<< POSTKULTURA | << EASTER EGGS
EASTER EGGS FALLOUT 3

Objętość tego działu mówi jak bardzo pod kątem humoru i nawiązań do rzeczywistości Fallout 3 zbliżył się do swoich poprzedniczek. Fallout 1 był bardziej "surową" grą, z ograniczoną ilością elementów, które odciągały by od klimatu i wg wielu jest uważany za tę lepszą część - bardziej poważnie podchodzącą do tematu zniszczenia świata. Fallout 2 zaś został naszpikowany humorem, który kompletnie nie ma nic wspólnego z fabułą gry - stał się przez to grą dużo lżejszą... i często z tego powodu krytykowaną. Nie przeszkodziło mu to jednak w byciu okrzyknietym jednym z najlepszych sequeli świata :) Jaki jest Fallout 3? By odpowiedzieć na to pytanie nadsyłajcie znalezione przez Was pisanki (ciekawostki, nawiązania), rozrzucone przez Bethesdę w ich nowym dziele.


Max Rockatansky obecny!
Max Rockatansky obecny!

Jedną z rzeczy, która po dłuższym graniu zaczyna rzucać się w oczy to losowe, czy może jednak celowe przyporządkowanie imion poszczególnym NPC. Na pustkowiach odnaleźć można niejedną postać, mężczyznę bądź kobietę, o imieniu Mel. Fakt ten może być odebrany jako swoisty hołd złożony odtwórcy głównej roli w filmie "Mad Max" (dla przypomnienia był to Mel Gibson), czyli klasyce postnuklearnego kina.

Więcej informacja znajdziecie w naszym dziale o Filmach.

Podziękowania dla: Sałata.


Duck and Cover!
Duck and Cover!

W pokoju Hannibala Hamlina, w Świątyni Unii, odnaleźć można plakat nawiązujący do propagandowego amerykańskiego filmu z okresu zimnej wojny, wyświetlanego w latach pięćdziesiątych.

Przyswajanie wiedzy zawartej w tym obrazie umila postać animowanego żółwia, który wykonuje dwie proste czynności: "padnij, kryj się". Film można zobaczyć tutaj.

Zdjęcia: Mapa

Podziękowania dla: Sałata.

The Dunwich Horror
The Dunwich Horror

Jedna z lokacji na południowo-zachodnim krańcu mapy jest silnie inspirowana twórczością jednego z mistrzów horroru, Howarda Philipsa Lovecrafta. Dunwich (w Oblivionie również pojawiła się lovecraftowa wioska o nazwie Hackdirt) jest miejscem z elementami retrospektywnymi. Pojawia się opowieść o mężczyźnie imieniem Jamie, który wchodzi w posiadanie tajemniczej księgi - aluzja do Necronomiconu. Ze znalezionych taśm można dowiedzieć się całej historii postaci, o jej powolnej przemianie w ghula, a w piwnicy odnaleźć posąg/ołtarz: z wyglądu typowy dla twórczości pisarza z Providence (oczywiście wraz z odpowiednim, oczekującym nas towarzystwem).

Zdjęcia: Mapa.

Podziękowania dla: Sałata.

"Tranquility Lane" a miejski obraz w filmie "Fido"

Obraz miejskiej sielanki ukazany w trzeciej odsłonie w trzeciej odsłonie "Fallouta" (mowa tu o zadaniu Tranquility Lane oczywiście, choć nie tylko) wydaje się mieć wspólne cechy ze światem przedstawionym w "zombiakowej" grotesce pod tytułem "Fido". Prowincjonalny kawałek amerykańskiej ziemi w owym filmie bardzo przypomina ten z szalonego snu doktora Stanislausa Brauna. Stylizacja lat pięćdziesiątych, wspaniała, kolorowa okolica, idealny ład i porządek, społeczeństwo żyjące w błogiej nieświadomości (niecodzienności i zagrożenia jakie mogą stworzyć zombie, bądź braku poczucia istnienia w rzeczywistości wirtualnej). Osoba grająca męską postacią podczas tego zadania z pewnością zauważyć może jej podobieństwo (przynajmniej w ubiorze) do głównego bohatera filmu, Timmy'ego. Nie utożsamiając się podczas questu z następcą Kuby Rozpruwacza, lecz wybierając bezkrwawą ścieżkę, zakończenie wątku wydaje się być zbliżone do filmowego: ostateczne starcie, gdzie zły zostaje na dobre pokonany, dobry tryumfuje. Co warto jeszcze dodać, w prologu "Fido" pojawia się znany i (a jakże!) lubiany przez wszystkich Doktor Geiger.

Tranquility Lane Fido

Więcej zdjęć do znalezienia oczywiście w sieci, na stronie www.fidothefilm.com oraz oczywiście w samym filmie. (swoją drogą, ostatnio zapowiadanym na łamach Trzynastego Schronu) ;)

Podziękowania dla: Sałata.

Propagandowe inspiracje

Obywatel przedwojennej Amreryki był osaczony przez rządową propagande, ze wszystkich stron atakowały go plakaty, bilbordy, radio, telewizja, gadżety itd. Sporo z nich przetrwało wojne, i nadal mimo 200 lat od jej wybuchu, zachęcają kolejne pokolenia amerykanów do większego wysiłku na rzecz ojczyzny ;p Czujny użytkownik naszego forum obdarzony sokolim wzrokiem o nicku Osioł znalazł źródło inspiracji twórców Fallouta 3 do jednego z tych propagandowych dzieł:

Propagandowe inspiracje Propagandowe inspiracje

Tłumaczenie obrazka po lewej: "Ty zapislsja dobrowolycjet?" czyli po polsku: "Czy TY zapisałeś się ochotniczo?" lub "Czy TY zapisałeś się dobrowolnie?".

Podziekowania dla: Osioł.

Ruiny budynku Bethesdy

Czyżby twórcy przewidywali szybki upadek? Kto wie... kto wie... :)

Ruiny budynku Bethesdy Ruiny budynku Bethesdy

Podziekowania dla: Flu!D.

Mr. Burke
Mr. Burke

Mr. Burke, którego spotykamy w Megatonie wzorowany jest na postaci Williama Burke - seryjnego mordercy z lat 1827 - 1828.

Dodatkowe informacje: Wikipedi

Podziękowania dla: Pilarious.


"Niech Stal bedzie z tobą"
Niech Stal bedzie z tobą

Nawiązania do słynnego zdania z Gwiezdnych Wojen: "Niech moc bedzie z tobą".

Podziękowania dla: Pilarious.


Fear Factory
Fear Factory

Mały smaczek odkryty przypadkiem podczas wizyty w muzeum historii... Ze screena wynika jednoznacznie, że ludzie z Bethesdy lubią zespoł Fear Factory :)

Dodatkowe informacje: Wikipedia.

Podziękowania dla: Krzychu.


Protectron

Może wiecie albo i nie, ale w filmie z 1956 roku pt. "Zakazana planeta" był robot, który przypomina Protectrona z F3.

Zdjęcie Protectrona pochodzi z serwisu Fallout Wiki.

Protectron Protectron

Podziękowania dla: Gregor.

Mr. Crowley
Mr. Crowley

Postać Pana Crowley'ego, ghoula, dla którego wykonujemy zadanie w Podziemiu jest najprawdopodobniej nawiązaniem do słynnej piosenki Ozzy Osbourne'a - Mr. Crowley.


Konus Rozpruwacz
Konus Rozpruwacz

W Tranquility Lane (Krypta 112) możemy wykonać zadanie dla doktora Brauna polegające na zabiciu mieszkańców. Wcielamy się w postać Konusa Rozpruwacza - nawiązania do dreszczowców z lat osięmdziesiątych takich jak "Piątek Trzynastego" czy "Halloween". Sama postać Konusa Rozpruwacza jest też oczywiście nawiązaniem do słynnego Kuby Rozpruwacza.

Linki: Piątek Trzynastego, Halloween, Kuba Rozpruwacz.


Szczęśliwa Ósma Bila
Szczęśliwa Ósma Bila

Dostajemy ją od Bombki (trzeba go uleczyć) za uratowanie Dużego Miasta przed mutantami. Noszona dodaje +1 do Szczęścia.

Zdjęcia: PipBoy.


Abraham Lincoln
Abraham Lincoln

Podczas wykonywania zadań podczas których trzeba się dostać do różnych muzeów można znaleźć przedmioty należące do Abrahama Lincolna, na przykład jego cylinder, strzelbę, pamiętnik, zapis głosu. W sumie ich jest chyba 8, wszystkie można sprzedać niewolnikom lub łowcą za całkiem pokaźne sumki.


Sklep z domino
Sklep z domino

W okolicy Stacji Metra Jury Street znajdziemy sklep z półkami zastawionymi pudełkami domino. Wewnątrz kierujemy się według strzałek.

Zdjęcia: PipBoy, Wnętrze, Widok z zewnątrz.

Filmik z działaniem pułapki na: You Tube.


Kombinezon krypty 77
Kombinezon krypty 77

W Paradasie Falls, w koszarach na półce leży kombinezon krypty 77, a obok niego nagranie z prośbą o jak najszybsze jego spalenie. Jest to nawiązanie do komiksu z serii Penny Arcade, którego głównym bohaterem jest Vault 77 Dweller. W czasie swojej przygody on, wraz ze swoją kukiełką, został złapany przez łowców niewolników - kukiełka zabiła jednego z nich, Boba. Drugi natomiast ucieka do głównej bazy łowców, ale podróżnik z Krypty 77 podążał za nim - historia kończy się masakrą (bynajmniej nie przybysza z Krypty). Vaults were never meant to save anyone ...

Komiks Penny Arcade.


Porywacz Dzieci
Porywacz Dzieci

Jeżeli dołączymy do łowców niewolników (wystarczy przyjąć zadanie "To tylko interes") i odwiedzimy wcześniej Latarenkę, powstanie okazja do wykonania mini questa. Idziemy do Eulego i rozmawiamy z nim o Latarence. Dostaniemy zlecenie polegające na wyprowadzeniu jednego z dzieciaków na zewnątrz. Ruszamy do jaskiń. Na miejscu będzie już czekał handlarz dziećmi. Naszą ofiarą będzie Niezdara - dziewczynka w piżamie, trzeba będzie ją namówić do wyjścia na zewnątrz (konieczna Retoryka bądź perk Dusza dziecka). Teraz wystarczy wrócić do Eulego, w nagrodę dostaniemy kaptur Boogeymana (na polski nieudolnie przetłumaczono jako "Wilkołaka"). Niewątpliwe odniesienie do sławnego horroru o ciemnym ludzie.

Kaptur Wilkołaka.


Galaxy News

Zapewne podróżując po stołecznych pustkowiach słuchaliście pewnego radia nadającego wesołe rytmy z dawnych lat, a konkretnie - Galaxy News Radio. Nazwa radia jest nawiązaniem do intra pierwszej części w którym możemy zobaczyć taki obrazek:

Galaxy News

Podziękowania dla: Satan.

Master Blaster

Grając w Fallout 3 The Pitt zauważyłem pewnego Easter Egga. Rzecz pochodzi z Mad Max 3, chodzi o dwie postacie Master Blaster (obrazek1) i przedmioty z gry (obrazek2).

master blaster master blaster

Podziękowania dla: Piotr.

Freedy Krueger

Freedy Krueger Freedy Krueger

Podziękowania dla: HanPL.

Znowu Max

Znowu Max Znowu Max

Podziękowania dla: HanPL.

Hubris Comics
Hubris Comic

Zwiedzając Hubris Comics w sekcji "Hubris Comics Printer" natkniecie się na niejakiego "Mad Johnny Wes". Jest to jeden z ludzi "Bossów", których można spotkać w czasie gry. Uzbrojony jest w miniguna oraz posiada znacznie większą ilość HP niż przecięty NPC. Jest on najprawdopodobniej odwołaniem do Wesa Johnsona, który podkłada głos Fawkesa i Mr.Burka w angielskiej wersji.

Podziękowania dla: HanPL.


Arlington Cementary
Arlington Cementary

Na Cmentarzu Arlington znajdują się dwie ciekawe rzeczy. Pierwszą z nich, jest znajdujący się tam opuszczony dom, w jego piwnicy możemy odnaleźć mały ołtarz ku czci Abrahama Lincolna.

Drugą ciekawostką jest fakt, że przy niektórych grobach możemy zauważyć piękne kwiaty, które są dość nietypowym widokiem gdyż wyglądają jak by ktoś przed chwilą je tam położył.

Sam cmentarz i dom mogą być nawiązaniem do filmu Georga Romero "Noc żywych trupów" z 1968 roku (Jest to moja opinia). W filmie bohaterowie zostaje zaatakowana przez zombie i ukrywają się w domu obok cmentarza. Kolejnym odniesieniem do filmu mogą być wcześniej wymienione kwiaty: "Barbara i Johnny wybrali się w dość daleką podróż, aby złożyć kwiaty i pomodlić się na grobie ich ojca".

Zresztą wystarczy spojrzeć na dom i okolice..idealnie pasują do filmu o zombie ^^

Arlington Cementary Arlington Cementary

Podziękowania dla: HanPL.

<< POSTKULTURA | << EASTER EGGS