INFORMACJE O FALLOUT 3

PODSTAWOWE INFORMACJE
WYDANIA
OGÓLNIE O GRZE
GŁÓWNE CECHY GRY
INNE ASPEKTY ZWIĄZANE Z GRĄ
DRUGI WYWIAD FANÓW - TŁUMACZENIE
ROZWAŻANIA NAD GRAFIKĄ - piv vauh
FILMY

PODSTAWOWE INFORMACJE
Menu
Fallout 3 okładka PC

Pełna nazwa gry: Fallout 3
Pełna polska nazwa gry: Fallout 3
Skrót: FO3 lub F3
Produkcja: Bethesda Softworks
Wydawca: ZeniMax Media Inc., Bethesda Softworks
Polski dystrybutor: Cenega Poland Sp. z o.o.
Platformy sprzętowe: Xbox 360, PlayStation 3, PC.
Silnik gry: Gamebryo
Data premiery: 28 października w Ameryce północnej i 31 października w Europie, 4 grudnia (Xbox360) i 15 stycznia '09 (PS3) w Japonii (sic!).

ESRB, Kategoria wiekowa: +18 lat. W wiekszości krajów, gra została skategoryzowana w najwyższej półce wiekowej - tylko dla dorosłych. Ma to związek z powszechnymi w grze obliczami śmierci, nawiązaniami do używek takich jak alkohol lub narkotyki, czy np. spotykanym w dialogach wulgarnym jezykiem.

Polska wersja językowa: Fallout 3 jest dostępny w pełnej wersji angielskiej z osobnym patchem polonizującym (napisy i dialogi). Informacja ta tyczy się obu wersji na PC. Edycja kolekcjonerska na PS3 i Xbox360 jest wyłącznie w wersji polskiej, natomiast edycja standardowa na PS3 i Xboxa360 jest dostępna do wyboru między wersją polską a angielską. W polskiej wersji gry głosu użyczyli między innymi:

Wymagania sprzętowe PC:

Jeśli masz problemy z uruchomieniem gry, zajrzyj również do naszego Działu Pomocy Technicznej.

WYDANIA
Menu

Wersja podstawowa: płyta DVD z grą, 41 stronnicowa instrukcja "Podręcznik Przetrwania Mieszkańca Krypty", falloutowa karta rejestracyjna, niebieski t-shirt z napisem Fallout 3 (na ramieniu Bethesda).

Wersja podstawowa
Cena: X360 (189.90 PLN), PS3 (199.90 PLN), PC (79.90 PLN) - Cenega

Wersja kolekcjonerska: Metalowe pudełko śniadaniowe Vault-Tec, płyta z grą, ok. 12,7 cm. figurka Vault-Tec Boy Bobblehead, album artystyczny w twardej okładce "The Art of Fallout 3", DVD z filmem "The Making of Fallout 3".

Wersja kolekcjonerska
Cena: X360 (249.90 PLN), PS3 (249.90 PLN), PC (99.90 PLN) - Cenega

Zagraniczna, ekskluzywna edycja survivalowa: Dostępna jedynie przez sieć Amazon.com edycja survivalowa, została wzbogacona o replikę Pipboy'a 3000, w postaci dużego modelu do złudzenia przypominającego przedmiot z gry, ale nie działającego tak jak oryginał - pełni rolę zegarka/budzika.

Zagraniczna, ekskluzywna edycja survivalowa
Cena: X360 ($129.99), PS3 ($129.99), PC ($119.99) - Amazon.com

UWAGA! Gry konsolowe kupione w Stanach będą działały w systemie NTSC, a nie PAL.

Game of the Year Ediiton: Składając się z Fallouta 3 oraz pięciu dodatków (Operation: Anchorage, The Pitt, Broken Steel, Point Lookout oraz Mothership Zeta) edycja gry roku, jak narazie jeszcze nie dostępna w Polsce, jednak Cenega ma w planach wydanie jej w najbliższej przyszłości. Zdjęcie pochodzi z Blogu Bethesdy.

Game of the Year Ediiton
Cena: X360 (174.99 PLN), PS3 (174.99 PLN), PC (?) - Cenega

OGÓLNIE O GRZE
Menu

Seria Fallout to obecnie (tekst pisany przed premierą FO3 - przyp. autora) cztery gry komputerowe. Dwie z gatunku cRPG (Fallout 1 i 2) , jedna strategia taktyczna z elementami RPG (Fallout Tactics) oraz jedna fabularna gra akcji (Fallout Brotherhood of Steel). Wszystkie gry, mimo iż bardzo od siebie różne, osadzone zostały w tych samych realiach - świecie zniszczonym wojną atomową. Za kanon serii uważane są dwie pierwsze części, czyli Fallout 1 oraz 2, gdyż na ich potrzeby został stworzony świat charakteryzujący się tym, że bardzo wiernie stara się przedstawiać alternatywny rozwój wydarzeń w post-nuklearnych pogorzeliskach. Gry te obrazują szereg różnych teorii dotyczących przetrwania ludzkości po atomowym holokauście i nie obce są im tematy zdziczenia ludzkości, walki o przetrwanie za wszelką cenę, upadku moralnego czy nawet rozwoju zupełnie nowych norm moralnych. W Falloutach stykamy się ze stworzonymi przez ich twórców wizjami powstawania różnych zamkniętych społeczności, poczynając od dzikich plemion, poprzez osady i miasta mieszczące się w ruinach starego świata, a kończąc na paramilitarnych bandach oraz technokratycznych grupach, które przetrwały wojnę w ukryciu. Cały ten przesiąknięty brutalnością i zepsuciem świat prezentuje raczej ponurą wizję przyszłości, ale gry pozwalają na to, że zależnie od naszych czynów może stać się on lepszym lub gorszym. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas.

Pierwotnie gry z serii Fallout powstawały pod egidą firmy Interplay, jednakże w wyniku poważnych problemów finansowych, prawa do serii Fallout zostały sprzedane (za wyjątkiem prawa do stworzenia gry PC MMO). Obecnie wydawcą Fallouta 3 jest ZeniMax, a samą grę tworzy słynna z serii The Elder Scrolls, Bethesda Softworks, która od początku powstawania gry była bardzo krytykowana przez zagorzałych fanów pierwotnych Falloutów. W związku z tym, że premiera Fallouta 3 będzie miała miejsce 10 lat po sequelu i jest tworzona przez zupełnie inną firmę, trzecia odsłona serii nie będzie ścisłą kontynuatorką kanonu. Bethesda Softworks, by zapewnić sobie swobodę działania, postanowiła umiejscowić akcję gry w stanie Washington (FO1 i FO2 miały miejsce w Kalifornii), w schronie 101, z którego gracz wyrusza na poszukiwanie ojca, który jako pierwszy od 200 lat opuścił szczelnie zamknięte przed światem zewnętrznym schronienie.

© 2008 DoPr

GŁÓWNE CECHY GRY
Menu
INNE ASPEKTY ZWIĄZANE Z GRĄ
Menu
DRUGI WYWIAD FANÓW - TŁUMACZENIE
Menu

Tłumaczenie wywiadu z 7 lipca 2008, w którym Todd Howard odpowiada na pytania graczy.

1. Które z poniższych, jeśli którykolwiek, będzie zawarte w Falloucie 3? Romanse, sex, homoseksualność, golizna, prostytucja, niewolnictwo, kanibalizm, dzieci, zabijanie dzieci, narkotyki, uzależnienia? W przypadku rzeczy, które zostaną pominięte w grze, możecie wytłumaczyć dlaczego?

Porusza (Fallout 3 - przyp. tłum.) większość z nich. Najwięcej niewolnictwo, dzieci, narkotyki i uzależnienia od nich, gdyż te bardziej się wtapiają w scenerię. Natomiast nagość i zabójstwa dzieci nie, (...) ponieważ te tak naprawdę nie nadają smaku grze (powiem więcej o dzieciach w następnym pytaniu). Sądzę, że jak spojrzycie na Fallouta 1 i trop jakim podąża w tej tematyce, Fallout 3 ujawi się wam niemal taki sam w tym, jak często porusza wspomniane przez Was aspekty - nie mniej, nie więcej. Narkotyki i uzależnienia za to, możliwe że odgrywają większą rolę, gdyż są kluczowym elementem rozgrywki. Myślę, że sednem tego pytania jest "czy surowość i dojrzałość świata Fallouta 3 została złagodzona w porównaniu z poprzednimi grami?" i z pewnością mogę powiedzieć: "Nie, nie została złagodzona." (...)

[Czytaj całość wywiadu]

© 2008 Tłumaczenie Ulyssaeir & DoPr

ROZWAŻANIA NAD GRAFIKĄ - piv vauh
Menu

Na początku było słowo. a słowem tym była obietnica. Zrobimy, zrobimy Fallouta 3 i zrobimy to dobrze. Ostateczny efekt poznamy już za pół roku ale już od jakiegoś czasu możemy poznawać namiastkę świata F3 Dzięki kilkunastu opublikowanym screenom. Patrzyłem na nie wiele razy ale w zasadzie dziś pierwszy raz przyjrzałem się im bardziej dokładnie. Chciałem się skupić na produkcie Bethesdy - niestety lub stety - nie obyło się bez złośliwych uwag czy porównań. Widocznie nie można tego zrobić zupełnie obiektywnie będąc fanem serii. Niemniej pokusiłem się o komentarz i zwrócenie uwagi na to co tak naprawdę screeny prezentują. Czepiałem się i marudziłem jak przystało na mnie, ale parę dobrych rzeczy też znalazłem - przynajmniej taką mam nadzieję. Wiele osób wini grafikę za to że zabije nowego Fallouta - w czasach gdy grafika była prostsza więcej uwagi poświęcano rzeczom prawdziwie ważnym. Teraz - pozwolę sobie zacytować jednego z newsów na Trzynastym schronie - "Gracze graczom zgotowali ten los". Zamiast walczyć z wiatrakami postanowiłem sprawdzić rzekomo najmocniejszą wg wielu stronę produkcji i bezczelnie bez owijania w bawełnę wytknąć to i owo. Zapraszam (...)"

[Czytaj całość artykułu]

© 2008 piv vauh

FILMY
Menu

Więcej filmów związanych zarówno z Falloutem 3, jak i całą serią, znajdziecie na tej liście odtwarzania naszego kanału YT.

Teaser z Fallouta 3


<< O Grze