< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski - www.afgan.com.pl

Okładka książki 'www.afgan.com.pl' Autorzy: Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski
Tytuł: www.afgan.com.pl
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 356
ISBN: 978-83-64523-39-7

www.afgan.com.pl jest kolejną odsłoną cyklu Marcina Ciszewskiego o oddziale żołnierzy dysponującym maszyną umożliwiającą podróżowanie w czasie. Powieść napisana wspólnie z Tadeuszem Michrowskim po brzegi wypełniona jest akcją i czyta się ją całkiem przyjemnie, nawet jeśli nie niesie ze sobą żadnej głębszej myśli.

Od chwili, gdy porucznik Jan Koller ląduje w Afganistanie, wszystko wydaje się nie takie, jak trzeba. Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym dowodzi idiota, a oficerowie, których Kollerowi kazano aresztować, należą do najbardziej godnych zaufania w całym kontyngencie. Jakby tego było mało - z Raji, najbardziej wysuniętym posterunkiem sił polskich, nie udaje nawiązać połączenia. Koller staje na czele plutonu i z pomocą trzech Rosomaków rusza w kierunku bazy milczącego oddziału. Przygotowany do wykonywania zadań śledczych porucznik nie ma pojęcia, czego spodziewać się na miejscu. Wie tylko, że dowódcą gniazda był jego przyjaciel ze szkoły oficerskiej, zaś krótko przed zniknięciem z eteru w obozie pojawił się tajemniczy amerykański oddział. Najważniejsze stają się pytania: kto przechwycił MDS – eksperymentalne urządzenie umożliwiające podróże w czasie? I jak pragnie zmienić losy świata właśnie w tym miejscu? [fragment opisu wydawcy]

Przed lekturą www.afgan.com.pl poznałem tylko jedną część serii www oraz opowiadanie z poprzedniej warbookowej publikacji Ciszewskiego. Oba teksty nie zrobiły na mnie oszałamiającego wrażenia, dlatego niespecjalnie zabiegam o nadrobienie lektury poprzednich książek z cyklu. Niemniej afgan uznaję z nich za najlepszą z nich także dlatego, że nie mam poczucia zagubienia w meandrach rozbudowanej fabuły. Autorzy w odpowiednich miejscach wtrącają stosowne wyjaśnienia, dzieki czemu nie trzeba zachodzić w głowę, co też działo się we wcześniejszych książkach. Przede wszystkim jednak to dobrze skonstruowana powieść sensacyjna, którą czyta się szybko i z satysfakcją. Niestety niepozbawiona wad - na czele z jednowymiarowymi postaciami i ich doprawdy dziwacznymi niekiedy motywacjami i decyzjami, nader swobodnym podejściem do wydarzeń historycznych (przykro mi, ale mało przekonujące są wyjaśnienia twóców w posłowiu dotyczące modyfikacji faktów) czy mocno okrojonymi obrazami Afganistanu czy Izraela, gdzie rozgrywa się akcja.

Po raz kolejny także moje zastrzeżenia wzbudziło dość beztroskie odnoszenie się do podróżowania w czasie i efektów wpływania na bieg wydarzeń. To zagadnienie niezwykle kruche, jeśli mogę tak to ująć; wrażliwe i drażliwe, na którym łatwo się, mówiąc kolokwialnie, wyłożyć. Wydaje mi się, że Ciszewski i Michrowski nie odrobili lekcji z fantastyki i wcale nie czują się na tym gruncie pewnie. Nie mogę napisać, że poddaje to w wątpliwość sens wszystkich wydanych dotychczas książki z serii, gdyż, jak już wspomniałem, znam ich niewiele. To jednak co otrzymałem w www.afgan.com.pl jest bardzo uproszczone i bez solidnych fundamentów, zwłąszcza usankcjonowanych logicznie. Element fantastyczny książki oceniam jako najsłabszy.

Niemniej lektura www.afgan.com.pl daje poczucie satysfakcji. Książka akcji to bowiem udana. Do weryfikacji własnej.


Tweet

© 2016 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA