< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Lois Lowry - Posłaniec

Okładka książki 'Posłaniec' Autor: Lois Lowry
Tytuł: Posłaniec
Oryginalny tytuł: Messenger
Wydawnictwo: Galeria Książki
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2015
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-64297-45-8

"Posłaniec" to trzecia część "Kwartetu Dawcy", cyklu powieści dla młodego czytelnika autorstwa Lois Lowry. Podobnie jak "Dawcę" i "Skrawki błękitu" charakteryzuje ją prostota i klarowne przesłanie. Za to wyróżnia zdecydowanie głębsza metaforyka.

Cała powieść bowiem to jedna wielka parabola. Lowry w charakterystyczny dla siebie, bezbłędny w swojej bezpretensjonalności sposób przedstawiła mechanizmy rządzące antyutopijną społecznością w postapokaliptycznym świecie. Już przy okazji wcześniejszych odsłon serii czytelnik odnosił wrażenie, że tajemnicza zagłada, która dotknęła świat kreowany przez autorkę, dotknęła przede wszystkim mentalności ludzi. W "Posłańcu" zyskuje ona jasny wyraz - ludzie sprzedają własną wyjątkowość, wymieniają indywidualność na doczesność i wygodę. Tracą przez to swoje człowieczeństwo, czego symbolem jest "żyjący" Las - epicentrum ich lęku, uosobienie strachu.

Ponownie ważną rolę odgrywają nieprzeciętne dary, jakimi obdarzeni są protagoniści. Także i tym razem posłużą one większemu dobru, choć Lowry mniejszą wagę przykłada znaczeniu historii. Skupia się za to na ratowaniu teraźniejszości. "Posłaniec" to apel o opamiętanie w wyzbywaniu się wyższych wartości, antyhedonistyczny manifest. Jasny, czytelny, przejrzysty - i właśnie dzięki temu stale zyskujący na wartości.

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po twórczość Lois Lowry. Nawet jeśli przy pierwszym kontakcie czytający może lekko ją spostponować, to po głębszej refleksji doceni jej siłę i urok. A to tylko oznaka wielkości utworu i autora.

© 2015 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA