< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Piotr Langenfeld - Plan Andersa

Piotr Langenfeld - Plan Andersa Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Plan Andersa
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2015
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-64523-29-8

Po tym jak Czerwona ofensywa napotkała zdecydowany opór KontrRewolucji nadszedł czas, by wprowadzić w życie Plan Andersa. Napisana z rozmachem i pieczołowitością alternatywna historia II wojny światowej autorstwa Piotra Langenfelda rozkręca się z każdą kolejną częścią. Zaś swoją najnowszą książką twórca cyklu wchodzi do grona najlepszych autorów WarBooka.

Wyśmienicie napisany Plan Andersa to nie tylko - jak dotąd - opus magnum Langenfelda, ale i jedna z najbardziej wartościowych propozycji wydawnictwa. Wszystkie elementy powieści stoją na wyjątkowo wysokim poziomie - klarowny warsztat autora, wielowątkowa fabuła, miks gatunków, opisy batalistyczne, pierwszorzędne dialogi. Langenfeld osiąga mistrzostwo obranej formy. Świetnie czuje się, ale i sprawdza we wszelkich aspektach literatury wojennej. Czy to epicko maluje słowem kilkustronicowy obraz bitwy, czy opisuje działania szpiegowskie, czy też wciąga czytelnika w burzliwą dyskusję na najwyższych szczeblach władzy - Plan Andersa to dzieło dojrzałe i kompletne.

Na jedną rzecz jednak zwracam szczególną uwagę czytelników. Portrety bohaterów. Wydaje się, że w tej kwestii Langenfeld rozwinął się najbardziej. Każda, bez cienia przesady: każda postać, choćby epizodyczna i pojawiająca się zaledwie na kilku stronach powieści, ma w sobie jakąś cechę, wobec której czytający nie pozostaje obojętnym. Przypada ona lub nie do gustu czytelnika, to rzecz oczywista, ale ten jest w stanie ją zapamiętać. Także, a może zwłaszcza dzięki temu aspektowi Plan Andersa zyskuje niebywałego wręcz rozmachu.

To przy tym wzorcowy warbook, przesiąknięty z gruntu sienkiewiczowskim patriotyzmem. Bynajmniej nie naiwnym, jak twierdzi jeden z szanowanych przeze mnie recenzentów popkulturalnych. W dzisiejszych trudnych czasach takiej lektury nigdy za mało - pokrzepiających, militarnych baśni. Takich jak Plan Andersa Piotra Langenfelda - oby jak najwięcej.


Tweet

© 2015 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA