< SCHRONKULTURA | << KOMIKSY
Metro 2033. Powieść graficzna

Okładka komiksu 'Metro 2033. Powieść graficzna' Autor: Dmitrij Głuchowski (tekst), Peter Nuyten (rysunki)
Tytuł: Metro 2033. Powieść graficzna
Tytuł oryginału: Metro 2033 (Comic) Gesamtausgabe
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Wydawnictwo Insignis (Polska 2023.05.31)
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-67710-08-4

Po prawie 13 latach od ukazania się w Polsce powieści Metro 2033, autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, doczekaliśmy się komiksowej adaptacji bestsellera. W obu przypadkach za nakład odpowiada wydawnictwo Insignis, a ilustracje w komiksie są dziełem holenderskiego grafika Petera Nuytena.

Na publikację składa się ponad 200 stron w formacie A4 oraz krótkie posłowie od autorów. Rdzeń historii, jako że komiks jest adaptacją powieści, nie różni się zbytnio od pierwowzoru. Wszelkie różnice w stosunku do powieści są niewielkie i wynikają raczej z potrzeby dostosowania bogatej i przesiąkniętej mieszanką akcji, filozofii i przemyśleń autora fabuły do formy, która jest mocno oszczędna w słowach. Osoby, które nie czytały powieści, siadając do komiksu mogą czuć się - ze względu na te z pozoru niewielkie różnice - zagubione. Niemniej jednak Ci, którzy są już obeznani z powieścią, docenią fakt, że większość istotnych dialogów, cytatów z innych dzieł a także wniosków płynących z rozważań głównego bohatera znalazła swoje miejsce w komiksie. Rzecz jasna, nie pominięto kluczowych i bardziej zapadających w pamięć scen, jak chociażby konfrontacja Artema z faszystami, wspomnienia kobiety z kiosku czy lektura książki od Daniły.

Z ilustracji od pierwszych stron wylewa się brutalna, twarda kreska, doskonale podkreślający ciężki i klaustrofobiczny klimat postapokaliptycznego świata. Paleta barw jest uboga, w zależności od sceny dominują niebieskoszare albo rdzawe odcienie. Na szczególną uwagę zasługują twarze bohaterów, które są zarośnięte i zaniedbane, a niekiedy wręcz brudne i odpychające. W kontekście warunków sanitarnych panujących w metrze, zabieg moim zdaniem bardzo udany.

Główną różnicą między komiksami jest, a jakże, styl graficzny. Nie każdemu przypadnie do gustu spora szczegółowość ilustracji czy już wyżej wspomniana kreska, znajdą się także i tacy, którzy będą woleli czarno-biały styl, jak chociażby w The Walking Dead. Jednak staranność opracowania, i podołanie przeniesieniu tekstu na obraz udowadnia, że Metro 2033. Powieść graficzna jest z pewnością warta uwagi i stanowi istną nowość na liście pozycji całego uniwersum.

© 2023 Jakub 'Maklak' Maklakiewicz

< SCHRONKULTURA | << KOMIKSY