<< Info | << Schronowa załoga
HISTORIA TRZYNASTEGO SCHRONU
1999 - 2000

Strona została powołana do życia przez Oozy'ego, 27 listopada 1999 roku. Oozy pisał ciekawe teksty, jednak oprawa graficzna paginy pozostawiała wiele do życzenia. Po prostu Oozy nie znał się na grafice. Na szczęście po paru dniach zgodził mu się pomóc niejaki Krzychoo. Praca została podzielona na dwóch - Oozy pisał i zajmował się ogólną zawartością merytoryczną stronki, zaś Krzychoo robił grafę i kod HTML. Telewizorek to właśnie jego pomysł, wykonanie też. Oczywiście nasze role były w miarę płynne, przenikały się - Krzychoo od czasu do czasu coś pisał (szczególnie na początku istnienia stronki), zaś Oozy wprowadzał pewne poprawki i optymalizacje do HTML-a (do grafy się jednak nie mieszał i nie miesza - przynajmniej na razie). Krzychoowi pomaga też niejaki Aleksander Skuczyński, kumpel ze szkoły. Po pewnym czasie do ekipy dołączył DoPr. (...)


2001

Spis treści

1 lutego 2001
Przeprowadzka na serwer Cherry. Już nie ma problemów z miejscem, a transfer jest miodnie szybki :) Niestety po jakimś czasie, okazało się, że zapomnieliśmy o innym adresie Trzynastego Schronu, który odsyłał wszystkich do starego serwera - i dziwić się, że odwiedziny mocno spadły!

17 lutego 2001
Wstrząsająca wiadomość - Oozy odchodzi!!! Już wcześniej o tym coś niecoś mówił, ale nie brało się tego na poważnie. Oto co napisał:

"Trudna to była decyzja, ale jest ostateczna i nieodwołalna. ODCHODZĘ, REZYGNUJĘ z robienia stronki. Dlaczego? Powód jest banalny: brak czasu (studia) i chyba także utrata chęci. Robienie stronki to duża odpowiedzialność, szczególnie, gdy niektórzy biorą twoją paginę za "lidera" stron o Falloutach (sam nie wiem dlaczego). Czujesz ciągły oddech konkurencji na plecach, czujesz, że musisz być najlepszy. Musisz mieć najlepszą zawartość, najwięcej update'ów, najwięcej odwiedzin, bo inni cię zjedzą. I nie będziesz już najlepszy. Musisz poświęcać każdą niemal wolną chwilę na rozbudowę, doskonalenie dzieła. Zaniedbujesz inne obowiązki. Coś, co w założeniach miało być tylko krótkotrwałą przygodą, ciekawym eksperymentem, zaczyna cię przerastać, obejmować nad tobą kontrolę, chwytać cię w swoje sidła. Chyba tego nie chciałem, ale tak się stało. Czas się wyzwolić. Być może wrzucę jeszcze na stronkę pewne zaległe materiały (coś, co miałem już dawno zrobić), ale na tym koniec. Oczywiście, moje odejście nie oznacza końca strony; wszak nie ja sam ją tworzyłem. Z tego co wiem, DoPr niedługo uraczy was prawdziwą niespodzianką, więc zaglądajcie tu co jakiś czas. Chciałbym także z tego miejsca serdecznie podziękować współautorom stronki, Krzychoowi i DoPr'owi, za owocną współpracę. Z mojej strony mówię jednak "dowidzenia". Czas opuścić wirtualny świat i zająć się realem. Czas najwyższy. Żegnam Was, żegnam wszystkich Czytelników i dziękuję.
Oozy
Fallout3.prv.pl founder
"

Po tej "nowince" długo nie było żadnego newsa na Schronie.

25 marca 2001
Po raz kolejny DoPr wspomina w Nowinach o Wastelandzie. I nie dzieje się to bez przyczyny. Strona ta wywołała całkiem spore zamieszanie. Na początku byliśmy pewni, że się nie przyłączymy, ale później sprawy zaczęły się komplikować. Przeprowadzilismy rozmowę i doszło do tego, że 29 marca 2001, oficjalnie ogłoszone zostało, że Trzynasty Schron nie przyłączy się do Wastelandu. Wtedy też zaczęła się wielka kampania ogłoszeniowa, która przyniosła całkiem spore efekty.

31 marca 2001
Wielki Hit! Krzychoo polepsza telewizorek! :) Jak DoPr i Oozy zobaczyli screena to szczeny opadły im do ziemi. (przynajmniej tak było z DoPrem ;-) [mi też szczena opadła :-) - Oozy ]
Przy okazji zrezygnowalismy z wersji dla Netscape'a. DoPr już miał dosyć robienia zmian w dwóch stronach... Krzychoo zresztą chyba też.

5 kwietnia 2001
Dodaliśmy do Trzynastego Schronu forum założone przez Maetiou. Przekonało nas to, że forum było często odwiedzane przez wielu ludzi. Potem forum to, dodane też zostało przez OPCF (Oficjalne Polskie Centrum Fallouta). A po jakimś jeszcze czasie, okazało się, że wielu innych też dołączyło to forum do ich stron.

6 kwietnia 2001
DoPr oficjalnie ogłasza, że Trzynasty Schron ma nowego współpracownika, a jest nim Weigar. Dostarczył on świetnego działu o NPCach, a trochę wcześniej zrobił też opis pancerzy. Współpraca była dość długa i dziwne, że wcześniej Weigar nie trafił do działu Info... ale lepiej późno niż wcale.

9 kwietnia 2001
Na Trzynastym Schronie pojawiła się muzyczka i ikonka, która pokazuje się koło adresu, gdy dodamy stronę do ulubionych.

11 kwietnia 2001
Pojawia się pierwsza grafika Mathias'a. Grafika zrobiła w Schronie furorę. Później pokazała się jeszcze jedna, a Mathias pokazał jak szybko potrafi pracować nad stroną. Już 15 kwietnia 2001, napisał swojego pierwszego news'a.

14 kwietnia 2001
Powstaje dział Twórczość i oddzielna część strony o (jeszcze nieistniejącej) grze Fallout 3.

15 kwietnia 2001
DoPr życzy wszystkiego najlepszego z okazji świąt i w kropce na końcu zdania umieszcza mały prezencik. Niestety nikt z odwiedzających go nie zauważył :-] A prezencikiem był duży obrazek przedstawiający prawdziwy "hint book" Fallouta 2.

26 kwietnia 2001
Coś niezwykłego :)
Mathias wysłał pocztówkę z pozdrowieniami do DAC (DUCK and Cover) i adres Trzynastego Schronu znalazł się w newsach tejże strony. Trzeba przyznać, że uzyskać newsa na DAC jest bardzo trudno. Taki DoPr wysyłał maila do nich dwa razy i nic :-]Mniej więcej tego też dnia zaczął się tworzyć wielki projekt Trzynastego Schronu. Na ten projekt zanosiło się już od początku miesiąca, ale to były tylko rozmowy i dopiero 26-ego był moment przełomowy. Liczba Nowin spadła, a listy między kilkoma osobami ze Schronu mnożyły się w olbrzymim tempie. W związku z tym nawet postanowiliśmy pierwszy raz spotkać się na czacie (27 kwietnia godz. 21:00). Do spotkania doszło, ale niestety nie było wszystkich. Poza tym zrobił się mały bałagan i ledwie udało się obgadać kilka spraw. Później spotkaliśmy się jeszcze raz (28 kwietnia godz. 22:00). Niestety było jeszcze mniej osób.
Pewnie ciekawi Was co to za wielki projekt? Miał to być klan 13 Schron [13S]. Nie będę się rozwodził dlaczego projekt nie ujrzał światła dziennego... Można powiedzieć, że wszystko jest gotowe i tylko czeka na lepsze czasy.

Jest to również niezwykła data, gdyż nawet Oozy zaczął się dość mocno udzielać, a potem nawet pisał newsy :-)

30 kwietnia 2001
Pierwszy raz wspominamy w Nowinach Dragon Warior'a, który już od jakiegoś czasu pracował nad Charakterystyką, która wyszła na prawdę fajnie. Dragon Warior jest chyba pierwszą osobą, która odpowiedziała na "ogłoszenie" Trzynastego Schronu.


4 maja 2001
Odwiedziny strony przekraczają liczbę 25000!!! Co ciekawe, 25000 odwiedzającym był DoPr.

7 maja 2001
Do Trzynastego Schronu przyłącza się Noe ze swoją solucją dema Tactics'a. Noe jest kolejną osobą z "ogłoszenia", a ma się zajmować działem Tacticsa.

8 maja 2001
Trzynasty Schron jest dostępny również pod adresem www.fallout3.net. Domena była już od dawna wykupiona przez Oozy'ego, ale nie było możliwości by zrobić z niej użytek, jednak gdy pojawił się Mathias wszystko się zmieniło.

14 maja 2001
Pojawia się mnóstwo informacji na temat Fallouta 3! Nowinka jest GIGANTYCZNA.

16 maja 2001
Polska premiera Fallout Tactics: Brotherhood of Steel.


21 maja 2001
Znów pojawiło się trochę informacji o Fallout 3, oraz Mathias raz jeszcze zdobył newsa na DUCK And Cover.

22 maja 2001
Trzynasty Schron jest dodany do Top Listy polskich stron o Falloutach, gdzie szybko dostaje się do pierwszej dziesiątki, a później nawet zdobywa trzecie miejsce. Pod koniec istnienia listy, około października 2001, Schron bliski był zdobycia pierwszego miejsca (lista chyba jeszcze istnieje).

DoPr dowiaduje się o tym, że ma "szlaban na net".

2 czerwca 2001
Czat Trzynastego Schronu udostępniony został Oficjalnemu Polskiemu Centrum Fallouta na czas turnieju F:T. Wbrew pozorom, turniej nie był przez nas współorganizowany.

7 czerwca 2001
Gdy DoPr dowiedział się o swoim szlabanie na net, to zaczął intensywnie działać by Trzynasty Schron miał Nowiny w PHP. Nareszcie każdy może coś tam napisać i nie musi znać HTMLa.

14 czerwca 2001
Wyszedł patch do angielskiej wersji Fallout Tactics. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, że ten patch nie powinien być instalowany na FTPL i później dopiero zostało to ogłoszone... Ale nie to jest najważniejsze dla Trzynastego Schronu. Po raz pierwszy zabrakło nam miejsca na serwerze. Patch się nie zmieścił i miał tylko 4MB zamiast 16. Później kilka plików zostało wykasowanych, a patch został wgrany raz jeszcze. Zaczynamy się zastanawiać co zrobić jeśli nie dostaniemy więcej miejsca.

19 czerwca 2001
Do ekipy przyłącza się Cameron. Ma pisać nowinki. Napisał ich trochę, ale w jakiś dziwny sposób aż 4 jego newsy zostały skasowane. Później sytuacja się trochę wyklarowała... ale nie do końca. Mam wielką nadzieję, że nigdy się to już nie powtórzy (DoPr). Bardzo nieprzyjemna sprawa.

25 Czerwca 2001
Trzynasty Schron otrzymuje 200 MB na serwerze. Niestety 200 megabajtów na pewno szybko się wyczerpie.

30 czerwca 2001
Kolejna, duża dawka wieści o Fallout 3. Niewątpliwie, ten temat trzeba wyjątkowo pielęgnować na Trzynastym Schronie, gdyż właśnie głównie dla tej gry powstała ta strona.

2 lipca 2001
Pojawił się nowy dział - Twój Bohater.

14 lipca 2001
Przyłączył się do nas Alphabeta i trzeba przyznać, że chyba pobił rekord w dostaniu się do Trzynastego Schronu. Po prostu bardzo szybko przysłał gotowy dział. Nic wielkiego, ale wystarczy.

11 września 2001
Trudna sprawa, ale właśnie tego dnia, dnia w którym zostały zniszczone Twin Towers, z przedziwnych przyczyn Trzynasty Schron został skasowany z serwera Cherry. By było jeszcze zabawniej, stało się to podczas wyżej wymienionego zamachu. Nie da się ukryć, że była to dla nas spora niespodzianka, a nawet zawód. Wcześniej bardzo szanowaliśmy Cherry za darmowe udostępnienie tak szybkiego serwera, ale po tym incydencie firma ta straciła dużo w naszych oczach. Obecnie przenieśliśmy się na, kto wie czy nie lepszy od Cherry, serwer który zaproponował nam kiedyś Mathias (jeszcze raz podziękowania za pomoc :-) ). Pech chciał, że ta przymusowa przeprowadzka, przy której niestety utraciliśmy trochę danych, przyczyniła się też do tymczasowego zawieszenia działalności strony. Przyniosło to kolejne straty w postaci zmarnowania możliwych efektów pracy nowych współpracowników (Shadow, Alphabeta), ale niestety było to zło konieczne. Już od dawna wisiało to nad Schronem, ale jedynie poważny wypadek taki jak skasowanie strony, mógł doprowadzić i doprowadził do chwilowego upadku witryny.
Kilka dni później, zawieszenie działalności Trzynastego Schronu zostało oficjalnie zatwierdzone, a główne powody podjętej decyzji zostały krótko przedstawione w mowie pożegnalnej [ czytaj ] , której głównym mottem było hasło: "Jeszcze tu wrócimy"... i wrócimy!


2002

Spis treści

4 stycznia 2002
Na Schronie pojawiają się pierwsze newsy od ponad trzech miesięcy. Scena Falloutowa podupadała, a ja (DoPr) i Krzychoo mieliśmy dość bezczynności (jak to było? Bez Schronu to jak bez ręki? ;-)). Poza tym, Feargus zaczął się wypowiadać na temat Falla 3, a w Polsce jedynie Krypta 15 rzetelnie informowała o wydarzeniach na świecie. Cóż, trzeba było coś zrobić. Najpierw miały to być tylko newsy bez reaktywowania strony, ale pod koniec lutego wszystko się zmieniło i napisałem olbrzymiego maila, na którego przeczytanie potrzebne było około 30 minut. Nie wszystko wyszło tak jak miało wyjść, ale w rezultacie dzięki pomocy Noego Schron znów działa. Może nie idziemy pełną parą, ale spokojnie powili rozwijamy stronkę (zobaczymy na jak długo starczy mi kasy :-/ ).

8 luty 2002
Trzynasty Schron oficjalnie zreaktywowany - wrota otwarte (choć jeszcze nie przyjmujemy wszystkich chętnych do współpracy).

24 lutego 2002
Szok, mamy coś co w pewnym sensie można by nazwać wywiadem (z jednym pytaniem ;-)):

DoPr: In the last "Fallout Bible" update there was a question about Richard Grey and why he was exiled from Vault City. I remember that there was another person exiled from the VC - Leonard Boyarski. He also was exiled for a murder but I'm curious how did he die? I've found his grave on the Golgotha and it's quite surprising.

Chris @ Black Isle: Boyarsky was an in-joke to Leonard Boyarsky who originally worked on F1 and parts of F2. I think the name was originally Jason Anderson, but honestly, I don't really remember. Boyarsky was exiled for murder and unauthorized research (the research allegations revolved around some tampering with the pregnancy cycles in the Auto-Doc that apparently put all of Vault 8 in danger, but the details were deleted from the Vault 8 computer). His crime occurred many years after Grey's alleged crime, but Boyarsky only got as far as Reno with a traveling caravan before he was robbed and killed by Reno toughs who saw him as an easy mark (which pretty much is true for everyone from Vault City). His reasons for traveling south were unknown, but it is rumored his original destination was east of Reno for unknown reasons.

Ukazało się to później w Biblii Fallouta - Chris uzupełnił tam to o jedno zdanie, ale w zasadzie wypowiedź jest identyczna.

26 luty 2002
No i straciliśmy licznik. Nie wiadomo ile było odwiedzin gdy nie działał, ale do wyniku STAT4U dodajemy około 58000.

5 marca 2002
I kolejne problemy. Znów utrata serwera, ale tym razem mieliśmy czas by się przenieść (choć z odebraniem hasła do serwera to się chyba pospieszono :-( ). Gdyby nie to, że jakiś czas wcześniej Krzycho przeniósł Nowiny na niezależny serwer, to nie mieli byśmy szans na powiadomienie o naszych problemach. Tak czy inaczej za serwer płacić nie możemy więc rozpoczęły się poszukiwania nowego domu dla Trzynastego Schronu (...i wyobraźcie sobie, każdą śrubkę Schronu trzeba było wykręcić, oznakować, skatalogować, odpowiednio zapakować w odpowiedni papierek, przetransportować na nową lokację i na nowo zmontować w całość. ;-)))).

9 marca 2002
Mamy serwer i już się powoli przenosimy. Jakieś 2-3 dni później przekierowaliśmy adres www.fallout3.prv.pl, a jeszcze jakiś czas później Oozy przekierował domenkę fallout3.net. Wszystko było by pięknie, gdyby nie ta "zabójcza" prędkość serwera lava.pl. Wiadomo, darowanemu koniu w zęby się nie patrzy, ale chyba każdy widzi różnicę między naszymi starymi serwerami, a tym nowym (wynik sondy o prędkości serwera - zdecydowana większość zagłosowała na "Eee... Jak Lenny."). Tak czy inaczej, jednak na razie jesteśmy zadowoleni z tego co mamy. Lepszy rydz niż nic :-)
Warto też tutaj nadmienić, że podczas poszukiwań nowego serwera bardzo prawdopodobne było, że przeniesiemy się na fallout.gracz.net, ale dwie strony o Falloucie na jednym serwisie to chyba trochę za dużo, szczególnie, jeśli ta (moim zdaniem) silniejsza, miała by wspomagać tą słabszą. Moglismy też przejąć fallout.gracz.net, ale to nie dla nas, a na pewno nie dla mnie i pewnie też nie dla Krzycha, który musiał by zrezygnować z "telewizorka".
Aha!! Przy okazji jeszcze raz dzięki ślemy do Deadlusa i Kazula, którzy bardzo nam pomogli w poszukiwaniu nowego serwera :-)

13 marca 2002
Mniej więcej w tym czasie zaczęły się problemy z newsami, które z niewiadomych przyczyn przestały się uruchamiać. Na szczęście to był tylko kilkudniowy poślizg i wszystko zostało naprawione.

19 marca 2002
Pokazał się Fallout PL i... Chyba jako pierwsi na świecie zamieściliśmy obszernego newsa na ten temat :-)

13 kwietnia 2002
Podsumowane zostały sondy związane z jakością nowego serwera Trzynastego Schronu czyli z www.lava.pl. Okazuje się, że jednak nie wszystkim poprawiła się jakość łącza - miejmy nadzieję, że po następnych zabiegach Lavy już u wszystkich strona ładnie chodziła.

15 kwietnia 2002
Oficjalnie przyjmujemy do Schronu Sajdona i Dervisha. Dervish pisze powoli nowiny klanowe, a Sajdon zarzuca DoPra tekstami. :-) Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, ze jakiś czas później niestety skończyła się aktywna współpraca z innymi osobami, a podsumowując wszystkie lata wychodzi na to, ze nad stroną pracują już tylko: Oozy, Krzychoo, DoPr, Noe, Wonderer, Sajdon i Dervish. Pocieszające jest jednak to, że niektórzy (przede wszystkim Noe i Sajdon) okazują się na prawdę dobrymi współpracownikami co powoli zwiększa ich przywileje. Później "awans" dostaje również Wonderer.

30 kwietnia 2002
Fallout 3 nadchodzi - ogłosił news Noego! Przynajmniej tak na razie nam (a właściwie chyba głównie DoPr'owi) się wydaje. :-) Trzeba przyznać, że zrobił się z tego spory szum za granica - trochę z winy DoPr'a, który powiedział o tym na Forum BIS i miejmy nadzieje, że nie okaże się to teraz bujdą i tragiczną pomyłką CD Projektu. Choć trzeba przyznać, że CDP zapewnia iż dane zamieszczone w ich Planie Wydawniczym są poprawne i nie jest to żadna pomyłka!
Poprawka: Z przykrością trzeba jednak stwierdzić, że po kilku miesiącach CDP wykasowało F3 z planu. Ponadto, na zbliżającym się Electronic Entertainment Expo (E3) Black Isle ogłosiło, że pracuje nad grą "Lionheart" - a nie jak się wydawało nad Falloutem 3.

Mniej więcej od zamieszania newsów związanych z F3 zaczął się formować nowy pomysł... ale nie wypalił.

25 maja 2002
Pojawia się dział o klanach autorstwa Dervisha. Normalnie nie było by to warte odnotowania, gdyby nie fakt, że współpraca z nim tylko przez jakiś czas dobrze się układała. Potem już powoli zaczynały się problemy... Brak aktywności (częściowo spowodowanej wakacjami) jak i pewne, kontrowersyjne niusy. W sumie dział Dervisha, który miał być często aktualizowany, po 2-3 miesiącach został zablokowany, a niusy multiplayer zostały zlikwidowane.

15 czerwca 2002
Gdzieś tak od tego dnia zaczęła się ciekawa seria niusów Sajdona, które były pisane w formie opowiadań. Warto poczytać.

20 czerwca 2002
W nowinie z tego dnia DoPr tłumaczy przyczyny krótkotrwałej awarii łączności ze Schronem. Dostęp przez jakiś czas był niemożliwy, bo Lava postanowiła pójść nam na rękę... Czyli chodziło o to, że mieliśmy mieć tylko adres www.fallout3.net, a www.fallout.lava.pl zostało usunięte. Całe zamieszanie niestety wynikło z tego powodu, że adres .net mieliśmy ustawiony na "fallout.lava.pl" (nie bezpośrednio), a Lava nas nie uprzedziła o tej zmianie. Na szczęście wszystko, szybko zostało naprawione :-)

6 lipca 2002
Już od kilku dni mamy poważny problem z serwerem... Nie możemy się zalogować! Ludzie, co jest?! Maile poszły w ruch, a Lava nie odpowiada. Na szczęście strona działa poprawnie i możemy pisać niusy - zamieszczamy byczą informację dla Lavy, że mamy problemy - poskutkowało i już 10 lipca wszystko było OK.

8 lipca 2002
Do załogi przyłącza się QBA! Ma spore problemy z ortografią, ale całkiem fajnie pisze niusy... no przynajmniej przez jakiś czas aktywnie pracuje - potem coś się popsuło. Jednak nadal od czasu do czasu daje o sobie znać.

13 lipca 2002
Powstał działy Ciekawych Questów F1 i FT, do powstania których przyczynili się Hammer i MCornic. Nie przypadkowo wymieniam tu te osoby, gdyż MCornic przyłączył się wtedy do Schronu, a Hammer został określony mianem "współpracownika" (później przyłączył się na stałe). Hammer cały czas działa, jednak MCornic postanowił na jakiś czas odejść, mimo iż jego nakład pracy był jednym z największych na Schronie. Szkoda, czekamy na powrót i prosimy o olbrzymią wyrozumiałość gdy materiały nie pokazują się na czas.

25 lipca 2002
Na Schronie powstaje nowy dział - Wywiady. Pierwszy wywiad został przeprowadzony z KriSem na temat "Post Nuclear". Był to pierwszy prawdziwy wywiad DoPra i chyba udany... Choć nie obyło się bez wpadek. Wywiad poszedł do KriSa bez poprawek Oozy'ego, który miał zastrzeżenia przede wszystkim co do pytania związanego z 3D (Oozy uważał dokładnie tak jak powiedział KriS). Poza tym KriS otrzymał plik do wypełnienia, w kodowaniu którego nie miał - trzeba być bardzo ostrożnym gdy wysyła się maile za granicę. Na szczęście w wywiadzie nie było widać tylko polskich znaków i reszta już poszła dobrze.

3 sierpnia 2002
Sajdon informuje o wykasowaniu Fallouta 3 z planu wydawniczego CD Projektu - czyli wyszła na jaw jedna z większych pomyłek Schronu, choć przede wszystkim jedna z największych pomyłek CDP, które było absolutnie przekonane, że wydadzą F3.

11 sierpnia 2002
MCornic oficjalnie przyłączył się do Schronu i zajmuje się F1. Ponadto powstał nowy dział polegający na współpracy z odwiedzającymi stronę: Twój Bohater. Pieczę nad projektem objął Wonderer, a maile powoli zaczęły spływać szerokim strumieniem. Jedne mniej szczegółowe, inne więcej, ale było ich całkiem sporo.

16 sierpnia 2002

"Trzynasty Schron w DAC! - 23:44 - Sajdon
Kilkanaście dni temu wysłałem do jednego z redaktorów DAC e-maila, z zapytaniem, dlaczego w linkach nie ma pozycji Trzynastego Schronu. Przez ponad tydzień nie dostałem żadnej odpowiedzi. Aż do dziś!
Z wielka przyjemnością ogłaszam, że w dziale "Links" na stronie Duck and Cover pojawiła się nowa pozycja - Trzynasty Schron. Pod tą nazwą znajduje się taki oto opis: One of the best Polish sites out there keeping the Fallout flame alight. Nie wiem jak Wam, ale mi ten opis całkowicie odpowiada ;-)."

Brawo, DoProwi to się kiedyś nie udało :-) Z drugiej strony, już kilka razy daliśmy im o nas znać. Dwa razy Mathias wysłał do nich maile, które potem dały nam małą reklamę. DoPr natomiast kilka razy do nich pisał, ale nic nie uzyskał. Jednak po przeniesieniu Saint Proverbiusa do tej strony, DoPr też miał jedną zasługę: Saint Proverboius, zdaje się przez DJ Slamaka chciał się dowiedzieć o co chodzi z tym Falloutem 3 na stronie CD Projektu - dostali obszerne tłumaczenie.

25 sierpnia 2002
Sajdon udowadnia, że "falloutomaniakiem" jest. Nic dodać, nic ująć - tylko potwiedzająco kiwnąć głową... Jedynie MCornic coś zaczął mówić, ale komuś kto w ogóle nie zna się na graffiti itp. trudno jest powtórzyć o co chodziło :-)28 sierpnia 2002
Niesamowita odwiedzalność jakiej Trzynasty Schron jeszcze nie miał! Przez kilka dni utrzymywała się na wysokości ponad 300 odwiedzin dziennie. Potem ta liczba mocno spadła, ale na ogół utrzymywała się powyżej 200. Jak to można tłumaczyć? Z jednej strony Schron pewnie jest najlepszy ;-), lecz z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że wiele Falloutowych sajtów padło - możliwe, że skupiamy sporą część Polskiej Sceny Fallouta (w skrócie "PSF" e s t :->). Obyśmy nie zawiedli... mimo iż niczego wielkiego nie obiecujemy.

30 sierpnia 2002
Do redakcji oficjalnie przyłącza się Hammer, z zadaniem stworzenia działu Easter Eggs - Ciekawostki. Udało się to wykonać bardzo szybko i później przejął pieczę nad Ciekawymi Questami F2 i FT.

8 września 2002
QBA zaczął znowu aktywnie brać udział w życiu Schronu - napisał kilka niusów i opracował nowy dział - Przeciwnicy. Dział został umieszczony jako część kategorii NPC. Dwa dni później QBA w jednym z niusów stwierdza, że na polskiej scenie Fallouta zrobiło się ostatnio bardzo.... nudno ;-).

12 września 2002
Sajdon wziął się mocno do roboty. Napisał dwa kolejne opowiadania, które uzyskały o wiele lepsze opinie niż pierwsze. Obiecał coś jeszcze napisać...

14 września 2002
Przełomowa chwila - Krzychoo po wielu dniach pracy w tajemnicy przed wszystkimi po raz kolejny pokazał na co go stać. Nasz "telewizorek" urósł! Oznacza to, że możemy zmieścić w nim więcej rzeczy ;-)

21 września 2002
Do załogi Schronu przyłączył się Ger. Kilka dni wcześniej została zamieszczona jego galeria Fallout 2. Od tej pory został naszym oficjalnym korektorem. Przy okazji DoPr zaznaczył, że w najbliższym czasie nie będziemy przyjmować nowych członków.

22 września 2002
Prawdziwe zatrzęsienie newsów. DoPr zrobił wielką aktualizację, przy okazji dodając nowe opowiadanie Koopera. Poszczególne działy na Schronie zostały przyporządkowane poszczególnym osobom. Tak więc Hammer zajął się ciekawymi questami, Sajdon twórczością i rozrywką, QBA poradami, a Wonderer twoim bohaterem. Przy okazji Sajdon daje newsa, że strona Radiated zmieniła swoją szatę graficzną.

6 października 2002
Akcje światowej firmy Interplay drastycznie spadły. Jedna akcja kosztuje tylko... 11 centów! U wszystkich fanów Fallouta zapanował niepokój związany z zagrożeniem upadku firmy, która obiecała wydać kolejną część Fallouta. Po kilku dniach kryzys zostaje zażegnany.
Tego samego nia Chris Avellone wydaje ósmą część Biblii Fallouta.

9 października 2002
Wonderer pierwszy raz od dłuższego czasu zaczął aktywnie działać. Zabrał się za modernizację działu Twój Bohater. Przez nastepne trzy tygodnie jest on zasypywany mailami z wypełnionymi formularzami przykładowego bohatera ;-)

10 października 2002
Cameron po dość długiej przerwie tymczasowo powrócił do Schronu. Uzupełnił swój opis przejścia Fallout 1. Ponadto DoPr zmodernizował plik główny naszej solucji do Fallouta 2.

23 października 2002
Po naprawdę długim czasie DoPr zaktualizował dział z przeciekami dotyczącymi Fallout 3. Ostatnia aktualizacja była ponad pół roku temu...

2 listopada 2002
Sajdon po kilku dniach prac i przygotowań nareszcie uruchomił Newsletter Trzynastego Schronu. DoPr zrobił bardzo fajny layout, a Sajdon zajął się promocją i wysyłaniem. Już po tygodniu lista "newsletterowców" osiągnęła 40 osób.

3 listopada 2002
Powstała strona o nazwie Shamo (po chińsku znaczy to tyle samo co "pustynia"). Główną zaletą tej strony jest to, że posiada ono najbardziej rozbudowane forum poświęcone tylko Falloutom.

4 listopada 2002
DoPr oficjalnie ogłosił, że Trzynasty Schron przyłącza się do forum Shamo. Oznacza to, że otrzymaliśmy własną tablicę, na której każdy swobodnie będzie mógł zadawać pytania redakcji. Mamy nadzieję, że nasza księga gości nie będzie już tak bardzo przeciążona ;-)

19 listopada 2002
Dzień żałoby na Schronie. DoPr postanowił "przejść na emeryturę". Oto nius, jaki ukazał się tego dnia:

Oki, no to będzie (chyba) mój ostatni nius na Schronie, ponieważ odchodzę - przede wszystkim nie będzie mnie już w necie. Jeśli są jakieś sprawy związane ze stroną to proszę pisać np. do Sajdona.
A teraz inna sprawa. Za jakiś tydzień zaktualizowany zostanie dział PLIKI. W tej chwili już sporo większych plików nie ma, ale sporo też będzie wykasowanych. Zostaną tylko te według mnie najlepsze. Później dział już będzie rozwijany przez pozostałych Schronowiczów, ale trzeba przyznać, że jest to mocno związane z ilością wolnego miejsca na serwerze. Przeprowadzać się nie można, LAVA.PL nie chce dać większej ilości miejsca, ale możliwe że już niedługo problem ten będzie w części rozwiązany. :-)
No to chyba wszystko. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających Trzynasty Schron i całe Fallout Community. ;-)

20 listopada 2002
Historyczna data - chyba po raz pierwszy w historii Schronu na naszym chacie spotkały się aż 4 osoby! W tym dwie znalazły się tam całkiem przypadkowo! Od tego dnia przez codziennie około godziny 22.00 na naszym chacie siedział Sajdon i QBA. Jednak po miesiącu znudziło im się ;-).

21 listopada 2002
De Wonderer nareszcie po dość długim okresie bezczynności postanowił coś zrobić. Tego dnia umieścił na Schronie swoje własne tłumaczenie Fallout Bible 1. Dodatkowo Wonderer przy pomocy Sajdona zmodernizował cały dział, który wcześniej nie wyglądał tak ładnie jak teraz ;-).

23 listopada 2002
Sajdon udał się do Lublina na Konwent Fanów Fantastyki. Przy okazji spotkał się tam z QBĄ, Raienem i Saladynem.

26 listopada 2002
Z niewiadomych nikomu przyczyn Wasteland - strona, która przez długi czas była naszą największą konkurencją - przestała istnieć. Jest to już druga bardzo dobra witryna o Falloutach, która upadła w ciągu kilku ostatnich tygodni :-(

6 grudnia 2002
Nastąpiła dawno już zapowiadana modernizacja działu Pliki.

19 grudnia 2002
W dziale Info powstał nowy "poddział" - Redkacja. Od tej pory można tam przeczytać sporo naprawdę ciekawych informacji o poszczególnych członkach załogi.

28 grudnia 2002
De Wonderer rozpoczął powiększanie działu Ekwipunek F2 - ostatecznie wyszło tego 11 kategorii. Po pewnym czasie zmodernizował także starą cześć.


2003

Spis treści

4 stycznia 2003
Do zasobów Schronu została dodana pełna solucja Fallouta 1 napisana przez Twickle. Tym oto czynem powoli zakradła się ona do naszej redakcji...

8 stycznia 2003
W internecie pojawił się Radiated 7! Na kolejnego Falloutowego zina najbardziej niecierpliwił się Sajdon, gdyż miały tam zostać zamieszczone jego trzy opowiadania... i zostały.

14 stycznia 2003
Pewna osoba o ksywce Przemyczek w takim stopniu zasypywała Sajdona mailami z różnymi tekstami, że został on zmuszony do stworzenia nowego podziału w Twórczości: Poezji.

29 stycznia 2003
De Wonderer znowu wszystkich zaskoczył - jako jedyny w Polsce podjął się tłumaczenia Biblii na masową skalę i właśnie skończył tłumaczyć Fallout Bible 0! Jak na razie negatywnych komentarzy wśród tego szmeru zachwytu nie było... ;-).

15 lutego 2003
Oficjalnie do załogi Schronu przyjmujemy Twickle - jedyną kobietą w tej zgrai trudnych do sklasyfikowania samców! ;-) Przy okazji do zasobów Schronu zostało dodanych kilka opisów książek oraz filmów w klimacie postnuklearnym napisanych właśnie przez Twickle.

18 lutego 2003
Około 18 lutego (jakoś nikt za bardzo nie pamięta ;-) z niewiadomych przyczyn nasz dotychczasowy serwer (www.lava.pl) przestał działać! Po dwóch tygodniach bezskutecznego wysyłania maili i czekania postanowiliśmy znaleźć nowy serwer... poszukiwania zakończyły się dopiero 29 marca.

29 marca 2003
Po półtora miesięcznej przerwie znowu zaczęliśmy działać! Była to naprawdę długa przerwa i skończyła się jedynie dzięki Hammerowi - załatwił serwer na naprawdę dogodnych warunkach.

18 kwietnia 2003
Hammer po wielu dniach starań uruchomił system niusów PHP, który nie chciał nam działać z powodu przeprowadzki. Nareszcie możemy w pełni wrócić do pracy, choć odnoszę wrażenie, że jedynymi osobami chętnymi do pracy jestem ja (Sajdon) i Hammer... być może QBA i de Wonderer jeszcze się odezwą, jednak od momentu przerwania działalności ich aktywność spadła prawie do zera...

29 kwietnia 2003
Sajdon trochę zmodyfikował stronę wejściową, jednak po kilkunastu dniach przywrócony został poprzedni wygląd.

7 maja 2003
DoProwi stuknęły 22 latka... co ciekawe swoje życzenia umieścili niezależnie Sajdon i QBA, a z powodu błędu systemu PHP jeden skadował drugiego :).

22 maja 2003
Sajdon postanowił przejść w "stan spoczynku". Jego odejście nie miało wielkiego odzewu, gdyż w tym czasie między załogą Trzynastego Schronu panowały bardzo napięte i "kłótliwe "stosunki.

Biorąc pod uwagę ostatnie zajścia na Schronie postanowiłem odejść na tak zwaną "emeryturę" i pozostawić zarządzanie Schronem osobom, które prawdopodobnie lepiej poradzą sobie z tym zadaniem. Teraz Trzynastym Schronem zarządzać będą (mam taką nadzieję) wspólnie Hammer i de Wonderer, więc wszelkie sprawy kierujcie do nich. Jest to także najprawdopodobniej mój ostatni news na Schronie i ostatnia wiadomość, która ma cokolwiek wspólnego z Falloutem... Wpłynęło na to wiele rzeczy... Po prostu zajmowanie się 13 Schronem przestało być zabawą, przyjemnością i czymś dla mnie pożytecznym...
Jedyne czego naprawdę żałuję, to iż zawiodłem pokładane we mnie zaufanie DoPra - widocznie nie jestem odpowiednią osobą...
Mam nadzieję, że pomimo ponownej utraty serwera, która może nastąpić w czerwcu, strona przetrwa i nadal zachowa swoją pozycję - wśród najlepszych.

Niech atom Was prowadzi!

26 maja 2003
Hammer donosi, iż FALLOUT 3 jest prawdopodobnie w produkcji!

25 czerwca 2003
Na naszym schronowym liczniku późnym wieczorem cyferki utworzyły magiczną liczbę 100 000.... tylko po to, aby po chwili zamienić się w wyższą! W tej chwili jest już o około 100 więcej ;-) No tak, ale dlaczego w tytule newsa jest 150 000? Otóż wcześniej nasz serwis przez ponad rok posiadał inny licznik, który „wyzerował” się w momencie zmiany serwera. 50 000 to w zaokrągleniu (do dołu oczywiście ;-) – liczba, jaką stary licznik zdołał wydusić z siebie na kilka dni przed przeprowadzką.

1 lipca 2003
Tymczasowo na newsmana zostal przyjęty Ace. Jak się okazało (nie poraz pierwszy zresztą) został już na stałe.. :)

6 lipca 2003
Sajdon postanowił kontynuować projekt Newslettera - od tej pory wysyła go mniej więcej regularnie co 2 tygodnie.

15 lipca 2003
Tym razem urodziny Sajdona... on w tym czasie popijał bawarskie piwo w Niemczech :-)

Nasza strona przystąpiła do projektu Shamo Almanach - miejsca skupiającego newsy z Shamo, SAD i Trzynastego Schronu przy ogólnie dostepnej ich wymianie.

17 lipca 2003
Ace stworzył poddział Twój Bohater w dziale Porady F1. Miał to być początek działu TB F1, jednak przez następne conajmniej pół roku nikt o tym nie pamięta.

18 października 2003
W sierpniu trochę się działo. Kilka aktualizacji, trochę niusów o Fallout 3 i innych rzeczach, jednak Ace z Hammerem postanowili poszukać nowych newsmanów, gdyż jak moża zauważyć ich aktywność regularnie się obniża. W międzyczasie kilka razy odezwał się QBA, Sajdon, Noe i nawet Oozy.

29 października 2003
Na Schronie powstał dział Twój Bohater FT prowadzony przez Ace. Niestety przez długi czas nie będzie rozwijany i dopiero w grudniu Sajdon go trochę usprawni.

1 listopada 2003
Shamo, serwis skupiający całą scenę Fallouta obchodzi 1 rocznicę istnienia.

9 listopada 2003
Ostatni news w tym miesiącu, wysłany przez Ace'a. Nastąpiła całkowita stagnacja!

2 grudnia 2003
Sajdon wnerwiony ogólną sytuacją (dużo się dzieje, ale nikt o tym nie pisze na Trzynastym Schronie, bo nikomu się nie chce!) postanowił na jakiś czas wrócić do "aktywnej służby" i w jednym z pierwszych newsów nazwał to jako "Schron Reaktywacja" :) Od tej pory codziennie pojawiają się jakieś newsy, wielokrotnie nawet 4.
Tego samego dnia serwis VDHP przyłączył się do "pakietu" NMA. Kto by pomyślał, że serwis, któremu dawano małe szanse stanie się znany za granicą? Choć należy zwrócić uwagę, iż ich główną zaletą jest angielska wersja niusów. Jeżeli chodzi o ilość materiałów, to pozostają daaaleko w tyle za nami :D

6 grudnia 2003
Na Forum Shamo liczba użytkowników przekroczyłą 1000... czyli 4 razy więcej niż osób zapisanych do Newslettera Trzynastego Schronu.
Tymczasowo na newsmana został przyjęty Cziken. Jednak w ciągu 2 tygodni napisał tylko jednego newsa i to na dodatek trochę kiepskiego, wymagającego poprawiania. Mimo wielkich chęci, zdziałał tak właściwie nic :-/

9 grudnia 2003
SZOK! FALLOUT 3 ODWOŁANY!!!

Choć projekt Van Buren był w połowie ukończony, "inteligencja z góry" zdecydowała na zrobienie Exalted na konsole i FOBOS 2. Robią FOBOSa 2 (a FOBOS jeszcze nie został wydany), który już jest znienawidzony przez fanów Fallouta. Pewniakiem chyba jest, że Van Buren byłby jedyną grą, którą mogliby wydać na przyszłoroczne święta i odniosłaby wielki sukces.

Oto, co napisał Damien "Puuk" Foletto na forum:

Dziś był mój ostatni dzień w (byłym) Black Isle, tak jak i dla mojego całego zespołu. Chciałbym tylko pożegnać się z najlepszymi fanami w tej branży i podziękować za wszystkie pomysły i wsparcie. Nie wiem jeszcze, gdzie pójdę teraz, ale wiem, że byliśmy zapalonymi graczami i chcieliśmy robić gry na PC, w które nie tylko sami chcieliśmy grać, ale również takie, w które chcieliby grać fani. Ale to nie jest pożegnanie. Puuk nadal będzie nawiedzał różne fora (nawet te, choć już bez loga BIS) i czekam, aż znów będę mógł wymieniać pomysły z innymi graczami.
Powodzenia i wesołych świąt.

10 grudnia 2003
Sajdon zrobił to po raz kolejny, tym razem na NMA! Pojawił się tam news o Trzynastym Schronie :)

12 grudnia 2003
SCHRON MA JUŻ 4 LATA! Urodziny obchodził 27 listopada, ale o dziwo zauważył to tylko Sajdon przy przeglądaniu historii ;)

14 grudnia 2003
Hammer ogłosił, iż odchodzi od aktywnego udziału w sprawach Schronu jak tylko zakończy ostatnie prace. W prywatnych mailach przyznał jednak, że działy którymi się zajmował będzie jednak aktualizował, ale po prostu o wiele rzadziej.

Jako trzecia informacja która najprawdopodobniej zadziwi wszystkich... Choć od dawna wisiało to w powietrzu. Więc tak: Po kilku tygodniach bierności i zastanawiania się nad sensem mojej działalności na Schronie postanowiłem przejść w stan bierności. Nie znaczy to że nic już nigdy tu nie zrobię, po prostu jestem zmęczony, brak mi czasu i prawie nic nie działam, jeżeli znajdę więcej czasu możliwe że powrócę, ale na pewno nie będę już przewodził... Mam nadzieje że póki co Schronem zajmie się Sajdon który ma obecnie napad aktywności. Nie żegnam się, bo jeszcze mnie rodzice od netu nie odcieki, raczej do zobaczenia...

20 grudnia 2003
Nareszczie na Schronie został umieszczony Quiz dotyczący Fallout 2, nazwany roboczo "Tajnym Projektem 1". Pierwsze jego zarysy powstały niemal dwa lata wcześniej, lecz dopiero teraz Sajdon z pomocą Hammera dokończyli dzieła. Nagrodą w Quzie był "Tajny Projekt 2".

21 grudnia 2003
De Wonderer umieścił kolejne tłumaczenie - Fallout Bible 4 PL. Nie zaprzeczył zaprzestania prac nad kolejnymi częściami, lecz nic nie zapowiadało także ich kontynuacji...

22 grudnia 2003
EFC został pierwszym honorowym członkiem Trzynastego Schronu. Status ten nie nadał mu żadnych uprawnień - był to symbol wdzięczności za bezintereoswny wkład w rozwój strony. Kilka godzin wcześniej Sajdon rozpoczął długą modernizację działu Twój bohater F2 oraz tworzenie jego odpowiednika dla FT.

26 grudnia 2003
"Tajny Projekt 2" ujrzał światło dzienne! Jest to ponad sześciominutowy film Tribute to Fallouts autorstwa DoPra, nad którym pracował on przez prawie dwa lata :-)

2004

Spis treści

7 stycznia 2004
No i stało się. Tego dnia stuknęło nam 200 000 odwiedzin! Od początku grudnia dzięki aktywności Sajdona odwiedzalność naszego serwisu wzrosła ponad dwukrotnie!

29 stycznia 2004
Tego dnia Trzynasty Schron oficjalnie przejął patronat nad projektem postnuklearnej gry cRPG o nazwie Rdzawe Stepy. Na stronie utworzono specjalny dział i od tej pory w newsach umieszczane były wszystkie nowinki dotyczące projektu.

2 lutego 2004
Zakończyliśmy nasz Quiz. Wzięło w nim udział prawie 200 osób. Trzech zwycięzców dostało płyty z filmem "Tribute to Fallouts", na których znajduje się wiele dodatków i m.in. film w wersji 3D. Nadal możliwe jest sprawdzenie swojej wiedzy, jednak wyniki nie będą już dodawane do oficjalnej listy.

8 lutego 2004
Pierwszy raz od dłuższego czasu coś się ruszyło w dziale Fallout 3! Sajdon stworzył Galerię, w której można zobaczyć wszystkie arty, zdjęcia i rysunki opublikowane podczas krótkiego okresu istnienia projektu Van Buren, bardziej znanego wśród fanów po prostu jako Fallout 3. Przez następne tygodnie na Schronie zapanuje istna gorączka aktualizacji...

15 lutego 2004
Kolejny członek załogi, który postanowił przejść do oddziałów rezerwy... tym razem jest to de Wonderer:

Chciałbym oficjalnie ogłosić, że odchodzę na schronową emeryturę. Oznacza to, że zamierzam porzucić i tak zaniedbywane obowiązki, tzn. Twój Bohater F2, uaktualnianie Ekwipunku i solucji etc, a także newsy. Nie oznacza to oczywiście końca mojej współpracy ze Schronem i tym bardziej nie oznacza zaprzestania prac nad tłumaczeniem Biblii Fallouta, spróbuję dokończyć to w wolnych chwilach. Chciałbym także zauważyć, że jako tłumacz FB posiadam wyłączne prawo do dysponowania tym tłumaczeniem i udostępniam je (z niezwykłą radością oczywiście :>) wyłącznie 13 Schronowi.

Na koniec chciałbym życzyć całej aktywnej w pracy nad Schronem załodze owocnej pracy przy rozwijaniu witryny. Jak mawia Sajdon, God bless the Holy Flame and 13 Schron!

17 lutego 2004
Po ponad rocznym braku aktualizacji udało mi się skłonić QBĘ, aby uzupelnił dział Fallout 3 Info.

16 marca 2004
Na stronie GameSpy odbywa się turniej między różnymi grami... wprawdzie udaje się nam wygrać pierwszą turę, jednak później przegrywamy z Diablo II.

24 marca 2004
EFC został oficjalnie przyjęty do załogi. Na razie jako newsman w celu ułatwienia życia Sajdonowi :).

26 marca 2004
Nasz serwis rozpoczął współpracę z polskim wydawcą gier CD Projektem w celu rozreklamowania oraz wzbogacenia Saga Fallout DVD o nasze materiały. Na Schronie co kilka dni pojawiały się newsy z różnymi ciekawostkami, a Sajdon przez wiele godzin uzgadniał szczegóły i załatwiał zgody autorów róźnych tekstów na umieszczenie ich pracy w Sadze.

30 marca 2004
Forum Shamo, gdzie znajduje się nasza oficjalna tablica, utraciło dużą część swoich danych, w skutek czego znikneły posty i zmiany wprowadzone w ciągu prawie dwóch ostatnich miesięcy. Z samej tylko naszej tablicy znikneło prawie 300 postów...

1 kwietnia 2004
Na wielu polskich i zagranicznych serwisach pojawiły się dość szczegółówe i wiarygodne newsy, jakoby Interplay sprzedał licencję Fallout 3 innej firmie i rozpoczęły się już prace nad nową grą. Niezbyt miły żart na Prima Aprillis...

8 kwietnia 2004
Na naszej stronie, między linkiem do Sondy a linkami do innych działów na górze newsów, umieszcozny został banner reklamujący premierę Saga Fallout DVD i zostanie tam co najmniej do czerwca. Ładnie wkomponował się w wygląd strony :).

13 kwietnia 2004
Na Schronie pojawił się kolejny bannerek, tym razem jako stały element strony, a nie tylko w jednym dziale - w lewym górnym rogu. Sajdon męczył się prawie godzinę z cięciem grafiki i poprawnym skomponowaniu skomplikowanego uładu wielopoziomowych tabelek, zanim wszystko działało jak należy. Po miesiącu znikają bannery Sagi i wszystko wraca do normalności.

15 kwietnia 2004
Premiera Sagi Fallout DVD w Polsce - na płycie znalazło się ponad 200 stron materiałów z naszego serwisu.

1 maja 2004
Tego dnia odwiedził nas ćwierćmilionowy gość... 250 000 to już całkiem ładna sumka.

23 czerwca 2004
W progach Trzynastego Schronu pojawia się Squonk. Na razie tylko jako "podsuwacz" linka dla Sajdona do pewnej strony.

5 lipca 2004
Squonk pisze swój pierwszy tekst dla Trzynastego Schronu. Jest to recenzja "Apokalipsy według Pana Jana" Roberta J. Szmidta. Działalność Squonka na stronie, powoli zaczyna nabierać rozpędu.

13 lipca 2004
Interplay odsprzedał prawa do gry Fallout 3 firmie Bethesda Softworks (twórcom między innymi Morrowinda) - dobra wiadomość dla całej społeczności Fallouta :-).

22 sierpnia 2004
Sajdon zrealizował kolejny z dawnych zakurzonych pomysłów - powstał dział Gadżety ze zdjęciami najróżniejszych klimatycznych rzeczy.

7 września 2004
Trzynasty Schron stał się częścią wortalu Phoenix. Skupia on najlepsze tematyczne witryny internetowe specjalizujące się w poszczególnych działach szeroko rozumianej fantastyki. Posiadamy także nowy adres: www.fallout3.phx.pl, ale nie ma obawy - stare aliasy nadal działają (www.fallout3.net, www.fallout3.prv.pl i inne). Po lewej stronie pojawiło się rozwijane menu Phoenixa, o którego Sajdon dorobił odpowiednie tło.


11 września 2004
W tym rocznicowym dla WTC dniu, Forum Shamo zostało 'zhakowane' i przez kilka dni nie działa... Po dwóch tygodniach sytuacja się powtarza i admini decydują się na zmianę systemu forum. Przepadło trochę naszych postów.

13 września 2004
Pojawia się nowy dział - Artykuły - w którym pierwszym pierwszą pozycją jest tekst Squonka, o zasadzie działania Pancerza Wspomaganego.

10 października 2004
Squonk, nasz nowy newsman, pisze pierwszego newsa.

17 października 2004
Trzynasty Schron zostaje w większości przystosowany do innych przeglądarek - osoby nie używające IE nareszcie widzą wszystko czcionki normalnie :-).

10 listopada 2004
Testy strony głównej Phoenixa dobiegają końca. Kwestią dni jest oficjalna premiera nowopowstałego serca Wortalu, do którego należy także Trzynasty Schron.

27 listopada 2004
Obchodzimy 5-te urodziny! Na liczniku ok. 328tys. i 500 osób dziennie.

28 listopada 2004
Squonk po trochę długim okresie próbnym zostaje przyjęty do redakcji - zdążył się już zasłużyć dużą aktywnością i sporą ilością dobrych tekstów.
Tego samego dnia pojawiają się informację, że na 2005 rok Bethesda ma w swoich planach wydawniczych Fallouta 3...

30 listopada 2004
Pete Hines pracujący w Bethesdzie dementuje powyższą plotkę.

27 grudnia 2004
Oficjalne otwarcie strony głównej Wortalu Phoenix.


2005

Spis treści

19 lutego 2005
Sajdon wprowadza małe zmiany w wyglądzie "telewizorka".

27 lutego 2005
Dział Pliki zostaje przeniesiony na nowy serwer.

13 marca 2005
Wczoraj po raz pierwszy w historii naszego serwisu liczba wejść na stronę przekroczyła 1000 w ciągu jednego dnia! Liczba ta jednak nie zatrzymała się na tak okrągłej sumce, ale dobiła aż do 1227!

16 czerwca 2005
Sajdon tworzy nowy dział Criticals, dokumentujący trafienia krytyczne, nadesłane przez naszych czytelników. Tego samego dnia na stronie pojawiają się pierwsze opracowania Special Encounters FT przesłane przez Uqahsa.

24 czerwca 2005
Sajdon modernizuje archiwum newsów.

7 - 10 lipca 2005
W Kluczewie (koło Stargardu Szczecińskiego) odbywa się pierwszy Zlot Fanów Fallouta, współorganizowany przez naszych braci z Fallout Corner.

15 sierpnia 2005
Sezon ogórkowy dopadł także nasz serwis. Przez ponad dwa tygodnie na stronie nie pojawił się żaden nowy nius. Po tej przerwie prace na Trzynastym Schronie ruszają jednak jak z kopyta.

12 września 2005
Hammer oficjalnie informuje o poważnych zmianach w niusowni, których jest twórcą. Pojawia się m.in. możliwość komentowania oraz wyszukiwaniach newsów.

14 października 2005
Liczba odwiedzających naszą stronę osiągnęła 1242 gości.

28 grudnia 2005
Minął rok od powstania wortalu Phoenix.


2006

Spis treści

12 marca 2006
Upgrade phoeniksowego serwera, dzięki czemu wszystkie zasoby Phoenixa działają jeszcze szybciej i stabilniej.

16 kwietnia 2006
Tego dnia pojawia się ostatni nius w tym miesiącu. Podwójny co prawda, ale tylko siódmy. Zaczyna się okres scenowej posuchy, połączony z zastojem na naszej stronie.

31 maja 2006
Okres bezczynności na Trzynastym Schronie dobiega końca. Jednocześnie w czerwcowym numerze czasopisma CD Action ukazuje się artykuł o pracach na Falloutem 3 napisany przez Athlanna i Squonka.
Ace po długiej przerwie pisze parę niusów. Od dłuższego już czasu, ten zaszczytny obowiązek spoczywa jednak głównie na Squonku.

21 - 26 lipca 2006
Na drugim zlocie Fanów Fallouta w Kluczewie, pojawiają się także nasi przedstawiciele: Hammer i Ace.

6 sierpnia 2006
Hammer z DoPr'em tworzą flashową wersję dzieła - filmu "Tribute to Fallouts".

5 września 2006
CD Projekt wydaje Sagę Fallouta w serii Extra Gry.

12 września 2006
Hammer postanawia się uaktywnić i tworzy kanał RSS w newsach.

29 października 2006
Rozpoczyna się drugi etap modernizacji głównej strony naszego wortalu Phoenix.

5 listopada 2006
Nasze phoenixowe forum przestaje działać. Wiąże się to z modernizacją całego systemu forum, ale także z niepożądanym działaniem osób trzecich. Po sześciu dniach wszystko wraca do normy.

14 listopada 2006
DoPr dokonuje małego "sabotażu" ze schronową sondą. Akcja ta ma na celu zmobilizować redakcję do umieszczenie nowej sondy.

16 listopada 2006
Squonk po dwuletniej przerwie uaktualnia dział Historia.

27 listopada 2006
Mamy już siedem lat - ale ten czas szybko leci.

17 grudnia 2006
Squonk opanowuje w końcu (przy wydatnej pomocy DoPr'a) technologię wrzucania na stronę nowej sondy.

18 grudnia 2006
Nawiązujemy współpracę z firmą T-erminator.com, czego efektem jest szeroka akcja konsultacyjna związana z projektem falloutowej koszulki.

24 grudnia 2006
Wychodzi trzeci numer zina Reaktor, a w nim Hammer umieszcza tekst przedstawiający jego spojrzenie na rozwój polskiej sceny falloutowej. Ciekawe, kto po nim poprawiał błędy - ortograficzne oczywiście ;-)

29 grudnia 2006
Mamy 850 000 wejść na stronę. No i pięknie.


2007

Spis treści

13 stycznia 2007
Nowy rok zaczynamy realniejszym spojrzeniem na otaczający nas świat. Okazuje się, że w zinie - który miał być konkurencją dla Reaktora - artykuł numeru jest radosnym plagiatem artykułu jaki do czasopisma CD Action napisali Squonk oraz Athlann.

23 stycznia 2007
Squonk od dłuższego już czasu wietrzy i modernizuje różne schronowe działy. Bierze się za dział INFO, gdzie dodaje m.in. kontakty do państwowych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem atomowym Polski.

25 stycznia 2007
Gwoli kronikarskiej ścisłości - tego dnia pojawia się wiadomość, że "prace na Falloutem 3 trwają". No i dobrze, bo już byśmy o tym zapomnieli.

8 lutego 2007
Squonk rozpoczyna etap dodawania nowych działów do zasobów Trzynastego Schronu. Na pierwszy ogień idzie dział Muzyka.

13 lutego 2007
Hammer pisze newsa o swoich przygodach - związanych także z pisaniem tegoż. Tą wiadomość warto odnotować - bo jak na razie jedynym newsmanem jest Squonk.

24 lutego 2007
Nasz dział twórczość wzbogacił się o cały album z muzyką autorstwa TTNW. Duża i mocna rzecz!

27 lutego 2007
Po konsultacjach, naradach i takich tam - w końcu pojawiły się do nabycia falloutowe koszulki, które przygotował sklep T-erminator.com.

8 marca 2007
Nawiązujemy współpracę z serwisem Wasteland (który z czasem zmieni nazwę na OUTPOST). Współpraca polega na formalnym "podgwizdywaniu" sobie newsów, wzajemnych dyskusjach o sprawach ogólnych i w ogóle ;-). W końcu to jedyny serwis działający na scenie, który na poważnie zaczął zajmować się szeroko rozumianą tematyką postapokaliptyczną.

Tego też dnia na Trzynastym Schronie pojawia się dział opisujący muzykę w Falloutach.

14 marca 2007
Zaczynamy publikować newsy o zbliżającej się grze S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, która w Polsce wyda CD Projekt.

23 marca 2007
Nasz serwis uzyskuje "teoretycznie" milionową liczbę wejść. Teoretycznie, gdyż ta liczba wynika z dodania wartości ze starej statystyki.

29 marca 2007
Squonk dokonuje kolejnej "małej rewolucji" w działach i w wyglądzie telewizorka.

1 kwietnia 2007
Największym żartem tego dnia okazuje się być fakt, że newsy na stronie piszą jednoczenie Squonk, Hammer oraz Ace. Uff - co to się wtedy działo ;-).

9 kwietnia 2007
Trzynasty Schron powiększa swoje zasoby, do czego przyczynia się KeniG - nadsyłając tekst o Falloucie 1.

Tego tez dnia prawa do marki Fallout stają się własnością firmy Bethesda Softworks. Interplay sprzedał je za 5,75 miliona dolarów.

13 kwietnia 2007
Premiera gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, a na Trzynastym Schronie premiera działu poświeconego tej grze.

16 kwietnia 2007
KeniG zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu.

20 kwietnia 2007
Rusza oficjalna strona Fallouta 3.

2 maja 2007
Na oficjalnej stronie Fallouta 3, co tydzień zaczynają się pokazywać obrazki, mające umilać fanom oczekiwanie na pojawienie się teasera z gry. Odliczanie 33 dni trwa...

3 maja 2007
Ujawnia się demo do Van Burena (niedoszłego Fallouta 3).

5 maja 2007
Squonk podejmuje decyzję o comiesięcznym opisywaniu co też ciekawego można przeczytać w najnowszym numerze czasopisma Science Fiction - Fantasy i Horror.

6 maja 2007
Wychodzi czwarty numer zinu Reaktor - a w nim Squonk umieszcza, aż dwa swoje teksty.

8 maja 2007
Yoda zaczynam nam przysyłać opisy lokacji o Fallouta Tactics. Tym samym leżący odłogiem od paru lat dział zaczyna się powoli rozrastać.

10 maja 2007
Trzynasty Schron ma 1 000 000 wejść. Data ta zostaje uznana za drugie, oficjalne święto naszej strony.

17 maja 2007
Yoda zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu.

20 maja 2007
Ace zaczyna zbierać ekipę mającą przetłumaczyć kolejną cześć Biblii Fallouta.

5 czerwca 2007
Bethesda ujawnia teaser z Fallouta 3. Krótkie podsumowanie - wiele hałasu o nic.

9 czerwca 2007
Oficjalna premiera schronowego Kanału RSS, który zastępuje dawno nie rozsyłany już Newsletter.

15 czerwca 2007
Yoda zostaje newsmanem Trzynastego Schronu.

25 czerwca 2007
Squonk rozpoczyna wdrażać w życie "Operację Forum" polegającą na uporządkowaniu działów i tematów, na - a jakże - forum Trzynastego Schronu.

29 czerwca 2007
KeniG zostaje newsmanem Trzynastego Schronu.

1 lipca 2007
Yoda został oficjalnie przyjęty do grona Redakcji Trzynastego Schronu.

Squonk formalnie objął funkcję Redaktora Naczelnego Trzynastego Schronu.

4 lipca 2007
Od jakiegoś już czasu ujawnia się coraz więcej informacji o Falloucie 3 - tego dnia wychodzi ich największa ilość.

6 lipca 2007
Znamy wydawcę Fallouta 3 w Polsce. Będzie nim firma Cenega.

11 lipca 2007
Rozpoczynamy razem z serwisami OUTPOST oraz Shamo społeczną akcję Tylko Oryginalny Fallout (zwaną też Tylko Oryginalny Fallout I Kropka - czyli w skrócie TOFIK).

19 lipca 2007
Tłumaczenie piątej części Biblii Fallouta w końcu zostaje zamieszczone na naszej stronie. Było sporo roboty, i wysiłku - ale efekt jest imponujący!

Tego samego dnia Ace wyrusza na wyprawę na zlot Old Town.

25 lipca 2007
KeniG został oficjalnie przyjęty do grona Redakcji Trzynastego Schronu.

27 lipca 2007
Oficjalnie uznajemy faktyczny stan prawny i zastrzegamy sobie, że Trzynasty Schron jak i wszelkie materiały na nim są tylko i wyłącznie własnością Redakcji Trzynastego Schronu oraz ich poszczególnych twórców.

3 sierpnia 2007
Oficjalna strona Fallouta 3 po długim okresie czasu nabiera pełnego kształtu.

11 sierpnia 2007
Squonk po raz kolejny uaktualnia dział Historia.

23 sierpnia 2007
Ukazują się ostatnie newsy na Trzynastym Schronie...

24 sierpnia 2007
Zapada decyzja o zawieszeniu działalności Trzynastego Schronu. Spowodowane jest to ciągnącymi się do kilku miesięcy ustaleniami w sprawie działania serwisu w ramach Wortalu Phoenix. Dodatkowo na jaw wychodzą machinacje Wortalu Phoenix przy zapisach dotychczas praw własności materiałów jakie znajdują się na naszym serwisie.

26 sierpnia 2007
Informacja o zawieszeniu działalność Trzynastego Schronu zostaje ogłoszona publicznie. Jednocześnie nadal nie ma żadnego odzewu z Wortalu Phoenix w sprawie wyjaśnienia prawnych nieporozumień. Tego samego dnia zarządzający Wortalem Phoenix blokują naszej redakcji dostęp do wszystkich serwerów.

2 września 2007
Trzynasty Schron znowu działa!!!

Dzięki wytężonej pracy redakcji udaje się uruchomić na nowo nasz serwis. Jednocześnie rozpoczyna się "kampania wrześniowa" - akcja informacyjna odsłaniająca prawdziwe kulisy współpracy miedzy naszą załogą Wortalem Phoenix.

Tym samy Trzynastym Schron nie jest już częścią składową Wortalu Phoenix, a oficjalnym adresem naszego serwisu staje się domena www.fallout3.net.

3 września 2007
Pierwsza Dama Trzynastego Schronu - Twickle - w ramach ogólnej akcji wsparcia, postanawia się uaktywnić i przysyła do redakcji artykuł o sprawach wielce żywotnych dla każdego człowieka w kontekście Fallouta ;-)

5 września 2007
W związku z bezpodstawnym wysuwaniem roszczeń do zasobów naszej strony przez Wortal Phoenix, ogłaszamy szeroką społeczną akcję, nadsyłania do nas potwierdzeń praw autorskich materiałów jakie przysłały nam osoby nie będące członkami redakcji. Akcja przynosi spory odzew - za co możemy tylko podziękować naszym czytelnikom :-).

18 września 2007
Nadal mamy pewne problemy ze schronową "plikownią" - spora część plików jest niedostęna z powodu kłopotów z serwerem.

13 października 2007
Kłopoty ze schronową plikownią zostają definitywnie rozwiązane. Okazało się, że schronowy serwer ma "pewne możliwości", a poza tym utworzyliśmy na serwisie chomikuj.pl - schronowego chomika ;-)

KeniG rozpoczyna szeroko zakrojoną akcję rozbudowy zasobów Trzynastego Schronu o materiały postkulturalne.

17 października 2007
KeniG postanawia reaktywować czat Trzynastego Schronu.

18 - 21 października 2007
Ekipa Samodzielnej Grupy Rozpoznawczej "Wataha" wybiera się z wycieczką na Ukrainę do elektrowni w Czarnobylu. Dzięki jej uprzejmości schronowe zasoby wzbogaciły się o zdjęcia z tej wyprawy.

5 listopada 2007
Dział Rozrywka zmienia swoją nazwę na Postkultura. Od teraz już wszystko będzie jasne.

6 listopada 2007
Nawiązujemy sojuszniczą współpracę z serwisem Crossroads.

27 listopada 2007
Trzynasty Schron działa 8 lat!

29 listopada 2007
Zostajemy patronem medialnym oraz fundatorem nagród konkursu literackiego zorganizowanego przez serwis OUTPOST.

4 grudnia 2007
Zostaje wydany piąty numer postkulturalnego zinu Reaktor.


2008

Spis treści

17 stycznia 2008
Dział dotyczący Fallouta 3 w końcu - po kilku latach - został zmodernizowany i przygotowany do dalszej rozbudowy. Tego samego dnia ogłaszamy oficjalne rozpoczęcie działania naszego kanału filmowego w serwisie YouTube, którego działanie skoordynował KeniG.

22 stycznia 2008
Konkurs opowiadań na OUTPOST zostaje zakończony.

22 lutego 2008
Schronowy telewizorek nabiera większej funkcjonalności, do czego przyczynia się Squonk.

5 marca 2008
Cenega nawiązuje współpracę z gram.pl - Fallout 3 będzie również dystrybuowany przez nich.

10 marca 2008
Zostajemy patronem medialnym nowego wydania książki Roberta J. Szmidta "Apokalipsa według Pana Jana". Dzieło wyda Fabryka Słów.

11 marca 2008
Telewizorek po raz kolejny zostaje zmodyfikowany. Tym razem uporządkowane zostają działy znajdujące się nad niusownią.

12 marca 2008
Zostajemy patronem medialnym książki Andrzeja Zimniaka " Jak nie zginie ludzkość". Książkę wyda Wydawnictwo Solaris.

19 marca 2008
Ogłaszamy "Konkurs Wielkanocny Trzynastego Schronu".

23 marca 2008
DoPr zaczyna zajmować się tematyką Fallouta 3.

25 marca 2008
Oficjalna strona Fallouta 3 pojawia się także w polskiej wersji.

1 kwietnia 2008
Wkręty związane z tym dniem jak zawsze nam się udały. I na pewno nie był nim nasz konkurs ;-P

2 kwietnia 2008
Ogłaszamy wyniki "Konkursu Wielkanocnego Trzynastego Schronu" ;-)

4 kwietnia 2008
Fanowski projekt o którym informowaliśmy od początku - Afterfall (wcześniej Burżuazja) znajduje profesjonalnego wydawcę - firmę Nicolas Games S.A.

26 kwietnia 2008
KeniG'owa rozbudowa działu Postkultura zostaje zakończona. W tym dziele swój udział mieli także Squonk oraz DoPr.

Zostajemy patronem medialnym książki Raya Bradbury'ego " 451 Fahrenheita". Dzieło wyda Wydawnictwo Solaris.

29 kwietnia 2008
Redaktorem Trzynastego Schronu zostaje Skorpion - znany z wcześniejszej działalności scenowej.

Michu zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu.

1 maja 2008
Skorpion modernizuje schronowy kanał RSS.

6 maja 2008
Squonk znowu uaktualnia dział Historia.

7 maja 2008
Zostajemy patronem postapokaliptycznego konwentu Tornado.

21 maja 2008
Ulyssaeir coraz odważniej zaczyna z nami współpracę - na razie na odcinku podrzucania newsów. Jednym z nich jest informacja o tym, że Fallout 3 najprawdopodobniej ukaże się w październiku.

24 maja 2008
Ulyssaeir zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu, a zarazem też newsmanem. I od rzuca się na szeroką wodę, zmierzając się nadchodzącym "kryzysem paliwowym".

2 czerwca 2008
Zostajemy patronem konwentu OldTown.

6 czerwca 2008
Wchodzimy w obszar zainteresowania ekipy, która prowadzi program "Fristajlo". Ziemowit i Mieszko - bo o nich tu mowa - to także członkowie Grupy Operacyjnej. My im - a oni nam - wszelkie fanty z tej współpracy przechwyca Sajdon.

Ale słusznie mu się należało... ;-)


14 czerwca 2008
Pojawia się straszna wiadomość! W związku z "kryzysem paliwowym" - który w najlepsze trwa za naszymi oknami - w lecie cenie piwa może średnio wzrosnąć aż o 70 groszy!

Czas gromadzić zapasy.

23 czerwca 2008
Ogłaszamy "Konkurs Świętojański Trzynastego Schronu" związany z książką "Apokalipsa według Pana Jana".

29 czerwca 2008
Cenega - polski wydawca Fallouta 3 - ogłasza wiadomość, że gra będzie dostępna w wersji całkowicie zdubbingowanej, w wersji z kinowej (polskie napisy) oraz wersji oryginalnej. Słowem trzy gry w cenie jednej ;-)

30 czerwca 2008
"Dokopujemy" Harry'mu Potterowi :-)


3 lipca 2008
Cenega ujawnia informację na temat wyglądu Edycji Kolekcjonerskiej Fallouta 3 - będzie tak jak wszędzie. Sugestie polskich fanów co do jej zawartości (które były sondowane przez Cenegę) okazały się tylko "chceniem".

Szczyt "kryzysu paliwowego" - cena baryłki ropy dochodzi do 150 $.

6 lipca 2008
KeniG montuje film noszący wymowny tytuł "Trzynasty Schron - cała prawda". Jeśli macie mocne nerwy to ową prawdą możecie się zmierzyć za pośrednictwem naszego kanału w serwisie YouTube.

9 lipca 2008
DoPr oraz Ulyssaeir dokonują rzeczy iście tytanicznej! Tłumaczą odpowiedzi na 25 pytań, które fani z całego świata wybrali i zadali ekipie z Bethesdy - pracującej nad Falloutem 3.

Jesteśmy pierwsi w Polsce, którzy podjęli wysiłek przerobienia tego materiału, ale serwis gram.pl twierdzi inaczej. Jednak dzięki właściwej postawie m.in. naszych czytelników, okazuje się, że gram.pl było "jednymi z pierwszych".

13 lipca 2008
Squonk podejmuję decyzję, aby w ramach zapychanie łamów Trzynastego Schronu, umieszczać krótką zapowiedź na temat raportu o programie telewizyjnym na nadchodzący tydzień, który opracowuje bio_hazard z sojuszniczego serwisu OUTPOST.

15 lipca 2008
Tego dnia notujemy największą liczbę wejść na Trzynasty Schron - od czasów kiedy używamy statystyk na stat24. Spowodowane jest to pojawieniem się coraz większej ilości informacji na temat Fallouta 3, jak choćby filmów przedstawiających rozgrywkę, które miały swoją premierę na targach E3 2008.

DoPr poważnie modernizuje dział Fallout 3 - O grze. Tym samym jesteśmy gotowi na przyszłość...

Zostaje ustanowione wyróżnienie Zasłużony dla Trzynastego Schronu.

26 lipca 2008
Zingero zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu.

29 lipca 2009
Ulyssaeir zostaje redaktorem Trzynastego Schronu.

8 sierpnia 2008
Rozpoczyna się letnia olimpiada w Pekinie, a w Gruzji rozpoczyna się wojna o odzyskanie kontroli nad Płd. Osetią z rosyjskimi "siłami pokojowymi". Postępujący spadek cen ropy na chwile się zatrzymuje, a my wkraczamy w okres odgrzewania Zimnej Wojny.

15 sierpnia 2008
Na świecie "klimaty" robią się naprawdę "klimatyczne" - militarnie dokazujący sobie w Gruzji Rosjanie, a w południowej Polsce hasające trąby powietrzne. Przez chwilę okazuje się, że wyjątkowość istnienia Trzynastego Schronu może zostać spowszedniona przez apel pracowników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sugerujący by wszyscy pomyśleli o budowie własnego schronu.

Nie bylibyśmy wówczas tacy wyjątkowi ;-)

20 sierpnia 2008
Bethesda potwierdza oficjalną datę premiery Fallouta 3: w USA 28 października, w Europie 31 października.

25 sierpnia 2008
nie wiem zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu. Na razie zabiera się za korektowanie naszych wypocin i przejawów geniuszu w newsach.

28 sierpnia 2008
Rosyjskie wymachiwanie szabelką w Gruzji powoduje, że w naszym gronie dochodzi do spięcia w ocenie tychże wydarzeń. Sprawa kończy się wymianą... felietonów na linii Ulyssaeir - Yoda.

29 sierpnia 2008
Bethesda ujawnia filmy przedstawiające pierwszy etap rozgrywki w Fallouta 3. Wszystko robi się już jasne.

2 września 2008
Obchodzimy pierwszą rocznicę ponownego startu Trzynastego Schronu.

10 września 2008
Doskwiera nam brak Hammera - twórcy naszej newsowni, która jest zalewana tonami spamu w komentarzach. Prowadzi to do wyłączenia możliwości anonimowego komentowania newsów i rozpoczęcia szukania wyjścia z tej sytuacji.

13 września 2008
Squonk podejmuje decyzję o założeniu odrębnego forum, przeznaczonego na komentowanie schronowych nowin.

16 września 2008
Trzynasty Schron dostaje swój numer ISSN: 1899 - 6396. Jesteśmy gazetą lub... czasopismem ;-)

27 września 2008
Ulyssaeir rozpoczyna newsowy cykl "Tydzień z Falloutem 3".

30 września 2008
Chrzysztof zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu. No i newsamanem też.

6 października 2008
Razem z Cenegą organizujemy konkurs dotyczący Fallouta 3. Nagrodami są egzemplarze - nie zgadniecie - Fallouta 3!!!

9 października 2008
Wszyscy wiemy jak branża komputerowa traktuje wydawanie gier na PC - że "i tak zostaną one spiracone" i takie tam. A tu doszło do wycieku Fallouta 3 - ale w wersji Xbox. W sieci pojawiły się też emitowane na żywo pokazy z rozgrywki w tą grę.

13 października 2008
"Kryzys paliwowy" oraz Zimna Wojna - reaktywacja odchodzą w niepamięć, gdyż przez świat zaczyna przetaczać się poważny kryzys wywołany krachem na światowych rynkach finansowych. Jego wirtualna przyczyna okazuje się mieć jak najbardziej rzeczywiste skutki: gospodarcze, społeczne a i być może polityczne.

16 października 2008
Czasopismo "Click" publikuje pierwszą recenzję Fallouta 3.

22 października 2008
Konkurs na temat Fallouta 3 dobiega końca. Jednak zwycięzcy - nie z naszej winy - będą trochę musieli sobie poczekać na swoje nagrody...

30 października 2008
Co to się będzie miało jutro wydarzyć? Eee... Jakoś uleciało mi z głowy...


31 października 2008
Aaa!!! Już sobie przypomniałem! No tak - dziś byłem w... A nie - o tym może kiedy indziej ;-)

No dobra - dziś okazało się, to o czym było wiadomo od dziewięciu lat. Wchodzących tego dnia na Trzynasty Schron witał następujący news:

Witajcie na pierwszej polskiej stronie o grze Fallout 3!!!

Co było powodem do jego zamieszczenia? Oczywiście polska premiera gry Fallout 3! Czy warto było na nią tyle lat czekać? Być może udam nam się odpowiedzieć na to pytanie.

3 listopada 2008
Ulyssaeir pisze dział dotyczący technicznych problemów z uruchomieniem Fallouta 3.

7 listopada 2008
DoPr rozpoczyna intensywną aktualizację zasobów Trzynastego Schronu dotyczących Fallouta 3.

19 listopada 2008
Notujemy rekordowy wzrost liczby odwiedzin naszej strony. Uff!!! Że też serwer jeszcze daję radę ;-)

22 listopada 2008
nie wiem zostaje redaktorem Trzynastego Schronu i jednocześnie wskakuje w buty newsmana.

27 listopada 2008
Trzynasty Schron działa już... 9 lat!

28 listopada 2008
Squonk po raz kolejny uaktualnia dział Historia.

30 listopada 2008
Po nie wiemowym newsie o FOnline na schronowym forum newsowym wybucha gorąca dyskusja o dostępności materiałów związanych z modem dla przeciętnych zjadaczy chleba. Merytorycznej i duchowej pomocy udziela otwarcie i za kulisami Holden, który już niedługo...

4 grudnia 2008
Holden podsyła pierwszego swojego newsa na Trzynasty Schron. Publikuje go nie wiem.

6 grudnia 2008
Holden dostaje konto newsowe, a przy okazji zostaje oficjalnym współpracownikiem Trzynastego Schronu.

11 grudnia 2008
Yoda pisze pierwszą schronową solucję Fallouta 3.

12 grudnia 2008
Bethesda wydaje G.E.C.K.a - czyli narzędzie do modyfikacji Fallouta 3.

25 grudnia 2008
Powołujemy do życia korpus współpracowników korespondencyjnych, czyli ludzi luźno związanych z Trzynastym Schronem, ale aktywnie udzielających się na jego łamach.


2009

Spis treści

8 stycznia 2009
Holden zostaje redaktorem Trzynastego Schronu. Były nawet skurcze żołądka z nadmiaru emocji... ^__^

13 stycznia 2009
TVP Katowice emituje w programie informacyjnym budzący kontrowersje reportaż o grze Afterfall. Byliśmy pierwszymi, którzy to zauważyli.

23 stycznia 2009
Bethesda wydaje patcha 1.1 dla polskiej wersji gry Fallout 3.

27 stycznia 2009
Ukazuje się pierwszy DLC do Fallouta 3. Nosi nazwę Operation: Anchorage. Squonk wystosowuje list otwarty w sprawie hackingu Fallout Corner i urządza wszystkim urlop od newsów na 24 godziny.

3 lutego 2009
Na naszym forum newsowym pojawia się pierwsza kolekcja modułów do Fallouta 3 autorstwa Aurelinusa.

12 lutego 2009
Schron wzbogaca swoje zasoby o hybrydę recenzji i opisu Operation: Anchorage autorstwa Morbida. Do newsowni trafia pierwszy news maYi.

14 lutego 2009
Squonk zwiastuje światu apokalipsę, pisząc o pierwszej i... ostatniej aktualizacji Trzynastego Schronu. Wszyscy są co najmniej zaniepokojeni (wszyscy oprócz Squonka).

16 lutego 2009
Trzynasty Schron działa jednak dalej, a maYa zostaje oficjalnym współpracownikiem oraz pisze swojego pierwszego samodzielnego newsa.

24-25 lutego 2009
Przenosiny na nowy serwer. Tym samym zakończyliśmy działalność Trzynastego Schronu... na starym serwerze.

2 marca 2009
Pierwszego samodzielnego newsa pisze FreeZe. A nawet dwa.

3 marca 2009
Tego dnia piszemy aż 9 newsów!

8 marca 2009
Z okazji Dnia Kobiet schronowe czytelniczki mogą cieszyć oczy klimatycznymi, ale nieczytelnymi skórkami do przeglądarki Firefox.

10 marca 2009
Pierwszego samodzielnego newsa pisze Zagłoba, natomiast Uqahs po wielu latach kręcenia się w pobliżu, w końcu został zwerbowany na etat współpracownika.

12 marca 2009
Załoga Trzynastego Schronu razem z odważnymi czytelnikami dokonuje tytanicznego wysiłku, tłumacząc szóstą część Biblii Fallouta.

22 marca 2009
Trzynasty Schron wraca do starej polityki aktualizacyjnej. Pojawia się pierwszy odcinek z serii "Co nowego". Czas biegnie nieustępliwie w kierunku najważniejszego wydarzenia roku 2009 - Dziesiątych Urodzin Trzynastego Schronu.

24 marca 2009
Premiera dodatku do Fallouta 3 - The Pitt.

29 marca 2009
Osiem minut po północy swojego pierwszego samodzielnego newsa pisze Jim Cojones.

1 kwietnia 2009
Dzień Jedności Redakcyjnej nie wypadł tak olśniewająco jak się spodziewano, ale i tak ucieszył niejednego fana klimatów. Oczywiście następnego dnia sprostowaliśmy wszystkie dziennikarskie kaczki.

4 kwietnia 2009
Trzynasty Schron wraz z dystrybutorem filmów Monolith Polska organizuje konkurs promujący "Zapowiedź" w reżyserii Alexa Proyasa. Za kulisami stoi Ulyssaeir.

7 kwietnia 2009
Pierwszy samodzielny news Uqahsa.

11 kwietnia 2009
Zaangażowanie w tworzenie newsów powoduje zdublowanie informacji o pewnym raporcie opracowywanym przez pewną osobę z pewnego portalu.

25 kwietnia 2009
Trzynastoschronowa (i nie tylko) załoga ponownie umożliwia zapoznanie się z Biblią Fallouta tym, którzy niedostatecznie znają anglosaskie biadolenie. Tym razem akcja tłumaczenia łączy się z kilkoma kwasami i niedotrzymanymi obietnicami.

Uqahs zostaje redaktorem Trzynastego Schronu. Dopiero teraz? Cóż za farsa. Widać jednak od razu, że poziomem cierpliwości pokonałby niejednego zwykłego śmiertelnika.

29 kwietnia 2009
Trzynasty Schron obejmuje patronat nad piątą edycją konwentu AVANGARDA V.

30 kwietnia 2009
Już ponad tysiąc osób ściągnęło polski mod do Fallouta Tactics - Awakena.

Uqahs pisze bardzo długiego newsa o serii Fallout i firmach deweloperskich z nią związanych. Tekst trafia do działu felietonów.

3 maja 2009
Trzynasty Schron nawiązuje współpracę z serwisem Orbital.

5 maja 2009
Premiera Broken Steel. Ten kolejny dodatek do Fallouta 3 okazuje się być pełen błędów.

Pięćdziesiąty raz informujemy o raporcie telewizyjnym bio_hazarda z Outpostu.

6 maja 2009
Uqahs pisze pierwszy news z cyklu "Garść wywiadów".

9 maja 2009
Jim Cojones zostaje współpracownikiem Trzynastego Schronu.

10 maja 2009
W tym dniu nawiązaliśmy współpracę z serwisem Game Exe. Choć w naszych zasobach nie ma o tym wydarzeniu wzmianki (pewnie Schronek zeżarł - dop. Squonk), to znajduje się ona na stronie naszych nowych sojuszników.

11 maja 2009
Wszystkim członkom redakcji i współpracownikom opadają szczęki po tym, jak mają okazję zobaczyć przeprowadzony przez Jima Cojonesa wywiad z Vincem D. Wellerem, pomysłodawcą projektu Age of Decadence.

14 maja 2009
Trzynasty Schron oraz jego czytelnicy żegnają się z indeksami. Od tej pory wchodząc na stronę nie widzi się już ekranu powitalnego. Dodatkowo grafiki Ulissaeira odświeżają zakurzony już telewizorek.

16 maja 2009
Już od roku informujemy o bio_hazardowych raportach telewizyjnych!

Uqahs przeprowadza wywiad z twórcą projektu "The Apocalypse: Slincer". Informacja o tym pojawia się dwa dni później w newsie.

17 maja 2009
Rzucone wyzwanie odnośnie do powstania kalendarza Trzynastego Schronu podjął Wrathu.

21 maja 2009
Cenega informuje, że wyda dodatki do Fallouta 3.

3 czerwca 2009
Morbid pisze pierwszego i jak na razie jedynego newsa.

4 czerwca 2009
Wyrównujemy rekord newsów z 3 marca - na stronie ponownie pojawia się 9 nowin jednego dnia.

Rozpoczynamy krucjatę przeciwko reklamom wyskakującym podczas przeglądanie Trzynastego Schronu (skutek używania darmowych statystyk). Akcja kończy się pożegnaniem z coraz bardziej nachalnymi informacjami wyskakującymi jak ghul z pudełka i przejściem na statystki Google.

6 czerwca 2009
Trzynasty Schron wraz z United International Pictures Polska ogłasza konkurs związany z premierą filmu Terminator: Ocalenie.

11 czerwca 2009
Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że wszystkie nowiny o raporcie telewizyjnym w tym miesiącu pisane są wierszem.

26 czerwca 2009
Morbid zostaje współpracownikiem Trzynastego Schronu.

30 czerwca 2009
To rekordowy miesiąc w newsowej działalności Trzynastego Schronu. W sumie w czerwcu napisaliśmy aż 108 nowin!

4 lipca 2009
Trzynasty Schron obejmuje patronat nad projektem Pandemia: Ocalony.

6 lipca 2009
Prezentujemy czytelnikom... zapowiedź aktualizacji. Do czego doprowadził ten marketing...

Jakby tego było mało Wrathu pisze swojego pierwszego newsa.

13 lipca 2009
Trzynasty Schron wraz z Agencją Wydawniczą Runa ogłasza konkurs promujący zbiór opowiadań Krzysztofa Kochańskiego pt. "Zabójca Czarownic".

15 lipca 2009
Przygotowujemy ogromną aktualizację lipcową. Do rąk czytelników trafia ponad 50 nowych materiałów.

18 lipca 2009
Uqahs publikuje jubileuszową - dziesiątą - część cyklu newsów "Garść wywiadów".

19 lipca 2009
Organizujemy Konkurs Podstawkowy związany z oblivionowymi koneksjami Fallouta 3. Nagrody sponsorują DoPr oraz Maros.

29 lipca 2009
To już trzeci konkurs w tym miesiącu! Tym razem wygrać można trzy egzemplarze "Inkluzji" autorstwa Andrzeja Sawickiego, ufundowane przez Fabrykę Słów.

2 sierpnia 2009
Pierwszego newsa od 422 dni pisze Sajdon!

13 sierpnia 2009
Publikujemy stworzone przez nasa3000 klimatyczne animacje promujące Trzynasty Schron.

14 sierpnia 2009
Wraz z serwisami Outpost, Game Exe i Orbital organizujemy Wakacyjny Konkurs Fotograficzny o tematyce "Postapo na wakacjach".

Squonk przeprowadza wywiad z DargHem - twórcą największego modu do Fallouta Tactics - Awakena (informujemy o tym 20 sierpnia).

24 sierpnia 2009
Ogłaszamy akcję "Twoje miejsce na Trzynastym Schronie" mającą na celu wesprzeć nasze finanse.

30 sierpnia 2009
Ogłaszamy rekrutację na tłumaczy projektu Fallout Online.

2 września 2009
Obchodzimy drugą rocznicę ponownych narodzin Trzynastego Schronu.

9 września 2009
Pierwszy raz od długiego czasu newsa pisze Ace.

11 września 2009
Zasoby Trzynastego Schronu wzbogacają się o opisy ekwipunku do Fallouta 3. Jednocześnie Sajdon postanawia zmierzyć się z tzw. "trolowniami" czyli działami, których nikt od dawna nie aktualizował i nikt tam nie zaglądał tak, że zarosły zielskiem oraz zapleniły się trolami. Nawet Schronek bał się tam zapuszczać...

13 września 2009
Forum newsowe istnieje już rok.

19 września 2009
nasa3000 zostaje współpracownikiem Trzynastego Schronu.

21 września 2009
Trzynasty Schron przyodziewa nową skórę. Jest ładna, funkcjonalna i odświeżona, a zarazem zachowuje stylistykę poprzedniego layoutu. Niektórym jednak nie podobają się drobne szczegóły... Twórcą nowego laya jest BeF, a za jego podpięcie pod stronę odpowiadają Holden i Hammer, który przy okazji wprowadza kilka nowych udogodnień.

22 września 2009
BeF w związku z powyższym zostaje współpracownikiem Trzynastego Schronu.

Squonk tworzy nową tubę propagandową. Jest nią postapokaliptyczne konto na Twitterze.

30 września 2009
Ukazuje się pierwszy numer "Schronowiska", zina okolicznościowego składanego przez nasa3000, zawierającego wszystkie newsy z września.

2 października 2009
Dołączamy się do akcji ratunkowej dla Neuroshimy Hex! Online.

7 października 2009
Po miesiącach prac i przygotowań wychodzi pierwszy numer "Schronnika" - okolicznościowego zinu, poświęconego ludziom z załogi Trzynastego Schronu oraz... ziemniakom.

12 października 2009
Po zapowiedzi w maju Cenega ogłasza, że Fallout 3 z pięcioma dodatkami znany pod megalomańską nazwą "Game of the Year" zostanie wydany w Polsce. Kiedy zostanie wydany "najprawdopodobniej" tego jeszcze nie wiemy.

14 października 2009
Ogłaszamy konkurs związany z filmem "Dystrykt 9", w którym fundatorem nagród jest firma ITI Cinema.

19 października 2009
Póki co Cenega zapowiada wydanie kolejnej mutacji Fallouta 3 - tym razem w wersji "Premium Games".

Projekt gry komputerowej "The Apocalypse: Slincer" rozbija się na tych samych rafach co halfnaście podobnych do niego pomysłów wcześniej. Porywanie się z motyką na słońce coś za bardzo wchodzi ludziom w krew - mimo, że na łamach Schronu często o tym przestrzegamy :-/

23 października 2009
Rozpoczyna się konwent Porytkon 3 1/3, którego jesteśmy patronem medialnym, a który odwiedza ekipa Trzynastego Schronu: Ulyssaeir oficjalnie, DoPr tajnie przez poufnie.

27 października 2009
W wyniku "brutalnego ataku" Outpostu odpowiadamy również tym samym. Rozpoczyna się Wielka Wojna Propagandowa między dwoma największymi i najlepszymi serwisami fallapowymi w Polsce!!! Czujecie te emocje??

Przy okazji ogłaszamy konkurs związany z książką Tadeusza Meszki "2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca".

30 października 2009
Sajdon przeprowadza wywiad z Tadeuszem Meszko, autorem książki pt.: "2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca".

Publikujemy sondaże przedwyborcze, które jasno i dobitnie świadczą o tym, który z toczących ze sobą plakatową wojnę serwisów ma większe poparcie społeczne.

1 listopada 2009
Działania Hammera na odcinku naprawiania newsowni przynoszą wymierną korzyść - możemy już bez obaw pisać newsy pierwszego dnia każdego miesiąca.

Korzystając z tego, Sajdon informuje o tym, że Trzynasty Schron został patronem medialnym popularnego almanachu fantastyki - "Kroków w nieznane", a konkretniej - jego piątego tomu. Zbiór wydawany jest przez wydawnictwo "Solaris".

2 listopada 2009
Do aktywnego newsowania wraca Ulyssaeir. Pisze pierwszego newsa od 20 czerwca 2009.

Holden aktualizuje działy F3 i pisze reckę ostatniego dziecka Bethesdy.

4 listopada 2009
Trzynasty Schron zostaje patronem medialnym książki Roberta J. Szmidta pt. "Samotność Anioła Zagłady", którą wydaje Fabryka Słów.

7 listopada 2009
Licznik odwiedzin Trzynastego Schronu przekracza liczbę 2 500 000 od czasu założenia nowych statystyk.

8 listopada 2009
Pojawiają się informacje dotyczące polskiego wydania Fallout 3: Game of the Year. Oferta Cenegi jest iście skomplikowana.

9 listopada 2009
Swoją premierę ma książka 2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca, której patronujemy.

11 listopada 2009
Ukazuje się listopadowa kartka z kalendarza.

Trzynasty Schron obejmuje patronat nad książką Dzieci Darwina autorstwa Gregory'ego Beara. Wydawcą jest Solaris.

15 listopada 2009
Pojawiają się wyniki konkursu promocyjnego książki 2012 Gniew Ojca: Dzieci Słońca.

20 listopada 2009
Premierę ma książka Samotność Anioła Zagłady napisana przez Roberta Szmidta, której wydaniu patronujemy.

25 listopada 2009
Ukazuje się świąteczno-urodzinowe Schronowisko. Autor, nasa3000, przezwyciężył obiektywne trudności (awarię swojego dysku twardego) i uporał się z publikacją kolejnego numeru jeszcze przed dziesiątymi urodzinami Trzynastego Schronu.

26 listopada 2009
Przeprowadzamy jesienną aktualizację serwisu. Publikujemy też wyniki sondażu na temat Trzynastego Schronu, opracowane przez Niezależny Autonomiczny System Analiz 3000 (w skrócie nasa3000).


27 listopada 2009
Trzynasty Schron obchodzi pierwsze okrągłe urodziny. To już dziesięć lat jak jesteśmy w sieci! Tymczasem dwa dni później załoga spotyka się na pierwszym Schronconie, w Warszawie. Wtedy też zostaje założone stowarzyszenie Kolektyw Trzynasty Schron. Cóż za gorąca jesień!8 grudnia 2009
Na Schronotwitterze pojawia się pięćdziesiąty wpis.

9 grudnia 2009
Zagłoba zostaje honorowym redaktorem Trzynastego Schronu - mówi nowina o naszym szlachetnym koledze. To pierwszy taki tytuł/stopień/odznaczenie na Schronie.

16 grudnia 2009
Pewien etap schronowej historii należy uznać za zamknięty, a są nim niekończące się - aż do teraz - batalie z tłumaczeniem Biblii Fallouta. W końcu się udało, przetłumaczyliśmy dziewiątą i ostatnią część. Duża była w tym zasługa de Wonderera, który przetłumaczył sam trzy części Biblii. W pracach zespołowych brał udział na przestrzeni siedmiu lat niemały zespół: el_g, Yoda, Kamrat, Ace, KeniG, Squonk, Pacza, Uqahs, owsianka, Holden, nie wiem, Zdzisiu, Tails, Ulyssaeir, Lily i Veron.

21 grudnia 2009
Trzynasty Schron ma już swój profil na Last.fm.

23 grudnia 2009
Dzięki umiejętnościom wywiadowczym Jima Cojonesa na Trzynastym Schronie pojawia się wywiad z Joshem Sawyerem i Chrisem Avellone.

24 grudnia 2009
Ogłaszamy konkurs "Falloutowy pomysł na choinkę" i publikujemy świąteczną tapetę, której autorem jest nasa3000.

26 grudnia 2009
Jim Cojones zostaje redaktorem Trzynastego Schronu. To mały krok dla Jima, ale wielki dla Schronu ;-) Poza tym niejaki Miłosz Z. pseudonim Gharbaty przesyła nam dwie ładne kartki świąteczne.

28 grudnia 2009
Trzynasty Schron obejmuje patronatem pozycję Alpha Team autorstwa Roberta J. Szmidta.

31 grudnia 2009
Squonk wrzuca ostatnią w 2009 roku aktualkę, Ace składa sylwestrowo-noworoczne życzenia, a Holden podsumowuje mijający rok. W 2009 roku napisaliśmy 1079 nowin, osiągając średnią 2,96 nowiny dziennie. Najwięcej w listopadzie (111).


2010

Spis treści

2 stycznia 2010
Pojawia się schronowy kalendarz autorstwa Dr Rectuma. Działalność rozpoczyna Kolektyw Trzynasty Schron (informujemy o tym 14 stycznia).

4 stycznia 2010
Squonk podsumowuje osiemnastą sondę. Tym razem pytaliśmy Was o to, przez jaką domenę wchodzicie na Trzynasty Schron. Zwyciężyła bezapelacyjnie trzynasty-schron.net, ale zaraz za nią była fallout3.net.

5 stycznia 2010
Pojawia się oficjalny kalendarz Trzynastego Schronu na rok 2010. Jego autorem jest nasa3000. Dzień później publikujemy tapety związane z nowym schronowym kalendarzem.

8 stycznia 2010
Ogłaszamy konkurs pt. "A co Ty wiesz o Trzynastym Schronie?"

9 stycznia 2010
Światło dzienne ujrzała osiemnasta odsłona garści wywiadów. Ponownie łapy maczał w tym Uqahs.

27 stycznia 2010
Jim Cojones dociera do informacji o Falloucie, którego nigdy nie było. Pierwszego samodzielnego newsa pisze Dr Rectum. Najwidoczniej nudzi mu się strasznie, bo zaraz potem pisze kolejnego.

29 stycznia 2010
Na Schronotwitterze pojawia się setna notka! Uqahs podsumowuje rok 2009 pod kątem gier postapokaliptycznych.

1 lutego 2010
Piszemy rekordową liczbę nowin – aż dwanaście jednego dnia!

2 lutego 2010
Wrzucamy kolejną kartkę z kalendarza. Tym razem grafika została wykonana ku chwale służby zdrowia. Podajemy również wyniki konkursu "A co Ty wiesz o Trzynastym Schronie": pierwsze miejsce zajmuje Sakul, drugie Szmergiell, a trzecie Zoor. Rywalizacja była zacięta, bo o pierwszeństwie oraz trzecim miejscu musiał zadecydować rzut monetą.

3 lutego 2010
Dr Rectum nie chce być gorszy od nasa3000 i wrzuca swoją wariację na temat kalendarzowej kartki na luty. Chociaż nie ma w niej żadnego elementu kobiecego, to też jest ładna.

4 lutego 2010
Pojawia się teaser Fallouta: New Vegas. Dwa dni później następuje wyciek radioaktywnych informacji na temat tej gry.

7 lutego 2010
Pojawia się sonda o wiekach. Nie tych historycznych. Chodzi o wiek czytelników Trzynastego Schronu.

9 lutego 2010
Dowiadujemy się, że prawa do Terminatora zostały sprzedane. Pojawia się dziewiętnasta część garści wywiadów.

10 lutego 2010
Jim Cojones częstuje wszystkich kolejną porcją informacji o Fallout New Vegas. Uqahs polewa to sosem z koncept artów z Projektu V13 w wersji filmowej.

26 lutego 2010
Na polu schronowych Twitterów pojawia się coś, co nie jest związane ze Squonkiem. Tym razem w szranki pisania krótkich, acz treściwych notek staje Uqahs: twitter.com/uqahs W związku z przekraczającą granice absurdu aktywnością profesorów postapo redefiniujemy zakres tematyczny Trzynastego Schronu. Jeśli teraz ktoś się będzie chciał przyczepić, że nie piszemy o postapo, to mamy do tego wymówkę.

2 marca 2010
Ace powiadamia czytelników Trzynastego Schronu, że dorobiliśmy się własnego profilu na Facebooku.8 marca 2010
Czytelniczkom Trzynastego Schronu składamy szczere życzenia dalszego się postanowienia. Ten dzień okazuje się być podwójnym świętem, gdyż redaktorem tego bajzlu zostaje nasa3000, człowiek tysiąca fantazji i wystarczającego zapału, by je zrealizować.

11 marca 2010
Squonk zapowiada nową inicjatywę schronową, czyli Znak Jakości, który będziemy przyznawać najlepszym naszym zdaniem tworom literackim, muzycznym, kinematograficznym i innym w tematyce około apokaliptycznej.

16 marca 2010
Squonk organizuje pierwszy konkurs za pośrednictwem Facebooka. Trzynasty Schron zostaje patronem medialnym atomowego podcastu Energetyka i technika jądrowa.

22 marca 2010
Veron pisze pierwszą nowinę z serii Filmowe wieści.

25 marca 2010
Po półrocznych ustaleniach, sejmikowaniach, marudzeniach i innych zasadniczych elementach dyskusji na Trzynastym Schronie, w końcu udostępniamy naszym czytelnikom możliwość zakupu jedynej w swoim rodzaju schronowej koszulki. Projekt graficzny został opracował nasa3000.

29 marca 2010
Docierają do nas sprzeczne informacje na temat premiery Fallout New Vegas.

1 kwietnia 2010
Kolejny Dzień Jedności Redakcyjnej. Na naszych łamach pojawiają się informacje na temat wyprodukowania przez Bethesdę Fallouta 4 opartego na Afterfallu, nowina o przejściu Dorotki, Smutnego, bio_hazarda i wujka_bulusa z Outpostu na Trzynasty Schron oraz inna o przekazaniu praw do serwisu, firmie Techni-Serwis zarządzanej przez niejakiego Geddy'ego Lee, który okazuje się być alterego Squonka. Całkiem prawdziwa jest natomiast pierwszo kwietniowa aktualizacja oraz kartka z kalendarza poświęcona lotnictwu... Dobra, dobra, lotnictwu i płci pięknej, oczywiście!

2 kwietnia 2010
Squonk odkręca to, co namotał dzień wcześniej. Tak dla niedowiarków.

10 kwietnia 2010
Data, która według niektórych opinii podzieliła polskie społeczeństwo na pół, a która też sprawiła, że na naszych łamach musiała się pojawić mało zabawna i luźna w treści informacja.

13 kwietnia 2010
Ten piękny dzień jest godnym uhonorowaniem dla setnej osoby, która polubiła Trzynasty Schron na Facebooku (znanym w niektórych kręgach pod nazwą Mordoksięg).

15 kwietnia 2010
Piszemy o skutkach erupcji wulkanu Ejachujawamdampolatać. To znaczy Eyjafjallajoekull.

16 kwietnia 2010
Schronowy Znak Jakości zostaje zainaugurowany. Pierwszym laureatem jest powieść Jacka Piekary Przenajświętsza Rzeczpospolita.

26 kwietnia 2010
Dochodzi do pierwszego w historii Schronowego Rokoszu.

27 kwietnia 2010
Na łamach naszego serwisu pojawia się chyba najbardziej kontrowersyjna sonda w dziejach jego istnienia. Squonk zadaje przewrotne pytanie Czy uważasz, że po polskiej premierze Fallouta 3: "Game of the Year", Trzynasty Schron powinien zakończyć swoją działalność?. Z perspektywy czasu trudno ocenić czy było mądre, głupie, czy niespełniające warunków brzytwy Ockhama. Pojawia się też podsumowanie sondy o wieku użytkowników. Okazuje się, że najwięcej czytelników Schronu to ludzie w przedziale 16 – 20 lat.

Forum Schronu dostępne jest od tej pory jedynie przez domenę trzynasty-schron.net.

30 kwietnia 2010
Pierwsza aktualizacja z cyklu "Co Schronko przywitało".

1 maja 2010
Cenega oficjalnie wypowiada się na temat wydania w Polsce gry Fallout: New Vegas.

2 maja 2010
Złośliwy aneks do aktualizacji z 30 kwietnia tego roku pt. "A czego to Schronko nie przywitało!" zrobiony bez udziału naczelnego i zawierający te materiały, które miały znaleźć się w oryginalnej aktualizacji, ale na nie nie poczekano.

4 maja 2010
Schronowy Rokosz zostaje upamiętniony dwoma świętami, jednak różnie odbieranymi i nazywanymi przez przeciwne strony barykady.

6 maja 2010
Jedna z niewielu na Trzynastym Schronie (o ile nie jedyna) autorska aktualizacja. Jej ojcem jest Jerzy, który szturmem zdobywa z tego powodu stopień wyższy niż starszy szeregowy.

5 lipca 2010
Schronowy Znak Jakości otrzymuje powieść Cormaca McCarthy'ego Droga

10 sierpnia 2010
Rozpoczęto wdrażanie Jerzego na okoliczność zostania współpracownikiem korespondencyjnym. Ankieta skonfundowała redaktorów, ale okazało się, że surowy technicznie dziadek daje radę.

Pojawia się pierwszy oficjalny "filmik" - jeżeli tak to można nazwać, Trzynastego Schronu. Oczywiście nie licząc profesjonalnej twórczości DoPra. Tym razem jednak nie jest to animacja, a materiał nagrany kamerą. Jest nim reklama... konkursu. Coś mało było chętnych do tych konkursów, że trzeba było je reklamować. Trzynastoschronowa poezja wypływa na świat jako podkład tekstowy. Koszulkowy Konkurs Schronowy, czyli KKS - były to czasy, kiedy wszystko miało swój sprytny, trzyliterowy skrót.

15 września 2010
Veron zostaje redaktorem. Żadnej nowiny o tym nie było. Skandal i dowód na słabość schronowej autopromocji.

19 października 2010
Premiera gry Fallout: New Vegas. Zmiana otoczenia i zespołu zajmującego się grą były strzałem w dziesiątkę. Dla wielu do dziś to New Vegas jest prawdziwym Falloutem 3.

2 grudnia 2010
Rozpoczęły się prace nad Antologią 13S. W tak zwanym międzyczasie zmienił się redaktor prowadzący i wypadła część redaktorów.


2011

Spis treści

10 marca 2011
Swoisty coming out. Squonk publikuje nowinę "Słitaśne focie Trzynastego Schronu". Zdjęcia były dostępne od dawna ale - jak to na Schronie - trzeba było wiedzieć gdzie kliknąć, bo to jest wyższa szkoła jazdy. Symptomatyczne samcze tokowanie w komentarzach.

15 marca 2011
Ukazuje się pierwszy Schronzin. Redakcyjny stołek okazał się niewygodny dla inicjatora.

1 kwietnia 2011
Huczne obchody Dnia Jedności Redakcyjnej. Co poniektórzy z wrażenia, aż pozmieniali sobie nicki na forum. Czy jednak aby sami to zrobili? Sprzątanie trwało długo, róż nie chciał się zmyć.

20 kwietnia 2011
Wychodzi drugi numer Schronzina. Dostępny tutaj.

18 maja 2011
Wrathu zostaje współpracownikiem stałym.

1 czerwca 2011
Rozpoczęły się schronowe przygotowania do Dni Sądu. Inicjatywa Wiktula z Game Exe wydała ciekawe owoce.

5 czerwca 2011
Lithium zostaje współpracownikiem korespondencyjnym.

3 lipca 2011
Wychodzi trzeci numer Schronzina. Dostępny pod tym odnośnikiem.

13 lipca 2011
Veron ogłasza na Trzynastym Schronie konkurs "Polskie Postapo" na opowiadania, które wejdą w skład literackiej części Projektu 13

15 lipca 2011
Po długim okresie pracy (i hibernacji - najdłuższa ostatnia prosta w historii) wyszła Antologia – "Skrypty z Krypty". Sukces medialny. Dwie nowiny i obszerne dyskusje. Informacje na kilku innych portalach.

16 lipca 2011
Pierwszy Dzień Sądu, wspólnej aktualizacji Trzynastego Schronu i Game Exe. Skromna feta.

30 lipca 2011
Na trzydziestolecie działania zespołu Slayer zostaje złożony wniosek o Schronowy Znak Jakości dla płyty Reign in Blood. A spróbowałby nie przejść. Bo jeśli byłaby potrzebna muzyka do ilustracji jakiegoś plugastwa, brutalności, a zarazem przejrzystości i precyzji, to tylko ta płyta.

6 sierpnia 2011
Na jaw wychodzą porażające materiały o Trzynastym Schronie! Światło dzienne zostaje rzucone na pierwszy z trzech odcinków Schronizmów, w których nie do końca wiadomo o co chodzi. A jak nie wiadomo o co chodzi, to... chodzi o Trzynasty Schron. Pierwszy odcinek. Kolejne ukazywały się czternastego i 24-tego sierpnia, w krótkim odstępie czasowym. Szczęśliwie, całą akcję udało się skutecznie skoordynować.

21 sierpnia 2011
Sądu Dzień drugi. Wiekopomna chwila – opis wszystkich lokacji w Fallout i Fallout 2 został zakończony.

8 września 2011
Kultowa, bo i czemu by tak o niej nie mówić, powieść Dmitrija Głuchowskiego Metro 2033 otrzymyje Schronowy Znak Jakości.

30 października 2011
Trzeci z kolei Dzień Sądu. Odstępy pomiędzy aktualizacjami rosną, reakcje czytelników nie.

27 listopada 2011
Jerzy redaktorem. Kolejowa laudacja nie wiema. [to chyba było z okazju urodzin - dop. nie wiem] Premierę ma również schronowe piwo.

3 grudnia 2011
Ati została honorową redaktorką.

24 grudnia 2011
Lithium zostaje współpracownikiem stałym. Festiwal awansów roku 2011 dobiega powoli końca.

31 grudnia 2011
BeF zostaje wyróżnionym za działalność na rzecz Trzynastego Schronu, a Lithium asystentką redaktora naczelnego.

Czwarty numer Schronzina. Tekst o Schronku i jego budzie, rzecz jasna nie tylko. Rozmowa Holdena z Koniem z Disturbia Games, artykuł o zombie w filmach Romero, prezentacja dziegciu. Całe szczęście, że zin wyszedł jeszcze w 2011 roku, bo inaczej... były szumne zapowiedzi.


2012

Spis treści

13 stycznia 2012
Trzynastą rocznicę istnienia Trzynastego Schronu postanowiliśmy uświetniać w każdy kolejny piątek trzynastego. Wyszła pierwsza Schronologia – okolicznik ezoteryczny. W zapowiedziach dwa następne numery.

30 stycznia 2012
Kolejny już, czwarty, Dzień Sądu. Następny za cztery miesiące? Tak by wypadało z ekstrapolacji. Niestety, jakaś zmienna nie została uwzględniona.

1 kwietnia 2012
Nightmaster zostaje redaktorem.

13 kwietnia 2012
Druga Schronologia. Na razie wszystko idzie zgodnie z zapowiedziami.

15 kwietnia 2012
Specynka (znana również jako Cichutki Spec) została współpracownikiem stałym.

13 maja 2012
Premiera Projektu 13. Pierwsze polskie uniwersum postapokaliptyczne. Veron, Wrathu & company dali czadu. Projekt zawiera teksty, muzykę, obrazki oraz własną encyklopedię Wiki. I ciągle rośnie. Wśród autorów opowiadań są: Veron, Rorsarch, Rafał Nieradzik, Coyote, Polip, Adam Bełda, Dariusz Sidor, Marek Dryjer, Monkizz, Stalker, Mosillo, Lithium, Szczupak, Morfeo, Wrathu, DUD. Za ponad trzy godziny muzyki, mającej być podkładem do czytania, odpowiadają Wrathu, Morfeo, Darkchrist oraz rosyjskie zespoły Retro Suicide i Relegerande.

20 maja 2012
Wychodzi piąty Schronzin. Symboliczne pię(ś)ć przedstawiono metaforycznie nawet na okładce. W środku rozmowa Nocnego i Wrathu, wywiad z Hammerem, oraz tekst Co rządzi światem? Ponadto opowiadania i recenzje. To wszystko nic, gdyż - jak niesie wieść - od 1987 roku nikt nie czyta schronowych zinów.

27 maja 2012
Wrathu zostaje redaktorem.

13 czerwca 2012
Pierwszy film, który otrzymuje Schronowy Znak Jakości to Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę, w reżyserii Stanleya Kubricka.

13 lipca 2012
Wychodzi trzecia i ostatnia Schronologia. Zin od początku do końca zaplanowany i wykonany w stu procentach. Niebywałe!

2 sierpnia 2012
Schronowy Facebook osiąga 1013 polubień.

21 listopada 2012
Veron przeprowadza wywiad z Marcinem Ogdowskim. Stosowna nowina która o tym informuje, wywołuje prawdziwą burzę komentarzy.

27 listopada 2012
Trzynaste urodziny Trzynastego Schronu. Szósty numer Schronzina. Wśród tekstów m.in. Doktryna Hammera, Sens życia, publicystyka i odpowiedzi redaktorów na trudne pytania. Okazuje się, że Schron to kupa... historii oczywiście! W nowinie urodzinowej przypominamy kulminacyjne punkty naszych dziejów.

Do tego internetowa premiera kompilacji Wrathu Pierwsza Brama 2009-2012 z okazji trzynastolecia. Darmowy album zawiera jego utwory publikowane na Schronie w latach 2009-2012.

12 grudnia 2012
Po dwóch latach od złożenia wniosku powieść Franka Herberta Diuna otrzymuje Schronowy Znak Jakości.


2013

Spis treści

13 stycznia 2013
Rok 2013 zostaje ogłoszony Rokiem Trzynastego Schronu. Jakby komuś jeszcze było mało po poprzednim roku...

23 stycznia 2013
Veron zostaje sekretarzem redakcji, zastępując urzędującego na tym stanowisku do tej pory nie wiema. Pierwsza w historii Trzynastego Schronu wolna elekcja do jego władz. Sejmiki szlacheckie robią jednak swoje.

7 marca 2013
Na stronie Projektu 13 doszło do małej aktualizacji. Od dnia dzisiejszego znajdziecie tam odnośniki do umieszczonych na schronowej Picasie: plonu konkursu "13 W Obiektywie" oraz albumu wypełnionego kilkudziesięcioma klimatycznymi zdjęciami autorstwa Cichutkiego Speca - Fotoimpresje Specynki.

9 marca 2013
Schroncon 2013. Do Łodzi przybywają Hammer, nie wiem, DoPr, Cichutki Spec, Pucka, Veron, Uqahs, Jerzy i Zagłoba, który o mało nie został ojcem.
15 marca 2013
Uruchomiona została sonda wiekowa na Trzynastym Schronie. Wyniki poznaliśmy 29 września. Jak opisuje to red. Jerzy: gimbaza na stałym poziomie 11%. Młodzież (starszawa jakby nieco) nadal rządzi. Wyraźnie przybyło - kosztem sąsiednich przedziałów - czytelników w wieku 26 - 35 lat. Tylko 7% respondentów jest starszych i nie mogłoby być niegdysiejszymi działaczami ZSMP. Liczba "dziadków" (powyżej pięćdziesiątki) spadła do śladowych, nieuchwytnych procentowo ilości.

28 marca 2013
Na łamach Schronu zostaje opublikowany, przeprowadzony przez Uqahsa, wywiad z Brianem Fargo: założycielem firm Interplay oraz inXile, producentem wykonawczym pierwszego Fallouta. W owym czasie, gdy jego ekipa pracowała nad Wasteland 2 i Torment: Tides of Numenera, odpowiedział Uqahsowi na parę pytań. M.in. o tym, jak aktualnie idą pracę, na czym polegał anulowany Meantime i który Fallout jest jego ulubionym. Odpowiedzi tłumaczyć z angielskiego pomagał Wrathu.

9 maja 2013
Mini wywiad z Marcinem Ogdowskim. Autor odpowiada na pytania zwycięzcy konkursu "Ostatni Świadek".

2 czerwca 2013
Pierwsza maturzystka Trzynastego Schronu. Nasza czytelniczka, Iwona Kawka, przy tworzeniu prezentacji pod tytułem Wizja postapokaliptycznego świata ukazana w literaturze, filmach i multimedialnych grach komputerowych korzystała z materiałów dostępnych na Schronie. [Nieprawda! Pierwszym maturzystą Schronu byłem ja. - dop. nie wiem]

4 czerwca 2013
Zostaje opublikowany wywiad Verona z Michałem Cholewą, autorem powieści Gambit oraz Punktu Cięcia.

26-27 lipca 2013
Spotkanie Siekiera (Outpost) ze Squonkiem na OldTown. Koniec wymiany ognia na tej linii.

23 grudnia 2013
Egzamin z Trzynastego Schronu bezapelacyjnie zdał zackass1, odpowiadając na 113 nudnych pytań, zdobywając 101 punktów. W "dopycie" zdali go również Żurek (82 punkty) i V4ult (42 punkty). W nagrodę wszyscy dostali bogaty zestaw Uniwersum Metro 2033 ufundowany przez Wydawnictwo Insignis. Warto było!


2014

Spis treści

1 marca 2014
Schronowy Znak Jakości zostaje przyznany powieści Franka Herberta Diuna. Bogactwo stworzonego świata, dokładne pokazanie schematów ludzkich zachowań oraz długa droga samodoskonalenia w świadomym kierowaniu własnym życiem, uzupełniają obraz tego wyprzedzającego swoją epokę dzieła o ekologii.

20 marca 2014
Dorwaliśmy komandosa. Relację ze spotkania z Joelem Lambertem otrzymaliśmy od Macieja Jałoszyńskiego z Trzynastej Konińskiej Drużyny Wędrowniczej ZHP.

22 marca 2014
Na Pyrkonie 2014 Wrathu przeprowadza wywiad z Kasią 'Kiciputek' Babis, autorką postapokaliptycznego komiksu Tequila: Władca Marionetek. Z różnych przyczyn, wywiad zostaje opublikowany dopiero 18 czerwca 2015. Rysowniczka opowiedziała o ulubionych dziełach postapokalipsy, komiksach internetowych oraz swoich konwentowych doświadczeniach.

11-13 lipca 2014
W Gdańsku odbywa się Schroncon 2014. Przybywają nie wiem, DoPr, Wrathu, Ulyssaeir i Squonk. Zwiedzamy Gdańsk (Plac Trzech Krzyży, Stocznię Gdańską, Muzeum Historii Morskiej) i Sopot (molo). Uly zaliczył nawet kąpiel w morzu a'la Słoneczny patrol, ale do tej pory zakazane mamy publikowanie tych zdjęć. To pierwszy Schroncon, który trwa dłużej niż jeden dzień.6 września 2014
Dzięki współpracy Trzynastego Schronu ze sklepem internetowym muve.pl mamy okazję zaoferować wszystkim naszym czytelnikom grę Wasteland 2, ze specjalną zniżką 20% na wersję PC i darmową przesyłkę kurierem.

13 października 2014
Ostatni konkurs promujący Projekt 13, "Schron". Tym razem uczestnicy postawieni przed zadaniem opisania życia w schronie, mogą przysyłać opowiadania, komiksy, filmy, utwory muzyczne i zdjęcia. Konkurs zostaje rozstrzygnięty 15 lutego 2015. Wyróżnieni zostają Endvorte, Bartosh, Stary Wujek, Patrice85, Wujek_Kola i Adam. Nagrodami jest mnóstwo książek w klimatach.

15 listopada 2014
Opublikowany zostaje wywiad z Pauliną Hendel, autorką Strażnika i Tropiciela, który przeprowadził Veron.

26 listopada 2014
3013 osób (aka lubisie) lubi nasz fanpejdż na Facebooku.

6-12 grudnia 2014
Kolejny konkurs w innowacyjnej formule. Zadanie polega na owocnej rozmowie z Jakubem Pawełkiem, autorem powieści Perski Podmuch. Wychodzi z tego konkurs-wywiad, lub wywiad-rzeka. Veron zasługuje na miano wywiadowcy w każdym calu.

13 grudnia 2014
W 33 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, serwujemy naszym czytelnikom aktualizację - cokolwiek to znaczy - dezinformacyjną. To także ostatnia, piąta część cyklu jesiennych ubogaceń schronowych zasobów.

24 grudnia 2014
Wyniki ankiety odnośnie tego, od jak dawna czytelnicy zaglądają na Trzynasty Schron, są następujące: od początku (1999) 25%, od przejścia do wortalu Phoenix (2004) 27%, od "reaktywacji" (2007) 37% i odkąd jesteśmy na Facebooku (2010) 11%.


2015

Spis treści

2 stycznia 2015
Squonk opracowuje Raport społecznościowy, będący podsumowaniem roku 2014. Wynika z niego, że na Facebooku jest 3119 ludzi, którzy "lubią to", Twittera Naczelnego obserwuje 166 osób, a Twittera Uqahsa 80; na YouTube mamy 578 subskrybentów, a na Last.fm 98 członków. Forum to dom dla 2043 użytkowników.

13 stycznia 2015
"Po latach piętnastu" działania Schronu swoimi spostrzeżeniami na temat postkultury w tym czasie dzielą się ze Specynką DoPr, Dr. Rectum, Jerzy, Nightmaster, Toecutter, Uqahs, Veron i Wrathu.

22 stycznia 2015
Schronowy Znak Jakości otrzymuje powieść 1984 George'a Orwella. Trudno się dziwić, bo to nie tylko znakomita książka w klimatach, która nie zestarzała się ani trochę od chwili napisania i wydania, ale i jeden z największych i najważniejszych utworów w historii literatury.

4 lutego 2015
Redaktorem zostaje Toecutter.

25 lutego 2015
3333 osoba polubiła schronową stronę w Facebooku, zwaną Schronmordziem tudzież schronową funpagą.14 marca 2015
Sajdon zostaje (Wyjątkowo) Zasłużonym dla Trzynastego Schronu na pięciolecie istnienia Schronbooka. Bo to dzięki niemu narodziła się koncepcja, by schronowego Mordziaka zacząć szerzej używać do promocji rzeczy, nad którymi aktualnie pracujemy. Jednym słowem znaleźliśmy wyjście z obszaru mielizny, jaką wyznaczało kopiowanie zawartości Strony Głównej i wrzucanie kolejnych grafik z DeviantArta. I tak to już upłynęło nam 5 lat, w którym możemy śmiało rzec, że schronowy profil na Facebook to coś więcej niż kolejna funpaga z maską p-gaz i strojami postapo.

24-26 kwietnia 2015
Pyrkon 2015 odwiedzają redaktorowie Jerzy i Wrathu. Kilka dni później na stronę trafia relacja pod kątem postapo. W programie m.in. spotkanie z Dmitrijem Głuchowskim, Pawłem Majką i Robertem J. Szmidtem.

1 maja 2015
Swoją premierę na YouTube ma promowany przez Trzynasty Schron amatorski film odcinkowy Powód, który wyreżyserował Kamil Krawczyk-Więcek, a okrasił muzyką Wrathu. Jak głosi oficjalny opis, film ten to: "opowieść człowieka, który zagubił ukochaną osobę, w momencie, kiedy świat postanowił się skończyć. Na swojej drodze nierzadko przekonuje się, jak wiele zmieniło się od czasów, kiedy wszystko było na wyciągnięcie ręki, a ludzkość od zwierząt różni się jedynie tytułem".

15 maja 2015
Opublikowany zostaje wywiad z Jarosławem Zielińskim (Destructive Creations), twórcą gry Hatred, który przeprowadził Morbid.

31 sierpnia 2015
Po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę ze sklepem muve.pl, by zaoferować naszym czytelnikom grę Mad Max. Oczywiście ze specjalną zniżką - 21 zł - na wydanie w wersji PC i darmową przesyłkę kurierem.

2 września 2015
W Programie Trzecim Polskiego Radia redaktor Wojciech Ossowski czyta teksty nadsyłane przez słuchaczy. Jednym z nich jest członek naszej schronowej załogi, Stary Wujek, który ma już spore doświadczenie w dostarczaniu redaktorowi Ossowskiemu swoich materiałów. Tekstem, który został zaprezentowany na antenie był ten noszący jakże miłą dla wszystkich nazwę... Trzynasty Schron.

10 listopada 2015
Premiera gry Fallout 4. Postapokaliptyczna seria szturmem zdobyła nowe konsole, nie pozostawiając nikogo obojętnym i zbierając skrajne recenzje.

25 grudnia 2015
Zombie i inne nieumarłe towarzystwo sponsoruje aktualizację Trzynastego Schronu.

31 grudnia 2015
Ogłaszamy premierę płyty Wrathu + Mała Fuzja - The Nihilist. Elektronika pomieszana z gitarami. Trochę wysublimowanej energii, trochę smutnych ballad, trochę destruktywnego dark ambientu. Wszystko instrumentalne. W sam raz na koniec świata i to, co po nim.


2016

Spis treści

15 stycznia 2016
Nowozeszłoroczna aktualizacja naszych zasobów.

22 stycznia 2016
Squonk opracowuje Raport społecznościowy, będący podsumowaniem roku 2015 działalności schronowych mediów... społecznościowych. Wynika z niego, że na Facebooku jest 4378 ludzi, którzy "lubią to", Twittera Naczelnego obserwują 273 osób. Na YouTube mamy 691 subskrybentów. Forum to dom dla 2164 użytkowników.

7 marca 2016
I o to przyszła chwila, gdy nasze zasoby społecznościowe powiększyły się o nowy serwis. Mikroblog w platformie Tumblr, znajdujący się pod adresem: trzynastyschron.tumblr.com. Tumblr to platforma mikroblogowa, która pozwala użytkownikom tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat, dialog. Obsługą SchronTumblra zajmuje się Rodrrik.

8-10 kwietnia 2016
Obfitujący w postapokaliptyczne wydarzenia konwent Pyrkon 2016 zwieńczony został wisienką na torcie w postaci schronowego spotkania, na którym obecni byli Wrathu, maYa, Bart i schronowy ekspert ds. wizerunku, Marta. Wrathowa relacja, wzbogacona zdjęciami Barta, została opublikowana 25 kwietnia.

28 kwietnia 2016
Trzydziestolecie katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, to dobra okazja na czarnobylską aktualizacja Trzynastego Schronu.

27 maja 2016
Opublikowane zostają wyniki przeprowadzonej przez Starego Wujka na Schronbooku wykreślanki, mającej na celu wyłonienie najlepszego Fallouta według czytelników Trzynastego Schronu. Podczas cyklu głosowań czytelnicy oddali 837 głosów/komentarzy, zawierających wiele cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących serii gier, która towarzyszy wszystkim już od prawie 20 lat. Ostateczny ranking wyglądał więc następująco: Fallout 2, Fallout, Fallout: New Vegas, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout: Brotherhood of Steel, Fallout 4, Fallout Shelter.

maj-czerwiec 2016
Z niewyjaśnionych przyczyn Stara Gwardia lekko się reaktywuje, i postanawia napisać kilka nowin. Najpierw zaczyna nie wiem, potem dołącza Zagłoba. W skutecznie rozruszanej newsowni swoje pięć groszy dodaje reszta załogi.

7 czerwca 2016
Veskern zostaje redaktorem.

8 czerwca 2016
Reliah, studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, ekskluzywnie dla Trzynastego Schronu dzieli się wspomnieniami na temat tworzenia filmu promocyjnego dla Zakonu Świętego Płomienia.

30 czerwca 2016
Opublikowane zostają wyniki przeprowadzonej przez Wrathu na Schronbooku wykreślanki, mającej na celu wyłonienie najlepszej postaci z serii Fallout według czytelników Trzynastego Schronu. Miejsce pierwsze należy do Harolda, drugie do Cassidy'ego, a trzecie do Gorisa. Znamienne, że wszystkie te postacie pojawiły się w drugiej odsłonie serii.

4 lipca 2016
Redaktorem zostaje Rodrrik.

10 lipca 2016
Niespodziewany (i niezapowiedziany) Schroncon 2016 w Szczecinie. Biorą w nim udział Squonk, Morbid i nasa3000. Szczecin, ze swoją XIX wieczną zabudową, jak żyw przypomina retro-futurystyczne ulice wielkich miast z Fallouta. Powiększają zaś ten klimat monumentalne budynki z ostatnich lat niemieckich rządów na tym terenie, oraz - a jakże - bunkry - z okresu II wojny światowej.19 lipca 2016
Aktualizacja schronowych zasobów, pod patronatem (duchowym) samego Janusza A. Zajdla.

1 sierpnia 2016
W lubińskim kinie Muza ma miejsce premiera drugiego odcinka filmu Powód Kamila Krawczyka-Więcek, poprzedzona wyświetleniem także pierwszego odcinka. Co oznacza, że logo Trzynastego Schronu na wielkim ekranie zostało wyświetlone dwa razy. Reżyser, wraz z Saintem i KoRnolem z Fallout Poland oraz odpowiedzialnym za muzykę w filmie Wrathu z Trzynastego Schronu rozmawiali z lokalnymi mediami na temat produkcji.5 sierpnia 2016
Na stanowisku sekretarza redakcji Trzynastego Schronu, zasłużony redaktor Veron został zastąpiony przez redaktora Wrathu.

10 sierpnia 2016
Zostaje opublikowana relacja z wyprawy śladami Fallouta New Vegas, którą odbyła nasza czytelniczka Magda. Zdjęcia z prawdziwych lokacji w Stanach zostały zestawione z tymi wirtualnymi, prosto z gry. Wśród odwiedzonych przez Magdę miejsc są m.in. Goodsprings, Bitter Springs, Boulder, Zapora Hoovera, Czarna Góra, Nelson, Nipton, Primm, Sloan, Zion, czy wreszcie Las Vegas. Zdumiewa szczegółowość, z jaką zostały oddane niektóre, pozornie przypadkowe miejsca. W koordynacji uczestniczył Rodrrik z technicznym wsparciem Squonka.

14 sierpnia 2016
Militarna aktualizacja Trzynastego Schronu, pełna broni, wojen i oczywiście militariów.

31 września 2016
Na schronowym kanale YouTube znajduje się już 300 filmów.

17 września 2016
Po 5 latach dział Historia zapełnił się kolejnymi wydarzeniami z działalności Trzynastego Schronu i życia schronowej załogi.


Cdn.
<< Info | << Schronowa załoga