie całkowicie zmyślona i fikcyjna.

"2012 - Gniew Ojca" Tadeusza Meszko jest pozycją unikalną o tyle, że dosyć trudno zakwalifikować ją do konkretnego nurtu. Niby jest to książka akcji, w której występują terroryści, agenci, a nawet prezydent USA, w której opisane są ciekawe miejsca, jednak nie jest nastawiona tylko na akcję. Niby jest to książka katastroficzna, bo już sam tytuł to sugeruje, ale nie jest to przedstawianie wyłącznie futurystycznych i pełnych dynamizmu wizji katastrof. Dostajemy też porcję fantastyki, bo autor daje nam na kartach wizje sterowania pogodą znacznie bardziej wymyślne od zasiewania chmur jodkiem srebra. Mamy więc przed sobą tekst, który stoi na granicy klasycznych gatunków i powoduje, że czytelnik może być nieco zmieszany na początku, zanim wciągnie go przyspieszający i precyzyjnie przez autora sterowany ciąg zdarzeń.

2012 Gniew Ojca - Tadeusz Meszko

ALMANACH FANTASTYKI - "KROKI W NIEZNANE"
Menu

Almanach fantastyki - Kroki w nieznaneTytuł: Kroki w nieznane
Forma: opowiadania
Tłumaczenie: red. Mirek Obarski
Data wydania: 7.12.2009r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy i na stronie książki
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, tło strony

Piąta odsłona kultowego już almanachu. Jak co roku pokazujemy najlepszych autorów i ich najlepsze opowiadania, sygnalizujemy, na co w światowej fantastyce warto zwrócić uwagę. W tegorocznym tomie, obok pisarzy brytyjskich, amerykańskich i australijskich, także doskonały autor z Argentyny oraz nowe, "gorące" nazwiska z Rosji i Ukrainy.
Dla tego tomu Mirek Obarski przygotował opowiadania nie tylko z obszaru anglojęzycznego, ale także z Rosji i Argentyny.

Kroki w nieznane po prostu trzeba mieć i znać, by móc powiedzieć o sobie: "znam się na fantastyce".

GREG BEAR - "DZIECI DARWINA"
Menu

Dzieci Darwina - Bear GregTytuł: Dzieci Darwina
Autor: Greg Bear
Tłumaczenie: Janusz Pultyn
Data wydania: 30.11.2009r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny

Dzieci Darwina to kontynuacja Radia Darwina, z akcją dziejącą się jedenaście lat później. Dorastają dzieci SHEVY, mające niezwykłe uzdolnienia, lecz inne, co budzi lęk "starej" ludzkości.

Kaye Lang i Mitch Rafelson ze swą córką Stellą muszą się ukrywać przed rządem, wymyślającym coraz to nowe sposoby na odseparowania nowej rasy, oraz zagubionymi, przerażonymi ludźmi. Ludzkość stoi przed może najważniejszym w swych dziejach egzaminem, musi się na nowo zdefiniować, określić, kim jest człowiek, gdzie przebiegają jego granice, jaka ma być jego przyszłość. Czy zda ten egzamin?

Dylematy mają także dzieci Darwina, dysponujące groźną bronią, skrytymi w swym genomie wirusami, które mogą zniszczyć dotychczasowy typ człowieka. Czy wobec prześladowań zechcą z niej skorzystać? Panorama różnych postaw zmusza czytelnika, aby i on zaczął się zastanawiać nad własną definicją człowieczeństwa.

ROBERT J. SZMIDT - "SAMOTNOŚĆ ANIOŁA ZAGŁADY"
Menu

Robert J. Szmidt - Samotność Anioła ZagładyTytuł: Samotność Anioła Zagłady
Autor: Robert J. Szmidt
Data wydania: 20.11.2009r.
Wydawca: Fabryka Słów
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner, konkurs, fragmenty, 2 recenzje

Nie powiem: Świeć Panie nad ich duszami... bo one same muszą teraz nieźle świecić.

Sue i Adam przyszli na swoją zmianę w tajnej bazie wojskowej. Są aniołami zagłady. Spoczywa na nich obowiązek odpalenia rakiet w godzinie 0. Latami szkoleni i wyselekcjonowani, wydają się na taką okoliczność wszechstronnie przygotowani. Przyszła chwila prawdy. Pozorowany atak szybko okazał się Armagedonem, uśmiercającym każdą, opartą na białku, formę życia.
Jednka Sue i Adam należą do wybrańców z szansą na przetrwanie. Przed nimi 10 lat spokojnego snu w kompleksie kriogenicznym. I miejsce w "Arce", czyli udział w projekcie odbudowy życia na Ziemi.
Przyszła kolejna chwila prawdy. Komputer budzi Adama długo przed czasem...

POWIEŚĆ DROGI. RAJD PRZEZ WYLUDNIONĄ AMERYKĘ. PODRÓŻ W GŁĄB KAŻDEGO Z NAS. NIE TYLKO DLA FANÓW "FALLOUTA".

JOE HALDEMAN - "WIECZNA WOJNA"
Menu

Wieczna Wojna - Joe HaldemanTytuł: Wieczna Wojna
Autor: Joe Haldeman
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 15.12.2009r. (wydanie II)
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

Nagrody: HUGO Award, Locus Award, Nebula Award, Nagroda SFINKS

Jeśli sądzisz, że w wojnie przyszłości będzie się walczyło tylko na lasery i antymaterię, to jesteś w błęzie. Gdy idzie o życie w ruch idą noże, zęby, miecze i łuki...

Wojna kosmiczna to piekło... Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym... Prawdziwym wyzwaniem dla Mandelli okazały się zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy walczył w kosmosie. Mandella postarzał się o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki...

Wieczna wojna ma zostać wkrótce sfilmowana przez twórcę Obcego i Blade runnera - Ridleya Scotta. Na kanwie tej powieści, belgijski grafik Marvano narysował kultowe arcydzieło komiksu.

JOHN WYNDHAM - "DZIEŃ TRYFIDÓW / POCZWARKI"
Menu

Dzień tryfidów / Poczwarki - John WyndhamTytuł: Dzień tryfidów / Poczwarki
Autor: John Wyndham
Data wydania: 27.01.2010r. (wydanie II)
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, recenzja, fragmenty, banner

Dwie klasyczne powieści brytyjskiego pisarza Johna Wyndhama, obie pokazują postapokaliptyczną Ziemię i kondycję człowieka w chwili zagrożenia całego gatunku.

DZIEŃ TRYFIDÓW - sfilmowana w 1963, a w 2009 powstał serial TV.

Ludzkość wychodowała drapieżną roślinę, potrafiące poruszać się tryfidy. Pech chce, że w wyniku przejścia przez niezwykły rój meteorów ludzkość zapada na ślepotę i zdana jest na łaskę tych nielicznych, którzy wzrok zachowali, a także na szybko rozmnażających się tryfidów.

TADEUSZ MESZKO - "2012 GNIEW OJCA: DZIECI BOGA"
Menu

2012 Gniew Ojca - Tadeusz MeszkoTytuł: 2012 Gniew Ojca: Dzieci Boga
Autor: Tadeusz Meszko
Data wydania: 23.03.2010r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny

Drugi tom thrillera Tadeusza Meszki.

Na dacie 21 grudnia 2012 roku kończy się kalendarz Majów. Do przewidywanej daty końca świata zostało 5 miesięcy.

Daniel Bates i Maria Valevsky pracują na dwóch frontach kampanii wyborczej, by przed wiecami wyborczymi zadbać o dobrą pogodę dla kandydatów na prezydenta. Lecz ich głównym problemem jest zbliżający się termin słonecznego ataku. Próbują ostrzec wszelkie instytucje, które mogłyby zmniejszyć skutki ataku słońca.

Najpierw dochodzi do serii wybuchów na Słońcu. Skutki są fatalne. W wielu regionach świata nie ma prądu, zostają uszkodzone gazo- i ropociągi. Atak Słońca sprowadza świat do, przewidywanej przez Batesa, epoki "Nowego średniowiecza".
Dla wielu do dopiero początek prawdziwych kłopotów, gdy słońce oszaleje i zaniknie pole magnetyczne Ziemi. Prezydent Barack Obama waha się, czy przerwać wyścig do Białego Domu i ogłosić stan klęski żywiołowej na terenie USA. W debatach wyborczych jego kontrkandydat zarzuca mu brak działania. A termin wyborów zbliża się nieubłaganie, notowania obecnego prezydenta maleją.

Fundacja "Survive 2012" otrzymuje zezwolenie na wykopaliska w Egipcie. Lecz do przepowiedzianej przez Majów daty końca świata zostały jedynie dwa miesiące. Czy Adam Envisage zdąży odnaleźć labirynt, w którym ukryta jest tajemnica jak uchronić się przed Apokalipsą? Czy rok 2012 to rzeczywiście ostatni rok naszej cywilizacji?

ROBERT J. SZMIDT - "ALPHA TEAM"
Menu

Robert J. Szmidt Alpha TeamTytuł: Alpha Team
Autor: Robert J. Szmidt
Data wydania: 2010r.
Wydawca: Fabryka Słów
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny

Chcesz wiedzieć jak to jest, kiedy widzi się w celowniku twarz dziecka? Jesteś wtedy ostatnim śmieciem. By nie zwariować musisz traktować świat jak grę komputerową. Po prostu liczysz sobie punkty...

Kiedy przychodzi rozkaz odpalenia głowic wcale nie czujesz się Bogiem.

Podobno w postnuklearnych ruinach wciąż jeszcze żyją ludzie, którzy nie mieli szczęścia i miejsca w schronie. Wegetują niczym szczury ukrywając się przed "Kasandrą". Ale to chyba tylko plotka, taka jak ta, że zagładę zafundował nam jakiś nawiedzony haker.

Spis opowiadań:

GREG EGAN - "TERANEZJA"
Menu

Teranezja - Greg EganTytuł: Teranezja
Autor: Greg Egan
Data wydania: 17.02.2010r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny,

Dziewięcioletni Prabir Suresh mieszka z młodszą siostrą, Madhusree, w odległym zakątku świata. Na malutkiej, zapomnianej niemal przez wszystkich, wyspie. To raj, którego próżno szukać nawet na mapach regionu - Teranezja. Tam właśnie ich rodzice, biolodzy, badają pewien gatunek motyli, który dość niepojętym i dziwnym trafem pozostał nieodkryty aż do dwudziestego pierwszego wieku.

Przez Indonezję przechodzi jednak fala wojny domowej, wywracając do góry nogami życie Prabira i Madhusree, nieodwołalnie kończąc ich idyllę. Mija dwadzieścia lat, a Prabira wciąż dręczy poczucie winy i odpowiedzialności za siostrę. Ta bowiem, nie słuchając rad brata, powraca na Teranezję, by kontynuować tam zapomnianą pracę rodziców. Chce rozwiązać zagadkę tajemniczych motyli, lecz okazuje się to zaledwie czubkiem góry lodowej...

Napotyka bowiem przedziwne rośliny i zwierzęta, tak odległe od wszelkich znanych i spokrewnionych z nimi gatunków, aż budzi to przekonanie, iż obserwowane u nich mutacje nie mogą być dziełem przypadku. Kierowany troską o Madhusree Prabir wyrusza na Teranezję w poszukiwaniu siostry... Witajcie na Teranezji, gdzie zabierze was Greg Egan, zdobywca m.in. nagrody Hugo, uważany za czołowego przedstawiciela SF lat 90.

Witajcie na wyspie, gdzie znana powszechnie teoria ewolucji wydaje się nie mieć żadnego sensu.

W wydawnictwie Solaris ukazały się dotychczas "Kwarantanna" i "Miasto Permutacji" tego autora oraz kilka opowiadań zamieszczonych w antologii "Kroki w nieznane".

R-KON
Menu

R-kon 2010Nazwa: R-KON
Opis: konwent miłośników gier i fantastyki
Czas: 12 - 14.03.2010r.
Miejsce: Rzeszów - Gimnazjum nr 1 przy ul. K. Pułaskiego 11
Informacje o imprezie: rkon.org
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

To impreza kulturalna, która odbędzie się w Rzeszowie, w dniach 12-14 marca 2010 roku. Nasz zlot to ogólnopolska impreza (największa w woj. podkarpackim), przyciągająca rokrocznie niemal pół tysiąca uczestników.

R-kon jest zlotem miłośników szeroko pojmowanej fantastyki - od Gwiezdnych Wojen i Star Treka aż po Conana Barbarzyńcę. A także okazją dla spotkania fanów wszelkich odmian gier - fabularnych, karcianych, planszowych, strategicznych czy komputerowych. Nadchodząca impreza jest kontynuacją jednego z bardzo dobrze ocenianych i chętnie odwiedzanych konwentów organizowanych od 2003 roku, oraz ma bardzo dobry feedback społeczności internetowej.

Fani, którzy przyjadą na R-kon będą mieli okazje brać udział w spotkaniach z pisarzami oraz redakcjami pism, będą uczestniczyć w prelekcjach, dyskusjach, konkursach czy innych eventach. Planujemy zaprosić gości honorowych - pisarzy i redaktorów z czołowych polskich wydawnictw. Szykujemy multum rozrywek dla naszych uczestników. Nasi goście będą mieli także możność zagranie w różnego rodzaju gry - komputerowe i konsolowe na prezentacjach, planszowe i karciane w ramach games room'u, w fabularne u zaproszonych Mistrzów Gry, czy w LARPy.

2012: The Day of Fallout
Menu

Teranezja - Greg EganTytuł: 2012: The Day of Fallout
Data wydania:
Wydawca: ESSENCEGAME
Informacje o grze: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

2012: The Day of Fallout jest planszową grą taktyczną dla 2 graczy. Gra toczy się w roku 2012 i osadzona jest na Ziemi po nuklearnej wojnie z rasą Arkarian. Celem gry jest poprowadzenie swojej armii - jednej z dwóch uczestniczących w konflikcie - do zwycięstwa i przejęcie kontroli nad Ostatnim Dystryktem. Cały świat bazuje na powieści o tym samym tytule, która ukaże się jeszcze w tym roku. Planowana premiera gry to przełom kwietnia i maja 2010 roku. Cena sklepowa gry oraz w pre-orderze zostanie ujawniona w pierwszej połowie marca.

Zawartość pudełka:

FRITZ LEIBER - "CIEMNOŚCI, PRZYBYWAJ"
Menu

Ciemności, przybywaj - Fritz LeiberTytuł: Ciemności, przybywaj
Autor: Fritz Leiber
Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Data wydania: 09.04.2010r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny, banner

Jedna z najciekawszych powieści Leibera, wielkiego mistrza SF, napisana w czasie Zimnej Wojny. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie.

Akcja tego fascynującego thrillera SF rozgrywa się 360 lat od zarania ery atomowej, kiedy to z nuklearnego holokaustu wyłoniła się ogarnięta chaosem cywilizacja, oparta na przesądach i religijnych prześladowaniach. Podobnie jak w średniowieczu zwykli szarzy ludzie żyją w ubóstwie i nieświadomości, kierowani przez siły, których nie są w stanie zrozumieć. W nowej epoce ciemności dominują kapłani, gromadzący ostatnie resztki zaawansowanej pradawnej technologii, dzięki której trzymają w ryzach uciśnioną ludność.

Jak w przypadku każdej dyktatury Hierarchia Wielkiego Boga ma swoich wrogów. Do głosu dochodzi czarna magia: wyznawcy Satanasa planują podkopać i obalić niepodzielną władzę kapłanów. Z jednej strony Kościół, z drugiej czarownice, a pośrodku brat Armon Jarles, młody kapłan, który ośmiela się wątpić w nieomylność Kościoła. Jeszcze nie wie, że odegra kluczową rolę w nowej świętej wojnie...

MCDEVITT JACK - "CHINDI"
Menu

Chindi - McDevitt JackTytuł: Chindi
Autor: McDevitt Jack
Tłumaczenie: Jolanta Pers
Data wydania: 26.05.2010r.
Wydawca: Wydawnictwo Solaris
Informacje o książce: na stronie wydawcy
Trzynasty SchronPatronat Trzynastego Schronu: nowiny

Podczas wyprawy w pobliże gwiazdy neutronowej 1107 ekspedycja Akademii odbiera tajemniczy sygnał, najwyraźniej obcego pochodzenia. Akademia, która w czasach, kiedy odkryto już prawie wszystko, co było do odkrycia, znalazła się w niełatwej sytuacji politycznej i finansowej, obawia się jednak kompromitacji i nie kwapi się do wyłożenia środków na kolejną wyprawę, która może skończyć się fiaskiem.

Z odsieczą przychodzi Stowarzyszenie na rzecz Kontaktu – organizacja zrzeszająca majętnych pasjonatów zajmujących się tropieniem doniesień o odwiedzinach UFO na Ziemi. Kapitan Priscilla Hutchins, która marzy już o emeryturze otrzymuje zadanie dowodzenia wyprawą zapaleńców, którzy chcą na własną rękę zbadać układ, w którym wykryto sygnał.

Odkrycia misji są przełomowe. Niezbicie wykazują, że ludzie nie są jedyną cywilizacją w galaktyce. Sygnał okazuje się początkiem sieci przekaźnikowej łączącej planety, na których rozwinęło się inteligentne życie.

Ale to dopiero początek odkryć...

<< PATRONATY