Schronzin #8

Kolejny – ósmy już – numer Schronzina, wydawanego przez Trzynasty Schron z konsekwentną nieregularnością, jest już dostępny. Różni się od poprzednich, tak jak poprzednie różniły się od jeszcze wcześniejszych. Tym razem autorzy nadali mu fizyczną formę (300 drukowanych egzemplarzy) oraz zadbali o prawne aspekty publikacji. Czy będzie to ważny krok? Się okaże. To co wiemy na pewno to fakt iż Schronzina od dziś możecie przeczytać w wielu miejscach kraju, nie tylko zagłębiając się w treści fizycznych egzemplarzy ale i poznając niezwykłe miejsca które zechciały przechować go u siebie. A miejsc tych, będzie tylko więcej o czym będzie bacznie informować. Drukować samemu tym razem nie trzeba, ale można. Do czego wciąż zachęcamy.
Co tym razem w numerze? Solidna kwarta postkultury, niechrzczona i nalana od serca. Teksty o różnych sposobach kreowania wizji przyszłości i urojeniach futurologów. Powiązany z tematem przewodnim, obszerny cyberpunkowy dwugłos. Tekst o parciu na szkło, recenzje komiksu o zimowej zagładzie oraz płyty jednej z punkowych i nie punkowych zarazem kapel. Fantastycznym, w obu znaczeniach tego słowa, dodatkiem, jest opowiadanie, dotykające problemu inwigilacji o którym opowiada też jeden z felietonów, dwa kolejne teksty zajmują się antycznym wróżbiarstwem i roszczeniami futurologii do miana nauki. Wszystko to podlane zjadliwymi grafikami, przewrotnymi reklamami i ciekawymi zdjęciami.
Ziny to już przeszłość? Tak mówią. Poważne tematy zostawmy poważnym ludziom. Takie głosy też słychać. Trzeci obieg to wydmuszka dla pokolenia umarłych romantyków? Być może, a może i na pewno. Ale może jest to szansa na wyjście ze swojej internetowej bańki, potwierdzającej niezawodnie, niczym czarodziejskie lusterko, to, co myślimy? Niepozwalającej na konfrontację z innymi poglądami? Taki powrót do przeszłości może dać ciekawe rezultaty. I wcale nie musi jechać na nostalgii. Trzynasty Schron ma już ponad 18 lat, Schronzin prawie połowę tej liczby, ale oprócz pasji nie znajdziecie u nas niczego, co już było.
Schronzin nr 8 można pobrać darmowo ze strony trzynasty-schron.net/teksty/Schronzin_8.pdf lub przeczytać w formie e-magazynu pod adresem issuu.com/schronzin/  Fizycznie jest dostępny od dziś w [lista miejsc którą wraz z każdym nowym będziemy na bieżąco aktualizować] Nie ma tam niczego blisko ciebie? Poczekaj, postaramy się by kiedyś było. Lub jeszcze lepiej wybierz się w podróż. Każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *