Bieżąca SONDA: Co sądzisz o grze Wasteland 2?
KONKURSY PATRONUJEMY KOMERCHA
Szukaj>> | Archiwum >>
23 marca 2019
Aktualizacja wiosenna [03/2019] - 13:37 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wiosenna [03/2019]'
Jeśli wiosna, to i album grupy Talk Talk The colour of spring, który z oczywistego acz smutnego powodu trzeba wspomnieć. A dokładniej fragment tekstu z utworu Aprill 5th:

Ona nadchodzi
Cicha w swym brzmieniu
Ona nadchodzi
Świeżość na ziemi
Przyjdź delikatnie wiosno
Przyjdź na koniec zimy
uprzykrzonej z obietnicy tego daru natury

(Fragment pochodzi z serwisu www.tekstowo.pl)

A teraz już treść kolejnej aktualizacji zasobów naszego serwisu 🌻

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

22 marca 2019
Fallout 76 za 38,98 zł - 12:42 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 za 38,98 zł'
Żyjemy w czasach pozorów i kłamstwa. Coś co wydaje się że takie jest, takim nie jest. Cena czegoś co chcemy kupić, nie oddaje realnej wartości kupowanego towaru, tylko odnosi się do naszych chęci posiadania takiego towaru. Idealnie widać ten mechanizm na przykładzie gry Fallout 76.

W dniu premiery, można było ją kupić w wersji podstawowej na PC za 249,99 zł (dystrybucja elektroniczna) lub za 299,99 zł (dystrybucja pudełkowa). Wersje kolekcjonerskie były zaś o parę razy droższe.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 marca 2019
Recenzja gry Anthem - 11:07 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Recenzja gry Anthem'
Pierwsze moje skojarzenie z Anthem przywodzi na myśl oryginalne Destiny, które ukazało się na konsolach w 2014 roku. Obie gry wychodzą od bardzo uznanego studia, obie starają się sprzedać nam ideę "gry jako usługi", obie też w okolicach premiery są ograbione z zawartości do gołych pośladków. Po bliższej analizie znalazłem jednak kilka różnic - Destiny od samego początku posiadał ciekawy klimat i rozbudowaną historię świata, która umiała gracza angażować pomimo oczywistych problemów ze stabilnością i rozbudowaniem produkcji.

Anthem natomiast... Właśnie, co tak naprawdę ma w sobie Anthem?

Zauważyłem, że z wiekiem coraz więcej gier mi się podoba. Może to wina pogarszającego się gustu, może po prostu staram się skupić na tym, żeby spędzać czas na dobrej zabawie. Wszyscy opluwali Destiny 2 - moim zdaniem jest bardzo fajny, zwłaszcza z całkiem dużą bazą graczy na konsoli. Wielu określało Vampyra popłuczynami po Soulsborne - dla mnie był to ciekawy tytuł klasy "B" i niezła przekąska przed kolejnym Vampire: The Masquerade, który ponoć nadchodzi. Są jednak momenty kiedy nawet mnie pozostaje chwycić za widły i pochodnię, oraz przygotować stos pod ścierwem, jakie zostało stworzone przez niegdyś wybitnych autorów. I niech mnie diabli, jeżeli Anthem nie jest właśnie takim momentem.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 marca 2019
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #28 - Australijska wojna z dzikimi kotami - 0:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #28 - Australijska wojna z dzikimi kotami'
Rzeczywistość tak ma, że jest, że istnieje. Można na nią dobrze lub źle wpływać, bądź zmieniać. Można też się na nią obrażać, w czym gustują tzw. Wojownicy Sprawiedliwości Społecznej. Obrażają się więc na rzeczywistość związaną z historią czy ze sferą ludzkiej seksualności. Wspominam tu o tej grupie ludzi, bowiem w dobie szybkiego przekazu informacji, jaki umożliwia Internet, do wyjątkowej rangi urosła troska o zwierzęta. Dziwnie pojmowana troska, objawiająca się selektywnym postrzeganiem sprawy. Czyli trzeba się troszczyć o los tych które zjada człowiek, ale nie zauważać losu dziko żyjących zwierząt w miejscach, z których pozyskuje się różne ekologiczne produkty. No chyba że jakiś celebryta rzewnie się w mediach rozpłacze, i mądrość etapu wchodzi na inny poziom. Czy znalazłby się jakiś, który rozbeczał by się nad losem dziko żyjących kotów, zabijanych strzałem z broni palnej w głowę?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 marca 2019
Data Zakonek 2019 - 12:17 - Squonk
Ilustracja do newsa 'Data Zakonek 2019'
Informacja prasowa od organizatorów konwentu Zakonki 2019.

Oficjalna data Zakonek została ujawniona. Impreza odbędzie się od 16 do 18 sierpnia 2019. Dodatkowo organizatorzy informują, że czekają na uczestników już od 15 sierpnia w swoim barze na Pustkowiach, ale zaznaczają, że główne atrakcje rozpoczną się od piątku.

Więcej informacji na: plomien.lunarii.org

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

07 marca 2019
Kuchnia Trzynastego Schronu: zestaw obiadowy - zupa jarzynowa, kotlet z piersi kurczaka, ziemniaki i ogórek konserwowy - 22:35 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Kuchnia Trzynastego Schronu: zestaw obiadowy - zupa jarzynowa, kotlet z piersi kurczaka, ziemniaki i ogórek konserwowy'
Zestaw obiadowy, który zaproponowaliśmy Wam ostatnio, rozbudził Wasze kulinarne, ukryte pasje. Dostaliśmy dużo wiadomości z prośbą „o jeszcze!”

Tedy wychodzimy Wam naprzeciw, proponując tym razem kolejną bombę witaminową, która apetyt i rozleniwienie przejedzeniem powoduje. Jemy po polsku - zupa jarzynowa jako pierwsze danie, a na drugie, kotlet z piersi kurczaka, ziemniaki, ogórek kiszony. Tym sposobem, dokładając jeszcze gorącą kawę, zachęcamy do wspólnych, rodzinnych pogawędek na tematy wszelakie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

01 marca 2019
Szczury Wrocławia. Chaos za złotówkę - 13:40 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Szczury Wrocławia za złotówkę'
Do 7 marca br. w internetowym sklepie Empiku, będzie dostępna powieść Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Chaos w formie e-booka, w cenie 1,00 zł.

Szczury Wrocławia. Chaos można by traktować tylko jako ciekawy eksperyment Roberta J. Szmidta, gdyby nie jeden "szkopuł". To doskonała powieść w konwencji zombie apocalypse, wyjątkowa właśnie ze względu na niecodzienny zabieg autora.

Szmidt bowiem za pośrednictwem Facebooka zaprosił fanów swojej twórczości, do wzięcia udziału w ciekawej inicjatywie. Otóż zaproponował, iż umieści i uśmierci on chętnych temu pomysłowi użytkowników portalu w swojej najnowszej książce. Zgłosiło się ponad dwa tysiące osób, Szmidt wybrał około dwustu. Powiem szczerze - uau! Dziwne to uczucie czytać o okrutnych zgonach ludzi, których nawet zna się osobiście. Ale za to jaka frajda dla samych 'realnych' bohaterów! Gratulacje dla autora. Od czasu Dmitrija Głuchowskiego i jego akcji przy okazji Metra 2033 nie spotkałem się z równie frapującym manewrem marketingowym pisarza.


Link: Szczury Wrocławia. Chaos - na stronie Empiku.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

28 lutego 2019
Recenzja gry Metro Exodus - 20:26 - Morbid
Ilustracja do nowiny 'Recenzja gry Metro Exodus'
Z lekkim poślizgiem ale jest! Czy mamy przed sobą kandydata na grę roku to nie wiem, ale na pewno jest to najlepsza strzelanka postapo od dawien dawna. Więcej dowiecie się w recenzji którą dla Was przygotowałem.

Nie są to łatwe czasy dla miłośników postapokaliptycznych strzelanin. Dopiero niedawno temu zapowiedziano Stalkera 2, a jeszcze przyjdzie nam na niego poczekać. Przez lata seria była oficjalnie martwa i jedynie tytaniczne wysiłki jej fanów potrafiły tchnąć w nią życie. Fallout z części na część jest coraz gorszy, przy tym fabularnie głupszy. Do tego nie mając już nic wspólnego ze swoimi RPGowymi korzeniami, wykonał ukłon w stronę FPSów. Niezbyt udany trzeba dodać. Nic się nie zapowiada żeby seria w najbliższym czasie miała dostać jakąkolwiek przyzwoitą kontynuację.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

24 lutego 2019
Rusza Liga Fallouta Paladynatu & Trzynastego Schronu - 22:04 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Rusza Liga Fallouta Paladynatu & Trzynastego Schronu'
Już w ten czwartek 28.02.2019, każdego fana Fallouta, zapraszamy do Paladynatu, gdzie wystartuje pierwsza w Polsce, liga Fallout Wasteland Warfare.

Sprawy organizacyjne i dalsze informacje znajdziecie w linku: www.facebook.com/events/376425016473894

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

13 lutego 2019
Kuchnia Trzynastego Schronu - zestaw obiadowy: krupnik, paluszki rybne, ziemniaki, surówka i kawa - 0:13 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Kuchnia Trzynastego Schronu - zestaw obiadowy: krupnik, paluszki rybne, ziemniaki, surówka i kawa'
Do tej pory Kuchnia Trzynastego Schronu proponowała Wam pojedyncze potrawy. Tym razem, mając na względzie Wasze szczęście, dobrobyt i chęć zabłyśnięcia umiejętnościami kulinarnymi, przedstawiamy cały zestaw obiadowy, którym uraczyć możecie siebie, rodzinę i przyjaciół. Nie są to skomplikowane potrawy, a polski, niedzielny rzekłbyś obiadek. Zdrowy krupniczek oraz paluszki rybne z ziemniakami i surówką z kapusty kiszonej.

Zasada jest jedna i niezmienna: "Zanim spadną bomby atomowe i nadejdzie zagłada, należy dobrze się odżywiać, żeby być zdrowym i mieć siłę przetrwać".

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

03 lutego 2019
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #27 - Neill Blomkamp i Oats Studios - 23:43 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #27 - Neill Blomkamp i Oats Studios'
Gdy w 2009 roku pojawił się film Dystrykt 9, za którym stał południowoafrykański reżyser Neill Blomkamp, wydawało się w fantastyczno-naukowej kinematografii coś pozytywnie drgnęło. Że można kręcić filmy nie dziejące się ciągle w tej samej scenerii Nowego Jorku lub Los Angeles, czy na typowej, amerykańskiej prowincji. Że są na świecie, i to bez specjalnego silenia się na wymyślanie fantastycznego settingu, miejsca w których na co dzień jest fantastycznie. Takim krajem jest Republika Południowej Afryki, która okazała się dobrą bazą na pokazanie w krzywym zwierciadle systemu pomocy humanitarnej i troski o tzw. "uchodźców", którzy byli... kosmitami.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Konkurs na scenariusz do Fallout Wasteland Warfare - 19:04 - Stary Wujek
Ilustracja do nowiny 'Konkurs na scenariusz do Fallout Wasteland Warfare'
Zapraszamy każdego fana Fallouta do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Paladynat i Trzynasty Schron na stworzenie scenariusza do gry planszowo-bitewnej Fallout Wasteland Warfare!

Zabawa kończy się 28.02.2019 roku. Najlepsza praca zostanie wysłana do producenta gry… Zwycięzca otrzyma figurkę Fallout Boy z Fallouta 😀

Szczegółowe dane dotyczące konkursu w linku: www.facebook.com/1685229234853607/posts/2159871270722732/

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

02 lutego 2019
Kholat - za darmo na Steam - 1:43 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Kholat - za darmo na Steam'
23 stycznia 1959 roku grupa dziewięciu studentów i absolwentów Uralskiego Instytutu Politechnicznego w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg) w towarzystwie przewodnika, wyruszyła na narciarską wyprawę w północną część Uralu. Celem wyprawy było zdobycie dwóch szczytów Północnego Uralu: Góry Otorten i Ojka-Czakur. Wszyscy uczestnicy ekspedycji mieli duże doświadczenie w podobnych wyprawach i byli przygotowani na niezwykle surowe warunki, jakie oczekiwały ich zimą w górach Uralu. Po parudniowej podróży, osiąganiu kolejnych punktów wyprawy z której w wyniku zachorowania 28 stycznia musiał zrezygnować jeden z jej uczestników, wieczorem 1 lutego grupa dotarła na zbocze góry Chołatczachl. Pierwotnie wyprawa planowała ominąć tę górę i przejść przez położoną nieopodal przełęcz. Z uwagi jednak na pogarszającą się pogodę, zboczyli z kursu i znaleźli się na zboczu góry, gdzie postanowili rozbić obóz i przeczekać złe warunki atmosferyczne.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

23 stycznia 2019
Postapsze (i około) nominacje do Oscarów 2019 - 21:44 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Postapsze (i około) nominacje do Oscarów 2019'
Dobra, dobra. Podniecanie się kulturą amerykańską nie jest smaczne i zdrowe. Wystarczy już że w ramach szeroko zakrojonej polityki bycia fajnym, ludzie w naszym kręgu kulturowym obchodzą anglosaskie święta jak Halloween czy Walentynki. Istnieje więc możliwość, że w ramach polityki - tym razem równościowo-godnościowej - zaczniemy obchodzić święta natywnej ludności Amerykańskiej czy ludów z Afryki, jeśli "biała i postępowa" Ameryka również zacznie je obchodzić 😂

Jednak mimo tego i owego, marudzenie na amerykański przemysł filmowy byłoby głupie i bezcelowe. Po prostu tam potrafią robić filmy, i to te zarówno wysoko jak i niskobudżetowe, a do tego ichniejsza otwartość dotyczy nie tylko ideologicznego prania mózgów, ale też współpracy z filmowcami z innych krajów. No i zauważania, oraz doceniania ich pracy. W tym roku, co warto wspomnieć, został został zauważony film Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna. Otrzymał on trzy nominacje w kategoriach Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepszy reżyser oraz Najlepsze zdjęcia.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

21 stycznia 2019
Szczury Wrocławia. Kraty - przedpremierowa recenzja - 19:40 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Szczury Wrocławia. Kraty - przedpremierowa recenzja'
Do premiery najnowszej powieści Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Kraty zostało jeszcze kilkanaście dni. Tymczasem u nas, ekskluzywna i wyjątkowo szybko recenzja przedpremierowa!

To już druga powieść z cyklu Szczury Wrocławia. Poprzednia, Szczury Wrocławia. Chaos, ukazała się 22 kwietnia 2015 roku. I podobnie jak wtedy, w jej napisanie zostali zaangażowani czytelnicy i sympatycy twórczości Szmidta, użyczając swoich nazwisk oraz... oblicz. Bowiem kluczowe postacie Krat poza nazwiskami, będą posiadać też twarze osób, które osobiście wylosował autor. Wszystko będzie do zobaczenia w grafikach promocyjnych, dołączonych m.in. do wydania kolekcjonerskiego książki.

Zapraszamy do recenzji, którą przygotował redaktor Saladyn.

Pierwsza część Szczurów Wrocławia miała premierę w kwietniu 2015 roku. Długo przyszło nam czekać na kontynuacje sagi o nieumarłych, w międzyczasie ukazały się inne książki Roberta Szmidta (w tym dwie z Uniwersum Metro 2033). Z moją (pozytywną) opinią o Chaosie możecie zapoznać się na Lubimy Czytać, a ja jedynie krótko wspomnę, że książka spotkała się z mieszanymi rekcjami czytelników. Jedni chwalili “bohatera zbiorowego” oraz nietypowe zombiaki, dla innych to były główne zarzuty wobec Szczurów Wrocławia. Rozumiem także, że dla wielu realia komunistycznej Polski to większe science fiction niż powłóczące nogami trupy. Bywa.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

15 stycznia 2019
Voytek Pavlik udostępnia muzyczne archiwa z Forlorn World - 1:29 - Wrathu
Ilustracja do nowiny 'Voytek Pavlik udostępnia muzyczne archiwa z Forlorn World'
Voytek Pavlik to muzyk, który swój album First Records udostępnił na łamach Schronu w 2009 roku, przeprowadzany był z nim także wywiad.

Ostatnimi czasy zaś pisaliśmy o nim, w kontekście muzyki do Tales of a Junktown Ranger. W tym tygodniu jednak postanowił opublikować coś, co nawet wyprzedza jego Pierwsze Nagrania. Chodzi o muzykę, którą stworzył na potrzeby dziś na poły mitycznego, a wówczas bardzo aktywnego projektu Forlorn World - niewydanej ostatecznie gry postapokaliptycznej, która miała rozgrywać się w Polsce. Voytek wspomina, że było to około 2006/2007 roku.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

11 stycznia 2019
Aktualizacja noworoczna [01/2019] - 18:56 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Aktualizacja wrześniowa [09/2018]'
Nowy rok, to nowe nadzieje i nowe możliwości. OK, jakoś musiałem zacząć informację o tym, że nasze zasoby znów się powiększyły. Plan był bowiem taki, żeby tą aktualizację wrzucić na rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości, ale parotygodniowa obsuwa przyniosła parę ciekawych tekstów. Oto więc one przed Wami 😊

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Zombie w PRL-u. Nadchodzi nowa powieść z serii „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta - 0:16 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Zombie w PRL-u. Nadchodzi nowa powieść z serii „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta'
Informacja prasowa od Wydawnictwa Insignis.

Już 30 stycznia do księgarń trafi długo wyczekiwany spin-off głośnej powieści Roberta J. Szmidta Szczury Wrocławia. Chaos. Opowiada o walce oddziałów ZOMO z epidemią czarnej ospy i… hordami zombie. Wrocław lat 60. ubiegłego wieku znów otwiera przed czytelnikami drzwi do obskurnego, siermiężnego i cuchnącego bimbrem PRL-u.

Wraz z końcem stycznia nadejdzie premiera pełnokrwistej (w podwójnym tego słowa znaczeniu) polskiej apokalipsy zombie pióra znakomitego autora fantastyki Roberta J. Szmidta. Szczury Wrocławia to historia zmagań o kształt nowej rzeczywistości. Może się okazać, że drugi człowiek jest gorszym wrogiem niż hordy zombie.

Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie:

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

07 stycznia 2019
Aquaman - recenzja - 21:34 - Veskern
Ilustracja do nowiny 'Aquaman - recenzja'
Filmy gatunku Superhero powoli stają się chlebem współczesnej kinematografii – jak kiedyś western, czy slashery. I żeby w tej niszy coś sobą reprezentować, musisz pokazać więcej, ponad bycie białym i czerstwym. Zaproponować widzowi ciekawą ideę, ciekawe wykonanie, odpowiednie dodatki do samego pieczywa żeby poprawić jego smak. Rzadko kiedy jednak można spotkać film gatunku, który decyduje się iść na całość, pokazując widzowi że standardowy, "chlebowy" gatunek nadal można popchnąć do przodu, rozszerzać jego granice i zaoferować absurd wyjątkowy w swoim geniuszu.

Tak więc, zapraszam Was do lektury obu recenzji Aquamana.

Po katastrofie, jaką była Liga Sprawiedliwości doszedłem do wniosku, że chyba nie ma co liczyć na "jakość" w filmowym uniwersum DC. Wbrew temu co możecie wyciągnąć z moich recenzji, zawsze byłem bardzo wiernym fanem komiksów z Batmanem i spółką. Jasne, po stronie Marvela znajduje się moja ukochana komiksowa postać wszech czasów, Spider-Man, jednak poza nim uniwersum Marvela nie potrafiło mnie porwać. Tym boleśniejszym było obserwowanie prób wykrzesania sensu z zagmatwanej pulpy, jaką stało się DCEU. I tym większą radością jest dla mnie prezentowanie Aquamana jako najlepszy film Uniwersum DC, jak również najlepszy film na podstawie komiksu DC od czasów Mrocznego Rycerza, i prawdopodobnie - mój ulubiony film tego roku.

Całość recenzji #1 pod tym linkiem.

Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego dopiero przy tym filmie, decydenci z Warner Bros i DC Comics, otworzyli szerzej drzwi na to, co od zawsze stanowiło esencję animowanych przygód bohaterów z ich świata? Czyli dla mieszanki starożytnych mitów, legend z różnych kręgów kulturowych, z lekko mrocznym, diesel punkowym klimatem, tworzącym razem nowoczesną bajkę XX wieku. Noo?

Całość recenzji #2 pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

06 stycznia 2019
Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2018 - 15:08 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Raport społecznościowy - podsumowanie roku 2018'
Kolejny rok w historii Trzynastego Schronu jest za nami. Dzięki Bogu, dzięki Emanacji, dzięki tym wszystkim siłom (i środkom), które dobrze życzą naszemu projektowi. A ten, by istnieć oraz się rozwijać, musi mieć swoich wiernych odbiorców. Część z nich, bo nie wszyscy, skupieni są na schronowych serwisach społecznościowych.

Oto więc dane dotyczącego naszego potencjału w mediach społecznościowych za rok 2018.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

28 grudnia 2018
LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego - numer drugi - 14:06 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'LandsbergON - półrocznik z Gorzowa Wielkopolskiego'
Gorzowski Magazyn Fantastyczny LandsbergON, wydawany przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, z końcem roku zaliczył premierę drugiego numeru. Tym razem tematyką przewodnią numeru jest groteska i absurd, choć i również szczypta grozy.

Jakub Łukasik w opowiadaniu Opowieść o gorzowskiej Wandzie zmierzył się pradawną, słowiańską legendą o dzielnej księżniczce, która poświęciła swoje życie w nurcie Wisły, by nie pójść za mąż za obywatela krwi niemieckiej. Oczywiście w otwartym i tolerancyjnym świecie, takie coś nie mogło by ujść płazem. Tak i też miła i zapewne sympatyczna dziewczyna jaką za życia była Wanda, po śmierci stała się... Ale o tym już tekście.

Sam redaktor naczelny LandsbergON-u postanowił opisać trudne chwile zmagań mistrza szachowego Garri Kasparowa z komputerem Deep Blue. Wydarzenie to miało miejsce ponad 20 lat temu, kiedy nie potrafiono jeszcze w "sztuczną inteligencję" jak dziś. Mimo to Deep Blue wygrał, podobno przypadkiem, ale kto wie.

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

26 grudnia 2018
Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A. - 18:20 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A.'
Fallout 76 jest jak koń, czyli każdy widzi jaki. Każdy kto podjął wyzwanie, i postanowił zanurzyć się w ostępy Zachodniej Wirginii roku pańskiego 2102. Nasza silna, schronowa, PC-towa grupa badawcza w składzie Morbid, Wrathu i Bart oraz działający na odcinku konsoli Veskern podjęła wyzwanie pod koniec listopada. A to co widzieli, dziś prezentują.

Drugim, co u mnie zdobywa w chwili obecnej tłustego plusa, to zmodyfikowany system V.A.T.S., który dla mnie jest o wiele bardziej przydatną opcją niż "celowanie na pauzie" obecne w Falloutach 3/NV/4. Z uwagi na sieciową istotę zabawy, system V.A.T.S. w Fallout 76 działa jako - limitowany przez Punkty Akcji - asystent celowania. Procent szansy na trafienie zmienia się dynamicznie, krytyki nabijają się poprzez trafienia - wszystko to bez spowolnienia czy zatrzymania zabawy. Przydatne, zwłaszcza dla grających na padzie.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Ilustracja do tekstu 'Fallout 76 - recenzja wersji B.E.T.A.'

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

25 grudnia 2018
Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Kapitan Sowa na tropie - 15:13 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Wieczorek filmowy Trzynastego Schronu #26 - Kapitan Sowa na tropie'
Grudniowy czas, to okres radości, szczęścia, rodzinnego ciepła. W teorii i w szczytnych założeniach oczywiście. Praktyka, zwłaszcza podszyta historią naszej kochanej Polski, robi z grudnia okres smutku i nieszczęścia, w którym totalitarna władza rozprawiała się z osobami jej przeciwnymi. Ze śmiertelnym skutkiem oczywiście. Grudzień roku 1970, ale też i grudzień 11 lat później, na zawsze wpiszą się czarne karty naszej historii i komunistycznego ucisku społeczeństwa. Zaś dziś, gdy grudzień jest czasem w którym w imię doraźnej walki politycznej obydwu plemion, na nazwy ulic przywracani się komunistyczni "bohaterowie", jeszcze trudniejszym staje się podejście do spuścizny i dorobku Polski Ludowej. Najweselszy barak obozu wschodniego vs. zaoranie PRL bo tylko ciągłość z II Rzeczpospolitą - oba plemiona i na to znają odpowiedź. Prawdziwie jednak można by to zweryfikować zbadaniem kto miał dobrze przed i po 1989 roku, także gdy chodzi o twórców. Komu udawało się kręcić filmy za komuny, bo był pieszczochem władzy, a kogo nowa władza po 1989 równie dopieszczała?

[Czytaj całość newsa]

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

19 grudnia 2018
Dmitrij Głuchowski mówi NIE dla ekranizacji Metro 2033 - 2:37 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Dmitrij Głuchowski mówi NIE dla ekranizacji Metro 2033'
Na 15 lutego przyszłego roku przewidziana jest premiera gry Metro Exodus, opartej na wątkach powieści Dmitrija Głuchowskiego Metro 2035. Do tego co rusz, w tym i w naszym kraju, wychodzą powieści z teraz już Uniwersum Metro 2035. Jednym słowem ten rosyjski pisarz nadal jest na fali, i całkiem dobrze mu się na niej płynie. Wydawać by się mogło, że do pełni szczęścia brakuje tylko ekranizacji filmowej której z jego słynnej powieści.

W 2012 roku pojawiły się doniesienia, że wytwórnia MGM rozpoczęła pracę nad adaptacją powieści Metro 2033 do wymogów scenariusza. Umowa, jaką podpisał Głuchowski musiała być jednak na tyle dobrze skonstruowana, skoro teraz doszły wieści o anulowaniu prac, i "powrocie" wszelkich praw do autora. Przyczyną miało być przede wszystkim przeniesienie akcji filmu do Waszyngtonu, oraz usunięcie z niego tajemniczych i przerażających Czarnych. Tych ostatnich miałyby zastąpić różnej maści potwory i monstra. Jednym słowem ze słynnego Metro 2033 zrobiłoby się metro jakie można znaleźć w każdym metrze - parafrazując słowa równie słynnego Rosjanina.

Aż chciało by się rzecz "a nasz Sapkowski", ale to już inna historia.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Bohemian Rhapsody - recenzja - 1:33 - Squonk
Ilustracja do nowiny 'Bohemian Rhapsody - recenzja'
Gdy napisałem recenzję Bohemian Rhapsody (przełom listopada i grudnia), film na całym świecie przyniósł ponad 450 milionów dolarów przychodu. Gdy jego recenzja pojawia się u nas, to już 630 milionów. Przy różnych założeniach związanych z kosztami dystrybucji, prowizją dla kinooperatorów, koszta produkcji wynoszące około 50 milinów dolarów zwróciły się kilkukrotnie. Czy znaczy to, że widz ma do czynienia z kinowym arcydziełem lub też filmem godnym sagi Avengers?

Nie, nie i jeszcze raz nie!

Wszystko zamyka się fenomenie muzyki Queen, tworzonej przez sceniczną charyzmę i osobowość Mercury'ego, oraz silne zaplecze jakim był May, Taylor i Deacon. Ten ostatni, choć już 20 lat temu całkowicie wycofał się z muzycznej branży, i z dawnymi kolegami łączy go sporadyczny kontakt, jeszcze bardziej pewnie będzie sobie mógł mówić, że warto było. Także pod kątem finansowym. Ale z drugiej strony słuchacz też może powiedzieć sobie to samo, włączając muzykę Queen. Czy to samo powie widz? No nie do końca.

Freddie Mercury, właściwie Farrokh Bulsara, urodzony 5 września 1946 roku, zmarły 24 listopada 1991 roku. Wokalista brytyjskiego zespołu Queen, kompozytor, autor tekstów. Dwadzieścia siedem lat po jego śmierci, fani i sympatycy jego twórczości doczekali się o nim filmu. Przy wydanych 52 milionach dolarów na jego produkcję, obraz na całym świecie przyniósł już 637 milionów dolarów (za serwisem Box Office Mojo) przychodów. To dobrze? No nie do końca. Ale po kolei.

Całość recenzji pod tym linkiem.

Podgląd newsa | Skomentuj newsa

Szukaj>> | Archiwum >>

X Apoc - Trzynasty Schron [ v 1.0 ] & PHP by Hammer