< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Sławomir Nieściur - Ostatniego zeżrą psy

Okładka książki 'Ostatniego zeżrą psy' Autor: Sławomir Nieściur
Tytuł: Ostatniego zeżrą psy
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-7964-253-3

Cykl Fabryczna Zona rozrósł się do całkiem pokaźnych rozmiarów, oferując czytelnikom ogromną gamę pozycji związanych z różnymi wizjami postapokalipsy, zagrożenia nuklearnego, tajemniczych wydarzeń z pogranicza fantastyki klasycznej i naukowej. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie – cykl Antymir Lewickiego, oferujący szaloną jazdę bez trzymanki, Ziemię Niczyją - która trzyma się bliżej rzeczywistości, lub też książki wchodzące w skład uniwersum Kompleks 7215.

Najnowszą pozycją jest kolejna odsłona serii umiejscowionej w znanym i kochanym świecie S.T.A.L.K.E.Ra. Ostatniego zeżrą psy Sławomira Nieściura stanowi kontynuację wydanej rok temu książki Wedle Zasług opowiadającej o grupie naukowców i myśliwych badających anomalie oraz nowe gatunki śmiertelnie niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących skażoną strefę wokół Czarnobyla. Czy stanowi ona wartościowy dodatek do ogromnej już sagi, czy może wszyscy z wyjątkiem zatwardziałych fanów mogą ją pominąć?

Ostatniego zeżrą psy jest bez wątpienia jedną z najlepiej napisanych i poprowadzonych książek w uniwersum S.T.A.L.K.E.Ra. Każdy miłośnik dobrej literatury, niekoniecznie fan postapo, znajdzie tutaj coś dla siebie. Mile zaskakują postacie bohaterów, które bardzo zgrabnie uciekają od sztampy i standardu książkowego postapo. Nie są szlachetnymi zbawcami upadłej ludzkości, czy też nawet sympatycznymi antybohaterami. Główni protagoniści wchodzący w skład zespołu naukowo-łowieckiego to pospolite zbiry. Motywuje ich chciwość, żądza przetrwania albo rozkaz wyższej instancji.

Czytanie powieści napisanej z perspektywy osób nie tyle "złych", co raczej posiadających elastyczną moralność i niekonwencjonalne podejście do rozwiązywania problemów, było odświeżającym i przyjemnym doświadczeniem. A przy tym wszystkim książka na całe szczęście nie skupia się tylko i wyłącznie na akcji i zabijaniu – ba, znajdziemy tego tutaj stosunkowo mało. Autor decyduje się nie zalewać naszych oczu kolejnymi scenami strzelanin czy morderstw, preferując zamiast tego budowanie solidnej intrygi, konsekwentne tłumaczenia działań i motywacji bohaterów oraz dalsze rozbudowywanie swojej, nieco odmiennej wizji świata S.T.A.L.K.E.R. Chociaż Ostatniego zeżrą psy jest umiejscowione w tym uniwersum, które znamy z trylogii gier stworzonych przez GSC Game World, to Sławomir Nieściur postanowił dodać do niego całkiem sporą dozę własnej inwencji. Znajdziemy kilka różnic oraz dodatków, które jednak zostają wytłumaczone w całkiem zgrabny sposób, prezentując pewne "nienaturalne" wydarzenia z perspektywy kogoś, kto o Zonie i Artefaktach wie niewiele. Dzięki takiemu zabiegowi autor ma szansę lepiej pobudzić wyobraźnię czytelnika, oraz dodać do tego świata coś własnego i nowego. Na podobną pochwałę zasługuje zakończenie. Stanowi prawdziwą bombę. Zostało w mojej głowie długo po zamknięciu ostatniej strony książki.

Jest jednak problem. Bez znajomości poprzedniej odsłony bardzo trudno zrozumieć o co chodzi. Kto jest kim i do czego dąży. Niby naturalne, jednak każdy sequel powinien poświęcić trochę czasu na rozpędzenie akcji, przypomnienie bohaterów i tego co nimi kieruje. Ostatniego zeżrą psy rzuca czytelnika na wodę tak głęboką i rozpoczyna na tak wysokich obrotach, że po pierwszych kilku rozdziałach musiałem przerwać lekturę, zanurzyć się w odmęty Internetu i przypomnieć sobie o co chodziło w pierwszej odsłonie. Minus.

Nie zrozumcie mnie jednak źle, czytałem bardzo wiele książek wchodzących w skład Fabrycznej Zony i Ostatniego zeżrą psy jest zdecydowanie jedną z najlepszych powieści w ofercie. Ma interesującą i zaskakującą fabułę, suspens, świetne dialogi, oryginalnych, ciekawych i dobrze przedstawionych bohaterów. Nie jest to może książka, jaką powinniście przeczytać w pierwszej kolejności, jeżeli realia Zony czy postapokalipsy są Wam obce. Jednak dla zaznajomionych, choćby pobieżnie, z serią gier, będzie znakomitą, bogatą lekturą, do której chce się wracać od czasu do czasu.

© 2017 Konrad 'Veskern' Ochniowski

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA