< NAUKA I TECHNIKA | << SURVIVAL
Zapiekany bigos z kiszonej kapusty

Kiszona kapusta to bogate źródło witaminy C, niezbędnej w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jej niedobór może powodować pojawienie się takich chorób jak szkorbut czy depresja, czy powodować stany zapalne skóry. Równie wysoka zawartość witamin z grupy B, pozytywnie wpływa na ogólne działanie organizmu. Jednym słowem kiszona kapusta zawsze znajdzie zastosowanie kulinarne w trudnych warunkach, w jakich przyjdzie działać człowiekowi. A można ją spożyć choćby w postaci pożywnego dania jakim jest bigos.

Składniki:

Sposób wykonania:

Kapustę kiszoną wkładamy do wielkiego garnka i zalewamy ją wodą. Gotujemy przez około 30 minut. Po zagotowaniu odciskamy z wody i drobno kroimy. Do innego garnka wkładamy 2,5 kg różnego mięsa, dodajemy wody, ziele angielskie, pieprz i listek laurowy i gotujemy to wszystko. Po zagotowaniu nie wylewamy wody, mięso kroimy w kostkę. Kiełbasę oraz cebulę również kroimy w kostkę. Wszystko to ładnie smażymy, dodając czosnku i przypraw. Nasze patelniane dzieło powinno trafić do gara z kapustą. W tej chwili też dodajemy do całości suszone śliwki.

Do garnka dolewamy wodę, która została nam z gotującego się mięsa. Ma jej być tylko tyle, żeby zakryła nasze składniki. Mieszamy ze sobą wszystko, ale nie do samego spodu, nie chcemy przecież żeby bigosik nam się przypalił. Gotujemy około 1,5 godziny, dodając przecieru pomidorowego. Włączamy piekarnik, nastawiając go na 160-170 stopni i wkładamy do niego na 40 minut nasz garnek z bigosem. Zapiekamy według uznania. Smacznego!© 2016 Tomasz 'Stary Wujek' Tytłak

< NAUKA I TECHNIKA | << SURVIVAL