<< ARCHIWUM

MARZEC 2001

31 marca 2001

Zmiany, zmiany.
Ostatnio DoPr zdominował dział Nowiny, więc wziąłem się do roboty, żeby złamać tę hegemonię :) Jak zapewne już zauważyliście, zmniejszone zostały belki w menu po lewej stronie. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli zmieścić na telewizorku więcej działów (zresztą w sekcji Fallouta 2 już zrobiliśmy porządek).
No i poza tym te gałki...
Już teraz na powitanie nie będzie wyskakiwać to denerwujące okienko z sondą (nie wiem, jak Was, ale mnie to bynajmniej wnerwiało :). Jeśli będziecie chcieli wziąć udział w sondzie wystarczy kliknąć na gałce pierwszej od lewej.
Pod drugą gałką kryje się księga gości. Wszystkich chętnych do wyrażenia opini na temat naszej strony tam właśnie zapraszam.
Czat (czyli trzecia gałka) - chyba wszystko wiadomo; może już niedługo umówimy się z Wami na oficjalne spotkanie z nami na naszym czacie.
Czwarta gałeczka jeszcze nieczynna. Ale możemy Wam zdradzić, że planujemy otwarcie forum dyskusyjnego.
Dwie ostatnie gałki to te znane już z ostatnich kilku miesięcy, czyli "Dodaj do Ulubionych" i "Ustaw Trzynasty Schron jako Stronę Startową". Postanowiłem zmienić te paskudne "łindołsowe" - chyba tylko psuły klimat ;) A dwie mniejsze gałeczki - być może wkrótce będziecie mogli w trakcie przeglądania Schronu słuchać jakiejś przyjemnej muzyczki. Jest tylko jeden mały problem... Szukamy takiej muzyczki. Jeśli macie jakieś ciekawe pliki muzyczne zbliżone klimatycznie do Fallouta (najlepiej .mid, ale mogą też być .wav), przyślijcie mi je.
Poza tym wreszcie prawidłowo wykorzystałem pływające ramki i strona powinna się wgrywać szybciej. Uff, datuję tę nowinkę na 31 marca, żeby nie było, że to prima aprilis ;)
Krzychoo

30 marca 2001 - 21:30

Już wiadomo! 16 maja polską premierę będzie miał Fallout: Tactics! W pudełku znajdziemy:
- 3 kompakty gry
- 1 kompakt z dodatkową misją i fabularną wersją Fallouta (w pliku do wydruku)
- kompakt z grą Fallout 1
- oraz jeszcze jeden kompakt z Fallout'em 2
Co wy na to? :) Ja na pewno kupię orginał... chyba że dostanę go za darmo. :->

My tu się cieszymy, że wiadomo kiedy u nas wyjdzie F:T, a tymczasem, w Australii i w Wielkiej Brytanii już się ukazał. Zostajemy w tyle!

Gra TORN, o której można jeszcze poczytać w starszych nowinach, ma już swoja stronę http://torn.blackisle.com/ .

Zmieniamy temat sondy na: "Czy kupisz orginalnego Fallout: Tactics?"

Mały upgrade działu pliki. Znajdziecie tam ponad 3-megowy programik do przeglądania obrazków z F:T (pojazdów, postaci itp. ) Jeszcze go nie wypróbowałem, ale wiem że działa.
Znalazł się tam tez pewien obrazek związany z F:T - mnie się podoba. ;-)

Fallout: Tactics zbiera same pozytywne oceny w zagranicznych serwisach. Czuję, że czeka nas wielka zabawa. :) Niektórzy już mają pirackiego F:T, ale nie zazdroszczę im gdyż zagraniczna wersja jest bardzo zabugowana - wystarczy przeczytać informacje na temat przyszłego patcha i tego co już wyszedł.

Trochę jestem zawalony mailami, więc przepraszam wszystkich jeśli późno odpowiadam na listy. :)

Małe uaktualnienie działu Sznurki.
DoPr

29 marca 2001

Niniejszym ogłaszam, że Trzynasty Schron NIE przyłączy się do Wasteland'u. Wiemy, że mają piękny cel - Stworzenie najlepszej i najbogatszej strony o Fallout'ach. Ale nasz cel jest identyczny. :) Poza tym, nie chcemy rezygnować z naszej strony. Za dużo pracy w nią włożyliśmy i nie zamierzamy jej porzucić. Rozsyłamy ogłoszenia wzywające do współpracy i już pokazują się pierwsi chętni. Oczywiście, wszelkie pytania proszę słać do mnie ( dopr@poczta.onet.pl ) - z chęcią odpowiem. :)

Pojawiają się pierwsze informacje na temat następnego patcha do F:T:
GUI
- naprawia problemy związane z "recruit pool"
- ekran multiplayera zapamiętuje ostatni wpisany adres IP
- naprawia problem z akcentem w wersjach nie-angielskich
GRA
- naprawia czas działania dragów i innych efektów związanych z konsumpcją
- szybsze odnajdywanie drogi przez postacie
- rekruci teraz właściwie otrzymują swoją rangę
- dobrze się zapisują specjalne spotkania (special encounters)
- naprawia cechy pancerza u rekrutów
- poprawki AI (inteligencji komp.) podczas gry w turach
- naprawia błąd, który mógł powodować, że główny bohater stawał się członkiem ostatniego oddziału
- Perk "Swift leaner" (szybki i chudy :) teraz prawidłowo dodaje 5%XP, a nie 1XP
- Bonus naukowy, zwiększający szansę na krytyczne uderzenie robota, działa poprawnie
MISJE
- The broken ladder in St. Louis powinno już być naprawione
- Misja I has a lot more healing loot.
POJAZDY
- APC już nie jest wyższy od ścian i już się nie będzie klinował w zamkniętych pomieszczeniach
- naprawiony problem z duplikacja bohatera i pojazdu (cokolwiek to znaczy :-/ )
- pojazdy już nie gubią inwentarza
DŹWIĘK
- Black Screen of Death - nowe urządzenie DirectSound, wykrywające ustawienia dźwięku w danym komputerze. Zapobiega wieszaniu się Tacticsa przy starcie, gdy w komputerze jakieś urządzenie dźwiękowe nie działa. Program wyszuka takiego, które zadziała. (trudne było do przetłumaczenia)
SILNIK GRY
- Tactics już nie będzie zajmował całej dostępnej pamięci wirtualnej podczas rozszerzonej gry co powinno naprawić wiele przypadkowych zawieszeń gry
MULTIPLAYER
- zmieniony limit punktów przyznawanych na charakter, nie na drużynę.
- doświadczenie i level-up'y teraz są "propagowane" (?) przez wiele map
- podnoszenie poziomów graczy pracuje poprawnie w grze TB
Zdaję sobie sprawę, że nie jestem tłumaczem, więc TU można to przeczytać po angielsku i może lepiej to zrozumieć.

Chcesz zobaczyć wrak Mira w Tactics'ie? Kliknij TUTAJ by zobaczyć to przypadkowe spotkanie. :)

Pojawił się nowy, polski klan F:T - FOXHOUND [FoX]. Niestety jeszcze nie znam adresu ich strony. Jak tylko się dowiem to zamieszczę go w Sznurkach.
DoPr

28 marca 2001

Ukazał się pierwszy patch do Fallout: Tactics. Naprawia tylko brak obrazków w ekwipunku, a waży około 75MB (!!!). TU można go ściągnąć.

Brytyjska premiera Fallout: Tactics zapowiadana jest na 30 marca, a w Niemczech gra już wyszła i to w złotej edycji (cokolwiek to znaczy :) ).

Na forum Oficjalnego Polskiego Centrum Fallouta, Leo [CD Projekt] zamieścił takie ogłoszenie:
"Witam,

odnosnie ostatnich zgrzytan miedzy klanami i ogolnej sytuacji mam ciekawa propozycje: czy chcecie by stworzyc na OPCF dzial poswiecony klanom - po pierwsze newsy klanowe: kazdy przywdca klanu [lub osoba wyselekcjonowana] mogla by zamieszczac newsy z zycia wlasnego klanu [wszystko w pelni zautomatyzowane - przez formularz], naglowki tych newsow bylyby wyswietlane na glowej stronie a same nwsy na oddzielnej.
Po drugie mozna by stworzyc spis klanow [wiem, pewnie juz to gdzies jest ale to bylo by cos w rodzaju oficjalnego polskiego spisu : krotka charakterystyka, liczba czlonkow itp...].
I sprawa ostatnia czy chcecie mozliwosc hostownia stron na naszej stronie [adresy wygladaly by tak http://fallout.cdprojekt.com/nazwa, ilu bylo by chetnych sie przeniesc?

Czekam na Wasze odpowiedzi, sugestie..."
Więcej informacji znajdziecie na forum OPCF. Tu jest dokładny link.
DoPr

27 marca 2001

Premiera strony Wasteland miała być 23, potem 25, a teraz już nie wiem kiedy będzie. :) Ale chyba warto będzie czekać. Oto (częściowo) co napisał do mnie Lechu, gdy spytałem się go, czy Wasteland to jakaś tajemnica (wtedy nie wiedziałem co się spytać ;-):

"WASTELAND to nie żadna tajemnica. Jest to projekt nowej polskiej strony internetowej o Falloutach, na której ma być wszystko co tylko można znaleźć - chcemy wyczerpać temat. W skład wchodzą m.in. mój WASTELAND http://wastland.w.interia.pl , strona Maetiou - www.wasted.prv.pl , Obsydiana - www.falloutksgr.prv.pl (...)"

Potem zadałem kilka bardziej konkretnych pytań:

Trzynasty Schron: Czy do was emigrują całe strony czy tylko członkowie?
Wasteland: Z reguły są to całe strony, jednak pojedynczy ludzie też mogą się do nas dołączać.
TS:
Jeśli emigrują całe strony, to na jakich warunkach? Czy zostaje dotychczasowy wygląd strony, czy przenoszone są tylko teksty?
W: Odbywa się to tak: dana strona w zasadzie przestaje istnieć (no chyba że jest to np. klan), a materiały są przenoszone na WASTELAND - ale strony nie giną...do każdej z nich będzie na nowym serwisie jakieś nawiązanie (easter egg :))
TS: Czy są jakieś inne warunki?
W: Nie ma - trzeba tylko sporo wiedzieć o Fallu (...)
TS: Czy ewentualnie oferujecie hosting np. strona pozostaje tak jak jest, ale dostaje o wiele więcej miejsca, PHP itd. itp. czyli wszystko. :-) Jedyne co się zmienia to adres np. www.schron.3d.pl , albo
www.wasteland.schron.3d.pl itp.
W: Hostujemy, ale z reguły tylko strony klanów FT. Po co hostować skoro można połączyć siły? Każdy z autorów stron, które wchodzą w skład WASTELAND włożył dużo pracy nad własnym projektem. Ale wszyscy razem możemy zrobić świetną stronę, która z powodzeniem mogłaby w przyszłości konkurować z serwisami zagranicznymi. (...)

Jak widać, szykuje się piękna strona o Fallout'ach. Ciekawe jak będzie wyglądać i co zawierać. :)
Hymmm... Ktoś może się spytać, czemu reklamuję konkurencję? Nie wiem, chyba nie miałem o czym dziś napisać. ;-)
DoPr

25 marca 2001

Rozwinięcie działu Sznurki.

Mam małą uwagę co do ankiety. Oozy alarmuje, że pytanie nadal może być niezrozumiałe, więc się poprawiam. Przynajmniej spróbuję się poprawić. Zmienię pytanie na "Czy znasz kogoś (w prawdziwym życiu!), kto jest lepszy od ciebie w Fallouta?" (dzięki Oozy). Wyzeruję też dotychczasowe wyniki i umożliwię ponowne głosowanie... i błagam o przebaczenie. ;-)))

Wcześniej o tym nie pisałem, ale chyba już najwyższy czas by wspomnieć o konflikcie między klanami CBoD i JK. Jest to trochę niejasny spór, ale zdaje się, że kłócą się o sposób przedstawienia danych, poszczególnych członków klanu. Junkersi [JK] oskarżają Crazy Brothers of Destruction [CBoD] o plagiat. Doszło nawet do zawiązania sojuszu między Junkarsami, a Brotherhood of Destroy [BoD], by przeciwstawić się [CBoD]. :)
Jeśli chcecie sobie wyrobić na ten temat swoje zdanie, proponuję trochę pozwiedzać witryny wymienionych klanów. Dla mnie obie strony maja trochę racji, ale cała kłótnia jest trochę dziwna i chyba na celu ma "rozgrzanie się" do walki. Ale to jest tylko moje zdanie.

Pod adresem http://fallout.gotu.pl/ jest ciekawa strona, na której Bahamut zajął się "Polską Ligą Fallouta". Działalność ligi na razie jest wstrzymana, gdyż większość graczy F:T nie ma Tacticsa, ale później może się okazać, że będzie to obowiązkowe miejsce dla każdego fana F:T. Czemu? Na stronie można zobaczyć kto właśnie gra/grał po sieci.

Zbliża się dzień planowanego otwarcia strony Wasteland. Z tego co wiem, będzie z tego sajta niezła konkurencja, gdyż zbierają naprawdę doborową ekipę... i to całkiem sporą.
DoPr

24 marca 2001

Jakaś masowa emigracja z różnych klanów do KSGR. Podobno już trzy osoby próbowały zapisać się do klanu Obsydiana bez wypisania się ze swoich poprzednich klanów. Nieładnie, tak się nie robi! Z drugiej strony, może to jakaś nieudolna próba szpiegostwa. ;-) Ciekawe czy już są jacyś szpiedzy w klanach Tacticsa.

Powstała nowa (zagraniczna) strona. Jest pod patronatem Duck And Cover i zajmuje się organizowaniem turnieji F:T. Niestety, na razie tylko dla ameryki północnej. Strona nazywa się Fallout Tactics: Warfare.

Dowiedziałem się o polskim forum Fallout'a. Adres to www.fallout-forum.prv.pl . Dlaczego warto tam zajrzeć? Dlatego: "Witam na największym polskim forum o Falloucie! Możecie tu pisać z prośbą o pomoc w grze lub właściwie o czymkolwiek co dotyczy fallout'a lub "fallout community"! Zapraszam do wpisywania się!"
DoPr

23 marca 2001

W dziale Mapa Fallout 2 możecie ściągnąć mapę w wysokiej jakości i w skali 1:1. Rozdzielczość mapy to 1400x1499 - niezwykły widok. ;-) Teraz już mam tylko nadzieję, że nikogo nie odstraszy wielkość pliku, który waży 1,127MB. Biorąc pod uwagę wyniki ankiety, chyba jednak tak się nie stanie. Aha! Mapka jest bez żadnych dopisków typu www.fallout3.prv.pl - jest "czysta" i zawiera wszystkie stałe lokacje spotykane w grze.

Zmieniamy też ankietę. Nowe pytanie to... Jak dobry jesteś w Fallouta? :-)

Proponuję zajrzeć na mapę Obsydiana z klanu [KSGR]. Jego inicjatywa robi się coraz ciekawsza. Pokazały się pierwsze punkty regulaminu walk. Zwiększyła się również ilość klanów i w związku z tym zaczynają się pierwsze spory o terytoria. :-))
Przypominam też tym, którzy zakładają klany F:T by zgłosili je na stronę RPG Planet (Duck and Cover). Warto też się zgłosić na sronie KSGR (Obsydiana) by nie stracić dobrej zabawy. ;-)
(ps. KSGR szukuje się do przeprowadzki na www.fallout.3d.pl i nie jestem pewien jak długo link do nich będzie działać)

Niemal zapomniałem. Jest już trochę późno na taką nowinę, ale też nie jest za późno. Marcowy numer magazynu o grach Reset (wersja z kompaktem) zawiera demo Fallout: Tactics.
DoPr

22 marca 2001

Nadchodzi nowa, wielka gra - "Black Isle Studios: TORN". Akcja gry toczyć się będzie w świecie fantazy, pełnym wielkich sojuszy, spisków, zdrad oraz straszliwych złych bogów. Brzmi jak Baldur's Gate? Chyba rzeczywiście będzie do tej gry podobne, ale nie do końca. Przedstawiciele Black Isle twierdzą, że gra jednak bardziej podobna będzie do Fallouta, z którego zapożyczonych zostało bardzo dużo pomysłów np. Perki, Traity , Skile. Ponadto, grać będziemy w czasie rzeczywistym i w grafice 3D. By przeczytać o tym trochę więcej kliknij TUTAJ.
Wiadomość ta powinna mnie chyba cieszyć, niestety liczyłem na to, że Black Isle zajmie się teraz tworzeniem Fallout'a 3. Jak widać trochę się przeliczyłem. Mam nadzieję, że dożyję dnia, w którym będę trzymał pudełko z grą godną dumnej nazwy Fallout 3. ;-)
DoPr

21 marca 2001

Na stronie Gamesmania, można przeczytać wywiad z Leonardem Boyarskim, który jest jednym z twórców pierwszych Fallout'ów, a teraz pracuje nad grą Arcanum. Warto przeczytać ten wywiad, gdyż nie jest długi, a zawiera dużo ciekawych informacji np. to, że demo Arcanum ma ukazać się na początku maja tego roku. Poza tym jest tam też małe nawiązanie do Fallout'a. :) By przeczytać wywiad kliknij TUTAJ.
DoPr

21 marca 2001

Zacznę od tego, że ostatnio napisałem o tym, że znalazłem fajną stronę z modami. Była to strona zagraniczna, a z takich stron ciężko się cokolwiek ściąga. Na szczęście dostałem info od Maetiou, szefa sajta Wasted, że na jego stronie i na np. Fallout Moding Center można ściągać mody tu, w Polsce. Niniejszym przepraszam, że wysłałem Was gdzieś za granicę, gdy mody są łatwo dostępne w naszym kraju. :-/

Szykuje się patch do F:T. Okazało się, że w grze jest dość sporo błędów. Nie wiem czy to przypadek, ale podobnie było z Fallout'em 2, który jak został wypuszczony na rynek, to sądzono, że może nie przeszedł betatestów. Jednak bugi to w tej chwili zmartwienie amerykanów, CD Projekt tak późno wydaje grę, że pewnie wszystkie błędy będą poprawione na polską premierę. :-]
DoPr

18 marca 2001

Fallout: Tactics dopiero co wyszedł w Stanach Zjednoczonych, a już uzyskuje pochlebne opinie. O grze mówi się, że w ogóle nie jest to podobne do Diablo (szybko klikaj by zabić i przeszukaj ciało). Twierdzi się, że jest to świetne połączenie strategii (cóż, bez strategii ani rusz ;-) z RPG (bohaterowie potrafią sami się bronić i korzystać ze swojego ekwipunku). Moim skromnym zdaniem, już od dawna było o tym wiadomo, ale tak czy inaczej dobrze wróży to na przyszłość. :)

Niedawno sobie trochę posurfowałem po necie i znalazłem bardzo fajną stronę z MODami do Fallout'ów. Jeszcze nic z tej strony nie sprawdziłem, ale mody które tam znajdziecie zapowiadają się bardzo ciekawie.
Dla wyjaśnienia, MODy to najczęściej jakieś programiki lub zmodyfikowane pliki, które potrafią zmienić grę... np. słaby pistolet przestaje istnieć, a w jego miejscu pokazuje się jakaś niewiarygodna giwera. ;-)
DoPr

17 marca 2001

Pokazała się kolejna część pamiętnika Chrisa Taylora, jednego z twórców Fallout: Tactics. Jest to już siódma część i możliwe, że ostatnia, ale myślę że jeszcze będzie miał o czym napisać. :) Tu jest link.
DoPr

17 marca 2001

Pomimo pogłosek o przesunięciu premiery, Fallot Tactics już od dwóch dni jest dostępny w USA. Teraz już tylko zostaje nam czekać na polską premierę i miejmy nadzieję, że CD Projekt wyda grę wcześniej niż jest to teraz planowane.

Teraz taka mała sprawa techniczna. Już dawno temu miałem o tym napisać, ale mieliśmy tu w Schronie małe zamieszanie. ;-) Jakiś czas temu, już nie pamiętam dokładnie kiedy, zdarzało się, że po wpisaniu adresu www.fallout3.prv.pl Trzynasty Schron się nie otwierał. Jeśli zdarzyło by się to ponownie, wystarczy wpisać adres fallout.cherry.lublin.pl i strona powinna się otworzyć. Wkrótce, wzmianka o tym pojawi się w dziale Info.
DoPr

15 marca 2001

Na RPG Vault od jakiegoś czasu dostępne są zdjęcia z filmu wprowadzającego Fallout: Tactics. W związku z tym, że F:T jeszcze nie ma w Polsce, można sobie zobaczyć namiastkę tego co nas czeka.
Poza tym, zaniedbaliśmy nowiny o kolejnych częściach pamiętnika twórców F:T. Jeśli jeszcze chcecie je poczytać, to linki do nich są zaraz pod wyżej wymienionymi fotkami. Jak na razie, pamiętnik ma już sześć rozdziałów.

Kilka dni temu pisałem, o coraz większej ilości klanów F:T powstających w Polsce i za granicą. Niedawno dowiedziałem się, o ciekawym projekcie Obsydian'a, prowadzącego konkurencyjną stronę o Fallout'ach. Otóż, stworzył on mapę polskich klanów F:T. Przedstawia ona terytorium znane z Fallout'a 2 z zaznaczonymi na niej siedzibami poszczególnych klanów. Mapę można oglądać we Flash'u - kliknij TUTAJ.

Na temat daty polskiej premiery F:T krążą różne pogłoski, ale (raczej ;-) na pewno będzie tak jak wcześniej napisałem, czyli trzeci tydzień kwietnia. Poza tym, gra prawdopodobnie będzie kosztować 99zł. Nie wiem czy to dużo czy mało za F:T, ale mam nadzieję, że będzie się opłacać.
DoPr

9 marzec 2001

Polska premiera Fallout: Tactics zapowiadana jest na trzeci tydzień kwietnia, czyli trochę później niż światowa, ale za to do gry ma być dodany jakiś super dodatek. Krążą pogłoski, że oprócz dodatkowego CD z bonusowymi misjami znajdzie się tam również podręcznik mistrza gry do fabularnego Fallouta!
Tymczasem, gry jeszcze nie ma, a już powstają jak grzyby po deszczu klany Fallouta. Każdy kto grał kiedyś po sieci w gry takie jak Diablo, Quake czy Unreal Tournament, zapewne wie o co chodzi. Jeśli chcecie się przyłączyć do jakiegoś klanu, lub nawet zamierzacie założyć swój własny, proponuję zajrzeć na tę stronę. Jest to spis klanów z całego świata - polskie klan też tam sa. :)

Poza tym, wprowadzamy nowy temat sondy - "Czy ściągasz z internetu pliki większe niż 1 MB?".
Poprzednia sonda przyniosła ciekawe wyniki, gdyż okazało się, że większość z was twoży postacie za pomocą cechy Gifted i próbuje połączyć dwie profesje. Tylko o 2% mniejszy wynik miał "snajperek rulez" - nie sądziłem, że tylu snajperów mamy w świecie Fallouta. ;-)

By ta nowina była jeszcze bardziej pełna, zamieszczam tu zdjęcie pudełka w jakie ma być zapakowany Fallout: Tactics.


DoPr