< SCHRONKULTURA
GRY WIDEO

Ten dział został podzielony na kilka części. Na początku mamy linki do specjalnych działów dotyczących projektów gier komputerowych, których akcja nawiązuje do klimatów postapo/postnuke.

Natomiast poniżej są skróty do informacji zawartych w tym dziale, który dzieli się na trzy części. Pierwsza jest poświęcona ogólnie grom w klimatach postnuklearno - postapokaliptycznych. Następnie mamy przeróżne małe, darmowe gry, jakie fani stworzyli pod wpływem falloutowych inspiracji (każda z nich jest dostępna do pobrania z Trzynastego Schronu - linki do plików znajdziecie pod opisami). Na końcu zaś pojawiają się zapowiedzi dopiero powstających gier. Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiejś gry, to koniecznie mailnij do nas na adres podany stronę wcześniej.

>>> Punktowa ocena gier - objaśnienie <<<

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Z,

A

⇒ Menu

B

⇒ Menu

C

⇒ Menu

D

⇒ Menu

E

⇒ Menu

F

⇒ Menu

G

⇒ Menu

H

⇒ Menu

I

⇒ Menu

K

⇒ Menu

L

⇒ Menu

M

⇒ Menu

O

⇒ Menu

P

⇒ Menu

Q

⇒ Menu

R

⇒ Menu

S

⇒ Menu

T

⇒ Menu

U

⇒ Menu

W

⇒ Menu

X

⇒ Menu

Z

⇒ Menu
⇒ Menu
⇒ Menu

Okładka gry 'A.D. 2044' A.D. 2044
Producent: LK Avalon
Platforma: PC
Rok produkcji: 1996
Gatunek: przygodowa

A teraz coś "made in Poland" :-)

A.D. 2044 to gra wydana w 1996 przez firmę LK Avalon, a jej fabuła oparta jest na filmie Seksmisja. O co chodzi w grze chyba nie trzeba tłumaczyć. Powiem jedynie to, że gra posiada bardzo ładną grafikę i jest przygodówką z wieloma elementami logicznymi. Poruszanie się polega na tym, że widzimy jakiś ładny obrazek i jeśli możemy iść w jakimś kierunku, to kursor myszy zmienia się w stosowny sposób np. w strzałkę w lewo. Klikamy i widzimy wcześniej przygotowaną animację poruszania się po pomieszczeniu. Gra jest podobna do Myst.

obrazek 1 obrazek 2
obrazek 3 obrazek 4

⇒ Menu

The Age of Decadence

Logo gry 'The Age of Decadence' The Age of Decadence
Producent: Iron Tower Studio
Platforma: PC
Oficjalna strona: www.irontowerstudio.com
Data premiery: nieznana
Gatunek: cRPG

Zobacz też:

⇒ Menu

Afterfall: InSanity

Okładka gry 'Afterfall: InSanity' Afterfall: InSanity
Producent: Nicolas Games Intoxicate
Wydawca: The Games Company
Wydawca PL: CD Projekt
Platformy: PC, X360
Oficjalna strona: www.afterfall-universe.com
Data premiery - świat: 2011 (PC, X360)
Data premiery - Polska: 2011 (PC, X360)
Gatunek: survival-horror, TPP

Wokół tego tytułu trwa prawdziwa zawierucha. Co chwilę słyszymy o zakończeniu prac nad grą, a potem okazuje się, że jednak to tylko plotki. Kibicujemy temu projektowi, bo to polska inicjatywa. Afterfall zaczynał jako amatorski projekt o nazwie Burżuazja. InSanity to pierwsza odsłona cyklu gier w uniwersum Afterfalla, a więc Europy po wojnie atomowej. InSanity ma być grą akcji utrzymaną w konwencji psychologicznego horroru. Gracz wcieli w Alberta, lekarza, którego zadaniem jest nadzorowanie stanu psychicznego mieszkańców schronu.

Schronowy kanał YouTube: trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Alphaman

Zrzut ekranu gry 'Alphaman' Producent: Jeffrey R. Olson
Platforma: PC
Rok produkcji: 1995
Gatunek: roguelike (czyli jak dać się zabić wielkiemu zielonemu M)
Pobierz: KLIK

Rougelike - że niby co? Rougelike to wspaniała odmiana cRPG, która wyróżnia się tym, że silnik graficzny w sumie nie istnieje. Ich wymagania są minimalne, a potencjał wielki. Pozwalały nam na zabijanie orków i goblinów już za DOSa. Jak to możliwe? Otóż cała gra opiera się "jedynie" o znaki ASCII + logika gry. Otoczenie, NPC, przeciwnicy, przedmioty - wszystko reprezentują różnokolorowe, duże, małe i ukośne znaki z tabeli ASCII (wiecej: www.pl.wikipedia.org/wiki/Ascii).

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 owsianka

⇒ Menu

Anthem

Okładka gry 'Anthem' Producent: BioWare Corporation
Wydawca: Electronic Arts Inc.
Wydawca PL: Electronic Arts Polska
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: www.ea.com/games/anthem
Data premiery - Steam: 27 luty 2019
Gatunek: akcji, TPP, science fiction, elementy RPG,multiplayer, TPS, kooperacja, strzelanki.

Zauważyłem, że z wiekiem coraz więcej gier mi się podoba. Może to wina pogarszającego się gustu, może po prostu staram się skupić na tym, żeby spędzać czas na dobrej zabawie. Wszyscy opluwali Destiny 2 - moim zdaniem jest bardzo fajny, zwłaszcza z całkiem dużą bazą graczy na konsoli. Wielu określało Vampyra popłuczynami po Soulsborne - dla mnie był to ciekawy tytuł klasy "B" i niezła przekąska przed kolejnym Vampire: The Masquerade, który ponoć nadchodzi. Są jednak momenty kiedy nawet mnie pozostaje chwycić za widły i pochodnię, oraz przygotować stos pod ścierwem, jakie zostało stworzone przez niegdyś wybitnych autorów. I niech mnie diabli, jeżeli Anthem nie jest właśnie takim momentem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Veskern

⇒ Menu

APOX

Okładka gry 'APOX' Producent: BlueGiant Interactive
Wydawca: BlueGiant Interactive
Wydawca PL: brak
Platformy: PC, MAC
Oficjalna strona: www.apoxgame.com
Data premiery - świat: 20.01.2011 (PC, MAC)
Data premiery - Polska: brak (PC, MAC)
Gatunek: RTS

Gdybyście mnie poprosili o wymienienie jakichś gier indyjskich producentów, nie usłyszelibyście w odpowiedzi nic poza potworną ciszą, wynikającą z pustki w mojej głowie. Jednak dzięki grze APOX, studia BlueGiant Interactive, ta pustka zostanie zapełniona, a o hindusach może stać się głośno.

Ich produkcja to RTS osadzony w postapokaliptycznej rzeczywistości, rodem z filmu Mad Max. Trzeba przyznać, że pomysł na grę jest oryginalny, a przez to niezwykle ciekawy. Wszakże ze świecą szukać dobrej strategii w tak lubianych przez nas klimatach. A ja do dziś za niedościgniony wzór gier strategicznych uznaję Age of Empires 2.

Choć typowe dla RTSów rozwiązania mają być trzonem gry, to wokół niego funkcjonować będą inne elementy znane z FPSów (możliwość noszenia kilku rodzajów broni i kończąca się amunicja), czy gier RPG (doświadczenie jednostek i duży stopień ich modyfikacji).

Jak przystało na porządną postapokaliptyczną produkcję, nie zabraknie w niej zardzewiałych pojazdów wyposażonych w śmiercionośną broń. W takich wehikułach można umieszczać żołnierzy o dowolnej specjalizacji, tworząc różnorodne kombinacje jednostek. Realistycznie ukazane pole walki, dzięki żołnierzom szukającym osłony i odpowiedniej linii strzału, ma być głównym atutem tej gry. Jeśli przyjrzycie się dokładnie obrazkom z gry, być może zauważycie fakt, że grafika bardzo przypomina tę znaną z rodzimego Zombie Driver. Nie jest to przypadek, bowiem oba tytuły napędza silnik OGRE.

Twórcy duży nacisk kładą też na rozgrywkę sieciową. Tryb multiplayer ma umożliwić wspólne rozgrywki nawet 32 graczom. Nie zabraknie sieciowych rankingów, statystyk, meczów klanowych czy turniejów. A gdy już znudzi nam się wszystkie 100 przygotowanych map, można będzie pobawić się dołączonym edytorem. APOX pojawi się pod koniec tego roku na pecetach i Macach.

Schronowy kanał YouTube: APOX - Trailer, APOX - Concept Trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Armageddon Empires

Okładka gry 'Armageddon Empires' Producent: Cryptic Comet
Wydawca: Cryptic Comet
Wydawca PL: brak
Platformy: PC, MAC
Data premiery - świat: 4 czerwiec 2007 (PC, MAC)
Data premiery - Polska: brak
Gatunek: strategia turowa

Trzysta lat po długiej wojnie z przedstawicielami pozaziemskich cywilizacji - oślizgłymi, robakopodobnymi Xenopodami oraz złożonym z robotów Imperium Maszyn - nasza planeta pozostaje zniszczonym i niemal zupełnie wyludnionym pustkowiem, na którym codziennie rozgrywa się walka o przetrwanie. Jest ona trudna nie tylko ze względu na brak surowców, ale także z powodu konieczności konkurowania z porzuconymi przez towarzyszy obcymi, skazanymi na podobny Ziemianom los oraz zupełnie nowym zagrożeniem: Ligą Wolnych Mutantów, której pochodzenie wiąże się z użyciem przez trzy strony konfliktu broni biologicznej i nuklearnej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Jim Cojones

⇒ Menu

Bad Day L.A.

Okładka gry 'Bad Day L.A.' Producent: Enlight Software
Wydawca: Enlight Software
Wydawca PL: Wydawnictwo Bauer
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.enlight.com/bdla
Data premiery - świat: 08.08.2006 (PC)
Data premiery - Polska: 08.08.2006 (PC)
Gatunek: gra akcji, TPP

Czy jesteś gotowy? Zombie, trzęsienie ziemi, deszcze meteorów, wojny gangów, tsunami, inwazja meksykańskich imigrantów... Tylko jedna gra, a doświadczymy w niej nie tylko te kataklizmy, ale i wiele więcej. I wszystko to w samym tylko Los Angeles, gdzie zawsze w centrum wydarzeń znaleźć się musi czarnoskóry menel Anthony - nasz bohater (antybohater?) Pewnego dnia spaceruje sobie ulicami przepięknego Miasta Aniołów, gdy nagle w pobliski most trafia samolot z biologicznymi terrorystami oraz dziwną substancją zamieniającą ludzi w zombie... Potem może być już tylko gorzej. I... śmieszniej.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Wrathu

⇒ Menu

Beautiful Desolation

Okładka gry 'Beautiful Desolation' Producent: The Brotherhood Games
Wydawca: The Brotherhood Games
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.desolationgame.com
Data premiery: 2019
Gatunek: przygodowe, postapokalipsa, widok izometryczny, Kickstarter, indie
Więcej:

⇒ Menu

Pinball FX2 - Bethesda Pinball

Okładka gry 'Bethesda Pinball' Producent: ZEN Studios
Wydawca: Bethesda
Platformy: PC
Data premiery: 6 grudnia 2016
Gatunek: zręcznościowe, pinball, multiplayer

Cóż za niesamowity prezent można znaleźć w grze zręcznościowej Pinball FX2, będącej symulacją flippera. Wyprodukowała ją węgierska firma - ZEN Studios w 2013 roku.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Stary Wujek

⇒ Menu

Blade Runner

Okładka gry 'Blade Runner' Producent: Westwood Studios
Wydawca: Virgin Interactive
Wydawca PL: Cenega
Platformy: PC
Data premiery - świat: 21.11.1997
Data premiery - Polska: 15.06.1998
Gatunek: przygodowa

Oparta na powieści Dicka historia polowań na niemal identyczne z ludźmi androidy jest pod kilkoma względami wyjątkowa. Jednym z nich jest fakt, że udało się jej, jako jednej z nielicznych (jedynej?), odnieść niepodważalny sukces na łamach trzech ważnych mediów. Zarówno oryginalna książka, film, jak i gra komputerowa należą do najlepszych dzieł science-fiction w swoich kategoriach. Jak to się udało? Udzielenie pełnej odpowiedzi nie byłoby łatwe, ale prawdopodobnie do powodów należy to, że twórcy żadnego z nich nie starali się kopiować poprzedników. Zamiast tego wyłącznie naśladowali ich, dostosowując sposób opowiedzenia historii do walorów charakterystycznych dla użytych środków przekazu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Jim Cojones

⇒ Menu

Blood Drive

Okładka gry 'Blood Drive' Producent: Activision Blizzard
Wydawca: Activision Blizzard
Wydawca PL: Licomp Empik Multimedia
Platformy: PS3, X360
Oficjalna strona: brak
Data premiery - świat: 02.11.2010 (PS3, X360)
Data premiery - Polska: 26.11.2010 (PS3, X360)
Gatunek: wyścigi

Zombie Driver, wzorowany na kultowym Carmageddonie, osiągnął sukces, mimo że za jego produkcję odpowiadało małe niezależne studio. Czy gdy za podobny projekt biorą się giganci - Activision - ma on szansę stać się hitem?

Informacje o tej grze wyciekły przypadkiem, ale to czego się dowiedzieliśmy wygląda na miks znanych z innych gier pomysłów, np. Dead Rising 2. Blood Drive (łatwo pomylić z nadchodzącym DLC do Zombie Driver - Blood Race), jak nazwa wskazuje, przeniesie nas w świat krwawych wyścigów, organizowanych w ramach telewizyjnego show. Pojazdy dostępne w grze będą mogły poszczycić się śmiercionośnym uzbrojeniem. Gracz weźmie udział w serii turniejów (dostępnych będzie 10 trybów rozgrywki i 6 lokacji) w dotkniętym plagą zombie Las Vegas. Jego zadaniem będzie nie tylko likwidacja licznych zombiaków, ale też konfrontacja z innymi kierowcami. Twórcy przygotowują także tryb wieloosobowy dla maksymalnie czterech graczy.

W tym wypadku pecetowcy po raz kolejny muszą obejść się smakiem. Blood Drive wjedzie na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 w listopadzie tego roku. Nie powinniśmy raczej spodziewać się niczego wyjątkowego.

Schronowy kanał YouTube: Blood Drive - Launch trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Brink

Okładka gry 'Brink' Producent: Splash Damage
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.brinkthegame.com
Data premiery - świat: 10.05.2011 (PC, X360, PS3)
Data premiery - Polska: 13.05.2011 (PC, X360, PS3)
Gatunek: FPS

Jeśli kiedykolwiek spróbowaliście swych sił w sieciowych strzelankach spod znaku Splash Damage, a więc seria Enemy Territory, ten tytuł powinien was zainteresować. Jeśli dodatkowo lubicie postapokaliptyczne klimaty, powinniście już mieć wypieki na twarzy. Brink, bo o nim mowa, to duchowy spadkobierca Terytorium Wroga. Mamy więc drużynową strzelaninę w widoku pierwszoosobowym z możliwością wyboru klas postaci i zdobywania doświadczenia za wykonywanie najróżniejszych zadań.

Ale może zacznijmy od fabuły. Mamy rok 2045. Ziemia wyglądają jak w filmie Wodny świat, a pływające miasto, Arka, zdaje się być ostatnią enklawą ludzkości. Arka miała być samowystarczalnym utopijnym miastem, takim rajem na... wodzie. Niestety po ogromnej powodzi, do Arki zaczęli napływać uchodźcy z zalanych terenów. W krótkim czasie przeludnienie doprowadziło do wyczerpania surowców. Arka stanęła więc na krawędzi (stąd wziął się też tytuł gry) wojny domowej.

Gracz stanie przed wyborem jednej z walczących frakcji, sił porządkowych (Security) lub sił oporu (Resistance). Twórcy stworzyli dwie odrębne kampanie, pozwalające spojrzeć na tę samą historię oczami bohaterów walczących po przeciwnych stronach. Po wyborze frakcji trzeba też wcielić się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci: żołnierza, inżyniera, medyka lub kolesia od zadań specjalnych, czyli klasyka dla fanów ET. Każda z klas posiada własne umiejętności i uzbrojenie. Arsenał to 24 bronie, ale dzięki możliwości ich modyfikacji (zmiana zasięgu, celności, rodzaju amunicji, itp.) nikt nie powinien narzekać na nudę.

Pomiędzy klasami będzie można przełączać się w trakcie gry przy użyciu punktów dowodzenia rozmieszonych na poziomach. Takie zmiany klas będą niezbędne do ukończenia poziomów i wykonywania konkretnych zadań (np. podłożenie ładunku wybuchowego). Poczynania gracza będą nagradzane punktami doświadczenia, które można przeznaczyć na upgrade postaci, odblokowywanie nowych zdolności, misji czy ciuszków dla swojego wojaka (możliwość zmiany wyglądu bohatera zapewnia rozbudowany edytor, coś jak w The Sims)

W grze zaimplementowano system SMART (Smooth Movement Across Random Terrain), który ma pozwolić graczom na sprawne pokonywanie przeszkód w parkourowym stylu. Będzie więc można wykonywać skoki, ślizgi, uniki z jednoczesnym prowadzeniem ognia.

Brink ma całkowicie zatrzeć granice między grą w sieci a trybem single. Obie kampanie to szereg najróżniejszych misji, które mają polegać na obronie danego obszaru, eskorcie czy przeprowadzeniu zamachu. Niezależnie od trybu gry, a oprócz singla i multi dostępny będzie też tryb kooperacji, gracz będzie zdobywał punkty doświadczenia za te same punktowane misje czy działania. Mamy więc możliwość ciągłego rozwoju postaci, bez konieczności wystawiania tyłka na ogień shooterowych wymiataczy i ownerów. Autorzy udostępnili szeroki wachlarz misji, które się różnią w zależności od klasy postaci. I tak inżynier będzie mógł podjąć się naprawy jakiegoś obiektu na mapie, a komandos otrzyma zadania polegające na działaniu w ukryciu za liniami wroga.

Za grafikę odpowiada silnik id Tech 4, który miał przyjemność napędzać Quake Wars czy ostatniego Wolfensteina. Widoczki, jakie można ujrzeć na screenach i filmikach przyciągają oko. W grze nie zabraknie postapokaliptycznych zabudowań z blachy falistej, podrdzewiałych kontenerów, kurzu i brudu, ale też ujrzymy bardziej sterylne miejskie zabudowania.

Schronowy kanał YouTube: teaser, trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Bulletstorm

Okładka gry 'Bulletstorm' Producent: People Can Fly
Wydawca: Electronic Arts
Wydawca PL: Electronic Arts Polska
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.bulletstorm.com
Data premiery - świat: 22.02.2011 (PC, X360, PS3)
Data premiery - Polska: 25.02.2011 (PC, X360, PS3)
Gatunek: FPS

Polacy mają potencjał, jeśli chodzi o gry komputerowe. Tylko ze środkami różnie bywa. Cieszą więc doniesienia z targów E3 o nowej produkcji People Can Fly - studia, które zasłynęło genialnym Painkillerem. Schronieni pod skrzydłami Epic Games, a więc producenta takich hitów jak Gears of War czy Unreal Tournament 3, mogą pozwolić sobie na znacznie większy rozmach i to właśnie czynią.

A imię jego Bulletstorm. Jest to shooter wypełniony po brzegi akcją, której tempo jest iście zabójcze. Tytuł ten lekko ociera się o klimaty postapokaliptyczne. Miejsce akcji, to zapuszczona, niczym amazońska dżungla, planeta Stygia, która niegdyś stanowiła turystyczny raj. Teraz rządzą na niej zmutowane rośliny i gangi niebezpiecznych bandytów. Za fabułę odpowiada Rick Remeder twórca serii komiksów Fear Agent, a także scenariusza do gry Dead Space.

Pomimo luźnej shooterowej koncepcji, opowiedziana historia ma być wciągająca. Główny bohater, Grayson Hunt, to były członek elitarnego oddziału Dead Echo, broniącego Konfederacji Planet, którą zarządza powszechnie lubiany generał Serrano. A dlaczego były? Pewnego razu Grayson zostaje wysłany przez generała na misję specjalną, polegającą na zlikwidowaniu pewnego mordercy. Okazuje się jednak, że cel zamachu jest niewinny. Nasz bohater przekonuje się, że generał wcale taki święty nie jest, dlatego decyduje się na dezercję, przez co staje się najbardziej poszukiwaną personą w galaktyce. Hunt ucieka na kraniec galaktyki, gdzie toczy żywot awanturniczego kosmicznego pirata nadużywającego alkoholu. Towarzyszy mu cyborg Ishi Sato. W wyniku splotu wydarzeń, nasi piraci natrafiają na fregatę należącą do generała. W akcie zemsty atakują ją, lecz ich mały statek nie wyrządza większych szkód ogromnej fregacie. Ta jednak z nieznanych przyczyn musi awaryjnie lądować na planecie Stygia. A dalszą historię krwią wrogów napisze gracz.

Jak na shootera twórców Painkillera przystało, w grze atakowani będziemy przez hordy przeciwników, a naszym głównym zadaniem będzie jak najefektowniejsze eliminowanie wroga. Im bardziej wymyślne metody anihilacji zastosujemy, tym więcej punktów otrzymamy. Punkty zaś pozwolą na ulepszanie broni. Jak pokazują filmy z prezentacji, przeciwnikom nie raz trzeba będzie zasadzić porządnego kopa w dupsko. Murder Time, to odpowiednik znanego bullet time'u, ale zamiast pocisków, spowalniamy posłanego w powietrze wroga, co pozwoli nam jeszcze ciekawiej się zabawić, wykorzystując różnego rodzaju specjalne skillshoty (np. strzał w klejnoty). Bohatera wyposażono w specjalny energetyczny bicz, którym można na przykład posłać w górę kilku bandytów razem ze stojącymi obok beczkami z paliwem. Potem wystarczy strzelić w lewitujące beczki, aby oglądać niesamowity pokaz fajerwerków. Przeciwników można eliminować wykorzystując też otoczenie - kaktusy, mięsożerne rośliny czy linie wysokiego napięcia. Mamy więc jatkę na całego.

Bulletstorm dzięki zastosowaniu silnika Unreal Engine 3 wygląda świetnie. Myślę, że okaże się sporym hitem. Jego premierę przewidziano na 22 lutego 2011 roku i dotyczy to PC, X360 i PS3.

Schronowy kanał YouTube: trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Butcher

Okładka gry 'Butcher' Producent: TransHuman Design
Wydawca: TransHuman Design
Platformy: PC
Oficjalna strona: thd.vg/butcher/
Data premiery - świat: 5.10.2016 (PC)
Gatunek: akcji, science fiction, 2D, indie, strzelanki.

Aby wstępnie nakreślić, jak się gra w Butchera, wystarczy wspomnieć dwa fakty. Po pierwsze, Transhuman Design zostało założone przez Michała Marcinkowskiego, twórcę Soldata. Po drugie, twórcy nie kryją głębokiej inspiracji strzelankami z lat dziewięćdziesiątych. W efekcie powstała produkcja, którą można opisać jako Quake’a lub Dooma z mechaniką Soldata.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Wrathu

⇒ Menu

Ciconia When They Cry

Okładka gry 'Ciconia When They Cry ' Wydawca: 07th Expansion / MangaGamer
Scenariusz: Ryukishi07
Muzyka: Dai, Luck Ganriki, Xaki, Gin Kreuz, Pre-holder, Uni Akiyama
Platformy: PC (Windows XP i wyżej), macOS
Oficjalna strona: 07th-expansion.net/cico/
Data premiery - świat: 04.10.2019
Gatunek: visual novel, science fiction

Osiągnięto światowy pokój. Szczegóły III wojny światowej są niejasne i powoli zaciera się o nich pamięć. Jednak nie dlatego, że teraz nie ma to znaczenia, wręcz przeciwnie. Ludzkość dotarła do tak zaawansowanego etapu w technologii, że gdyby nie starania o zachowanie pokoju, IV wojna byłaby jeszcze bardziej destruktywna niż można sobie wyobrazić. A to dzięki wynalezieniu specjalnych rękawic łączących w sobie mobilność samolotu, wytrzymałość czołgu i siłę ognia okrętu. Nie każdy jednak może taką rękawicę założyć, bo wymaga to szkolenia od najmłodszych lat. Dlatego przyszłość świata zależy od młodzieży.

[Czytaj całość recenzji]

© 2023 Wrathu

⇒ Menu

Dead Island
Menu

Dead Island Producent: Techland
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: Techland
Platformy: X360, PS3
Oficjalna strona: www.deadislandgame.com
Data premiery - świat: sierpień 2011 (PC, X360, PS3)
Data premiery - Polska: sierpień 2011 (PC, X360, PS3)
Gatunek: FPS, survival-horror

O tej grze usłyszałem dawno temu. I aż do tej pory nie pamiętałem o jej istnieniu. W ogóle sama gra to dość tajemnicza produkcja, pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w 2008 roku. W maju tego roku twórcy potwierdzili, że gra jest nadal w produkcji, ale od tamtego czasu słuch o wyspie śmierci zaginął.

Za Dead Island odpowiada polskie studio, Techland, więc warto bliżej przyjrzeć się temu tytułowi. Gra nie będzie raczej rewolucją, a kolejnym FPSem z domieszką survival-horroru. Główny bohater - Mike Jennings, lecąc na wakacje z żoną, rozbija się na bliżej nieokreślonej wyspie pośród wód Oceanu Spokojnego. Później, niczym bohaterów Klanu, Mike'a spotyka ciąg niemiłych zdarzeń. Jego żona zaginęła, a wyspa okazuje się być zamieszkana nie tylko przez nieumarłych, ale też przez wojsko i bandytów.

Gracz otrzyma dużą swobodę działania, aczkolwiek tylko w ramach trybu single. Będzie mógł spółkować z różnymi frakcjami, co jednocześnie zmusi go do walki przeciwko innym. Gra ma zachowywać więc sandboxowy charakter rozgrywki, a także oferować różne zakończenia. Konfrontacja z zombiakami ma skupiać się na walce wręcz, ze względu na ograniczoną dostępność broni palnej i amunicji do niej. To wszystko ma budować atmosferę survival-horroru. Twórcy przyznają się do inspiracji klasycznymi horrorami George'a Romero, stąd w grze znajdą się m.in. powolne zombie. Jednakże typów przeciwników ma być znacznie więcej.

Techland chwalił się wielowarstwowym systemem obrażeń, który na pewno ucieszy fanów krwistych rąbanek. Modele są budowane z dużą dbałością o anatomiczne szczegóły. Postaci posiadają kości, mięśnie i skórę, dzięki czemu system umożliwia zadawanie realistycznych obrażeń. Nie będzie więc dziwił widok zombiaka ze złamaną ręką i ubytkami w czaszce ukazującymi mózg.

Jeżeli produkcja ujrzy światło dzienne, to najprawdopodobniej zasmuci posiadaczy pecetów - tylko konsolowcy będą mogli się z niego cieszyć. Premierę zapowiedziano na listopad 2010 roku, jednak nie wiadomo, czy ta data nadal jest aktualna.

Schronowy kanał YouTube: Dead Island - Multilayer damage, Dead Island - Teaser

© 2010 Uqahs

Dead Rising 2
Menu

Dead Rising 2 Producent: Blue Castle Games
Wydawca: Capcom
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, PS3, X360
Oficjalna strona: www.deadrising-2.com
Data premiery - świat: 28.09.2010 (PC, PS3, X360)
Data premiery - Polska: 24.09.2010 (PC, PS3, X360)
Gatunek: gra akcji, TPP

Zombiaki w świecie gier radzą sobie niezwykle dobrze. Resident Evil, Left 4 Dead, Zombie Driver o tych grach na Schronie czytaliście nie raz. Czy Dead Rising 2 od Capcomu i Blue Castle zapisze się pozytywnie w pamięci graczy?

W Dead Rising 2 nie uświadczymy raczej porywającej fabuły, ale cóż, coś napisać trzeba. Gra kontynuuje wątek z pierwszej części wydanej 4 lata temu. Zombie, z którymi walczył Frank West w małym miasteczku w stanie Colorado, 5 lat później grasują już na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Gracz wciela się w Chucka Greena, byłego mistrza motocrossowego, a także ojca zainfekowanej córki. Aby zdobyć pieniądze na lek dla swego dziecka, Chuck decyduje się na występ w nietypowym show, polegającym na masowej eksterminacji nieumarłych. Miejscem akcji będzie stylizowane na Las Vegas, fikcyjne miasto Fortune City. W miarę rozwoju wypadków, główny bohater zostanie posądzony o sprowadzenie zombiaków do miasta i na jego głowę czyhać będzie wojsko, które zjawi się na miejscu w ciągu 72 godzin. Tyle czasu oddano graczowi na ukończenie głównego wątku.

Prosta niczym droga zombiaka do twego mózgu rozgrywka, to przede wszystkim nieskrępowana sieczka i wykonywanie kolejnych zadań. Autorzy chwalą się, że zwiększyli ilość widocznych na ekranie zombiaków z 800 do 7000. Aby skutecznie eksterminować niestanowiące większego zagrożenia zombie (spójrzcie na filmiki, one tam sobie spokojnie stoją, natomiast w L4D rzucają się hordami na gracza), gracz dostanie do dyspozycji niezliczone narzędzia, które będzie mógł łączyć w śmiercionośne kombinacje. Dwie piły łańcuchowe przymocowane do wiosła, czemu nie? Granat przyklejony taśmą do piłki nożnej, proszę bardzo. Strzelba z bagnetem w postaci wideł, jak najbardziej. Podobnych absurdalnych możliwości ma być o wiele więcej. Twórcy obiecują też mnóstwo różnorakich znajdziek, typowych dla gier na konsole.

DR2 ma oferować także tryby gry dla wielu graczy. Tryb kooperacji dostępny będzie dla dwóch graczy zarówno siedzących przy jednej konsoli, jak i grających przez sieć. Drugim multiplayerowym trybem ma być rywalizacja maksymalnie czterech graczy o miano najlepszego eksterminatora nieumarłej zarazy w krwawym show pt. "Terror is Reality". Show wzorowany jest na popularnych w USA programach rozrywkowych: "Takeshi's Castle" czy "Amerykańscy gladiatorzy", i ma umożliwiać graczom rywalizację w różnych zabawnych konkurencjach.

31 sierpnia posiadacze Xboxów 360 mogli zasmakować prologu do gry w postaci Dead Rising: Case Zero, którego akcja rozgrywa się trzy lata przed wydarzeniami z DR2. Jak pokazały statystyki, ta groteskowa, absurdalna, odarta praktycznie z fabuły, ale zarazem niezwykle zabawna gra cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Case Zero w ciągu pierwszego tygodnia od premiery ustanowiło rekord sprzedaży gier w usłudze Xbox Live Arcade - 300 tysięcy ludzi kupiło tę grę.

Schronowy kanał YouTube: Dead Rising 2 - E3 2010 Trailer, Dead Rising 2 - Trailer, Dead Rising: Case West - Trailer, Dead Rising 2 - Launch Trailer

© 2010 Uqahs

Defcon

Okładka gry 'Defcon' Producent: Introversion Software
Wydawca: Valve Software
Wydawca PL: PLAY
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.introversion.co.uk/defcon/
Data premiery - świat: 29.09.2006 (PC)
Data premiery - Polska: 24.01.2008 (PC)
Gatunek: strategiczna

DEFCON to gra należąca do gatunku RTS. Gracz prowadzi globalną wojnę nuklearną. Ma do dyspozycji jednostki mobilne z bronią atomową, a także silosy z rakietami i instalacje antyrakietowe. Celem gry spowodowanie jak największych strat u przeciwnika. Rozgrywka dzieli się na pięć faz tzw. "Defense Conditions". W fazie Defcon 5 można jedynie rozmieszczać jednostki, a przy Defcon 1 staje się możliwy atak nuklearny. W grze istnieje tryb multiplayer, a więc można zmierzyć się z żywymi graczami.

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Doom Eternal

Okłada gry 'Doom Eternal' Producent: id Software
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, PS4, XONE
Oficjalna strona: bethesda.net/game/doom
Data premiery: 20 marzec 2020
Gatunek: gra akcji, FPP, science fiction, FPS, sieciowe, multiplayer, strzelanki

No i w stało się, mamy kontynuację rewelacyjnego Dooma z 2016 roku. Ostatnia część wspaniale wjechała na rynek najeżony grami w stylu COD które promowały bardziej statyczny gameplay. Tym razem zamiast kitrać się po kątach, gracz musiał przypomnieć sobie jak to było za czasów arenowych shooterów w stylu Quake III czy UT99. I to wszystko w trybie single player! Dla mnie ten tytuł był bezapelacyjnie najlepszą grą 2016 roku i z wytęsknieniem czekałem na Doom Eternal. Gra mnie wciągnęła do tego stopnia, że recenzja którą teraz czytacie mocno się opóźniła. Niestety sytuacja na świecie jest jaka jest, co też nie pomogło przyspieszyć jej powstania. No ale do rzeczy.

[Czytaj całość recenzji]

© 2020 Morbid

⇒ Menu

Dungeon Rats

Okłada gry 'Dungeon Rats' Producent: Iron Tower
Wydawca: Iron Tower
Platformy: PC
Oficjalna strona: irontowerstudio.com/dungeon-rats-news
Data premiery - świat: 4 listopada 2016 (PC)
Gatunek: RPG, fantasy, turowe, postapokalipsa, widok izometryczny, taktyczne, dungeon-crawler, klasyczne RPG

Ekipa ze studia Iron Tower które przez ostatnie 11 lat trudniło się tworzeniem gry RPG, w której postapokalipsa łączy się ze starożytnym Rzymem i legendami o eugenicznych pradawnych rasach, czyli Age of Decadence. Krótko po premierze swojego opus magnum dostała wiatr w żagle i ogłosiła pracę nad taktycznym RPG dziejącym się w uniwersum ich wcześniejszego projektu. Niecały rok po zapowiedzi, nasze komputery mogą już spokojnie obliczać prawdopodobieństwo uniku naszej postaci.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Rodrrik

⇒ Menu

Dying Light

Okładka gry 'Dying Light' Producent: Techland
Wydawca: Warner Bros Interactive Entertainment
Wydawca PL: Techland
Platformy: PC / PS3 / PS4 / X360 / XONE
Oficjalna strona: dyinglightgame.pl/
Data premiery - świat: 27 stycznia 2015 (PC)
Data premiery - Polska: 30 stycznia 2015
Gatunek: akcji, FPP, survival horror, zombie, elementy RPG, multiplayer, polskie, kooperacja, crafting

Techland wyrasta na specjalistę w produkcji gier o nieskrępowanej utylizacji hord nieumarłych. Cóż, zombiaki zawsze dobrze się sprzedają, nieważne jak bardzo sztampowe by nie były. Czy po dobrze ocenianej i pozytywnie przyjętej serii Dead Island polski producent jest w stanie nas czymś zaskoczyć? A może Dying Light to tylko odgrzewane danie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Uqahs

⇒ Menu

Earthrise

Okładka gry 'Earthrise' Producent: Masthead Studios
Wydawca: Masthead Studios
Wydawca PL: brak danych
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.play-earthrise.com
Data premiery - świat: 04.02.2011 (PC)
Data premiery - Polska: brak danych
Gatunek: MMORPG

Earthrise dzieje się w odległej przyszłości, jego twórcy określają go jako "science-fiction MMORPG". Ludzkość po Trzeciej Wojnie Światowej odrodziła się, tworząc miasto Sal Vitas. Technologia klonowania uczyniła ludzi nieśmiertelnymi, lecz w rękach rządu stała się narzędziem do zabawy w Boga, co przyczyniło się do buntu i powstania grupy rebeliantów. Gra ma oferować graczowi możliwość przyłączenia się do walczących frakcji. Do dyspozycji ma być ponad 100 umiejętności, mnóstwo nowoczesnych broni, system rzemieślniczy, system ekonomii oparty na prawach wolnego rynku, dynamiczna rozgrywka, a nawet możliwość zdobywania i obrony terytoriów. Nad tym tytułem pracuje bułgarskie studio Masthead.

Schronowy kanał YouTube: trailer.

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Enslaved: Odyssey to the West

Okładka gry 'Enslaved: Odyssey to the West' Producent: Ninja Theory
Wydawca: Capcom
Wydawca PL: Namco Bandai
Platformy: PS3, X360
Oficjalna strona: www.enslaved.namcobandaigames.eu
Data premiery - świat: 05.10.2010 (PS3, X360)
Data premiery - Polska: 08.10.2010 (PS3, X360)
Gatunek: przygodowa gra akcji, TPP

Jeśli posiadacie konsolę i mieliście styczność z Heavenly Sword studia Ninja Theory, ten tytuł może was zainteresować. Enslaved to luźna adaptacja Wędrówki na Zachód, chińskiej powieści z XVI wieku, opowiadającej o autentycznej podróży chińskiego mnicha Xuanzanga do Indii. Jednakże w tym klasycznym dziele pojawiają fantastyczne motywy zaczerpnięte z legend, jak np. główny towarzysz mnicha, Małpi król, szczycący się magicznymi zdolnościami.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Fallen Earth

Okładka gry 'Fallen Earth' Producent: Fallen Earth LLC
Wydawca: Icarus Studios LLC
Wydawca PL: brak
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.fallenearth.com
Data premiery - świat: 22.09.2009 (PC)
Data premiery - Polska: brak
Gatunek: MMORPG

To postapokaliptyczny MMORPG studia o takiej samej nazwie. Jest rok 2156. Ludzkość została dziesiątkowana przez zabójczą plagę i wojnę nuklearną. Jedno z niewielu nadających się do zamieszkania miejsc - Wielki Kanion - jest areną walk pomiędzy sześcioma frakcjami. To od nas zależy, po czyjej stronie zagramy. Naszym zadaniem będzie przeszukiwanie terenu, o powierzchni ponad 1000 km kwadratowych, w celu odnajdywania przedmiotów, które pomogą nam przetrwać w tym niebezpiecznym świecie. Nieodłączną częścią rozgrywki będzie walka z innymi graczami i stworzeniami zamieszkującymi Wielki Kanion. Na świat będziemy patrzeć z perspektywy pierwszej osoby. W grze mamy do dyspozycji się ponad 70 miast, bezklasowy system awansu oraz system, dzięki któremu ze znalezionego złomu można tworzyć własne przedmioty.

Schronowy kanał YouTube: teaser, trailer 1, trailer 2, trailer 3, trailer 4

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Far Cry 5

Okładka gry 'Far Cry 5' Producent: Ubisoft
Wydawca: Ubisoft
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: far-cry.ubisoft.com/game/pl-pl/home/
Data premiery - Steam: 27 marca 2018 (PC)
Gatunek: akcji, crafting, FPP, FPS, kooperacja, multiplayer, sandbox, strzelanki..

Ubisoft zrobił z grami typu open-world dokładnie to samo, co Sierra zrobiła z gatunkiem point and click w latach 90. Ciągle "nowe" serie, ciągle "nowe" podejście - jednak w praktyce wciąż te same gry, tylko z inną warstwą farby. Czy to Assassin's Creed, czy Ghost Recon, czy poprzednie odsłony Far Cry - żadna znana seria nie uchroniła się przed "ubifikacją" swojej marki, stąd też z grami Ubisoftu nie chciałem mieć zbyt wiele do czynienia. W ostatnich czasach spróbowałem jednak Assassin's Creed Origins - i olałem go po kilkunastu godzinach identycznego, super nudnego zwiedzania pustyni. Drugą szansę dałem piątej odsłonie Far Cry, która zainteresowała mnie klimatem i fajną bandą antagonistów. I jak trudno mi mówić o "rewolucji", tak najnowszy Odległy Zew w pewien sposób różni się zarówno od poprzednich gier serii, jak i zdecydowanej większości portfolio Ubi w ostatnich dziesięciu latach...

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Veskern

⇒ Menu

The Final Station

Okłada gry 'The Final Station' Producent: Do My Best Games
Wydawca: tinyBuild Games
Platformy: PC
Oficjalna strona: thefinalstation.com
Data premiery - świat: 30 sierpnia 2016 (PC)
Gatunek: akcji, pociągi, postapokalipsa, 2D, survival, indie, przygodowe gry akcji.

Rosyjscy debiutanci, małe studio wydawnicze, 2D i pixel art. Czyżby powtórka z rozrywki?

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Rodrrik

⇒ Menu

Fort Zombie

Okładka gry 'Fort Zombie' Producent: Kerberos Productions
Wydawca: Paradox Interactive
Wydawca PL: brak
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.fortzombie.com
Data premiery - świat: 30.11.2009 (PC)
Data premiery - Polska: brak
Gatunek: akcja, survial horror

Fort Zombie to gra akcji z elementami RPG i domieszką survival horroru. Gracz trafia do jakiegoś zapyziałego miasteczka, w którym grasują hordy nienasyconych zombie. Jego zadaniem jest umacnianie zajmowanego budynku i powstrzymywanie ataków nieumarłych. W ciągu dnia gracz będzie szukał broni, zapasów i ocalałych, a w nocy walczył ze zjadaczami mózgów. Grę okraszono grafiką 3D, która niestety nie powala, do tego rozbryzgujące się na wszystkie strony ciała zombiaków będzie animował system fizyki PhysX.

Schronowy kanał YouTube: trailer 1, trailer 2

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Fuel

Okładka gy 'Fuel' Producent: ASOBO
Wydawca: Codemasters Software
Wydawca PL: Codemasters Software
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.fuel-game.com
Data premiery - świat: 02.06.2009 (X360, PS3), 30.06.2009 (PC)
Data premiery - Polska: 05.06.2009 (X360, PS3), 02.07.2009 (PC)
Gatunek: wyścigi

Fuel to gra wyścigowa osadzona w przyszłości, w świecie zniszczonym przez globalne ocieplenie. Za produkcją stoją twórcy gry WALL-E, Asobo studio. Do dyspozycji graczy oddano 14 000 km^2 terenu, na którym szaleją burze piaskowe i tornada. To nie odstrasza szaleńców, którzy toczą walkę o bezcenne teraz paliwo w morderczych wyścigach. Pojazdy, jakimi będziemy się ścigać, przypominają te z Mad Maxa. Fuel ustanowił rekord Guinnessa za największy dostępny obszar gry w historii konsol.

Schronowy kanał YouTube: trailer

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Gears of War

Okładka gry 'Gears of War' Producent: Epic Games
Wydawca: Microsoft Game Studios
Wydawca PL: CD Projekt
Platformy: PC, X360
Oficjalna strona: www.gearsofwar.xbox.com
Data premiery - świat: 07.11.2006 (X360), 06.11.2007 (PC)
Data premiery - Polska: 17.11.2006 (X360), 21.12.2007 (PC)
Gatunek: TPP, akcja

Gears of War to jedna z najczęściej nagradzanych oraz najgłośniejszych gier roku 2006, które napędziły sprzedaż X-boxa i ugruntowały pozycję Microsoftu jako lidera rynku konsolowego. W roku 2007 została przeniesiona na PC dzięki naszym rodakom z People can Fly (autorzy Painkillera) i to wydanie chciałbym wam właśnie przedstawić, a zapewniam, że jest o czym pisać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Morbid

⇒ Menu

Hatred

Okładka gry 'Hatred' Producent: Destructive Creations
Wydawca: Destructive Creations
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.destructivecreations.pl
Data premiery - świat: 1 czerwca 2015
Data premiery - Polska: 1 czerwca 2015
Gatunek: akcji, widok izometryczny, polskie, indie, strzelanki

Założę się że każdy ma takie dni, że przejazd autobusem przepełnionym ludźmi, drącymi ryja bachorami, śmierdzącymi menelami czy też kontrolerami biletów wywołuje u niego ataki niepohamowanej nienawiści względem ludzkości. Jeszcze w innych wypadkach może budzić takie emocje praca czy szkoła. Użeranie się codziennie z plebsem nie służy zdrowiu psychicznemu i pewnie nie raz, nie dwa, przez ułamek sekundy albo i znacznie dłuższy czas w naszych głowach potrafi zaświtać myśl, aby to wszystko puścić z dymem, delikwentów pozbawić głów za pomocą narzędzi znajdujących się w miejscu pracy etc... I w większości wypadków takie przebłyski nikną i jakoś to idzie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Morbid

⇒ Menu

Hellblade: Senua's Sacrifice

Okładka gry 'Hellblade: Senua's Sacrifice' Producent: Ninja Theory
Wydawca: Ninja Theory
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: www.hellblade.com
Data premiery: 8 sierpnia 2017 (PC / PS4), 11 kwietnia 2018 (XONE)
Gatunek: akcji, TPP, hack'and'slash, mitologia nordycka, eksperymentalne/artystyczne, przygodowe gry akcji, rzeczywistość wirtualna, slasher.

Hellblade: Senua's Sacrifice był jedną z tych gier, obok których świat nie przeszedł obojętnie. Pochwały się sypały z każdej strony - czy to zwykły gracz, czy weteran recenzji gier wideo, wszyscy jednym tchem okrzyknęli Hellblade'a czymś wyjątkowym. Sam jednak odczekałem z zakupem - jedno, że 2017 rok był zapełniony znakomitymi tytułami i na wszystkie nie starczyło czasu, drugie natomiast że wędrówkę Senuy przez piekło już od premiery oznaczyłem jako "zakup po obniżce". W końcu jednak zdecydowałem się na bliższe poznanie z wychwalanym tytułem.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Veskern

⇒ Menu

Hopkins FBI

Okładka gry 'Hopkins FBI' Hopkins FBI
Producent: MP Entertainment
Platforma: PC
Oficjalna strona: www.hopkinsfbi.com
Rok produkcji: 1998
Gatunek: przygodowa

Jest to gra przygodowa, której fabuła rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Historia zaczyna się w 1984 roku gdy bezwzględni terroryści detonują bombę atomową w Kalifornii uśmiercając blisko 50 tysięcy niewinnych osób. Po trzech latach intensywnego śledztwa oraz jednym procesie przywódca grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za ten wybuch, Bernie Berkson, zostaje uznany winnym zarzucanych mu czynów, a karą jest śmierć na krześle elektrycznym. Nagle podczas egzekucji gaśnie światło i przestępca znika.

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Squonk

⇒ Menu

I Am Alive

Okładka gry 'I Am Alive' I Am Alive
Producent: Ubisoft Studios
Wydawca: Ubisoft
Wydawca PL: Ubisoft
Platformy: PC, X360, PS3, Wii
Oficjalna strona: www.iamalivegame.com
Data premiery - świat: wiosna 2011 (PC, X360, PS3, Wii)
Data premiery - Polska: brak danych
Gatunek: FPS, survival horror

Akcja gry rozgrywa się w zniszczonym w tajemniczej katastrofie Chicago. Gracz wciela się w postać Adama, jednego z niewielu ocalałych, który teraz musi walczyć o przeżycie w mieście, w którym nie obowiązują już żadne reguły. Ma to być survival horror w widoku pierwszoosobowym.

Schronowy kanał YouTube: trailer, trailer2

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Krai Mira: Edycja Rozszerzona

Okładka gry 'Krai Mira: Edycja Rozszerzona' Krai Mira: Edycja Rozszerzona
Producent: TallTech Studio
Wydawca: TallTech Studio
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platformy: PC
Oficjalna strona: crimeagame.com
Data premiery - świat: 11 lipca 2016
Data premiery - Polska: 4 kwietnia 2017
Gatunek: RPG, turowe, postapokalipsa

Gry postapokaliptyczne zdają się ulegać pewnemu trendowi. Są coraz bardziej nastawione na akcję niż rozbudowaną fabułę. Flagowym przykładem może być tu seria Fallout. Pierwsze gry, w rzucie izometrycznym, raczej nie błyszczały szybką akcją i super efektami, ale nadrabiały to wciągającą fabułą i wizją zniszczonej ziemi. Współczesne Fallouty to raczej gry akcji osadzone w określonym uniwersum i choć New Vegas starał się wyrwać z tej koncepcji, to posiadał znamiona tego trendu.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Bart

⇒ Menu

Left 4 Dead
Menu

Left 4 Dead Left 4 Dead
Producent: Turtle Rock Studios
Wydawca: Valve Software
Wydawca PL: Electronic Arts Polska
Platformy: PC, X360
Oficjalna strona: www.l4d.com
Data premiery - świat: 18.11.2008 (PC, X360)
Data premiery - Polska: 21.11.2008 (PC, X360)
Gatunek: FPS, survival horror

Left 4 Dead to gra z gatunku survival horror. Gracz wciela się w jednego z czterech bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z wirusem zamieniającym ludzi w zombie. Grupa bohaterów toruje sobie drogę wśród niezliczonych hord wroga, wykorzystując znalezioną broń. Istnieje kilka typów przeciwników o unikalnych umiejętnościach, do każdego trzeba stosować inną taktykę. Grając przez internet, możemy wcielić się w zombie i w tej postaci stawić czoła drużynie złożonej z ludzi. Szybka akcja, potrzeba współpracy między graczami i mroczny klimat to siła L4D.

Schronowy kanał YouTube: trailer

© 2009 Uqahs

Left 4 Dead 2
Menu

Left 4 Dead 2 Producent: Turtle Rock Studios
Wydawca: Valve Software
Wydawca PL: Electronic Arts Polska
Platformy: PC, X360
Oficjalna strona: www.l4d.com
Data premiery - świat: 17.11.2009 (PC, X360)
Data premiery - Polska: 20.11.2009 (PC, X360)
Gatunek: FPS, survival horror

Left 4 Dead 2 to sequel survival horroru osadzonego w Stanach Zjednoczonych opanowanych przez zombie. Druga część gry to nowi bohaterowie, nowe kampanie, bronie i usprawnieni przeciwnicy. Mechanika gry i zasady nie uległy zmianie. Gracz wybiera jedną z czterech dostępnych postaci (gra oferuje tryb kooperacji) i toruje sobie drogę wśród niezliczonych hord wroga, wykorzystując znalezioną broń. Istnieje kilka typów przeciwników o unikalnych umiejętnościach, do każdego trzeba stosować inną taktykę. Grając przez internet, możemy wcielić się w zombie i w tej postaci stawić czoła drużynie złożonej z ludzi. Szybka akcja, potrzeba współpracy między graczami i mroczny klimat to główne zalety tej gry.

Schronowy kanał YouTube: trailer, TV spot 1, TV spot 2

© 2009 Uqahs

Machinarium

Okładka gry 'Machinarium' Producent: Amanita Design
Wydawca: Daedalic Entertainment
Wydawca PL: IQ Publishing
Platformy: PC / Mac
Oficjalna strona: www.machinarium.net
Data premiery - świat: 16.10.2009 (PC)
Data premiery - Polska: 24.02.2010
Gatunek: przygodowo-logiczna

Machinarium to gra przygodowa opracowana przez czeskie studio Amanita Design, które ma w swoim dorobku obie części przeglądarkowych przygodówek Samorost. Jest pełno wymiarową grą komputerową, nastrojem przypominającą znane nam filmy jak Wall-E czy wyświetlany właśnie w kinach 9. Całość zaś jest lekko podszyta wizualnym klimatem znanym z twórczości Zdzisława Beksińskiego. Nie są to jednak jakieś mega ciężkie "kluchy", ale pocieszne wyglądające postacie z głównym bohaterem, jakim jest wyrzucony na śmietnik robot.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 Squonk

⇒ Menu

Mad Max

Okładka gry 'Mad Max' Producent: Avalanche Studios
Wydawca: Warner Bros Interactive Entertainment
Wydawca PL: Cenega
Platformy: PC / PS4 / XONE / PS 3 / X360
Oficjalna strona: www.madmaxgame.com
Data premiery - świat: 1 września 2015 (PC)
Data premiery - Polska: 1 września 2015
Gatunek: strzelanki, FPP, science-fiction, postapokaliptyczne, książki, FPS, pakiett

Przy okazji "hajpu" naokoło premiery gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain czułem się jak przeciętny tatuś podczas konwentu anime, który został tam zaciągnięty przez swojego napompowanego radością synka, przebranego za Naruto czy Clouda. Obojętny na temat, delikatnie poirytowany krzykami i dialogami naokoło, wykazujący iskrę zainteresowania tylko na widok samego "gołego mięsa" (czytaj: aspektów gameplay) w wydarzeniu. Tym bardziej w przypadku, kiedy coś naprawdę interesującego - w moim, "wiekowym", odczuciu - ma miejsce dokładnie tego samego dnia, a związane jest z serią klasycznych filmów z lat 70/80 oraz nową, znakomitą produkcją kinową z tego roku. Na szczęście jednak nikt tutaj nie zmusza mnie do ogrywania przygód Big "Kaz, I'm already a demon!" Bossa - mogę zamiast tego założyć ulubioną skórzaną kurtkę, umieścić zaufanego obrzyna w kaburze, oraz odpalić cudowny, chromowany bolid śmierci, w radiu puszczając "We Don't Need Another Hero" Tiny Turner. Bądź "Soul of a Man" Stevena Sterna, bo to właśnie drugi utwór jest motywem przewodnim "growego" Mad Maxa.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Veskern

⇒ Menu

Magritte

Okładka gry 'Magritte' Producent: Marcin Drews
Platforma: PC
Rok produkcji: 2008
Gatunek: przygodowa

Magritte to komputerowa gra przygodowa point&click w konwencji surrealistycznego thrillera. Jej akcja dzieje się we Wrocławiu, a raczej jego odbiciu funkcjonującym w alternatywnej rzeczywistości stworzonej na podobieństwo obrazów słynnego belgijskiego malarza René Magritte'a. Produkcja ta jest częścią praktyczną pracy dyplomowej "Gry komputerowe w walce z analfabetyzmem funkcjonalnym i informacyjnym - darmowe programy do tworzenia gier i możliwość wykorzystania ich w edukacji na przykładzie programu Adventure Maker".

[Czytaj całość recenzji]

© 2008 Squonk

⇒ Menu

Metal Gear Survive

Okładka gry 'Metal Gear Survive' Producent: Konami
Wydawca: Konami
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: www.konami.com/mg/survive/
Data premiery - Steam: 22 lutego 2018 (PC)
Gatunek: akcji, crafting, kooperacja, multiplayer, science fiction, survival, TPP, TPS, zombie.

Metal Gear Solid nigdy moim "złotym cielcem" nie był. Mam bardzo miłe wspomnienia związane z pierwszą odsłoną i bawiłem się niesamowicie dobrze przy piątej - The Phantom Pain. Reszta serii albo mnie zirytowała, albo znudziła, stąd też nigdy nie umiałem zrozumieć fenomenu, jakim te gry cieszą się wśród fanów. Co natomiast mogę zrozumieć, to fakt, że wydawca serii - Konami - w przeciągu ostatnich lat dokonało kilku bardzo złych ruchów, z których nigdy nie będą w stanie się w pełni odgrzebać. Każdy z Was, w mniejszym czy większym stopniu - słyszał pewnie chociaż część z tej "dramy", nie będę jej więc opisywał z każdym żenującym detalem. Dość powiedzieć, że jedna z bardzo niewielu osób w świecie gier komputerowych które darzę autentycznym szacunkiem - Hideo Kojima, autor serii Metal Gear - została poniżona i zdegradowana przez Konami za to, że zrobiła doskonałą grę Stealth Action. Potem Hideo został zwolniony, jednak chyba to było najlepsze co mogło mu się trafić - bo od razu wskoczył pod ciepłe skrzydła Sony i obecnie pracuje wraz z Guillermo del Toro nad Death Stranding.

[Czytaj całość recenzji]

© 2018 Veskern

⇒ Menu

Metro Redux

Metro Redux Producent: 4A Games
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: Cenega
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: enterthemetro.com
Data premiery - świat: 26 sierpnia 2014 (PC)
Data premiery - Polska: 29 sierpnia 2014
Gatunek: strzelanki, FPP, science-fiction, postapokaliptyczne, książki, FPS, pakiet

Książki z Uniwersum Metro 2033 oraz towarzyszące im gry, są znane każdemu miłośnikowi postapokalipsy. Zarówno temu mniejszemu jak i większemu. Wydana w zeszłym roku Metro Last Light odniosła wielki sukces. Była zarazem świetną grą, jak i bardzo udaną prezentacją świata wykreowanego przez Dmitrija Głuchowskiego. Okazała się dziełem lepszym niż wcześniejsza gra autorstwa 4A Games, która odpychała gracza zbyt chaotyczną walką. Ponieważ cenię sobie własne wyobrażenie fabuły, to z wielkim entuzjazmem podszedłem do faktu, że Last Light opiera się na historii zupełnie nowej, nie związanej bezpośrednio z żadną książką uniwersum.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Morbid & Fejzi

⇒ Menu

Metro Exodus

Okładka gry 'Metro Exodus' Producent: 4A Games
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: Techland
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: www.metrothegame.com/en-gb/
Data premiery: 15 luty 2019
Gatunek: akcji, FPP, science fiction, postapokalipsa, książki, FPS, strzelanki.

Nie są to łatwe czasy dla miłośników postapokaliptycznych strzelanin. Dopiero niedawno temu zapowiedziano Stalkera 2, a jeszcze przyjdzie nam na niego poczekać. Przez lata seria była oficjalnie martwa i jedynie tytaniczne wysiłki jej fanów potrafiły tchnąć w nią życie. Fallout z części na część jest coraz gorszy, przy tym fabularnie głupszy. Do tego nie mając już nic wspólnego ze swoimi RPGowymi korzeniami, wykonał ukłon w stronę FPSów. Niezbyt udany trzeba dodać. Nic się nie zapowiada żeby seria w najbliższym czasie miała dostać jakąkolwiek przyzwoitą kontynuację.

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Morbid & Veskern

⇒ Menu

Motorstorm Apocalypse

Okładka gry 'Motorstorm Apocalypse' Producent: Evolution Studios
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Wydawca PL: Sony Computer Entertainment Polska
Platformy: PS3
Oficjalna strona: www.motorstorm.com
Data premiery - świat: 16.03.2011 (PS3)
Data premiery - Polska:  16.03.2011 (PS3)
Gatunek: wyścigi

Był Fuel, był Zombie Driver, czas na Motorstorm Apocalypse - trzecią odsłonę wyścigowej serii od Sony. Czy ten ekskluzywny tytuł dla posiadaczy PS3 ma szansę stać się gratką dla fanów apokalipsy? Być może tak, jeśli nie kręcą nosem, smakując "klimaty" podane w takiej luźnej formie.

Za produkcję gry odpowiada brytyjskie Evolution Studios. Akcję nowego Motorstorm umiejscowiono w bliżej nieokreślonym mieście, wzorowanym na okolicach zatoki stanu Kalifornia. Metropolią wstrząsnęło trzęsienie ziemi, przeistaczając ją w ruinę, która teraz stanowi atrakcję dla zwariowanych kierowców. Nie straszne im walące się w trakcie wyścigu budynki i leżące na drodze gruzy. Zmieniające się w czasie rzeczywistym tory mają stanowić główny aspekt rozgrywki. Przejeżdżanie przez biura, podczas gdy cały budynek się zawala, nie będzie niczym niezwykłym. W Motorstorm podobne kaskaderskie wyczyny mają stanowić chleb powszedni.

Twórcy oddali graczom całą gamę pojazdów zarówno cztero, jaki dwukołowych podzielonych na pięć klas (supersamochody, superbike'i, tzw. hot hatches, muscle cars i choppery). Tryb dla pojedynczego gracza ma oferować trzy wypełnione adrenaliną kampanie o wzrastających kolejno poziomach trudności. Każda z nich opowiada losy trzech różnych kierowców, a do tego ich historie przeplatają się między sobą, np. w jednej kampanii ujrzymy zniszczone miasto, a kolejna przeniesie nas kilka dni wstecz, dzięki czemu dowiemy się, jak oglądane przez nas zniszczenia powstały.

W trakcie wyścigów przeszkadzać nam będą siły porządkowe, starające się zapewnić ład w zniszczonym mieście, jakby mundurowi nie mieli czego innego do roboty. Ich helikoptery i pojazdy napsują sporo krwi amatorom szybkiej jazdy. Swoje pojazdy można dowolnie modyfikować, zmieniając ich wygląd, a także ich osiągi czy zdolności ofensywne - a to dzięki awansom na kolejne poziomy.

Motorstorm Apocalypse to także próba połączenia ze sobą różnych trybów multiplayer. Gra sieciowa pozwala na rywalizację maksymalnie 16 graczy. Zwolennicy grania w trybie split-screen na jednej konsoli mogą brać udział w 4-osobowej batalii na drodze, a do tego cała czwórka może w każdej chwili dołączyć się do 12 innych graczy za pośrednictwem Playstation Network. Możliwość dzielenia się efektami tuningu pojazdów i kreator turniejów mają zachęcić ludzi do gry w sieci.

Schronowy kanał YouTube: trailer, trailer2

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Muarab

Logo gry 'Muarab' Oficjalna strona: www.muarab.net, www.gra.muarab.net
Rok produkcji: 2009
Gatunek: MMORPG, gra przeglądarkowa

MUA-12/R/III/AB - nazwa planety na której przyszło nam żyć i z pewnością przyjdzie nam umrzeć. Jak ten świat wygląda? Cytując najstarszych: Już nikt nie pamięta, kto rozpoczął konflikt. Reszty można się domyślić.

Gdzie byś się nie obrócił, wszędzie trafisz na sterty przewalających się śmieci. Zniszczone schrony, opuszczone, rozpadające się bloki, brudne lepianki. Wbiegasz do bloku. Wewnątrz kolejne góry śmieci i żyjące w nich szczury, robaki czy też węże. Nie wiesz, czy wbiec na wyższe piętro po zniszczonych schodach, czy wjechać jak najwyżej jeszcze działającą windą. Potencjalna śmierć w windzie z pewnością będzie mniej bolesna od tej z ręki mutantów grasujących na zewnątrz.

[Czytaj całość opisu]

© 2009 owsianka

⇒ Menu

Obcy: Izolacja

Okładka gry 'Obcy: Izolacja' Obcy: Izolacja
Producent: Creative Assembly
Wydawca: SEGA
Wydawca PL: Cenega
Rok produkcji: 2014
Oficjalna strona: www.alienisolation.com
Gatunek: survival horror, stealth, FPP, action-adventure
Platformy: PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One

Do wydanej prawie rok temu gry Obcy: Izolacja podchodziłam z pewnymi obawami. Uniwersum Obcego to kamień milowy fantastyki. Od wydania ostatniej części tetralogii minęło prawie dwadzieścia lat. W międzyczasie powstało kilka mniej lub bardziej udanych filmów i gier poświęconych rasie "sympatycznych" stworów o podwójnej szczęce. Na szczęście produkcja studia Creative Assembly znakomicie się broni i skutecznie reanimuje tego trupa.

[Czytaj całość recenzji]

© 2015 Fejzi

⇒ Menu

PARPG

Logo gry 'PARPG' PARPG
Producent: Martin Vohland
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.parpg.net/
Data premiery: nieznana
Gatunek: cRPG

Czym jest PARPG?
PARPG
(post-apocalyptic role playing game) jest roboczym tytułem dla umieszczonej w postapokaliptycznym świecie izometrycznej gry cRPG, bazującej na licencji open source. Projekt znajduje się we wczesnej fazie produkcji i ma być hołdem dla złotego wieku RPGów, jaki przypadł na koniec lat dziewięćdziesiątych i pierwsze lata nowego tysiąclecia. Głownym źródłem inspiracji będzie seria Fallout, ale wpływ na grę będą mieć też inne klasyki gatunku, jak Arcanum i Planescape: Torment. (za: Martin Vohland, oficjalne ogłoszenie prac nad projektem na RPG Codex, do najważniejszych źródeł inspiracji twórcy zaliczają także serię Realms of Arkania)

[Czytaj całość opisu]

© 2009 Jim Cojones

⇒ Menu

Podróż do wnętrza Ziemi (Journey to the Centre of the Earth)

Okładka gry 'Podróż do wnętrza Ziemi' Producent: Frogwares Game Development Studio
Platforma: PC
Rok produkcji: 2003
Gatunek: przygodowa

Jak tak się dobrze przyjrzeć, to można przyjąć założenie, że gatunek gier przygodowych jest pewną okrojoną wersją gatunku cRPG. W obu mamy do czynienia z pewną historią, z którą musimy się zmierzyć, poznać, odkryć. Oba gatunki mają wspólne elementy zręcznościowe i... tu podobieństwa się kończą. W grach przygodowych nie możemy rozwijać umiejętności naszego bohatera - gramy z tym co "natura dała". Baa!!! To nasze osobiste umiejętności - spostrzegawczość, zręczność i wiedza są bardzo potrzebne.

[Czytaj całość recenzji]

© 2007 Squonk

⇒ Menu

Portal 2

Portal 2 Producent: Valve
Wydawca: Electronic Arts
Wydawca PL: bElectronic Arts Polska
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.thinkwithportals.com
Data premiery - świat: 19.04.2011 (PC, PS3, X360)
Data premiery - Polska: 22.04.2011 (PC, PS3, X360)
Gatunek: gra logiczna, FPP

Pierwsza część gry z postapo wiele wspólnego nie miała, aczkolwiek polecam ją wszystkim, gdyż wymaga wysilenia swoich szarych komórek. W grze wcielaliśmy się w przedstawicielkę płci pięknej, która pełniła rolę królika doświadczalnego w pełni zautomatyzowanej placówce badawczej, kontrolowanej przez, jak się później okazało, niezbyt przyjazną sztuczną inteligencję.

W drugiej części, nasza bohaterka powraca do akcji, mimo że przespała kilkaset lat w komorze hibernacyjnej, a kompleks badawczy popadł w tym czasie w ruinę za sprawą sił natury. Z fabuły trudno dowiedzieć się czegokolwiek o innych przedstawicielach ludzkiej rasy poza naszą milusińską. Czy więc jesteśmy ostatnim przedstawicielem ludzkiego gatunku? Chell z długiego snu wybudza inteligentny robot, tzw. rdzeń osobowości, który planuje wspólną ucieczkę. Jednakże na drodze naszych bohaterów do wolności staje GLaDOS, sztuczna inteligencja z pierwszej części, która zaczyna odbudowę laboratoriów, a Chell ponownie obsadza w roli króliczka doświadczalnego.

W jedynce gracz miał do pokonania kilkanaście poziomów, w których roiło się od logicznych łamigłówek. Jedyną "bronią" było urządzenie tworzące portale na niemal dowolnej płaskiej powierzchni. Dzięki niemu, wchodząc w jeden portal, wychodziło się drugim. Gdy doda się do tego prawa fizyki, liczba możliwości wykorzystania portali rośnie ogromnie. Nic więc dziwnego, że gra zdobyła ogromną popularność i uznanie wśród graczy na całym świecie.

Portal 2 daje graczom dużo większe pole do popisu. W jedynce akcja rozgrywała się w zamkniętych pomieszczeniach testowych, a w trakcie gry w zasadzie sprawnie wykorzystywano tylko prawo zachowania prędkości (skacząc z wysoka w jeden portal, drugim wypadało się z dużą prędkością, co pozwalało wykonywać dalekie skoki). Teraz otoczenie nie będzie tak sterylne i klaustrofobiczne, a graczowi oddano do dyspozycji różne ciekawe zabawki. Dzięki tubom zasysającym powietrze, będzie można wciągnąć dowolny obiekt. Transportowe strumienie energii będą w stanie przenieść gracza w niedostępne obszary. Pojawią się także lustra załamujące wiązki laserów działek strażniczych. Właściwości powierzchni będą ulegać zmianie pod wpływem farb: pomarańczowa zmniejszy współczynnik tarcia, co pozwoli na osiąganie dużych prędkości na tak pomalowanej, czy raczej ufajdanej, powierzchni. Niebieska farba pozwoli graczowi na odbijanie się od ścian, jak na trampolinie. Na tym nie koniec nowości. Twórcy zaimplementowali w grze tryb kooperacyjny (w końcu gra wyjdzie też na konsole), w którym dwóch graczy wcieli się w dwa roboty wyposażone w generatory portali (producenci początkowo rozważali całkowite usunięcie z sequela znaku rozpoznawczego serii, czyli portal guna!). Zaś sam tryb to osobna kampania z odrębną historią przedstawiającą losy naszych dwóch metalowych przyjaciół.

Nie mam wątpliwości, że Portal to godna polecenia produkcja. Jedynka na nowo zdefiniowała pojęcie gry logicznej. Udowodniła, że jest grą niezwykłą, posiadała świetny klimat, a do tego sprawiała dużą frajdę. Druga część znacznie rozbudowuje koncepcję studia Valve i zapowiada się ciekawie. Na pewno z chęcią powrócę do laboratoriów Aperture. Jak mówi GLaDOS, "myślę, że możemy odłożyć na bok dzielące nas różnice, w imię nauki, ty potworze". Portal 2 pojawi się 9 lutego 2011 roku na PC, Xboksie 360 i Playstation 3.

Schronowy kanał YouTube: Portal 2 E3 2010 - Trailer, Portal 2 - Co-op Trailer

© 2010 Uqahs

⇒ Menu

Prey

Okładka gry 'Prey' Producent: Arkane Studios
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: prey.bethesda.net
Data premiery - Steam: 5 maja 2017 (PC)
Data premiery - Polska: 5 maja 2017
Gatunek: akcji, FPP, science fiction, FPS, horror, elementy RPG, multiplayer, crafting, strzelanki.

Momentów w których wychodzi prawdziwie wybitna, a przy tym oryginalna tematycznie czy konstrukcyjnie gra jest niestety coraz mniej. Coraz częściej musimy przyzwyczajać się do faktu, że im więcej otrzymujemy trailerów, preorderów, bonusów, DLC-ków, zapowiedzi, wywiadów i ogółem oleju do "maszyny hype'u" - tym bardziej będziemy rozczarowani samą grą, której bardziej przydałyby się dodatkowe środki do kreowania zawartości zamiast dmuchania marketingu. Stąd też uważam, że należy doceniać momenty w których wychodzi coś naprawdę wspaniałego, tak naprawdę znikąd, bez szczególnej pompy i fanfar.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Project Zomboid

Okłada gry 'Project Zomboid' Producent: The Indie Stone
Wydawca: The Indie Stone
Platformy: PC
Oficjalna strona: projectzomboid.com/blog
Data premiery - świat: 30 sierpnia 2011 (wczesny dostęp)
Gatunek: RPG, zombie, postapokalipsa, widok izometryczny, indie, crafting, RPG akcji

"Wieczna alpha" to bardzo ciekawa sprawa. Człowiek nie wie, czy gra kiedykolwiek wyjdzie. Chociaż czekajcie? Już wyszła... Właściwie to już 5 lat temu wyszła... Project Zomboid to właśnie, obok gier takich jak DayZ, czołowy przedstawiciel nurtu stworzonego przez studia niezależne, który potocznie można nazwać "wieczną alphą". Jak to działa? Bardzo prosto. Mądre głowy wypuszczają niedokończoną grę na rynek, i sprzedają ją często za większe pieniądze niż przewidywana cena pełnej wersji gry. Tym samym ludzie płacą, płacą dużo, ale dużo nie wymagają, bo gra przecież ciągle się robi, przecież dorzuciliśmy wam nowe koszulki, przecież rozwijamy grę!

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Rodrrik

⇒ Menu

Quake

Okłada gry 'Quake' Producent: id Software
Wydawca: GT Interactive
Wydawca PL: Licomp Empirical Multimedia
Platformy: PC
Data premiery - świat: 22 czerwca 1996
Data premiery - Polska: 22 czerwca 1996

Przed przystąpieniem do pisania tej notatki musiałem poświęcić kilkadziesiąt minut na uporządkowanie przy pomocy Internetu, książek i podręczników, zapomnianych przeze mnie, eony temu faktów. Pomimo tego, że wspomnienia bywają pokrętne, powracanie do miłych czasów bywa szalenie interesujące.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Stary Wujek

⇒ Menu

Rage

Okłada gry 'Rage' Producent: id Software
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.idsoftware.com
Data premiery - świat: 16.09.2011 (PC, X360, PS3)
Data premiery - Polska: 16.09.2011 (PC, X360, PS3)
Gatunek: FPS

Najnowsze dzieło id Software przed premierą obiecywało wiele. Najbardziej zagorzali fani tego studia dostawali wypieków na twarzy na myśl o piątej odsłonie kultowego id Tech. Megatekstury i inne wodotryski miały dokonać kolejnego przełomu w shooterach. Mimo że nikt nie liczył na rewolucję na miarę pierwszego Dooma, to oczekiwania były spore. Gdy nadszedł dzień premiery, Ragezazgrzytał, ale, jak na postapokaliptyczny mechanizm przystało, po kilku stuknięciach młotkiem ruszył i działa całkiem sprawnie, choć brakujące śrubki oraz tu i ówdzie pordzewiałe elementy mogą nieco odstraszać.

[Czytaj całość recenzji]

© 2012 Uqahs

⇒ Menu

Rage2

Okłada gry 'Rage 2' Producent: Avalanche Studios / id Software
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, PS4, XONE
Oficjalna strona: bethesda.net/game/rage2
Data premiery: 14 maj 2019

Rage doczekał się kontynuacji. Kontynuacji na którą (praktycznie) nikt nie czekał, wraz z piszącym te słowa. Po ponad 30 godzinach spędzonych przy nowej grze Avalanche oraz Id, odkryciu wszystkich lokacji i uśmierceniu setek przeciwników na wszelakie możliwe sposoby, wypadałoby abym skrobnął co nieco na jej temat. Co się zmieniło od czasów jedynki? Jest lepiej, a może gorzej?

[Czytaj całość recenzji]

© 2019 Morbid

⇒ Menu

Resident Evil 7: Biohazard

Okładka gry 'Resident Evil 7: Biohazard' Producent: Capcom
Wydawca: Capcom
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: www.capcom.co.jp/residentevil7
Data premiery - świat: 24 stycznia 2017(PC)
Data premiery - Polska: 24 stycznia 2017
Gatunek: akcji, FPP, survival horror, elementy logiczne, Resident Evil, rzeczywistość wirtualna.

Resident Evil na przestrzeni kolejnych lat okazał się serią która sama nie wie, jaką chce prezentować formułę. Z początku całkiem interesujący horror, w późniejszych czasach "spoof" w stylu Martwego Zła, na końcu kariery bardzo marna akcja w stylu popularnego Call of Duty. Nie mieliśmy co tam oczekiwać żadnej spójności, rozbudowania albo konsekwentnych motywacji postaci przedstawionych. Stąd też wieść że RE7 ma być pewnego rodzaju rebootem bardzo mnie ucieszyła, podobnie jak informacja o tym, że będzie to "powrót do klasyki horroru". Cały czas jednak byłem nieco ostrożny w swojej ekscytacji, bo Residenty w ostatnich latach proponowały mi wyłącznie rozczarowania – tak w grach, jak w filmach były to produkty wykonane bez namysłu, niezbyt interesujące, i w niektórych momentach legendarnie wręcz głupie. Już przywołanie samego wspomnienia T-Rexa z RE6 bardzo skutecznie studziło mój entuzjazm do zamawiania preorderu czy zaglądania głębiej w trailery, czy wywiady. Jak więc w mojej opinii poradziła sobie najnowsza, w pełni oddzielona od dotychczasowych odsłon część Resident Evil, i czy jest to rzeczywiście jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Shelter

Shelter Producent: Second Variety Games
Platformy: PC
Oficjalne strony: witryna producenta i forum gry hostowane przez NMA
Data premiery: nieznana
Gatunek: cRPG

Pierwszy rzut oka na zdjęcia i filmiki pochodzące z powstającej gry Shelter prowadzi nieuchronnie do wniosku: "O, ktoś robi nowego moda do Fallout Tactics!" Jak się okazuje, jest to wrażenie błędne, wynikające z tego, że póki co twórcy wykorzystują zewnętrzne grafiki na potrzeby tworzenia mechanizmów rozgrywki i elementów fabularnych. Nie jest to sytuacja niezwykła, szczególnie w przypadku młodych studiów bez dorobku, chociaż zazwyczaj unika się publikowania obrazków z tej fazy produkcji. Wybór tych, a nie innych grafik, nie był oczywiście przypadkowy, ale podyktowany głównymi założeniami Sheltera, który ma być stosującym trymetryczną projekcję, "old-schoolowym", postapokaliptycznym cRPGiem.

[Czytaj całość opisu]

© 2009 Jim Cojones

⇒ Menu

S.T.A.L.K.E.R.: Czyste niebo

S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo Producent: GSC Game World
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: CD Projekt
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.stalker.deepsilver.com
Data premiery - świat: 05.09.2008 (PC)
Data premiery - Polska: 05.09.2008 (PC)
Gatunek: FPS, cRPG

S.T.A.L.K.E.R. Czyste niebo to prequel, a więc część rozgrywająca się bezpośrednio przed wydarzeniami znanymi z gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla. Tym razem nie poruszamy się Strielokiem, bohaterem z Shadow of Chernobyl, tylko kierujemy poczynaniami najemnika imieniem Szrama, który ma za zadanie rozpracować i zniszczyć słynną w Zonie Grupę Strieloka. W przeciwieństwie do gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla gdzie zadaniem gracza było wykonywanie określonych misji, fabuła prequela będzie oparta na wojnie frakcji dążących do przejęcia kontroli nad poszczególnymi obszarami. Zadaniem gracza będzie przyłączenie się do jednej z występujących w grze ośmiu frakcji w celu poprowadzenia jej do zwycięstwa.

Schronowy kanał YouTube: trailer 1, trailer 2, gameplay

Źródło: Wikipedia

⇒ Menu

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci Producent: GSC Game World
Wydawca: Namco Bandai
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.cop.stalker-game.com
Data premiery - świat: 02.10.2009 (PC)
Data premiery - Polska: 27.11.2009 (PC)
Gatunek: FPS, cRPG

Trzecia część znanego połączenia RPGa z FPSem. Gra będzie kontynuować wątek z Cienia Czarnobyla. Agent Ukraińskiej Agencji Ochrony - Alexandwe Degtyarev zostaje wysłany do Zony, aby zbadać tajemniczy wypadek. Oprócz nowej fabuły, gra zaserwuje nam nowych przeciwników. Okolice zony mają dokładnie odzwierciedlać swoje rzeczywiste odpowiedniki.

Schronowy kanał YouTube: trailer, gameplay

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Seria Tajne akta (Secret Files)

Okładka gry 'Tajne akta: Tunguska' Tajne akta: Puritas Cordis Tajne akta: Tunguska
Producent: Fusionsphere Systems
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platforma: PC
Rok produkcji: 2006
Data premiery - świat: 1 września 2006 (PC)
Data premiery - Polska: 25 października 2006 (PC)
Gatunek: przygodowe, point-and-click, detektywistyczne

Tajne akta: Puritas Cordis
Producent: Animation Arts
Wydawca: Deep Silver / Koch Media
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platforma: PC
Rok produkcji: 2008
Data premiery - świat: 29 sierpnia 2008 (PC)
Data premiery - Polska: 29 maja 2009 (PC)
Gatunek: przygodowe, point-and-click, detektywistyczne

Seria klasycznych, dwuwymiarowych gier przygodowych Point & Click, w których przeżywamny przygody z dzielną i piękną Niną Kalenkow oraz niemniej dzielnym, ale przystojnym Maxem Gruberem

[Czytaj całość recenzji]

© 2010 Squonk

⇒ Menu

Terminator Salvation: The Videogame

Terminator Salvation: The Videogame Producent: Grin
Wydawca: Warner Bros Interactive
Wydawca PL: Cenega Poland
Platformy: PC, X360, PS3
Oficjalna strona: www.terminatorsalvationthegame.com
Data premiery - świat: 19.05.2009 (PC, X360, PS3)
Data premiery - Polska: 05.06.2009 (PC, X360, PS3)
Gatunek: shooter TPP

Gra stanowi wprowadzenie do fabuły najnowszego filmu z serii Terminator. Wcielamy się w postać Johna Connora, przywódcy ruchu oporu. Gra stanowi most łączący fabuły filmów Terminator 3 i Terminator: Ocalenie. Jest to shooter w widoku TPP, przypominający mechaniką Gears of War. Gra oferuje zróżnicowane misje, które można też przechodzić w trybie kooperacji z drugim graczem.

Schronowy kanał YouTube: trailer

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Tom Clancy's EndWar

Tom Clancy's EndWar Producent: Ubisoft Studios
Wydawca: Ubisoft
Wydawca PL: Ubisoft
Platformy: PC, X360, PSP, PS3, NDS
Oficjalna strona: www.endwargame.com
Data premiery - świat: 25.02.2009 (PC), 04.11.2008 (X360, PSP, PS3, NDS)
Data premiery - Polska: 03.04.2009 (PC, PSP, NDS), 17.04.2009 (PS3), 30.04.2009 (X360)
Gatunek: RTS

EndWar to strategia w czasie rzeczywistym. Rozgrywa się w roku 2020, kiedy po wojence nuklearnej na Bliskim Wschodzie tamtejsze zasoby ropy zostały zniszczone. W tym czasie Rosja staje się głównym światowym dostawcą gazu i ropy, zyskując środki na modernizację swojej armii i nie pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Federacją Europejską - zjednoczoną politycznie i militarnie Europą. To są trzy główne strony konfliktu. W grze mamy do dyspozycji mapę taktyczną, na której przemieszczamy wojska oraz normalne potyczki w czasie rzeczywistym. Różnorodność map i jednostek wymaga stosowania odpowiednich taktyk.

Schronowy kanał YouTube: trailer 1, trailer 2

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Tom Clancy's The Division

Tom Clancy's The Division Producent: Massive Entertainment
Wydawca: Ubisoft
Wydawca PL: Ubisoft
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: tomclancy-thedivision.ubi.com
Data premiery - świat: 08 marca 2016 (PC)
Data premiery - Polska: 08 marca 2016
Gatunek: akcji, TPP, elementy RPG, sieciowe, multiplayer, TPS, kooperacja, role-playing shooter

Nazwisko Toma Clancy'ego przy tytule gry dawno już przestało być gwarancją realizmu czy wiarygodności fikcji, którą prezentowało w pierwszych Rainbow Six czy Ghost Recon. Zamiast tego stało się franczyzą przedstawiającą ogólny zamysł "klimatów militarno-szpiegowskich" - poczynając od rzetelnego R6: Siege, poprzez bondowsko-bourne'owskie Splinter Cell i Vegas, kończąc na zupełnej fikcji jak w EndWar, Ghost Recon: Future Soldier czy The Division właśnie. I nie ukrywam, że na ten ostatni tytuł czekałem ze sporą dozą zainteresowania - z uwagi na ideę przypominającą pomysł "poważnego Borderlands" oraz całkiem oryginalny temat post-pandemicznego Nowego Jorku. Opinie społeczności wydają się bardzo podzielone - "hejterzy" Ubisoftu nieprzerwanie rzucają zgniłymi pomidorami, podsumowując produkcję jako kolejny nieciekawy grindfest, miłośnicy natomiast uważają ją za "jedną z najlepszych gier kooperacyjnych w historii". Jak zatem naprawdę prezentuje się bestseller wszech czasów Ubisoftu? Powiem wam, że znakomicie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Veskern

⇒ Menu

Torment: Tides of Numenera

Okładka gry 'Torment: Tides of Numenera' Producent: inXile Entertainment
Wydawca: Techland Publishing
Platformy: PC / PS4 / Xbox One / Linux / OSX
Oficjalna strona: torment.inxile-entertainment.com
Data premiery - świat: 28 lutego 2017
Gatunek: RPG, fantasy, science fiction, widok izometryczny, Kickstarter, klasyczne RPG.

Jeśli ktoś lubi gry cRPG, prędzej czy później musiał usłyszeć o Planescape: Torment - grze od Black Isle ze wszech miar wyjątkowej i docenianej zarówno przez graczy, jak i krytyków. Grze osadzonej w nietuzinkowym uniwersum fantasy i skupiającej się na doskonale skonstruowanych dialogach i opisach, zamiast walce. A to wszystko w wyjątkowo udanej oprawie audiowizualnej. Biznes rządzi się własnymi prawami i powiązane z tym tytułem Black Isle czy Interplay mocno to odczuły. Nie była możliwa bezpośrednia kontynuacja Planescape: Torment, więc firma inXile z „wyrzutkami” z Interplay postanowiła stworzyć „duchowego następcę” Tormenta, który eksponowałby podobne motywy. Do tego również skłaniał do refleksji i stawiał na głębokie dialogi i dopracowanych bohaterów, jednak tym razem nie w D&Dowskim Planescape, a w całkiem nowym uniwersum science-fantasy o nazwie Numenera.

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Wrathu

⇒ Menu

Trapped Dead

Okładka gry 'Trapped Dead' Producent: Headup Games
Wydawca: NBG EDV Handels & Verlags GmbH
Wydawca PL: IQ Publishing
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.trappeddead.com
Data premiery - świat: 16 grudnia 2010
Data premiery - Polska: 15 kwietnia 2011
Gatunek: strategiczne

Czytając slogany reklamujące produkcję niemieckiego studia HeadUp Games, liczyłem na rozrywkę na przyzwoitym poziomie. Niestety ktoś musiał zakręcić kurek, bo cieknący akcją, taktyczny survival RTS w świecie zombie co najwyżej lekko nią kapał. Zaczęło się nieźle. Komiksowe wprowadzenie do fabuły, która utrzymuje poziom horrorów klasy B, nawet mi się podobało. Poznajemy dwójkę kumpli podróżujących samochodem. Brak paliwa zmusza ich do postoju na stacji. Oprócz kolejnej podwyżki cen benzyny na naszych bohaterów czeka oczywiście coś gorszego. I tak jeden z nich, imieniem Gerald, nie zdążając na czas dobyć srebrnego miecza... (chyba coś pokręciłem) zostaje ugryziony przez zombie. Jego kumpel, Mike - człek, którym już za chwile przyjdzie nam sterować - czym prędzej zawozi rannego przyjaciela do pobliskiego szpitala w miasteczku Hedge Hill, gdzie personel w ramach strajku zamienił się w nieumarłe bestie.

[Czytaj całość recenzji]

© 2011 Uqahs

⇒ Menu

UFO: Enemy Unknown

Okładka gry 'UFO: Enemy Unknown' UFO: Enemy Unknown
Producent: Microprose
Wydawca: Microprose
Wydawca PL: Cenega S.A
Platformy: PC
Data premiery - świat: 23 września 1994
Data premiery - Polska: 03 listopada 1994
Gatunek: strategiczne, science fiction, turowe, widok izometryczny, taktyczne

"Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom." Te słowa napisał Agent Wiliam Szekspir w raporcie Hamlet. Dokument przedstawiał informacje o UFO, które autor sam zaobserwował lub zebrał od innych ludzi. Jednak mało kto te słowa wówczas dobrze zrozumiał.

[Czytaj całość recenzji]

© 2016 Stary Wujek

⇒ Menu

Wall-E

Okładka gry 'Wall-E' Wall-E
Producent: Heavy Iron Studios
Wydawca: THQ Inc.
Wydawca PL: CD Projekt
Platformy: PC, X360, PS2, PS3, PSP, NDS, Wii
Oficjalna strona: www.wall-e.playthq.com
Data premiery - świat: 24.06.2008 (PC, X360, PS2, PS3, PSP, NDS, Wii)
Data premiery - Polska: 17.07.2008 (PC, PS2), 24.07.2008 (X360, PS3, PSP, NDS, Wii)
Gatunek: akcja, zręcznościowa, przygodowa

Wall-E to gra stworzona na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule. Bohaterem jest samotny robot, który sprząta pozostawioną przez ludzi Ziemię. Po kilkuset latach samotności planetę odwiedza nieoczekiwanie nowoczesny robot EVE, szukający śladów życia. Wall-E rozpoczyna zwariowaną podróż na statek ostatnich ocalałych ludzi. Gra to zręcznościowa przygodówka z dużą dawką humoru, skierowana raczej do młodszych graczy.

Schronowy kanał YouTube: trailer 1, trailer 2

© 2009 Uqahs

⇒ Menu

Warhammer 40.000: Dawn of War III

Okładka gry 'Warhammer 40.000: Dawn of War III' Warhammer 40.000: Dawn of War III
Producent: Relic Entertainment
Wydawca: SEGA
Wydawca PL: Cenega S.A.
Platformy: PC
Oficjalna strona: www.dawnofwar.com
Data premiery - świat: 27 kwietnia 2017(PC)
Data premiery - Polska: 27 kwietnia 2017
Gatunek: strategiczne, fantasy, science fiction, RTS, Warhammer 40000, multiplayer.

Podobnie jak wielu z Was, tak i ja odkryłem urok uniwersum Warhammera 40.000 dzięki grze komputerowej z 2004 roku. Pierwsza odsłona Dawn of War stanowi jednego w moich ulubionych RTSów wszechczasów - znakomita kampania, niesamowite jak na tamte czasy animacje i interakcje oddziałów, świetna grafika. I klimat, który ostatecznie wielu graczy zapędził do świata bitewniaka, książek oraz papierowych RPG. W przeciągu lat marka Dawn of War rozrosła się o kilka dodatków (które poza Winter Assault były raczej takie sobie), oraz o sequel o tytule Dawn of War II, który był moim zdaniem słaby. Owszem, stanowił ciekawą i sprawnie zbudowaną grę taktyczną - brakowało mu jednak skali, dobrej narracji i tej epickości, która stanowi główną cechę świata "Czterdziestki". Jak więc prezentuje się najnowsza odsłona serii? Czy stanowi obiecany powrót do korzeni i prawdziwie epicką grę RTS, czy może kolejną zbędną próbę naprawy czegoś, co już działało?

[Czytaj całość recenzji]

© 2017 Veskern

⇒ Menu

Wolfenstein: The New Order

Okładka gry 'Wolfenstein: The New Order' Wolfenstein: The New Order
Producent: Machine Games
Wydawca: Bethesda Softworks
Wydawca PL: Cenega
Rok produkcji: 2014
Oficjalna strona: www.wolfenstein.com
Gatunek: akcji, FPP, FPS, wojenne, alternatywna historia

Na nowego Wolfensteina czekałam z niecierpliwością. Czytałam zapowiedzi, jakoby gra ta miała być dobra pod kątem scenariusza, przepełniona czarnym humorem jak Bękarty wojny Tarantino, z piękną oprawą wizualną i możliwością wpływu na fabułę podejmowanymi decyzjami. Jednak Wolfenstein mnie rozczarował i nie wiem, czy będę jeszcze chciała do niego wrócić. Moja recenzja jest jedną z niewielu krytycznych ocen tej gry i muszę przyznać, że byłam mile zaskoczona faktem, że są osoby, które nie pieją z zachwytu nad jej rzekomą zajebistością - bo to nowy Wolfenstein.

[Czytaj całość recenzji]

© 2014 Fejzi

⇒ Menu

X-COM: Terror from the Deep

Okładka gry 'X-COM: Terror from the Deep' X-COM: Terror from the Deep
Producent: Microprose
Wydawca: Microprose
Platformy: PC
Data premiery - świat: 27 października 1995

"Patrząc 10 lat wstecz, ludzie spoglądając w niebo zastanawiali się czy istnieje życie na innych planetach. Większość z nich marzyła o bliskim spotkaniu z ufoludkami, wyobrażając ich sobie ich jako piękne, niewinne istoty. Niestety tak nie jest. Jakieś pięć lat temu Ziemię zaczęły atakować całe hordy niebieskich ufoków, wbrew przekonaniu że byli oni zieloni czy szarzy. Tam gdzie się pojawiali wprowadzali terror i śmierć. Powstał wtedy specjalny oddział X-COM do spraw zwalczania obcych.

Tytus, Rufi i Kubańczyk dowodzący X-COM. siedząc w sali obrad wysłuchiwali sprawozdania z Londynu, w którym ich informatorka Tenaniel Dio mówiła o tym, że w kierunku Ziemi zbliża się flota gwiezdna obcych. Dostali oni wiadomość żeby rządy największych państw i X-COM skapitulowały, bo w przeciwnym razie dojdzie do zagłady planety."
- Terror from the Deep - Lord_Tytus

Jakże niemożebnie nienawidziłem zdjęć z dwóch gier serii X-COM, które widziałem w magazynie Secret Service. Nie podchodziłem do tej gry tylko ze względu na nie. Przerażał mnie widok skomplikowanej bazy Ziemian. Te cholerne kwadraciki – poplątanie z pomieszaniem. Wydawało mi się, że gra jest ogromnie trudna i przez to zupełnie nieciekawa. Myślałem, że gdybym zagrał w ten tytuł, to nigdy nie opanowałbym rozgrywki...

[Czytaj całość recenzji]
[Czytaj bonus do recenzji]

© 2018 Stary Wujek

⇒ Menu

Zwierzęta z elektrowni

Okładka gry 'Zwierzęta z elektrowni' Zwierzęta z elektrowni
Producent: Jetdogs Studios
Wydawca PL: Play
Platformy: PC
Data premiery - świat: 06.08.2007 (PC)
Data premiery - Polska: 06.08.2007 (PC)
Gatunek: przygodowa

Akcja gry toczy się w trochę surrealistycznych realiach rosyjskich. Pełno tu czarnego humoru, śmierci, narkotyków, fekaliów, alkoholu, włażenia w dupę, seksu, a skąpa cenzura zdaję się czynić ten ostatni jeszcze perwersyjniejszym. Bardzo szybko trafiamy do Zony, miejsca awarii Czarnobobrujskiej Elektrowni Atomowej, gdzie miejscowe zwierzątka ulegają deprawacji w lokalnym barze i w budrelu. Gra jest pełna gagów, w większości większość obrazoburczych.

[Czytaj całość recenzji]

© 2009 'Glassius'

⇒ Menu

GRY Z ELEMENTAMI KLIMATÓW POSTAPOKALIPTYCZNYCH
Menu
KLASYKA (GRY POSTAPO I POSTNUKE WYDANE PRZED ROKIEM 2000)
Menu
Archimedean Dynasty

Archimedean Dynasty Producent: Massive Development GmbH
Platforma: PC
Rok produkcji: 1996
Gatunek: akcja, symulacja

Liczne konflikty militarne doprowadziły do atomowego holokaustu. Życie na powierzchni stało się niemożliwe, więc ludzie ukryli się w głębinach oceanicznych. Ci, którym się to udało, zaczęli budować nową cywilizację. Powstały podwodne miasta, fabryki, kopalnie. Świat od tej pory nazywał się Aqua. Niestety ludzie się nie zmieniają i nawet w tym nowym świecie pojawili się terroryści i piraci. Ty wcielasz się w jednego z najemników, którzy za "drobną" opłatą eskortują konwoje, przewożą bogaczy i wykonują tajne misje dla swojej organizacji. Nazywasz się Emerald "Deadeye" Flint i jesteś jednym z najlepszych pilotów łodzi podwodnych.

Gra ta, to symulacja łodzi podwodnej z elementami przygodowymi. Fabuła jest bardzo wciągająca i, jeśli kochacie gigantyczne batalie podmorski, nie oderwiecie się od monitora ani na sekundę. Gra pochodzi z 96 roku, ale jej grafika 3D jest rewelacyjna i potrafi olśnić nawet dzisiaj (szczególnie filmiki).

> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

Balls of Steel

Balls of Steel Producent: Wildfire Studios Pty. Ltd.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1997
Gatunek: flipper

Jest to fliper raczej nie postnuklarny, ale znajdziecie tam jeden stół trochę trzymający w klimacie, a konkretnie w klimacie także wymienionego w tym dziale Duke Nukem 3D.


> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

Battle Cars

Battle Cars Producent: Namco
Platforma: SNES
Rok premiery: 1994
Gatunek: Akcja/wyścigi

Świat został zniszczony przez wojny, powodzie, globalne ocieplenie, przeludnienie - czyli nastąpił full wypas Armagedon, a my - gracze walczymy na "torach-arenach" futurystycznymi, postapokaliptycznymi pojazdami przeciwko podobnym nam śmiałkom. Gra jest połączeniem wyścigów samochodowych ze strzelanką. Na początku mamy do wyboru 3 samochody (później w miarę postępów w grze dochodzi ich więcej).

> > ROZWIŃ < <

Burntime

Burntime Producent: Max Design GesMBH
Platforma: PC
Rok produkcji: 1993
Gatunek: cRPG, strategia

Kolejny przodek Fallouta. Burntime wyszło około 95 roku na Amigę. W grze wcielamy się w jednego, zbuntowanego mieszkańca pustynnej ameryki, który już dosyć ma mutantów, które myślą... przepraszam, te mutanty nie myślą. Jedynym ich celem jest zabijanie i jedzenie. Wielu postępuje tak jak ty i wyrusza w podróż, jednak z początku wędrówkę będziesz odbywać samotnie walcząc o przetrwanie na zabójczej pustyni. Z biegiem czasu, jak twój bohater zdobędzie większe doświadczenie gra zacznie się rozkręcać, ale... Dużą wadą gry są bugi lub niedociągnięcia, które nie wiem czy kiedykolwiek zostały poprawione, ale można jakoś z nimi grać.

> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

Cadillacs And Dinosaurs

Cadillacs And Dinosaurs Producent: CAPCOM
Platforma: Arcade (MAME)
Rok premiery: 1992
Gatunek: Mordobicie chodzone prawostronne ;)

Fabuła tej gry raczej nie jest normalna, ale na pewno interesująca. Pewnego dnia Ziemię zaczynają nawiedzać gigantyczne klęski naturalne, które oczywiście niszczą planetę. Ludzkość postanawia więc schronić się pod ziemią w gigantycznych schronach-miastach. 600 lat później ludzie stwierdzają, że najwyższy czas wyjść na powierzchnię. Po opuszczeniu schronów zauważają, że klimat na Ziemi bardzo się ocieplił, jednak prawdziwie zaskoczenie budzi w nich fakt, że na planecie znowu pojawiły się DINOZAURY! Zdziwienie oczywiście szybko mija i ludzkość powoli znowu zaczyna kolonizować powierzchnię globu. Jednak spokój nie trwa długo, bo już w 2513 roku pojawia się szalony naukowiec, który po pierwsze klonuje dinozaury, po drugie miesza ich geny z ludzkimi! A po trzecie, co jest najgorsze i najstraszniejsze, chce zawładnąć światem!!! I tu właśnie pojawia się nasza grupa dzielnych herosów, którzy całkowicie spontanicznie postanawiają pokonać szalonego doktora i uratować świat.

> > ROZWIŃ < <

Crude Buster/Two Crude Dudes

Crude Buster/Two Crude Dudes Producent: Data East
Platformy: Arcade (MAME), SMD
Rok premiery: 1991 (wersja arcade)
Gatunek: Mordobicie chodzone prawostronne ;)

W 2010 roku Nowy Jork został zniszczony przez nuklearny wybuch nieznanego pochodzenia. 20 lat później społeczeństwo stara się odbudować to wspaniałe miasto i zaprowadzić w nim na nowo ład i porządek. Jednak wtedy kryminalna organizacja zwana Big Valley stwierdza, że ład i porządek w zrujnowanym Nowym Jorku to nie jest to czego chce i przejmuje kontrole nad miastem, siejąc śmierć i zniszczenie. Co w takiej sytuacji robi rząd USA? Wysyła myśliwce z rozkazem zbombardowania kwatery wroga? Rozkazuje dywizjom pancernym zaatakować bandytów? Nie! Rząd postanawia wynająć dwóch ogromnym kolesi, byłych kryminalistów, którzy dostają zadanie zniszczenia organizacji "Big Valley" - oczywiście za sowitą zapłatę. My "gracz" wcielamy się w jednego z tych fajterów (można też grać we dwie osoby, oboma postaciami).

> > ROZWIŃ < <

Darksun: Shattered Lands

Darksun Producent: SSI
Platforma: PC
Data premiery: 1992
Gatunek: cRPG

Dark Sun to jeden z wielu światów objętych zasadami Dungeons and Dragons, powstały w 1991 roku i mający swoją akcję na planecie Athas. Ale także nazwa gry komputerowej, której akcja dzieje się w tym samym uniwersum, stworzonej przez jednego z najważniejszych dla historii gier cRPG producenta, firmę SSI.

O tym rewelacyjnym RPGu mógłbym pisać długo, bez końca wymieniając jego zalety: przede wszystkim o wspaniale zaprojektowanym świecie, pełnym intrygujących lokacji i ciekawych postaci, o zadaniach, które można wykonać na kilka sposobów, w tym przy pomocy, często trudnych do odkrycia, metod pokojowych, o wpływie rasy, klasy postaci i umiejętności na dialogi, o wyborach, które mogą mieć wpływ na późniejsze wydarzenia, o momentach zabawnych i o momentach prawdziwie wspaniałych, o licznych opcjach taktycznych, o swobodzie eksploracji, o nieliniowości, o zadaniach opartych na zdobywaniu odpowiedniej wiedzy, a nie na odblokowywaniu skryptów, o braku fillerów, o...

> > ROZWIŃ OPIS < <

Duke Nukem 3D

Duke Nukem 3D Producent: 3D Realms
Platforma: PC
Rok produkcji: 1996
Gatunek: FPS

Spytacie się "a co ma piernik do wiatraka?" i w zasadzie będziecie mieli rację, ale nie mogłem pominąć tej strzelanki FPP. Spójrzcie na tytuł i na zdjęcie obok. Czy to nie nuklearne?? ;-)

Poza tym Duke Nukem to cała seria gier z "Diukiem" w roli głównej. Cała historia zaczęła się od zabawnych platwormowych strzelanek "Duke Nukem" i "Duke Nukem 2". Potem powstał "Duke Nukem 3D", który swego czasu mocno konkurował z "Quake'iem", mimo iż nie oferował pełnego środowiska 3D. Obecnie fani DN3D czekają na czwartą część "DN: Forever", ale nie mogą się jej doczekać już od wielu lat. Są w podobnej sytuacji co fani Fallouta, ale chyba jednak lepszej, bo prace nad DN:F na pewno są bardziej zaawansowane niż nad F3. (Proszę, proszę, jak ten czas leci. Obecnie tekst ten brzmi mniesamowicie absurdalnie.)

> > ROZWIŃ OPIS < <

Fountain of Dreams

Fountain of Dreams Producent: Electronic Arts, Inc.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1990
Gatunek: cRPG

Jeden z dalekich przodków Falloutów. Nie grałem w tą grę na tyle by wiedzieć o co w niej chodzi, ale na pierwszy rzut oka widać, że gra jest w postnuklearnym klimacie i ma wiele cech, które wykorzystał Fallout.

Grafika gry jest bardzo archaiczna ale gdy się przyzwyczaić zaczyna być bardzo ciekawie :-).

> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

Hokuto no Ken/Fist of the North Star

Hokuto no Ken/Fist of the North Star Producent: Toei Animation/Shouei System
Platforma: NES
Rok premiery: 1986 (Japonia)
Gatunek: Mordobicie chodzone lewostronne ;)

Hokuto no Ken aka Fist of the North Star czyli WOJOWNIK GWIAZDY PÓŁNOCY (ach wspaniały tytuł :)), to gra oparta na bardzo ale to bardzo popularnej japońskiej postapokaliptycznej mandze "Fist of the North Star", która doczekała się wielu serii, seriali animowanych, wydania europejskiego, filmu fabularnego i całej ogromnej masy gier wydanych na wszelkie możliwe platformy, łącznie z komputerami PC (niestety większość tych gier zostało wydanych tylko w Japonii :( ).

> > ROZWIŃ < <

Hokuto no Ken 2: Seikimatsu Kyuseishu Densetsu/ Fist of the North Star

Hokuto no Ken 2: Seikimatsu Kyuseishu Densetsu/ Fist of the North Star Producent: Toei Animation/Shouei System
Platforma: NES
Rok Premiery: 1987 (Japonia), 1989 (USA)
Gatunek: Mordobicie

Fabuła oparta jest na drugim sezonie mangi "Hokuto no Ken", kiedy to Kenshiro (bohater mangi), musi zmierzyć się z wojownikami Gento Koken. Graficznie jest dużo lepiej niż w poprzedniej części gry. Poziomy są wreszcie ładnie wykonane, a postać gracza składa się z większej liczby szczegółów, natomiast naszych przeciwników mamy klika rodzajów i nareście różnią się oni do siebie. ;) Bossowie, z którymi musimy się zmierzyć na końcu każdego etapu również wyglądają dużo lepiej i są bardziej różnorodni.

> > ROZWIŃ < <

Hokuto no Ken

Hokuto no Ken Producent: Toei Animation/Shouei System
Platforma: SMS
Rok premiery:1986
Gatunek: Mordobicie Chodzone prawostronne ;)

Ta gra to jedyna gra z tej serii "Hokuto no Ken" wydana na konsole Sega Master Sytem. Fabuła oparta na mandze opowiada o tym jak Kenshiro musi uratować swoją dziewczynę Yurii, która została porwana przez Ratha (jest on ostatnim finałowym bossem). Graficznie jest dużo lepiej niż w wydanej w tym samym roku na NES-a grze "Hokuto no Ken". Na pierwszy rzut oka jest też lepiej niż w NES-wym "Hokuto no Ken 2", ale według mnie jest gorzej.

> > ROZWIŃ < <

Hokuto no Ken 3 : Shin-Seiki Sozo Seiken Retsuden

Hokuto no Ken 3 : Shin-Seiki Sozo Seiken Retsuden Producent: Toei Animation/Shouei System
Platforma: NES
Rok premiery:1989 (Japonia)
Gatunek: cRPG

Trzecia część Wojownika Gwiazdy Północy - to już nie mordobicie ale gra RPG z, jak na możliwości NES-a, stosunkowo ładną i dopracowaną grafiką (choć ładniejsze widziałem). Właściwie to jest wszystko, co mogę o tej grze napisać, ponieważ wyszła ona tylko w Japonii i jak się domyślacie wyłącznie po japońsku. A ponieważ nie jestem w stanie rozszyfrować tych krzaczków i kleksów (ideogramów - przyp.red.), nie mam pojęcia o czym dokładnie opowiada fabuła ani nie wiem, czy gra jest grywalna :).

Hokuto no Ken 3 : Shin-Seiki Sozo Seiken RetsudenCo prawda udało mi się ją uruchomić, czego efekt przedstawiam na obrazku poniżej, ale niestety z racji bariery językowej na tym moja przygoda z nią się skończyła. Mogę jeszcze napisać, że na emulatorze RockNES były lekkie problemy z grafiką. Być może kiedyś nauczę się japońskiego, a wtedy zrecenzuje tą grę porządnie. :) A i jeszcze jedno, interfejs sprawia wrażenie łatwego w obsłudze, ale i tak nie ułatwia rozszyfrowania krzaczków i kleksów. Poza tym jeden z utworów muzycznych przypomina trochę kawałek The House Of The Rising Sun ;).

© 2008 KeniG

Krush Kill and Destroy (KKND)

KKND Producent: Beam Software Pty., Ltd.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1997
Gatunek: RTS

W 2079 roku wybuchła wojna nuklearna. Część ludzi ukryła się w schronach, a pozostali potwornie zmutowali. Gdy poziom promieniowania nieco opadł, szczęściarze ze schronów (my) postanowili wyjść na powierzchnię, a tam natknęli się na mutantów. Rozgorzała wojna o ropę, jedyne dostępne źródło energii.

Krush, Kill And Destroy to gra strategiczna tocząca się w czasie rzeczywistym, czyli RTS (Real Time Strategy). Wyszła na światło dzienne w roku 1997 i natychmiast zdobyła przychylną opinie prasy. Na tamte czasy miała wyśmienitą grafikę, sporą dawkę humoru i nie przeciętnie inteligentnego gracza komputerowego.

> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

Mad Max

Mad  Max Producent: Mindscape Inc.
Platformy: NES, SNES
Gatunek: Przygodowa/Akcja
Rok premiery: 1990

Mad Max na NES-a i SNES-a to jedyna gra wyprodukowana na licencji filmu Mad Max. Właściwie to nie powinna się ona nazywać Mad Max, ale Mad Max Road Warrior. Gra w dużym skrócie polega na jeżdżeniu naszym samochodem po obszarze, który przedstawia szosę i pustynie obok, zbieraniu wody\żywności, sprzedawaniu u handlarza tego co znajdziemy i kupowaniu od niego benzyny, amunicji do strzelby, klucza do następnego obszaru lub dynamitu, którym następnie rzucamy w naszych wrogów ;).

> > ROZWIŃ < <

Midwinter

Midwinter Producent: Maelstrom Games
Platforma: PC
Rok produkcji: 1990
Gatunek: akcja, cRPG, symulacja, strategia

Wybuchu o sile 10.000 megatonowej bomby wodorowej. Gęste chmury pyłu i ziemi przysłoniły niebo nad całym globem. Z początku uważano, że był to atak nuklearny, ale brak promieniowania uświadomił tym, którzy przeżyli, że był to upadek meteorytu. Temperatura ziemi powoli zaczęła spadać. Kraje wysoko rozwinięte zaczęły pożądliwie spoglądać na urodzajność krajów trzeciego świata. Wybuchły wielkie wojny. Sytuacja nie była jeszcze aż tak zła, gdyż kraje południowe miały ciepły klimat, ale gdy nagle zerwały się wiązania między płytami tektonicznymi uaktywniło się mnóstwo wulkanów, a w atmosferę wyrzucona została kolejna, olbrzymia porcja pyłów i ziemi.

> > ROZWIŃ OPIS < <

Nuclear War

Nuclear War Producent: New World Computing, Inc.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1987
Gatunek: strategia

Jeśli szukacie dobrej rozrywki na kilka godziny... Nie głupiej, a jednocześnie przesiąkniętej humorem, to musicie zagrać w tę grę. Wybieramy swojego przywódcę świata, oczywiście narysowanego tak, że od razu wiadomo o kogo chodzi ;-)), i strzelamy rakietami dalekosiężnymi w przeciwników, którzy wyglądają równie głupio co my ;-). Jeśli inteligentne rakietki już nam się skończyły, a nie mamy czasu na ich wyprodukowanie, to możemy też skorzystać z naszego lotnictwa, które z przyjemnością zrzuci jakąś 100 tonową bombkę na miasto wroga. Co tu dużo mówić, promieniowania co nie miara. Do tego, jeśli będziemy mieli szczęście, to podczas gry przydarzą nam się różne przypadkowe wydarzenia (random encoun... ekhm... events? :-)).

Strife: Quest For Sigil

Strife Producent: Velocity Inc., Rogue Entertainment
Platforma: PC
Data premiery: 1996
Gatunek: FPS

Jest rok 1996. Silnik Dooma spowszedniał, a jego możliwości nie wzbudzają tak wielkich emocji, szczególnie, kiedy rynek zatrząsł się po wydaniu Quake'a, ale gry na jego bazie nadal wygląda całkiem nieźle i przy jego pomocy wciąż można zrobić naprawdę dobre strzelanki. I nie tylko! Współpracujący programiści z dwóch studiów, Velocity Inc. i Rogue Entertainment, pokazali, że da się go wykorzystać do zrobienia... strzelanki, co prawda, ale posiadającej przyzwoitą fabułę i rozbudowanej o pewne elementy typowe dla gier RPG. Oprócz masakrowania dziesiątek przeciwników, gracz poświęci swój czas także na prowadzenie rozmów z mieszkańcami świata, podejmowanie decyzji mających wpływ na rozwój fabuły, przemierzanie ulic opustoszałego miasta (świat gry tworzy jedną całość, nigdy nie przyjdzie nam teleportować się między lokacjami), rozwijanie umiejętności oraz inwestowanie ciężko zarobionych pieniędzy w broń, amunicję i pancerze.

> > ROZWIŃ OPIS < <

Transarctica

Transarctica Producent: Silmarils
Platforma: PC
Rok produkcji: 1993
Gatunek: akcja, przygoda, strategia

Na skutek nadmiernej emisji gazów zatruwających środowisko wytworzył się bardzo niebezpieczny efekt cieplarniany. Ponadto, dziury ozonowe zaczęły gwałtownie się powiększać. Genialni naukowcy postanowili jakoś temu zaradzić i zdetonowali bardzo silne bomby nuklearne na obu biegunach ziemi. Chcieli, by olbrzymie ilości pyłów wyrzuconych w ten sposób w atmosferę choć na chwilę ochroniły powierzchnię planety przed zabójczym promieniowaniem ultrafioletowym oraz mieli zamiar powstrzymać gwałtowny wzrost temperatury. Trzeba przyznać, że udało im się... ale nie do końca. Chmura pyłu rzeczywiście opatuliła Ziemię szczelnym płaszczykiem, ale nie opadła tak jak zakładano i nasza planeta zaczęła w szybkim tempie zamarzać.

> > ROZWIŃ OPIS < <

Trojan

TrojanProducent: Capcom
Platformy: Arcade (MAME), NES
Rok premiery: 1986 (NES), 1986 (Arcade)
Gatunek: Mordobicie Hack & Slash

Fabuła opowiada o świecie zniszczonym przez demony i wojnę nuklearną, w którym ludzie żyją prymitywnie i są gnębieni przez plemię demonicznych wojowników. Gracz wciela się w postać Trojana, młodego wojownika, który siłą swego miecza i wytrzymałością swej tarczy musi sprawić, aby na ziemi znów zapanował spokój.

Gra jest bardzo podobna do gry Ghost'n'Goblins i nie ma się co dziwić, to ta sama firma i ten sam gatunek. Ogólnie rzecz biorąc, rozgrywka polega na zabijaniu przy pomocy miecza naszych wrogów i bronieniu się przed ich ciosami swoją tarczą. Przeciwnicy są stosunkowo różnorodni, przeważnie uzbrojeni w broń białą - ale też zdarzają się ci wyposażeni w jakąś broń miotającą. Zazwyczaj chordy wrogów nacierają na nas albo z lewa, albo z prawa, ale od czasu do czasu ktoś wyskoczy też ze studzienki kanalizacyjnej i zacznie do nas strzelać, albo zaatakuje nas przy pomocy kuszy, czając się na wzgórzu nad nami lub jakimś balkonie w bloku.

> > SCHOWAJ < <

Na początku gra może wydawać się dość trudna, ale gdy tylko opanujemy umiejętność szybkiego blokowania ciosów wroga i wyprowadzania swoich kontrataków, będzie szło dużo łatwiej. Dlatego nie zrażajcie się do niej jeśli zginiecie 15 razy na początku pierwszej planszy. Naprawdę idzie się nauczyć w to grać i można to przejść. Do zabicia przeciwników wystarcza niewiele ciosów (chyba że walczymy z bossem), natomiast nasz heros jest w stanie przeżyć 8 ciosów, czyli no powiedzmyposiada 8 żyć (na górze ekranu mamy czerwone prostokąty reprezentujące poziom życia - hmm poziom życia, dziwnie to zabrzmiało). A i jeszcze jedno, w grze mamy 6 poziomów i, co ciekawe, gdy ją rozpoczynamy, możemy wybrać, na którym poziomie chcemy wystartować. Czyli na przykład możemy od razu zająć się przechodzeniem ostatniego poziomu albo zacząć grę od środka. Choć oczywiście polecam odpoczątku.

Grafika prezentuje się bardzo dobrze, tak samo w wersji Arcade, jak i NES (oczywiście grafika NES-owa jest gorsza, bo tylko 8- bitowa). Poziomy są ciekawe i zróżnicowane (zburzone miasto, pustynia, jakaś fabryka), ale jednocześnie dość standardowe i brakuje w nich jakiejś oryginalności. Choć od strony technicznej są bardzo dobrze wykonane - moim zdaniem najładniejszy poziom to ten pierwszy ze zniszczonym miastem. Właściwie gra jakoś mnie nie poruszyła. Niby wszystko jest na swoim miejscu, a sama gra bazuje na sprawdzonym pomyśle z Ghost'n'Goblins, jak dla mnie brakuje jej jakiegoś polotu. Wystawiam 6+\10 i polecam przede wszystkim fanom bijatyk hack&slash (czyli tych, gdzie postać fajtera walczy tylko bronią białą a nie pięściami). Wersja na NES-a, oprócz grafiki, różni się od tej Arcade tym, że można grać w nią we dwie osoby dwoma postaciami na raz.

Trojan Trojan
Trojan Trojan

© 2008 KeniG

> > SCHOWAJ < <

Violent Storm

Violent Storm Producent: Konami
Platforma: Arcade (MAME)
Rok premiery: 1993
Gatunek: Mordobicie chodzone prawostronne ;)

III Wojna Światowa zakończyła się, a świat uległ zniszczeniu, lecz ludzie zaczęli odbudowywać społeczeństwo i żyć normalnie. Jednak jak się pewnie domyślacie przeszkadzają im w tym różne gangi. Najgroźniejszym z nich jest gang GELD, z którym walczą bohaterowi gry, czyli Wade, Boris i Kyle.

Pewnego słonecznego dnia gdy siedzą oni sobie w swoim pięknym sportowym samochodzie, im oczom ukazuje się ich przyjaciółka Sheena, która właśnie wraca z zakupów i figlarnie macha w ich kierunku. Nasi bohaterowie jak przystało na kulturalnych ludzi chcą się z nią przywitać, aż tu znienacka i zza zakrętu wyjeżdża jakiś zielony mutant-jaszczurka (Red Fedy) członek gangu GELD i, o ZGROZO, porywa boską Sheenę!!! Chłopaki oczywiście nie tracąc czasu, wskakują do swojej krwisto czerwonej bryki i ruszają w pościg za zielonym mutantem. Niestety ich samochód ulega zniszczeniu i my jako gracz musimy kontynuować pościg na piechotę.

> > SCHOWAJ < <

Violent Storm to oczywiście "chodzone mordobicie". Do wyboru mamy trzech "fajterów". Wade - blondyn w stroju ala Mad Max (tyle że niebieskim, a nie czarnym), to postać środka, czyli z jednej strony całkiem szybki i dość silny, murzyn Boris (hmm Boris, typowe murzyńskie imię ;)) to siłacz, który swoją powolność nadrabia muskułami, natomiast Kyle jest najsłabszym z bohaterów, który jednak jest z nich najszybszy i najzwinniejszy (moja ulubiona postać).

Powiem wam szczerze, że ta gra to prawdziwy ideał, jeśli chodzi o chodzone mordobicia. Grafika jest po prostu piękna. Tła, postacie bohaterów, przeciwnicy są naprawdę świetnie wykonani. Bohaterowie gry i wrogowie nie poruszają się jak roboty, ale mają bardzo realistyczne ruchy (jak na mordobicie 2D).

W grze nie brakuje humoru, a przeciwnicy oprócz tego, że niezwykle ciekawi i pomysłowi, to są też dość "zabawni". Oczywiście tylko "momentami" bo ogólnie to wściekłe, złe bandziory i różne obrzydliwe stwory! Również na poziomach od czasu do czasu pojawiają się humorystyczne akcenty w stylu striptizerki, która nam kibicuje albo miłego kota, który przechadza się po poziomie, nic sobie nie robiąc z trwającego mordobicia (a może ten kot to Sajdon?! :O). Plansze i tła są śliczne i różnorodne. Mamy jakieś zniszczone miasto, pociąg, park, klub itp. Ogólnie urbanistyczna stylistyka dominuje. Jednak mimo że pomysły na plansze kręcą się w okołomiastowych klimatach, to każda posiada swój indywidualny styl i klimat. Podobnie jest też z bossami - naprawdę po przejściu gry będziecie pamiętać każdego z nich, co wcale nie zdarza się tak często w innych produkcjach tego typu. A i do tego w grze jest obecny "efekt cieni".

Każdy etap gry posiada też swoją indywidualną muzyczkę, która wcale nie denerwuje, ale umila rozgrywkę. Odgłosy w stylu jęków przeciwników albo dźwięków rozbijanej ławki, czy innych obiektów są, podobnie jak grafika, na bardzo dobrym poziomie.

Violent StormNasi "fajterzy" dysponują dość dużą paletą ciosów, a wykonywanie combosów jest łatwe i przyjemne. Nie znaczy to jednak, że combosów jest mało - po prostu sterowanie "fajterem" jest intuicyjne, czyli od razu po uruchomieniu gry będziemy w stanie szybko się z nim zaznajomić i wykonywać podstawowe combosy, czerpiąc z ich wykonywania sporą satysfakcje. Jednocześnie bardziej doświadczeni gracze, którzy spędzą przy grze więcej czasu, będą w stanie wykonywać skomplikowane ewolucje i sprawią, że przeciwnicy poznają sens zdania "zrobię ci z "czterech liter" jesień średniowiecza". ;) Oprócz normalnych ciosów możemy oczywiście podnosić z ziemi różne bronie, takie jak nóż, albo metalowa rurka (jest nawet piłka do rugby :D). Grywalność tej gry jest nieziemska. Jest to jedna z tych produkcji, które mamy ochotę przechodzić bardzo wiele razy i wcale nas to nie nudzi. Po prostu miodność wręcz wylewa się z ekranu.

Violent Storm to gra - legenda pamiętana przez każdego bywalca salonów z automatami, ale nie jest to gra lubiana i ceniona tylko ze względu na młodzieńczy sentyment. To naprawdę niesamowita, a wręcz genialna gra! Jedno z najlepszych chodzonych mordobić w historii. A właściwie wiecie co? To najlepsze chodzone mordobicie w historii!! Szczerze polecam! Według mnie gra bez dwóch zdań zasługuje na ocenę 10/10. Zagrajcie, a nie pożałujecie.

Violent Storm Violent Storm
Violent Storm Violent Storm

© 2008 KeniG

> > SCHOWAJ < <

Wasteland

Wasteland Producent: Interplay Productions, Inc.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1988
Gatunek: cRPG

Gra ta jest znana jako najbliższy krewniak Falloutów i produkcja, która była największym źródłem inspiracji dla ekipy tworzącej Fo1. Elementy jej świata tak dobrze pasowałyby do uniwersum stworzonego pod kierownictwem Tima Caina, że zaimplementowano je do Fallout PnP, a w powstającym modzie Mutant Rising mamy odwiedzić znane z Wasteland postnuklearne Las Vegas.

Podczas tworzenia drużyny, mamy możliwość wykreowania od jednej do czterech postaci, a sam system jest równocześnie na tyle intuicyjny, aby po rozszyfrowaniu części niejasnych skrótów (ale to wymaga tylko krótkiego spojrzenia do instrukcji) nie było większych problemów ze stworzeniem postaci i równocześnie na tyle rozbudowany, by zadowolić większość fanów gier RPG. A nawet jeśli kogoś to przerasta, można sięgnąć po domyślną drużynę i od razu rozpocząć rozgrywkę. Trochę kuleje zbalansowanie korzyści płynących z zainwestowania w każdą z cech - zdecydowanie za bardzo premiowane jest zadbanie o jak najwyższą inteligencję.

> > ROZWIŃ OPIS < <

Waterworld

Waterworld Producent: Intelligent Games, Ltd.
Platforma: PC
Rok produkcji: 1985
Gatunek: cRPG, strategia

Jest to gra strategiczna - RTS. Wcielasz się w postać dowódcy atolu (tak tutaj nazywają się pływające wyspy), a twoim zadaniem będą między innymi ataki na inne "wyspy" w celu zdobywania surowców, oraz obrona swojej bazy. Gra, choć przeminęła niemal bez echa, uznawana jest za jedną z lepszych (i udanych) gier, wykonanych na podstawie filmu. Specjalnie wyreżyserowane sekwencje filmowe dodają grze większego rozmachu, a jaj niezwykłość polegająca choćby na tym, że nie wydobywamy surowców - jeszcze bardziej ją urozmaica.

> > ROZWIŃ GALERIĘ < <

DARMOWE GRY KOMPUTEROWE OPARTE NA MATERIAŁACH Z FALLOUTA
Menu
Fallout Tactics: A concentration Game

Fallout Tactics: A concentration GameJest to bardzo prosta gra zrobiona w technologii Flash. Twoim zadaniem jest odkrywanie ukrytych obrazków, zapamiętywanie co przedstawiają i gdzie są, oraz późniejsze odkrycie dwóch takich samych obrazków w ten sposób by zrobić to w jednej turze (jedna tura to możliwość odkrycia dwóch wizerunków). Mamy 30 tur i im więcej par FTCGodkryjemy tym więcej zdobędziemy punktów. Nie jest to może żadna rewelacja, gdyż takich gier jest mnóstwo, ale trzeba przyznać, że wciąż potrafią bawić. :-)

[ ściągnij grę ]

Simon Says

Simon SaysJest to kolejna gra zrobione we Flash'u. Pomysł też nie jest nowy, ale jak widać wciąż aktualny. Naszym zadaniem jest powtarzanie w odpowiedniej kolejności kliknięć Simona. Z początku jest to banalnie łatwe, ale im więcej kliknięć musimy zapamiętać tym trudniej jest poprawnie wykonać całą kombinację.

[ ściągnij grę ]

Vault Runner: Fear no robots

Vault Runner: Fear no robots Vault RunnerAmatorska gra wykorzystująca grafiki Fallout 2. Naszym zadaniem jest przejście labiryntu, co ułatwić ma nam dynamit, którym możemy niszczyć zabójcze roboty. Długo w grę nie pograłem, gdyż skutecznie zniechęcił mnie fatalny sposób kierowania postacią, która ciągle biegnie i czasem zahacza o ściany tak, że już nie ma szans na ucieczkę przed robotem.

[ ściągnij grę ]

Vault Runner: Rage of the Wasteland (demo)

Vault Runner: Rage of the Wasteland (demo)Jest to demonstarcyjna wersja mającej się ukazać drugiej wersji Vault Runner'a. Ta część wydaje mi się jeszcze gorsza. Może grafika się poprawiła, gramy w większym oknie oraz wędrujemy po New Reno, ale stary sposób kierowania postacią nadal psuje całą przyjemność z gry. Ponadto, w tej części jest opcja strzelania do wroga (właściwie to do wszystkich mamy strzelać), Vault Runner ale trafienie kogoś to też żadna przyjemność. Aha, pojawiła się ciekawa innowacja. ;-) Nasz bohater poszukuje mieszkańców swojej wioski, czyli jest jakaś historia. Niestety nie widać jej podczas gry... może dlatego, że jest to wersja DEMO.

[ ściągnij grę ]

OUTRO

Część zdjęć i informacji zawartych w tym dziale pochodzi z mobygames.com.
Tak na wszelki wypadek... gier postnuklearnych jest o wiele więcej :-).

< SCHRONKULTURA