<< POSTKULTURA
GRY PARAGRAFOWE

Wstęp: Na początek krótka definicja gier paragrafowych, bo, jak podejrzewam, nie każdy wie co to jest i z czym to się je ;)

Gra paragrafowa - gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do RPG, ale przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia.

Inne nazwy gier paragrafowych to Fighting Fantasy (na zachodzie) oraz Fantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych). Gry paragrafowe są najczęściej utrzymane w konwencji fantasy lub science-fiction.

Teraz najpopularniejsze są gry paragrafowe w wersji multimedialnej. Często robione w pliku *.html, w którym przedmioty zapisywane są w ramkach, a wybór odsyła nas linkiem do kolejnego paragrafu. (Wikipedia)

Gry paragrafowe były swego czasu bardzo popularne w Polsce, a niektóre do tej pory mają etykietkę "kultowe", jak na przykład Dreszcz, Wojownik Autostrady, Wehikuł Czasu. Tych postapokaliptycznych niestety nie ukazało się u nas za wiele ;) Właściwie tylko jedna seria ;) A szkoda, bo na zachodzie do tej pory wychodzą paragrafówki umiejscowione w przeróżnych uniwersach i naprawdę przykro, że nikt ich u nas nie wydaje. schronowe logo

KeniG

66 do Piekła

66 do Piekła 66 do Piekła Autor gry: Jacek L. Komuda
Liczba paragrafów: 162

"Witamy w piekle... W świecie po wojnie atomowej nie ma miejsca dla mięczaków. Albo jesteś twardy i rządzisz albo zeżrą cię pustynne kojoty i mutacje. Jesteś gotów? Jeśli tak, to przygotuj się na niezwykłą przygodę. Do tej gry nie będzie ci potrzebny ołówek, ani kostki. Wystarczy, że uważnie przeczytasz opisy umieszczone w odpowiednich paragrafach i podejmiesz właściwa decyzję..." (fragment wstępu do gry).

Ta gra ukazała się w 10 numerze magazynu "Portal" jako "reklama" sytemu "Necropunk: Nuklearny Świt". W tym numerze znajduje się również wprowadzenie do świata sytemu "Necropunk...", który niestety nie został zrealizowany i wydany.

© 2007 Opracował KeniG

Wojownik Autostrady

Ta seria to najpopularniejsza seria paragrafówek wydana w Polsce (może jeszcze Wehikuł Czasu był równie popularny). Nadal można ją nabyć co jakiś czas na Allegro (za każdym razem osiąga wyższa cenę więc jest to dobra lokata pieniędzy ;) ), a legendy mówią, że podobno można ją nawet spotkać w bibliotekach :).

Została stworzona przez Joe Devera, najlepszego twórcę tego typu gier na świecie. Serię "Lone Wolf", która została przez niego stworzona swego czasu wybrano najlepszą grą w historii. W Polsce serię Wojownik Autostrady wydawało wydawnictwo AMBER - każda z czterech części składa się z 350 paragrafów.

Trzy pierwsze części gry są dostępne w wersji on-line jako gra przeglądarkowa >>> KLIK.

> > ROZWIŃ < <

<< POSTKULTURA