< POSTKULTURA | << FILMY
Chłopiec i jego pies
Chłopiec i jego pies

Tytuł: Chłopiec i jego pies (A boy and his dog)
Produkcja: USA, 1975
Reżyseria: L.Q. Jones
Scenariusz: L.Q. Jones
Na podstawie: opowiadania Chłopiec i jego pies Harlana Ellisona
Obsada: Susanne Benton, Tim McIntire, Don Johnson, Alvy Moore, Jason Robards, Ron Feinberg
Zdjęcia: John Arthur Morrill
Muzyka: Tim McIntire, John Philip Sousa, Jaime Mendoza-Nava
Czas: 91 minut

W roku 2024 świat zniszczony przez trwającą pięć dni wojnę atomową przypomina spaloną promieniowaniem i słońcem jałową pustynię. Resztki ludzkości żyją na powierzchni w niewielkich miastach, w których jedynymi rozrywkami są przedwojenne filmy porno i gwałcenie żyjących w strachu i ciągle ukrywających się kobiet. Pozostałości cywilizacji stanowią mieszkańcy podziemnych schronów przeciwatomowych, w których ludzie prowadzą utopijne życie. Zdominowane przez mężczyzn pustkowia pełne są Gitpak - gangów poszukujących jedzenia i specjalizujących się w tropieniu i gwałceniu znalezionych dziewcząt. Świat zewnętrzny, pozbawiony jakiejkolwiek jednostki egzekwującej prawo, jest miejscem okrutnym, gdzie słowo "człowieczeństwo" straciło jakiekolwiek znaczenie, wraz z ostatnią upadającą bombą.

Akcja filmu rozgrywa się na terenie zniszczonego Phoenix w stanie Arizona, po którym to młody, osiemnastoletni chłopak o imieniu Vic i jego wierny psi towarzysz Blood podróżują, poszukując żywności i ostatnich kobiet, stanowiących rzadką rozrywkę cielesną. Sam pies jest wynikiem eksperymentów, które wykształciły w nim zdolności telepatyczne, niebywały węch i umiejętności tropicielskie. To właśnie dzięki Blood'owi chłopak zdołał przeżyć tyle lat na pełnej niebezpieczeństw pustyni.

Pewnego wieczora, zawitawszy do pobliskiego miasta, Blood wyczuwa kobietę w przebraniu. Jest to Quilla June, młoda dziewczyna pochodząca z podziemnego miasta, mieszczącego się w pobliskim schronie przeciwatomowym. June podstępem zwabia żądnego seksualnych ekscesów Vic'a do podziemi. Niestety Blood nie może udać się tam razem z nim i rozstają się przed samym wejściem do krypty. Chłopak po wejściu do środka wpada w starannie przygotowaną na niego pułapkę. Obezwładniony staje się narzędziem do wytwarzania nasienia, gdyż mężczyźni mieszkający od wielu lat w podziemiach utracili zdolność produkowania własnych plemników. Kierując się chęcią władzy, June postanawia uwolnić Vic'a, by ten pomógł jej zabić Starszyznę rządzącą miastem i przejąć nad nim kontrolę. Chłopak jednak kategorycznie odmawia, a ich sytuacja staje się coraz bardziej opłakana. Zmuszeni są do ucieczki na powierzchnię, a między nimi kiełkuje coraz większe uczucie. Po wyjściu na zewnątrz zastają umierającego Blood'a, który postanowił wiernie czekać na swojego pana. Jedyne, co może go uratować to mięso, ponieważ pies nie jadł nic od kilku dni. Vic zmuszony jest wybierać pomiędzy życiem jego najlepszego przyjaciela a piękną dziewczyną darzącą go uczuciem.

Czego można się spodziewać po niskobudżetowym filmie z 1975 roku? Kolejny raz okazuje się, że naprawdę dużo! Jestem wielkim fanem tego typu produkcji, bez niewiadomo jakich efektów specjalnych, przez co reżyser musi wykazać się pomysłowością, jak w inny sposób przyciągnąć widza. Całość przeplata czarny humor i sceny, które chwytają za serce, przez co film ogląda się przyjemnie i bez specjalnego przymusu. Produkcja okrzyknięta za dość kontrowersyjną, ze względu na mizoginistyczny (anty-kobiecy) charakter, nie cieszyła się zbyt wielkim uznaniem wśród niektórych kręgów. Uważam jednak, że sposób w jaki świat został tam przedstawiony, doskonale oddaje prawdziwą, wręcz zwierzęcą naturę człowieka, czego nie można unikać w tego typu produkcjach. Uważam film za godny polecenia i zapraszam do jego oglądania.

© 2010 Zrecenzował Vegeir

< POSTKULTURA | << FILMY