< POSTKULTURA | << FILMY
[Rec] 4: Apokalipsa

[Rec] 4: Apokalipsa
[Rec] 4: Apokalipsa ([Rec] 4: Apocalipsis)
Produkcja: Hiszpania 2014
Reżyseria: Jaume Balagueró
Scenariusz: Jaume Balagueró, Manu Diez
Obsada: Manuela Velasco, Paco Manzanedo, Hector Colome, Ismael Fritschi i inni
Muzyka: Arnau Bataller
Zdjęcia: Pablo Rosso
Czas: 96 min.

Na fotel reżysera czwartej części serii [Rec] powrócił Jaume Balagueró, współtwórca jej dwóch początkowych odsłon. Na szczęście, bo wyczyn Paco Plazy przy okazji Genezy był co najmniej rozczarowujący. I chociaż Apokalipsą cykl nie powrócił ani do stylistyki found footage, ani do sukcesu jego pierwszej części, to ogląda się ją całkiem przyjemnie.

Głównie za sprawą niezłej realizacji i sprawnej narracji. Balagueró wie, jak spotęgować napięcie w zamkniętej, klaustrofobicznej przestrzeni ogromnego frachtowca. Dzięki inteligentnemu montażowi prowadzi akcję tak, by nie nużyć widza, a jednocześnie subtelnie popychać ją do przodu. Rzecz jasna w miarę możliwości, bo Apokalipsa pozostaje co najwyżej dość przyzwoitym survival horrorem - wystarczająco krwawym, ale przekrzyczanym.

Ponownie spotkamy się z Manuelą Velasco w roli Angeli Vidal, która niestety nie jest już tak przekonująca jak w [Rec], podobnie jak pozostali aktorzy, grający na dwie, trzy miny. Sceny dialogowe, z założenia bardziej dramatyczne, biorą w łeb. Może poza wyjątkiem tych z udziałem badających źródło zakażeń zombizmem naukowców. W sumie [Rec] 4: Apokalipsa to horror raczej przeciętny. I coś czuję, że wbrew zapowiedziom twórców jeszcze będziemy mieli okazję obejrzeć jego kolejne odsłony.

Moja ocena: 4,5/10
Tweet

© 2015 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << FILMY