< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Vladimir Wolff - Metalowa burza

Vladimir Wolff - Metalowa burza Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Metalowa burza
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 441 ISBN: 978-83-64523-47-2

Niczym w sfabularyzowanym scenariuszu strategicznej gry komputerowej, w której gracz ma dostęp do poziomu taktycznego i z lubością z niego korzysta. Amerykanie podstępnie wyeliminowani, a w pozostałych ważnych państwach świata panuje chaos wprowadzony jednym, skrajnie nieprawdopodobnym ciosem. Mamy nowe rozdanie, w którym Polska zostaje, dzięki dalekowzroczności i sprytowi przywódców, jednym z głównych graczy. Globalny konflikt pomiędzy islamem i chrześcijaństwem dopiero się zaczyna.

Spotykamy kilku starych znajomych, ale jeśli ktoś ich nie zna, to niczego nie stracił, wcale mu ta niewiedza w lekturze przeszkadzać nie będzie. Każdy z bohaterów to tylko imię i nazwisko, indywidualności nadal brak, mimo że teoretycznie jest potencjał. Coraz bardziej wygląda to na świadomą decyzję autora. Taka konwencja. Najwyraźniej czytelnikom tych sensacyjnych powieści political/military/patriotic (niepotrzebne skreślić?) fiction, to nie przeszkadza.

Wolff bez żadnego widocznego trudu wciąga nawet niechętnego czytelnika wartką narracją, zwrotami akcji i egzotycznymi po części lokacjami. Polityczne gierki wypadają gorzej, ale krytyczna refleksja może dopaść czytelnika dopiero po przewróceniu ostatniej strony. Czy jest się czego czepiać? Już nie, a przynajmniej nie powinno to dotyczyć kwestii pozaliterackich, skoro warbookowi spece od marketingu przestali kreować Wolffa na współczesnego Mentora i Kasandrę w jednym.

Sprawne czytadło, pod warunkiem, że poszukujemy akcji, a nie wrażeń estetycznych czy moralnych dylematów. Dla wielbicieli tego specyficznego, rozkwitającego ostatnio u nas, gatunku prozy i ewentualnie dla tych, którzy chcą (choć to zakrawa na zbrodnię) zabić trochę czasu.


Tweet

© 2016 Zrecenzował Jerzy 'Jerzy' Kubok

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA