< POSTKULTURA | << FILMY
Survival of the Dead

Survival of the Dead
Survival of the Dead
Produkcja: Kanada, USA 2009
Reżyseria: George A. Romero
Scenariusz: George A. Romero
Obsada: Joris Jarsky, Kathleen Munroe, Kenneth Welsh, Matt Birman i inni
Muzyka: Robert Carli
Zdjęcia: Adam Swica
Czas: 90 min.

W lekką konsternację wprowadziła filmowy światek selekcja do MFF w Wenecji w 2010 roku. Otóż ogłoszono, że w konkursie głównym udział weźmie ostatni film George'a A. Romero, Survival of the Dead - horror w konwencji zombie apocalypse. Krytycy z karpiami na ustach stukali się w czoło, we mnie natomiast rosła nadzieja, że klasyk kina grozy po dwóch mało udanych przedsięwzięciach w końcu wyjdzie na prostą.

Nadzieja płonną była. Survival of the Dead (film nie doczekał się polskiej premiery) pod wieloma względami okazał się być kopią "Ziemi żywych trupów" z 2005 roku. Romero powtarza większość błędów z filmu, w którym po 20 latach powrócił do survival horroru z zombie w roli głównej. Kiepskie dialogi, mało oryginalna fabuła, sztampowi bohaterowie i brak głębszego przekazu - charakterystycznego przecież dla pierwotnej trylogii "Dead Series" - to najpoważniejsze z nich.

Nie oznacza to, że Survival of the Dead ogląda się źle. Tempo, choć umiarkowane, jest równe, kilka momentów jest autentycznie zabawnych, a gore prezentowane jest na zadowalającym poziomie (komputerowe efekty specjalne już mniej - wbite na pale głowy zombiech wołają o pomstę... odczuwa się brak Toma Saviniego). Poza tym przypadła mi do gustu stylistyka retro, w którą przybrał Romero swój ostatni jak dotąd film (muzyka, klasyczny montaż), a i aktorzy zdają się rozumieć, że nie trzeba w nim grać absolutnie serio. No i zombie, które są takie, jak być powinny.

Mimo to Survival of the Dead to obraz mocno średni. George A. Romero, prekursor filmów o zombie i twórca ich kanonicznego wizerunku, zdaje się już nie mieć nic więcej do powiedzenia w tej kwestii.

Moja ocena: 4,5/10


Tweet

© 2015 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << FILMY