< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Piotr Langenfeld - KontrRewolucja

Piotr Langenfeld - KontrRewolucja Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: KontrRewolucja
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-64523-16-8

Powojenna ofensywa Sowietów napotyka kontruderzenie Polaków i sprzymierzonych z nimi sił alianckich. Tak telegraficznie streścić można fabułę ostatniej powieści Piotra Langenfelda, "KontrRewolucji", kontynuacji "Czerwonej ofensywy". Ten wyraźnie rozwijający się pisarz ponownie zabiera nas w realia połowy lat 40. XX wieku, fundując pełną historycznej pasji, a jednocześnie merytorycznie kompetentną wojenną przygodę.

Stwierdzam to z całą świadomością. Recenzując bowiem utwór Langenfelda, posiłkowałem się opiniami ekspertów znacznie bardziej ode mnie biegłych w tematyce II wojny światowej. Zgodnie twierdzą oni, że autor "Elsenborn" świetnie się w tym zakresie odnajduje. Natomiast dzięki bogatemu doświadczeniu historycznego rekonstruktora potrafi wiernie odtworzyć rzeczywistość tamtych czasów, myląc się co najwyżej w niuansach, które zdolni są wychwycić tak naprawdę tylko znawcy. Dydaktyzm, odkreślany przeze mnie przy ocenie każdej z książek Langenfelda, również w "KontrRewolucji" znajduje swoje miejsce. Brak mu przy tym nachalności, co jest niewątpliwym atutem powieści.

Autor swoim zwyczajem mnoży wątki, w kulminacyjnym punkcie sprowadzając je do wspólnego mianownika. Rysuje panoramę armii wielu krajów ówczesnego świata analizując przy okazji przekrojowo ich wojskowe i polityczne elity. Przy tym panuje nad fabularną materią w sposób zaiste imponujący, nie pozwalając na zagubienie się w niej czytelnikowi. "Ciąg dalszy nastąpi..." na ostatniej stronie nie oznacza zaś bezładnego ucięcia wątków, ale frapujące ich zawiązanie.

To wszystko w połączeniu z coraz sprawniejszym warsztatem autora, którego najsmaczniejszym owocem są epickie w swoim rozmachu, unikające wtórności opisy licznych potyczek, daje efekt w postaci wybornej powieści sensacyjnej, a zarazem nowoczesnej fikcji wojennej. Co prawda pozbawionej detalicznej charakterystyki militariów (nie jest to jednak mankament specjalnie uciążliwy - takim bowiem bywa jej nadmiar) oraz z pewną tendencyjnością w portretowaniu bohaterów i niejakim skąpstwem we wgłębianiu się w ich rozterki wewnętrzne. Niemniej "KontrRewolucja" to książka po prostu bardzo dobra, kolejna taka w dorobku Piotra Langenfelda. Polecam!

© 2014 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA