< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA
Piotr Langenfeld - Ci szaleni Polacy

Piotr Langenfeld - Ci szaleni Polacy Autor: Piotr Langenfeld
Tytuł: Ci szaleni Polacy
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2016
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-64523-51-9

Powieść Ci szaleni Polacy kończy cykl Czerwona ofensywa Piotra Langenfelda - alternatywną historię II wojny światowej. Kończy w stylu dobrym i adekwatnym do jakościowego poziomu swoich poprzedniczek. Ale nie powalającym.

Największymi atutami zarówno ostatniej części serii jak i jej samej są: doskonale rozpisany bohater zbiorowy (choć można przyjąć, że to wojna sama w sobie jest bohaterem u Langenfelda) oraz opisy działań na froncie, które w Tych szalonych Polakach nabierają największego jak dotąd rozmachu. Tradycyjnie wespół ze strzałami z karabinów na froncie toczą się słowne walki na politycznych salonach Europy. I zakulisowe działania wywiadowcze. Langenfeld świetnie potrafi oddać mentalność i zwykłych żołnierzy, i wielkich dowódców. Opisy batalistyczne zaś tchną epickością i są co najmniej równie zajmujące jak w jego poprzednich książkach. Dzięki solidnemu warsztatowi narracja jest płynna, wartka. Wraz z pokrzepiającą wymową stanowi udaną, dobrze czytającą się lekturę.

A jednak sporo w powieści mankamentów spychających ją z piedestału w pełni udanego warbooka. Książka jest schematyczna, dość jednostronna w wyborze stron konfliktu i takaż w przedstawieniu ich działań. Innymi słowy - Polacy i Alianci dają łupnia Sowietom. I już. Praktycznie żadnych innych nacji w fabule nie uświadczymy. Mimo że autor dokooptował elementy, za brak których był wcześniej krytykowany przez znawców tematu (np. role alianckiego lotnictwa lub sowieckiego wywiadu), z niezrozumiałych przyczyn praktycznie zarzucił kontynuację losów znanych i lubianych postaci (co było notabene najmocniejszymi walorami poprzednich książek z cyklu) - Alojzego Wójcika, Jana Węglińskiego czy Chrisa Walkera. Wyglada to tak, jakby autor stracił impet; jak gdyby zabrakło świeżych pomysłów. Ale to chyba dość symptomatyczne, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby Jakuba Pawełka.

Ci szaleni Polacy nie są bynajmniej książką złą. Dzięki przebijającemu z niej i z całej serii patriotyzmowi w krystalicznej postaci serce rośnie i po prostu chce się czytać o możliwych dokonaniach Polaków. A o to przecież przede wszystkim w tym chodzi.


Tweet

© 2016 Zrecenzował Michał 'Veron' Tusz

< POSTKULTURA | << KSIĄŻKI I OPOWIADANIA