< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Jakub Pawełek - Perski Podmuch

Okładka książki 'Perski Podmuch' Autor: Jakub Pawełek
Tytuł: Perski Podmuch
Wydawnictwo: Warbook - Wydawnictwo Ender
Data wydania: 2014
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-64523-18-2

Akcja Perskiego Podmuchu Jakuba Pawełka zaczyna się w 2018 roku w USA. Tragicznie zakończona balanga z udziałem irańskich studentów odbija się echem w świecie. W Iranie wybuchają zamieszki, na skutek których tracą życie amerykańscy urzędnicy. Duchowy przywódca bliskowschodniego państwa zyskuje pretekst do wdrożenia w życie planów wykorzystania broni masowego rażenia. Amerykanie przygotowują się do zbrojnej interwencji, jednak rękę na pulsie trzymają też Chińczycy. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta.

Perski Podmuch rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych we Wschodnim gromie, ale autor nie wymaga od czytelnika bezwzględnej znajomości swej debiutanckiej powieści. Przekłada za to wszystkie jej atuty do drugiej części cyklu "Przymierze". Perski Podmuch jest równie sprawnie napisany. Intryga jest ciekawa i autentycznie wciąga. Mnogość wątków pozwala na szerokie spojrzenie na zaistniałą sytuację. Z rozmachem rozpisano sceny batalistyczne. Ot, atuty świetnej powieści military/political fiction - wzorcowy warbook.

Spośród wielu wątków jakie porusza Pawełek zwróciło moja uwagę to, jak opisuje on postawę muzułmanów. Autor nie mierzy wszystkich jedną miarą. Owszem, Ali Chamenei to fanatyk z krwi i kości, ale już prezydent Iranu czy tamtejszy dowódca sił zbrojnych to ludzie rozsądni i trzeźwo myślący. Warto się nad zastanowić zwłaszcza w świetle dzisiejszych działań islamistów. Są oni realnym zagrożeniem dla kruchego pokoju na świecie, ale może istnieje jakiś wentyl bezpieczeństwa. Kwestia do przemyślenia dla ogólnoświatowych rozjemców.

Oczywiście jest także wątek polski w Podmuchu. Nasze państwo staje się w świecie Pawełka wpływowe bardziej nawet od Rosji, czemu w kontekście dzisiejszej sytuacji na Ukrainie można się dziwić. Jednak autor nie przejmuje się tym i konsekwentnie buduje swoje uniwersum. A ja je kupuję, bo rozpisane jest naprawdę doskonale. I już czekam na jego kolejne powieści. Tymczasem nie pozostaje mi nic innego jak zarekomendować Wam Perski Podmuch. Świetna książka!


Tweet

© 2014 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA