< POSTKULTURA | << FILMY
Noc żywych trupów

Okładka filmu 'Noc żywych trupów' Noc żywych trupów (Night of the Living Dead)
Produkcja: USA 1968
Reżyseria: George A. Romero
Scenariusz: John A. Russo, George A. Romero
Zdjęcia: George A. Romero
Czas: 96 min

Odtwarzając Noc żywych trupów George'a Romero, nie miałem wątpliwości, że będzie na co popatrzeć. Jest to pierwszy film Romero, który zapoczątkował nowy nurt w produkcji horrorów. Klasyka filmów o krwiożerczych zombie jest przykładem na to, że prawdziwy film grozy ma przerażać, a nie obrzydzać. Jest też całkiem miłą odmianą od tych wszystkich Pił, Hosteli i temu podobnych współczesnych słabizn, w których liczy się ilość rozlanej krwi i porozrzucanych dookoła kawałków ludzkich flaków.

Rok 1968, młode rodzeństwo odwiedza rodzinne strony. Postanawiają iść na grób rodziców, podczas gdy (jak się później dowiadujemy) wybucha rakieta, którą amerykański rząd wystrzelił z misją na Wenus. Radiacja powstała w wyniku tego zdarzenia opada na teren Stanów Zjednoczonych i przyczynia się do powstania z grobów krwiożerczych zombie. Mężczyzna ginie, broniąc siostrę przed spotkanym na cmentarzu umarlakiem. Przerażona dziewczyna ucieka, znajdując schronienie w pobliskim domu, do którego zaczynają wkrótce napływać inni ludzie. Nie mija wiele czasu, gdy 'sąsiedzi' zaczynają oblegać dom, w poszukiwaniu ludzkiego mięsa.

Muszę przyznać, że mimo małych nakładów film jest świetny i naprawdę godny polecenia. Sama gra aktorska nie jest zachwycająca, a zombie mało przekonujący (pewnie ze względu na słabą charakteryzację). Ale co z tego? Niektóre sceny są o wiele bardziej przerażające i makabryczne od wielu współczesnych produkcji tego typu. Wielu starało się później prześcignąć mistrza, ale jak na razie nikomu się to nie udało.

Film doczekał się dwóch remake'ów (kiepskich, niegodnych polecenia) i trzech kolejnych części - Świt żywych trupów, Dzień żywych trupów i Ziemia żywych trupów. Romero zapoczątkowawszy nowy nurt, jeśli chodzi o wątek zombie w horrorach, wciąż go kontynuuje. Powstała cała seria filmów o zombie tego reżysera, między innymi - Kroniki żywych trupów i Survival of the Dead. Pozostaje nam tylko czekać, co przyniosą kolejne lata.

© 2010 Patryk 'Vegeir' Wrona

< POSTKULTURA | << FILMY