< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA
Dan Hampton - Władcy przestworzy

Okładka książki 'Władcy przestworzy' Autor: Dan Hampton
Tytuł: Władcy przestworzy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pascal
Data wydania: 2015
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-7642-519-1

Władcy przestworzy Dana Hamptona to prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa wojskowego, ale i ciekawa propozycja dla miłośników historii w ogóle. To istne kompendium wiedzy o tym aspekcie wojskowości. A do tego książka napisana z rzadką pośród podobnych jej pozycji werwą.

Władcy przestworzy to pozycja przebogata w szczegóły, pieczołowita w treści, kompletna. W żadnym momencie jednak nie zostajemy utopieni w morzu nudnych faktów czy suchych statystyk. Istotnie, informacji zostaje przekazanych całe mnóstwo, ale podane są one w przystępnej, potrafiącej zaciekawić formie. Hampton przytacza anegdoty, cytuje asów lotnictwa, umieszcza fabularyzowane fragmenty najważniejszych operacji wojskowych, w trakcie których wykorzystywano samoloty. Czyni to lekturę wyjątkowo zajmującą.

Książka ta, wedle słów samego autora, opowiada o pilotach i ich maszynach. Portretuje pilotów na przestrzeni lat, przedstawia ich ewolucję. Z pasją rozprawia o nieocenionym wpływie lotnictwa w działaniach wojennych - począwszy od ich wykorzystania podczas I wojny światowej, skończywszy na interwencji w Iraku w 2003 roku. Wszystko to robi znakomicie.

Powyższe refleksje dotyczące tej książki, napisał kompletny laik, który o samolotach wie tyle, że latają, a o wojskowych - że do tego strzelają i zrzucają bomby. Ale któż z nas poszczycić się może wyjątkową wiedzą w tym zakresie? Z pewnością nie większość. Hampton pozwala nam tej wiedzy posmakować. Jego książkę zaś można zaliczyć do arcydzieł w swoim gatunków.

© 2015 Michał 'Veron' Tusz

< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA