GRY PLANSZOWE

Czym są gry planszowe chyba nie musze tłumaczyć :) Poniżej macie spis i podstawowe informacje na temat planszówek utrzymanych w "klimatach". Dział jest podzielony na dwie części, na gry wydane w naszym kraju i na te dostępne tylko za granicą.

GRY WYDANE W POLSCE GRY NIE WYDANE W POLSCE
GRY WYDANE W POLSCE
Bright Future
Menu

Okładka gry planszowej 'Bright Future' Tytuł: Bright Future
Wydawnictwo: Ogry Games
Strona WWW: sklep.ogrygames.com

Wydawnictwo Ogry Games, które zadebiutowało na polskim rynku grą Metro 2033 nie zdejmuje szyldu postapokalipsy i właśnie wydaje kolejną grę planszową utrzymaną w tych klimatach. Trzynasty Schron miał okazję przetestować przedpremierowo najnowsze dzieło Ogrów pt. Bright Future, czy wróżymy mu świetlaną przyszłość? Niniejsza recenzja powinna odpowiedzieć na to pytanie.

[Czytaj całość opisu]

© 2015 Uqahs

Fallout Warfare
Menu

Fallout Warfare Projekt: Chris Taylor
Edycja: Damien Foletto
Główny grafik: Parrish Rodgers
Starsi graficy 3D: Damian Stocks, Racheal Johnson, Lorne Brooks
Opracowanie postaci: Tariq Raheem
Graficy: Matthew Brooks, Gareth Davies, Michael Hood, David Lewin, Simon lissaman, Alice MacDougall, James Sharpe, Lakin Shoobridge, Stuart Van Isden
Dodatkowe grafiki: Blaeghd Bell, Kate Tucker

Fallout Warfare to figurkowa gra bitewna, którą otrzymujemy wraz z Fallout Tactics, w plikach PDF do wydruku. Zasady gry nie są trudne, a gra jest przednia, ale by tak było najpierw trzeba się naharować przy drukowaniu i wykonywaniu figurek. Z tego powodu najprawdopodobniej nie zyskała sobie dużej popularności i jedynie niektórzy fani Fallouta się w nią zagrywają. Cóż, granie papierowymi figurkami nie wszystkim jest w smak.

Ja osobiście prawie zagrałem w Fallout Warfare. Przygotowałem sobie tandetne, ledwo stojące, czarno-białe figurki z cienkiego papieru (takie, że jak kichniesz to się poprzewracają :-)), namówiłem kuzyna do gry, potem zagłębiłem się w instrukcję (która dla początkującego może być trochę skomplikowana), przygotowaliśmy sobie mapę, prawie wybraliśmy postacie... ale do pełni "szczęścia" zabrakło kostki dziesięciościennej. No i w rezultacie trochę nie chciało się grać. :-/ Choć, muszę przyznać, że mam ochotę zrobić drugie podejście do gierki.

© Opracował DoPr, rozbudował KeniG

Metro 2033 - gra planszowa
Menu

Okładka gry planszowej 'Metro 2033' Wydawnictwo: Ogry Games
Strona WWW: metro2033.com.pl

Dzięki wydawnictwu Ogry Games mieliśmy okazję przyjrzeć się ich debiutanckiemu dziełu w postaci gry planszowej Metro 2033. Premiera tego tytułu, utrzymanego w klimacie powszechnie znanego i lubianego uniwersum, miała miejsce 17 marca. W tym tekście przyjrzymy się zawartości pudełka i porównamy ją z angielskim odpowiednikiem.

[Czytaj całość opisu]

© 2015 Uqahs

Neuroshima Hex
Menu

Okładka gry Neuroshima Hex Autor gry: Michał Oracz
Wydawca: Wydawnictwo Portal
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: od 20 do 60 minut
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska
Rok wydania: 2006
Miejsce wydania: Gliwice

Neuroshima Hex to gra taktyczna, której tematem są bitwy pomiędzy armiami. Akcja gry umieszczona jest w świecie wymyślonym na potrzeby gry fabularnej Neuroshima RPG wydanej przez wydawnictwo Portal w roku 2001. Znajomość gry Neuroshima RPG NIE JEST wymagana do gry w Hex, choć gracze, którzy dobrze znają to uniwersum, na pewno lepiej będą znali charakterystyczne cechy każdej z czterech armii.

[Czytaj całość opisu]

© 2007 Opracował KeniG

Rycerze Pustkowi
Menu

Rycerze Pustkowi to planszówka rozgrywająca się w uniwersum Neuroshimy, która, co ciekawe, miała być bardzo "falloutowa". Jedyna informacja na jej temat, jaką udało mi się znaleźć, to zapowiedź na portalu Gry-planszowe.pl pochodząca z 2005 roku. Więc najprawdopodobniej gra już nie powstanie. To znaczy jestem na 150% pewny, że nie powstanie. Z tego co się dowiedziałem, "firma" mająca wydać grę już nie istnieje.


Warhammer - Age of Sigmar
Menu

Okładka gry planszowej 'Warhammer - Age of Sigmar' Wydawnictwo: Games Workshop
Liczba graczy: 2 osoby
Rok wydania: 2015
Strona WWW: www.games-workshop.com/en-NO/Warhammer

Chyba każdy uniósł lekko brwi ze zdziwienia kiedy Games Workshop zastąpił swojego flagowego Warhammer Fantasy Battle nową grą bitewną - Age of Sigmar. Pojawiło się dużo "hejtu", spore pośmiewisko, i ogólny klimat ogłupiania znanego, mrocznego i nastrojowego jak wszyscy diabli uniwersum w coś, co z daleka przypomina Heroes of Might And Magic. Mnie akurat cała nawałnica ominęła. Zawsze bowiem byłem chłopcem bardziej bawiącym się w świecie Warhammera 40.000, a wersję fantasy znałem przede wszystkim z książek. Od tych całkiem znośnych aż po całkiem oryginalne. Po ponad roku jednak, w czasie którego Warhammer: AOS na dobre zadomowił się w sklepach, centrach hobbystycznych i na półkach modelarzy zdecydowałem się na taki właśnie drobny tekst opisujący moje osobiste wrażenia z Erą Sigmara. I to zarówno pod kątem gry bitewnej, kolekcjonerstwa, jak i fabuły. Ale także świata oraz ogólnie pojętego klimatu, który w przypadku Fantasy Battle potrafił w znakomity wręcz sposób odzwierciedlić fantastyczną (nie tylko gatunkowo) postapokalipsę czy apokalipsę.

[Czytaj całość opisu]

© 2016 Veskern

Wreckage
Menu

Wreckage Wydawca: Fantasy Flight Games
liczba Graczy: od 2 do 4
Wiek: od 12 lat
Czas Gry: 30 minut

Grę można bez problemu kupić w Polsce, ale niestety nie ma polskiego wydania, przez co cena jest dość wysoka (ale i tak w normie, jeśli chodzi o dobrze wydane gry planszowe) poza tym w pudełku znajduje się jedynie angielska instrukcja, lecz zasady są tak proste że nie jest to żaden problem :)

Zawartość pudełka:
- instrukcja
- 4 dwustronne żetony z pojazdami (ok. 8x4cm)
- 4 prędkościomierze z 4 wskazówkami
- specjalna dwustronna linijka
- "spin-out counter" - specjalny żeton ze strzałką
- żeton z wrakiem samochodu
- żeton z wieżyczką z kolcami

Wreckage

- 12 dwustronnych żetonów przeszkód
- 4 żetony inicjatywy
- 3 żetony min
- 8 żetonów kanistrów z benzyną
- 32 żetony uszkodzeń
- 4 zestawy po 7 kart sterujących (zielone, czerwone, żółte, niebieskie)
- 18 kart wyposażenia i broni
- 38 kart uszkodzeń

Zdjęcia pochodzą ze strony sklepu Rebel.

© 2007 Opracował KeniG

GRY NIE WYDANE W POLSCE
Apocalypse
Menu

Apocalypse Wydawca: Games Workshop
Rok Premiery: 1978

Gra opowiada o trzeciej wojnie światowej i oczywiście wygrywa ten, który pokona swoich przeciwników. W grze można zawierać sojusze oraz zrywać je w każdej chwili. Plansza jest złożona z ośmiu części o wymiarach A4 i przedstawia całą Europę, kawałek północnej Afryki i część Arabii Saudyjskiej. W 1983 roku powstała komputerowa wersja tej gry, która była przeznaczona na dwie platformy ZX Spectrum i BBC Micro.

© 2007 Opracował KeniG

Battlecars
Menu

Battlecars Wydawca: Games Workshop
Rok Premiery: 1983

Po prostu walka uzbrojonych pojazdów odbywająca się w postapokaliptycznym świecie, czyli standard jeśli chodzi o postapokaliptyczne planszówki. Wybieramy samochód, uzbrajamy go i jedziemy szukać wrogów, którym następnie staramy się uniemożliwić dalsze przemieszczanie się po szosach, czyli po prostu rozwalamy ich w drobny pył. Swoją drogą istnieje taki B klasowy (choć dostał jedną nagrodę na jakimś festiwalu ;-) ) filmowy postapokaliptyk o tytule Battle Truck. Oczywiście zbieżność nazw całkowicie przypadkowa, to po prostu taka ciekawostka.

© 2007 Opracował KeniG

Car Wars
Menu

Car Wars Wydawca: Steve Jackson Games
Rok Premiery: 1982

Hmm... Car Wars, ciekawe o czym to? ;-) Jak wyżej walka uzbrojonych samochodów rozgrywająca się w zdewastowanym świecie przyszłości. Gracze wybierają samochód, uzbrajają go i wyposażają w różne "gadżety", a następnie ruszają na podbój szos. A trzeba wiedzieć, że w tej grze kodeks drogowy ustanawia ten, który ma szybszy wóz albo większą spluwę. Jeśli gracz przeżyje mordercze, a wręcz tytaniczne starcia, jego umiejętności rosną i dostaje kasę, za którą może "ulepszyć" swój wehikuł zagłady. Gra jest na zachodzie bardzo popularna i ukazało się do niej pełno dodatków. Istnieje również gra karciana umieszczona w tym samym świecie co Car Wars i nazywa się Car Wars: The Card Game.

© 2007 Opracował KeniG

Judge Dredd
Menu

Judge Dredd Wydawca: Games Workshop
Rok Premiery: 1982

Gra jest umiejscowiona w postapokaliptycznym uniwersum serii komiksów Sędzia Dredd (Gigantyczne Mega - City, za murem miasta radioaktywne pustkowia itp. klimaty ;-) ) Każdy gracz steruje swoim "własnym" sędzią i patroluje nim miasto Mega - City. Wygrywa ten, który do zakończenia gry aresztuje najwięcej przestępców.

© 2007 Opracował KeniG


Thunder Road
Menu

Thunder Road Wydawca: Milton Bradley
Rok Premiery: 1986

Dowodzimy naszą drużyną złożoną z trzech samochodów i jednego helikoptera i poruszając się po postapokaliptycznej autostradzie, staramy się zmieść z jej powierzchni drużyny przeciwników. Ciekawostką jest to, że gra posiada niekończącą się planszę, a działa ona na bardzo prostej zasadzie, mianowicie plansza (autostrada) składa się z dwóch części i kiedy jakiś samochód dojedzie do końca planszy leżącej z przodu, część leżąca z tyłu (czyli za tą przednią planszą ;-) ) jest przekładana do przodu (oczywiście po usunięciu z niej wszelkich wraków, ciał, flaków i innych odpadów). Znając pomysłowość naszych budowniczych dróg i autostrad prędzej czy później zastosują oni tą technikę przy budowie autostrad na Euro 2012.

© 2007 Opracował KeniG

< POSTKULTURA