< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA
Igor Kostin - Czarnobyl. Spowiedź reportera

Okładka książki 'Czarnobyl. Spowiedź reportera' Autor: Igor Kostin przy współpracy z Thomasem Johnsonem
Tytuł: Czarnobyl. Spowiedź reportera
Tytuł oryginalny: Czarnobyl. Spowiedź reportera
Tłumaczenie: Wiktoria Melechik
Wydawca: Albatros
Data wydania: listopad 2006 (wydanie I), 2019 (wydanie II)
Liczba stron: 239
ISBN: 978-83-7359-458-6

Od momentu gdy HBO wyemitowało serial Czarnobyl, księgarnie zaczęły zapełniać się pozycjami o katastrofie czarnobylskiej. Obecnie stoły jak i półki aż uginają się pod opracowaniami o katastrofie w Prypeci. Ukazały się też całkiem nowe pozycje, jak również kilka wznowień. Na tej fali zachwytu (jak i zapewne zysku) wydawnictwo Albatros wyciągnęło z lamusa Czarnobyl. Spowiedź reportera autorstwa Igora Kostina, książka która od 2006 była praktycznie niedostępna w polskich księgarniach i antykwariatach.

Bez dwóch zdań jest to porządny album fotograficzny. Doskonałe zdjęcia są wręcz podręcznikowym zapisem likwidacji awarii, wykonane przez osobę która brała w niej. Autor fotografował również Czarnobyl jeszcze długo po katastrofie. Cykl prac kończy się w pierwszej połowie lat 90. Umożliwia to poznanie całego spektrum zagadnień dotyczących następstw wydarzeń kwietnia 1986 roku, jak i skutków które ono wywołało. Komentarze i barwne, nasycone odczuciami wspomnienia Igora Kostina doskonale komponują się ze zdjęciami.

Na studiach uczyli mnie że dobre zdjęcie to takie które wywołuje wrażenie, wstrząs u odbiorcy. Kadry Igora Kostina takie właśnie są. Ciekawa jest też krótka autobiografia zamieszczona na końcu albumu, która przybliża postać fotografa. Niestety w Polsce jest bardzo mało informacji o Kostinie, pomimo że pięciokrotnie zdobył World Press Photo.

Album został wydany estetycznie, na matowym papierze dzięki temu nie powstają refleksy od światła przy oglądaniu zdjęć. Biały tekst w wypełnionych na czarno stronach dodaje elegancji. Niestety jest też przysłowiowa łyżka dziegciu w beczce miodu: część zdjęć przechodzi na drugą stronę (przez grzbiet książki) co psuje ich odbiór.

Czarnobyl. Spowiedź reportera jest pozycją którą warto kupić, a wręcz obowiązkowoą dla każdej osoby zainteresowanej tematyką Czarnobyla.

© 2019 Piotr 'Gekon' Krawczykiewicz

< NAUKA I TECHNIKA | << LITERATURA NAUKOWA