<< ARCHIWUM

KWIECIEŃ 2001

30 kwietnia 2001

Aktualizacja Galerii FT - 6 nowych szkiców! W najbliższym czasie przygotowujemy duży zastrzyk nowych screen'ów z gry oraz z "ciekawych miejsc". Na otarcie łez do Galerii trafiają dwa screeny "Koniec Gry":-).
Mathias

Na serwisie fallout.gracz.net znajdziecie całkiem spory poradnik Du Cane'a, od którego fallout.gracz.net uzyskało prawa do przetłumaczenia i umieszczenia jego pracy.

Małe rozszerzenie Ciekawych Questów. Podziękowania idą do Dragon Wariora i Romana.

I z mojej strony to na dzisiaj wszystko. Jutro wyjeżdżam i przez kilka dni nie będę mógł pisać nowin, ale jak wrócę, z miejsca wrzucę na stronę nowy dział o F2 autorstwa nowego współpracownika - Dragon Warior'a. :-)
DoPr

29 kwietnia 2001

Zapraszam do weekend'owej aktualizacji Galerii FT - 9 nowych szkiców!
Mathias

Wyszedł francuski i niemiecki patch do Tactics'a. Ciekawą rzeczą jest to, że we francji chyba jeszcze nie było premiery F:T... ale nie jestem tego do końca pewien. Tak czy inaczej, patche znajdziecie TU i TU.

Patch raz jeszcze. Tym razem inaczej. :)

DoPr

28 kwietnia 2001

Obsydian na newsach klanowych na OPCF przypomina o tym, że należy wysyłać do niego współrzędne rozmieszczenia klanów na nowej mapie.
Linki do mapy:
http://loziek.myip.org/ksgr/mapa_new.swf
lub
http://falloutksgr.w.interia.pl/mapa_new.swf
Mapa teraz jest o wiele większa, gdyż pochodzi z Tactics'a.
DoPr

27 kwietnia 2001

Już mamy 27 kwietnia. Mam nadzieję, że nikogo nie zaatakował Czarnobyl i teraz w spokoju, z dobrze ustawioną datą, czytacie sobie nowinki na Trzynastym Schronie. :)

Zacznę od tego, co już napisałem w księdze gości. :)
"Przepraszam za naszą solucję, że jest taka... "uboga" (delikatnie mówiąc). Chyba jednak będę musiał szybko ją czymś zastąpić, bo potrafi wprowadzić w błąd. Może w to miejsce wrzucę solucję Resetty z plików - zanim nie zrobimy naszej własnej, co na pewno nastąpi. ;-)
Tak nawiasem mówiąc, to właśnie przez solucje dostałem się do Trzynastego Schronu - też pisałem co jest źle itd. :-)) Jeśli ktoś chce napisać Solucję F2 to proszę o maila. Jeśli będzie więcej osób niż jedna, to zawsze możemy umieścić dwie (i więcej) solucjii. ;-) Aha! Ta oferta tyczy się tylko Fallout 2, gdyż solucja dla F1 jest już pisana."

Na OPCF w newsie z 26 kwietnia, Frech pisze jakie oceny zebrał Tactics w polskiej prasie. Nie sprawdzałem ich, ale podobno jest tak:
CD Action - 9/10 (CDA Poleca)
Magazyn IO - 99% (IO Hit)
Reset - 9/10
Secret Service - 9,5/10
Świat Gier Komputerowych - 9/10 (ŚGK Poleca)

Na stronie fallout.gracz.net natknąłem się na informację, o tym, że rozpoczęły się prace nad nowym modem do Tacticsa. Mod ma się nazywać Mutants Liberation Army, a oferować ma rozgrywkę podobną do tradycyjnego Fallouta - miasta i w nich questy, nieliniowa fabuła. W modzie będziemy głównie walczyć z BoS, na całkiem nowych mapach i z nowym ekwipunkiem.

Warto wspomnieć o tym, że dzieki Mathias'owi, w newsach na DAC, znalazł się adres Trzynastego Schronu. :-))) Poniżej fotka.

DoPr

26 kwietnia 2001

Wraz z DoPr'em zorganizowaliśmy małą rewolucję w dziale Galeria. M.in. dodalismy nową sekcję Szkice zawierajaca rysunki koncepcyjne twórców gry :). Na początek 9 grafik. Oprócz tego aktualizacja renderingów i kilka rodzynków w dziale Pliki. Dwie mini gry (Flash) Fallout: "Koncentracja" i "Simon Says". W sekcji modów "Elliot's Mod" - daje nam silniejsze giwery z pojemniejszymi magazynkami :). Jest też nieoficjalny patch do FT - aktualizuje sterowniki dźwięku. W dziale Twórczość nowa grafika 13 Schronu :).
Mathias

25 kwietnia 2001

Przypominam o tym, że już jutro, czyli 26 kwietnia, uaktywnia się Czarnobyl, więc jeśli nie macie programu antywirusowego nie dajcie się zniukować i już dziś zmieńcie datę na 27 kwiecień - tak na wszelki wypadek. ;-) Przypominam, że Czarnobyl (znany też jako CIH) to nie przelewki i potrafi skasować BIOS.

Na stronie Bahamut'a G.E.C.K. znajdziecie przez niego przeprowadzony wywiad z Ryszardem Chojnowskim. Jest świetny, wic gorąco polecam jego przeczytanie. Zamieszczam tu przykładzik:

Bahamut: Cd projekt znany jest z przesuwania dat premiery. Czy obecna data premiery zostanie pozostanie bez zmian, jaki jest stopien zaawansowania tłumaczenia?
Ryslaw: Tlumaczenie jest gotowe, teraz trwaja testy nic nie wskazuje na to, że premiera mialaby sie opóźnić (jesli juz to raczej 'przyspieszy' :)

Poza tym, Bahamut spowrotem uruchamia Polską Ligę Fallouta i czeka teraz na zgłoszenia. Pierwsza rozgrywka szykuje się już na sobotę. Więcej na ten temat znajdziecie na G.E.C.K.

Wywiad z Chris'em Taylor'em na Fallout Extreme. Całkiem ciekawy, a przeczytacie go TUTAJ.

W Niemczech powstała oficjalna strona Tactics'a - www.staehlernebruderschaft.de .

Frech na OPCF zamieścił kilka adresów na których możecie pograć w Fallout: Tactics. Jak pisze dostawał dużo mail na ten temat i zamierza zrobić spis serwerów na których będzie można sobie pograć. Musze przyznać, że ja też dostawałem takie maile, z prośbami o jakieś dobre serwery, niestety z odpowiedzią mam zawsze problemy, gdyż nie gram on-line. Wiem na ten temat co nieco, ale już konkretnych adresów nie znam i w związku z tym, zamieszczam poniżej trzy przykładowe IP które widziałem na OPCF :
213.76.199.189 - DioXide
213.76.201.76 - Frech
213.76.221.19 - SzczuraS
Warto też zaznaczyć, że IP na których można sobie pograć, często pojawiają się też na podstronce OPCF z newsami klanowymi.

Podobno zagraniczna instrukcja do Tactics'a ma bardzo dużo błędów i jest dość "mała" - tylko 70 stron. Cóż, biorąc pod uwagę to, jaka była w poprzednich (zagranicznych) Fallout'ach, trzeba przyznać, że jest to trochę mało. Taki Fallout 2 miał instrukcję przekraczającą 160 stron, która zawierała bardzo dużo istotnych i dobrych informacji o grze. (przypominam, że mamy tą instrukcję w Plikach). Ciekawe jak spisze się CD Projekt, który w Falloucie 2 dał plamę. Instrukcja była nawet fajna, ale w porównaniu do tej orginalnej, to była to kompletna porażka. Zeszycik miał tylko 60 stron! Zamieszczam obrazek, by przypomnieć tę dziwną instrukcję.

Kliknij, by powiększyć

Spis klanów z całego świata na DAC przekroczył już liczbę 80 - coraz bliżej do setki. :-)

Frech'owi z OPCF podobno wpadła w ręce spolszczona wersja Tactics'a. Mówi, że jest lepsza od angielskiej... Zresztą, czemu sami nie przeczytacie? ;-)

Ostatnio pisałem, że dodałem SAD do linków i muszę przyznać, że bardzo dobrze zrobiłem. Wpadnijcie kilka razy na SAD, a przekonacie się, że chyba warto tam zaglądać. Mam nadzieję, że się to nie zmieni.

Po raz trzeci i ostatni, przypominam o moim pytaniu, czy ktokolwiek widział obrazek w kropce życzeń świątecznych. Aż nie chce mi się wierzyć, że nikt tego nie widział. :-)) Cóż, poczekam jeszcze do końca miesiąca i napiszę w Historii Trzynastego Schronu co to było.
DoPr

23 kwietnia 2001

Dzisiaj do Sznurków trafiają nowe strony - Fallout: Tactics LIGA i Sierra Army Depot (podstrona Valhalli).

Nowa sonda: "Co sądzisz o najnowszym patchu do Tacticsa?"
Z poprzedniej sondy wynika, że zdecydowana większość z Was uważa się za najniebezpieczniejsze postacie w grze. Następny jest Frank Horrigan, a na trzecim miejscu znajduje się Mysterious Stranger.
DoPr

Nowe pliki w Trzynastym Schronie! W dziale Pliki znajdziecie fragment Intro z polskiej wersji FT w formacie AVI, nowe MODY - tym razem do pełnej wersji FT oraz dwa edytory: klawiszologii do FT i plików *.ent (współczynniki postaci i przedmiotów FT).
Mathias

22 kwietnia 2001

Nowa liga Tactics'a - Fallout: Tactics Liga.
DoPr

Weekend'owe wydanie Galerii FT.
Mathias

20 kwietnia 2001

W dziale twórczość znajdziecie kompozycję pulpitu związaną z Tacticsem, którą znalazłem DAC - całkiem ciekawa.

Kolejny przykład ustawień gry wieloosobowej (z OPCF). Tym razem dla wersji 1.25 .
- Game Points Limit: 2000
- AP Regeneration: 30%
- Friendly Fire: 100%
- Max Squad members: 6
- Custom Characters: on
- Allow XP: on
DoPr

Przepraszam wszystkich, którzy oczekiwali na uaktualnienie działu Galeria FT. Przez emocje związane z patchem 1.25, zaniedbałem obowiązki. Dziś nadrabiam zaległości. W dziale znajdziecie "Load Screen'y" z FT oraz kilka nowych renderingów - polecam obrazek "To Mom" czyli "Dla Mamy" :-). Oprócz tego nowa sekcja screen'ów: "Ciekawe Miejsca" - czyli "niespodzianki" jakie zgotowali nam na mapie kreatorzy gry. W dziale Pliki znajdziecie mape Wastelands z FT w byczym formacie. :)
Mathias

Jest Patch 1.25 - 13.4 MB U NAS!!!.
Mathias

19 kwietnia 2001

Za kilka minutek Patch będzie na Trzynastym Schronie.

Patch do Tactics'a!!!!!!!!!! (1.25) - TUTAJ!!! [mirror] [mirror_PL] [mirror2_PL]

Postaramy się jak najszybciej zassać i zamieścic na Schronie. ;-)

DoPr

18 kwietnia 2001

Patch 1.25 może się ukazać już dziś!

Frech na OPCF zamieścił przykład ustawień (chyba najlepszy) dla gier multiplayer w F:T...
- Points limit: 5000
- AP Regenertaion Rate: 30%
- Friendly Fire: 100%
- Custom Characters: on
- Max Squad Members: 6
- Allow XP: on
- Nie można używać środków psychotropowych (wszelkie narkotyki)
- Nie można używać amunicji która dodaje x% do penetracji (także EMP). Przy czym x% do demage jest dozwolone
- Minimalna liczba drużyny, to 4 osoby
Poza tym, każda postać powinna kosztować mniej więcej tyle samo.

Fallout: Tactics podobno można uruchomić w rozdzielczościach wyższych niż 1024x768. Wystarczy uruchomic grę z parametrem "-w" i mieć ustawioną odpowiednią rozdzielczość pulpitu. (kilka nowin niżej pisze jak uruchomić grę z parametrem)

TU znajdziecie kilka odpowiedzi na nurtująca was pytania o edytorach F:T. ;-) (język angielski)

Czego to ludzie nie zrobią dla Fallout'a. :))

Kliknij, by powiększyć

DoPr

Dzisiejsza aktualizacja działu Galeria Fallout Tactics zawiera pojazdy i UWAGA! mapę calego świata FT (jest gdzie powalczyć :-)).
Mathias

17 kwietnia 2001

Petycja do Interplay'a, o której pisałem kilka dni temu, została już podpisana przez ponad 500 osób i liczba podpisów wciąż rośnie. I bardzo dobrze, gdyż prawdopodobnie to właśnie zmusiło wydawcę Tactics'a do zaprzestania ciągłych poprawek nad patch'em. Teraz już tylko chcą poprawić coś w ostatniej misji i wypuszcza patch'a, który powinien zajmować o wiele mniej miejsca niż miało to miejsce z poprzednią poprawką. Po tym finalnym patch'u możemy się spodziewać edytorów do F:T, których premiera została tak opóźniona, gdyż bano się, że mapy / kampanie stworzone przez fanów gry przestaną działać w spatchowanej wersji gry.

Lista klanów na DAC wciąż rośnie i jest ich ponad 70! Ciekawe kiedy dojdzie do setki...

Dziś mała aktualizacja Sznurków. Dodaję link do newsów klanowych na OPCF. Dodaję też link do zagranicznej strony Proving Grounds, która dziś otwarła kilka indywidualnych rozgrywek dla Fallout: Tactics ("ledders").

Aha! Przypominam o moim pytaniu. Czy ktokolwiek znalazł prezent wielkanocny? Dla ułatwienia powiem, że chodzi o pewien obrazek, który był ukryty w kropce, na końcu zdania z życzeniami. Teraz już tego prezentu tam nie ma, ale wtedy może ktoś to zauważył...

Pierwsze opowiadanie w dziale Twórczość. Napisał je Dragon Warior i nazywa się "Żołnierze Enklawy". Zachęcam do przeczytania.
DoPr

16 kwietnia 2001

Na samym dole działu Info znajdziecie historię naszej strony. Przy okazji... Jeśli ktoś z odwiedzających (nie prowadzących) Trzynasty Schron znalazł prezent w Wielkanocnej nowinie, niech napisze do mnie co to było, a ja go upamiętnię w Historii. ;-)
DoPr

Zapraszam do działów Twórczość i Nowy Fallout (część o Fallout 3).
DoPr

Dzieki DoPr :-)!
Nowa aktualizacja działów Pliki i Galeria Fallout Tactics. Dziś dodałem dwa programiki: jeden do odtwarzania plików *.bik, czyli filmów z FT (serdecznie odradzam korzystanie z niego przed ukończeniem gry!!!), drugi to gratka dla graczy, którzy weszli w posiadanie angielskiej wersji FT - instalacja pliku "Bonus" dodaje do podstawowej wersji gry dodatki, które znalazły sie na czwartym CD dostępnym z grą zamówioną przed premierą. Gracze w naszym kraju nie potrzebują tego dodatku gdyż pudełko z polską wersją FT będzie zawierało ten bajerek. Bonus to dodatkowe misje singleplayer i klasyczna stołowa gra RPG "Fallout Warfare", w postaci plików PDF do wydrukowania. Do Galerii, tak jak obiecywałem dodaje nowe renderingi i kilka nowych screen'ów z gry.
Mathias

UWAGA! Firma CD Project - oficjalny dystrybutor FT w Polsce zamieścila na swoim serverze pierwsze fragmenty polskiej ścieżki dźwiękowej do FT. Możecie je zassać w dziale Pliki. Wszystkie kawałki są w formacie MP3. Będziecie mogli usłyszeć Olafa Lubaszenkę, kilka dialogów z gry i "War, war never changes..." w wykonaniu Mirosława Baki.
Mathias

Więc już znacie Mathias'a. ;-) Witamy w Trzynastym Schronie.
DoPr

15 kwietnia 2001

Małe uaktualnienie programów i tapet w dziale Pliki. Dla dociekliwych zamieszczamy listę mapowych znajdziek w Fallout Tactics, dzięki niej będziecie mieć pewność że podczas podróży po mapie nie ominęła was żadna niespodzianka :). Lista jest w języku angielskim i można ją zassać tutaj.

Ruszają dwie nowe sekcje: MODY w dziale Pliki :) i Renderingi 3D w Galerii FT. W pierwszej znajdziecie pliki modyfikacji do Fallouta, Fallouta 2 oraz Fallout Tactics! Na początek 4 mody do wersji Demo FT (dwa do single i dwa do multiplaya). W drugiej, która będzie uaktualniana CODZIENNIE :-)) - pierwszych 15 renderingów.
Mathias

Smacznego Jajka i Mokrego Dyngusa z okazji świąt. :-)
DoPr

14 kwietnia 2001

Jak widać, zaszły pewne zmiany na Schronie. Krzychoo zamieścił nowy przycisk - Twórczość (coś jak Fan-Art na innych stronach). Będziemy zamieszczać tam wszystko, co stworzyli fani serii Fallout. Drugą zmianą jest oddzielny dział dla Fallout 3. Gra nie istnieje, ale plotki na jej temat krążą po świecie. Teraz już tylko ja muszę wrzucić treść do tych działów i wszystko będzie tak jak należy.

Możliwe, że już niedługo ujrzymy patch do Tacticsa, który podobno jest prawie gotowy. Czyżby "petycja" zadziałała?
DoPr

13 kwietnia 2001

I kolejna grafika Mathias'a! :))) Ale UWAGA! Tym razem plik ma rozdzielczość 1417x1909 i waży 453KB... ale co to dla fanów Fallout'a. :-D Jak tak się patrzy na ten obrazek, to aż chciało by się mieć ploter by go wydrukować. Ech...

Kliknij, aby powiększyć

Vault 13 organizuje turniej klanowy. Nic dodać, nic ująć. TU jest wprowadzenie, a TU regulamin. (wszystko po angielsku)

Na większości stron o Fallout'ach, ukazała się informacja o petycji adresowanej do Interplay'a, w której żąda się, by wydawca ten, zaprzestał wypuszczania na rynek gier zawierających całą masę błędów. Jeśli proceder ten będzie się powtarzał, ci co przyłączą się do tej petycji obiecują, że zbojkotują przyszłe produkty tej firmy. Jeśli chcecie przeczytac treść petycji, to znajdziecie ją np. TUTAJ - na DAC.
Moim zdaniem, Polacy chyba nie mają się o co rzucać, gdyż CD Projekt, tak opóźnił premierę, że pewnie wszystko będzie naprawione... Oczywiście, mam tylko taką nadzieję, że będzie naprawione. Jeśli wypuszczą zabugowany program, to będzie można pomyśleć o podobnej petycji... Choć, wydaje się, że CD Projekt to porządna firma. ;-)

Już działa serwer NMA, który z niewiadomych przyczyn, był niedostępny od niedzieli.

Poprawiliśmy brak MAP dla F2.
DoPr

12 kwietnia 2001

Małe uaktualnienie działów O grze i Galeria dla Fallout: Tactics.
DoPr

11 kwietnia 2001

Możliwe, że za niedługo stworzymy nowy dział, w którym będziemy zamieszczać np. obrazki stworzone przez fanów Fallout'a. W dziale Pliki już jest trochę fajnych rzeczy (skiny, tapety), ale dziś dorzucam trzy nowe obrazki. Pierwszy zrobił Mathias (świetne! :)), a dwa pozostałe zrobiłem ja. Wszystkie są związane z Trzynastym Schronem, ale jeśli zrobiliście jakieś inne to też możecie je przysłać. ;-)


Niestety patcha do F:T jeszcze nie ma. Poprawiono już błędy, które miały być poprawione, ale znaleziono też kilka nowych. Trzeba czekać, aż patch znowu zostanie sprawdzony, ale dobrą nowina jest to, że po jego ukończeniu, możemy spodziewać się edytorów do Tacticsa.

Teraz coś dla tych co chcą, lub już założyli serwer Tactics'a do gry on-line. Na OPCF, Frech zamieścił przykład najpopularniejszych ustawień gry. Nie grałem jeszcze w F:T on-line, więc nie wiem czy aby na pewno jest to dobre ustawienie. Na pierwszy, rzut oka wszystko jest fajnie, ale np. "Friendly Fire" dałbym na 100%. Grałem kiedyś w Unreal Tournament i tam się to sprawdzało. (Friendly Fire - obrażenia zadawane graczom z tego samego zespołu)

Poniżej zamieszczam mały spis komend, które można dopisać do linii uruchamiającej Tacticsa. Triki to może nie są, ale zawsze coś.
-3 -użyj DirectX 3
-7 -użyj DirectX 7
-f -tryb pełnoekranowy
-g -użyj windowsowego GDI
-m -wyłącz muzykę
-s -wyłącz dźwięk
-w -tryb okienkowy
-path -ścieżka do mod'a lub innego pliku
Na wszelki wypadek zamieszczam fotkę, z przykładem gdzie dopisujemy komendy:

DoPr

10 kwietnia 2001

Producenci Tacticsa są bardzo zaskoczeni powodzeniem ich produktu. Zapewniają też, że seria Fallout na pewno będzie się rozwijać. Ciekawe czy w końcu zdecydują się na F3. ;-))

Poniżej, prezentuję button Trzynastego Schronu. Dotychczas mieliśmy tylko banner, ale należało nadrobić zaległości.

Trzynasty Schron

Aha! Kod buttona znajdziecie w dziale Info.
DoPr

9 kwietnia 2001

Jakiś czas temu, dział Ekwipunku dla F2 przeszedł gruntowną przebudowę. Poza tym, trochę uaktualnione zostało O grze w części F:T (nareszcie).
DoPr

Dzisiaj zostały uruchomione dwie małe gałeczki na telewizorku. Wszyscy chętni mogą sobie uprzyjemnić pobyt na naszej stronie słuchając muzyczki z Fallouta. Jakość może nie jest pierwszorzędna, ale przynajmniej zajmuje niecałe 70 kB. Być może niedługo zmienimy ten motyw na muzykę z Modoc (nieco ponad 90 kB). Tymbardziej, że ta obecna muzyczka jest już odtwarzana na fallout2.prv.pl. Mam nadzieję, że będzie się Wam przyjemnie słuchało :) Niestety przy zmianie sekcji (np. z Fallout na Fallout 2) melodia grać przestaje. Podziękowania dla McAdama za udostępnienie kompakta z Falloutem 2 :)
Szczęśliwi użytkownicy Internet Explorera 5 po dodaniu nas do Ulubionych, ujrzą tam skrót do naszej strony z ikonką (tzw. faviconką) kojarzącą sie ze Schronem. Mnie się ta ikonka podoba ;)
Krzychoo

8 kwietnia 2001

Jak widać, przypominam o naszej Sondzie. Teraz gdy sama nie wyskakuje to już prawie nikt nie głosuje. :-/
Poza tym, na samym końcu tych Nowin, znajdziecie odnośnik do Archiwum. Będziemy tam zamieszczać wszystkie stare newsy.

W polskiej wersji F:T, głosy będą podkładać: Olaf Lubaszenko, Andrzej Chyra (znany z "Długu") oraz Mirosław Baka (m.in. "Psy Wojny").
Poza tym, polskie demo Tacticsa, można ściągnąć z serwerów CD Projektu lub Wirtualnego Świata. (kliknij na nazwy by ściągnąć plik - 124MB)

Chcecie popsuć sobie zabawę i poznać wszystkie random encounter'y Fallout: Tactics? Jeśli tak, to tu jest LINK. :->

Trzy kolejne NPC w opisie NPCów z Fallout'a 2.

Jeśli chcecie się rozeznać w sytuacji między polskimi klanami, to proponuję zajrzeć na Radioaktywny Serwis F:T do działu Klany. Świetna robota! :)

Otwarto Wasteland!!! W tej chwili jest to chyba najbogatsza strona o Fallouta'ch w Polsce. Trzynasty Schron Poleca! ;-)
DoPr

7 kwietnia 2001

Na OPCF powstało miejsce, w którym różne polskie klany mogą pisać co się u nich dzieje itp. Całkiem fajne, a link jest TUTAJ.
DoPr

6 kwietnia 2001

Oficjalnie ogłaszam kolejnego współpracownika Trzynastego Schronu, a jest nim... Weigar. Przygotował on całkiem nowy (i jeszcze lepszy) opis NPCów dla Fallout'a 2. Koniecznie zajrzyjcie. ;-)

Poza tym, wprowadzamy nową ankietę - "Kto, według Ciebie, jest najniebezpieczniejszą postacią w Falloucie 2?".
Z poprzedniej ankiety widać, że 47% kupi orginalnego Tacticsa, a 53% twierdzi, że nie kupi. Jeśli ja będę kupował Tacticsa, to na pewno będzie to orginał - przecież tam jest 6 kompaktów!

Forum, do którego umieściliśmy link na naszej głównej stronie, jest już nie tylko największym forum o Fallout'ach, ale i oficjalnym. OPCF zrezygnowało ze starego forum i przerzuciło się na forum Maetiou z klanu Wasted.

Patch do F:T nie jest jeszcze gotowy, ale testerzy twierdzą, że dziś (wedłóg czasu USA), powinni dostać prawdopodobnie finalną wersję patcha. Jednak niczego nie obiecują i może się okazać, że jeszcze chwilę poczekamy.

Pisałem, że w orginalnym Tacticsie znajdziemy fabularnego Fallout'a, niestety teraz już nie wiem jaki to będzie rodzaj gry. :-/ Ostatnio słyszałem, że ma to być bitewniak. Chyba będę musiał ściągnąć ten plik ze strony NMA, na której podobno jest to już udostępnione.

Krążą plotki, że powstanie druga część Tacticsa i może nawet Fallout Online... Ale to na razie są tylko plotki. Szkoda, że nic nie słychać o F3. To znaczy, coś słychać... ale jest to, to co zawsze - Fallout 3 będzie, ale nikt nie wie kiedy i przez kogo zostanie zrobiony.

Jakiś czas temu (już nie pamiętam dokładnie kiedy), pisałem o tym, że F:T jest na 10 miejscu najlepiej sprzedających się gier w Stanach Zjednoczonych. Dziś mam nowe wieści na ten temat... Fallout: Tactics dostał się na czwarte miejsce!!! Wyprzedzają go jedynie dwie części The Sims i Roller Coaster Tycoon.

Spis klanów DAC przekroczył już pięćdziesiąt pozycji. Chyba później tam zajrzę, by przekonać się, ile polskich klanów jest tam wymienionych. :)

Jeśli ktoś jest zainteresowany zagranicznymi głosowaniami, to na Voodoo Extreme można zagłosować na grę 2001 roku (np. na Tacticsa).

Wkrótce zmienimy Księgę Gości, gdyż nowa jest już prawie gotowa. Niestety, będziemy musieli skasować istniejące wpisy - sorry.
DoPr

5 kwietnia 2001

W dziale Pliki, znajdziecie programik, który umożliwia przeglądanie grafik z wielu gier:
- FRM - Fallout 1-2.
- RIX - Fallout 1-2 ekrany ładowania
- SPR, ZAR, TIL - Fallout Tactics.
- STI - Jagged Alliance 2
- RLE - Commandos.
- R16 - Shadow Watch.
- SCR - UFO2
- SPR - Gangsters
- 256 - Allods 1-2
- SPR - Gorky-17 sprites
- 3DF - Gorky-17 textures
- GRA - Squad Leader
- RAW - Clash

Działa już Forum, ale nie jest ono nasze. :-)) Założył je Maetiou z klanu Wasted i dodaliśmy je na naszą stronę główną, gdyż jest bardzo popularne. (dzięki Maetiou)

Wczoraj okazało się, że zapomnieliśmy o dziale MAPY do Fallout'a 2 (dzięki Weigar) - poprawimy to tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.
DoPr

4 kwietnia 2001

Nowy polski klan F:T - Cult of the Dark Scull [COTDS]. Uaktualniam Sznurki.

A teraz, specjalnie dla Trzynastego Schronu, znowu próbuję mniej więcej przetłumaczyć wieści o nowym patchu (do zagranicznej wersji), który możliwe, że będzie gotowy już w ten piątek.
Notka na temat zapisanych gier: Wszystkie stare zapisane gry powinny działać po zainstalowaniu patcha. W poniższej liście, punkty ze znaczkiem * oznaczają, że dana poprawka będzie widoczna tylko wtedy, gdy nie dotarłeś do danego punktu (wydarzenia) w swoim sejwie. W niektórych wypadkach, będziesz musieć rozpocząć kampanię od nowa, by patch w danym wypadku zadziałał.
GUI
- target location in mouse-over text on hands gets updated correctly (nie jestem pewien jak by to przetłumaczyć)
- dodano ostrzeżenie gdy tworzymy "tough guy'a"
- naprawia problemy związane z "recruit pool"
- ekran multiplayera zapamiętuje ostatni wpisany adres IP
- naprawia problem z akcentem w wersjach nie-anglojęzycznych
- dodany opis zdrowia martwych przedmiotów (od nieuszkodzony do zniszczony)
- przyciski "stence & sentry" odzwierciedlają tylko status grupy, jeśli wszyscy jej członkowie są w tym samym stanie. W innym wypadku, przyciski są wyłączone. (cokolwiek to znaczy)
- kno perk'ów zamyka się, przy przełączeniu na inną postać, która nie może dostawać perk'ów
- naprawione umiejscowienie przycisku celowania
- naprawiony problem z zacinającymi się przyciskami
- opcja zapisywania gry w trybie multiplayer, jest niedostępna
- nie wolno używać quicksave'a przy oknie handlu i wielu innych pełno ekranowych oknach
- minimapa: pojazdy są białe gdy są zajęte, a szare gdy są wolne
- ograniczony zoom minimapy, gdyż sprawiało to problemy z prędkością gry
- teraz można używać kradzieży, do łatwego przenoszenia przedmiotów od jednego członka grupy, do drugiego
GRA
*- znacznie rozszerzony recruitment pool w grze dla jednego gracza
*- Paramedic bag oraz Field medic kit, są lepsze od standardowych apteczek
*- naprawione parametry przebijalności pancerzy dla 2mm EC, Flamer Fuel oraz Explosive rounds
*- obrażenia zadawane przez Rocket Launcher'a, zostały zwiększone o 20%
*- niektórzy handlarze (special encounter) posiadają bardziej użyteczne przedmioty do wymiany
- naprawiony paskudny bug związany z reakcjami AI w grze w turach
- Cautios Nature jest uniedostępnione, gdyż nic nie daje
- Tough Guy is now double XP (nie mam pojęcia o co w tym chodzi)
- naprawione wielokrotne ataki w jednej sekwencji strzału (?)
- Brain Kills nie zmienia ustawienia
- udostępniony perk Death Sense
- Flamer wczesniej zadaje obrażenia, więc animacje bólu i śmierci wyglądają lepiej
- Ksiązki już nie wyświetlają wiadomości podwójnie
- podczas kradzieży, wszystko waży co najmniej 0,1. Oznacza to, że rzeczy, które normalnie ważą 0 jak BOS script, teraz są trudniejsze do ukradzenia gdy jest ich dużo
- obrażenia EMP +50% przeciwko martwym przedmiotom, w innym wypadku -50%
- naprawiony perk Mutate
- psy mają opcjonalne zmiany cech
- naprawia czas działania dragów i innych efektów związanych z konsumpcją
- szybsze odnajdywanie drogi przez postacie
- rekruci teraz właściwie otrzymują swoją rangę
- dobrze się zapisują specjalne spotkania (special encounters)
- naprawia cechy pancerza u rekrutów
- poprawki AI (inteligencji komp.) podczas gry w turach
- naprawia błąd, który mógł powodować, że główny bohater stawał się członkiem ostatniego oddziału
- perk "Swift leaner" (szybki i chudy :) teraz prawidłowo dodaje 5%XP, a nie 1XP
- bonus naukowy, zwiększający szansę na krytyczne uderzenie robota, działa poprawnie
- centrowanie się kamery na graczach gdy ponownie wchodzimy do misji
- naprawione działanie zdolności Barter (darowałem sobie tłumaczenie szczegółów)
- wielkie martwe postacie jak np. Behemoty, już nie są "eteryczne" (nie można przez nie przechodzić)
- inne ludzkie rasy mogą uzywac np. zdolności First Aid
- naprawiona możliwość natknięcia się na specjalne randomy, tak że framerate nie wpływa na szansę ich spotkania
- naprawia paskudny bug w "recruit pool"
- Fixed errant stat changes from hand items (naprawia błędne zmiany statystyk przedmiotów??)
- darmowe leczenie przy braku tchu / wstrząśnieniu mózgu (winded/concussed) gdy tylko współczynnik leczenia "kicks in". (?)
- naprawiony problem z wciąż poruszającymi się pojazdami, przy przechodzeniu do następnej mapy
- odnajdywanie drogi - naprawiony problem związany z wielkimi stworzeniami i niektórymi "ladders". (?)
MISJE
*- misja I has a lot more healing loot
*- filmy z tutoriala są również dostępne w archiwum pip-boy'a
*- naprawiona misja 11. Naprawiony błąd który powodował, że jeśli zabiłeś generałów mutantów, a później zostały zabite atakujące mutanty, to starszy ghoul'i (Devcon) nie wypowiadał ostatniej linijki tekstu i nie pojawiała się siatka wyjścia.
- misja 4. Dodano kilka stopni do "półki" (występ) jednego z budynków, by charakter nie mógł tam utkwić. Teoretycznie nie da się tam dostać, ale jednak jedna osoba zdołała zablokowac tam swój charakter.
- naprawione The broken ladder in St. Louis
- filmy pokazują się tylko za pierwszym razem, gdy wchodzisz do bunkra
POJAZDY
- APC już nie jest wyższy od ścian i już się nie będzie klinował w zamkniętych pomieszczeniach
- naprawiony problem z duplikacja bohatera i pojazdu (cokolwiek to znaczy)
- pojazdy już nie gubią inwentarza
DŹWIĘK
- Black Screen of Death - nowe urządzenie DirectSound, wykrywające ustawienia dźwięku w danym komputerze. Zapobiega wieszaniu się Tacticsa przy starcie, gdy w komputerze jakieś urządzenie dźwiękowe nie działa. Program wyszuka takiego, które zadziała. (trudne było do przetłumaczenia)
- przy użyciu skrótu klawiszowego do przełączania między textlog'iem a minimap'ą słychać dźwięk
- obniżono głośność silników pojazdów w trybie TB, gdy nie jest to tura pojazdu
ENGINE
- Tactics już nie będzie zajmował całej dostępnej pamięci wirtualnej podczas rozszerzonej gry co powinno naprawić wiele przypadkowych zawieszeń gry
MULTIPLAYER
- dodano opcję team-respawning
- dragi w multiplayerze działają w minutach, nie w godzinach
- można ustawić opcję serwera, która pozwala ograniczyć czas dostępny przy selekcji squad'u
- XP są trochę droższe w multiplayerze
- zmieniony limit punktów przyznawanych na charakter, nie na drużynę.
- doświadczenie i level-up'y teraz są "propagowane" (?) przez wiele map
- podnoszenie poziomów graczy pracuje poprawnie w trybie TB
- naprawione crash bug'i, w tym kicking oraz session lost w sturtup screen'ie
- spowrotem udostepniona opcja kick w ekranie gotowości (readiness screen)
- poprawka chata obserwatora
- server screen: gdy ustawienia się zmieniają, serwer pamięta, który z graczy był wybrany (?)
- naprawiono problem z <+p> w chacie (na "word wrap") (?)
Ale dużo, prawda? Gdy tłumaczyłem, wielu rzeczy nie byłem pewien, gdyż nie grałem w pełną wersję Tacticsa, ale starałem się jak najlepiej przetłumaczyć. By lepiej zrozumieć niektóre tłumaczenia, zajrzyj TUTAJ (angielski).

Ostatnio dowiedziałem się, że Sprite Viewer, który jest w Plikach, może mieć problemy z pełną wersją gry.
DoPr

3 kwietnia 2001

Ciekawa, choć jeszcze nie kompletna, solucja do F:T. Znajduje się TUTAJ (język angielski).

Na NMA pokazała się informacja, że edytory do F:T powinny się pokazać gdy patche zostaną ukończone. Jest to niewiele, ale zawsze coś.

Po modernizacji strony, usunęliśmy wersję dla innych przeglądarek niż IE, a teraz się zastanawiamy czy jej nie przywrócić. Póki co, użytkownicy Netscape'a itp. wchodzą na stronę z telewizorkiem. Wiem, że jest to dość niewygodne, ale obsługa dwóch wersji strony tez nie jest łatwa. Proszę o cierpliwość.
DoPr

2 kwietnia 2001

Jest nowa ciekawa strona M.A.D. Fallout Tactics. Niektóre działy jeszcze nie są skończone, ale szykuje się dobry sajt.
Przy okazji poprawiam dział Sznurki.

Nie mam jeszcze pełnej wersji F:T i grałem tylko w wersję demo, ale chyba się zgodzę z Bartkiem, który do mnie napisał, że fabuła F:T jest linowa aż do bólu. Poza tym, wcześniej o tym nie pisałem, niektóre zagraniczne recenzje też o tym wspominają. Ale, czemu tu się dziwić? Przecież Tactics jest strategią, z elementami RPG i wiadomo było, że nie będzie to następca Fallout'a.
Trochę oskarżająco zabrzmiał ten tekst i przynajmniej częściowo jest prawdziwy. Co nie znaczy, że Fallout: Tactics nie będzie świetną grą! Ostateczne zdanie na temat F:T wyrobię sobie dopiero wtedy, gdy ukończę grę i zagram sobie po sieci... może z jakimś polskim klanem. :)

Poza tym, od Bartka dowiedziałem się, co znalazł na swoim bonusowym kompakcie F:T (zagraniczna wersja gry). Mówi, że są tam animowane GIF'y, początkowe screeny, pierwsze filmiki, loga i oczywiście papierowa wersja Fallout'a. Dzieki. ;-)

DUCK and Cover dorobił się swojego pierwszego MODa do F:T przygotowanego przez Andrew "Gigyas" Pellerano. MOD zawiera kilka nowych charakterów i te, które były w wersji demo. Nazwa to "The old sk00l Fallout Tactics Package", a ściągnąć go możesz TUTAJ (serwer DAC).

Coś niedobrego dzieje się ze strona Fallouta na Strefie. Odkąd KAZUL napisał ostatniego newsa, nic się tam nie działo. Od 16 lutego na tej stronie nie ma nic nowego. :-/

Użytkownicy Internet Explorer'a, prawdopodobnie już znają nowy, bardziej zaawansowany wizerunek Trzynastego Schronu. Były to dość durze zmiany, więc proszę o wyrozumiałość, gdy (z niewiadomych przyczyn) brakuje jakiegoś działu. Gdybyśmy jeszcze gdzieś przeoczyli jakieś braki, proszę o mail do Krzyśka, lub do Mnie. Aha! I Brawa dla Krzyśka za kawał dobrej roboty! :)

Uwaga! Nie wiem czy nadal istnieje inicjatywa przetłumaczenia Fallout'a 2 na język polski. Jeśli ktoś coś o tym wie, to wdzięczny byłbym za jakiekolwiek informacje na ten temat.

W zeszły weekend (ten dalszy), Fallout: Tactics był w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających sie gier w USA. Zajął 10 miejsce, ale to i tak dobrze. F:T walczył z takimi hitami jak obie części The Sims, Diablo 2, Nescar 4, Age of Empires II, Red Alert 2 i innymi.
DoPr