< SCHRONKULTURA | << GRY WIDEO
Magritte

Okładka gry 'Magritte' Producent: Marcin Drews
Platforma: PC
Rok produkcji: 2008
Gatunek: przygodowa

Magritte to komputerowa gra przygodowa point&click w konwencji surrealistycznego thrillera. Jej akcja dzieje się we Wrocławiu, a raczej jego odbiciu funkcjonującym w alternatywnej rzeczywistości stworzonej na podobieństwo obrazów słynnego belgijskiego malarza René Magritte'a. Produkcja ta jest częścią praktyczną pracy dyplomowej "Gry komputerowe w walce z analfabetyzmem funkcjonalnym i informacyjnym - darmowe programy do tworzenia gier i możliwość wykorzystania ich w edukacji na przykładzie programu Adventure Maker".

Projekt ów ma za zadanie udowodnić, iż możliwa jest nauka przez rozrywkę, zgodnie z myślą Johana Huizingi, autora "Homo ludens. Zabawa jako źródło kultury", ale też, co ważniejsze, iż edukacyjną grę przygodową jest w stanie stworzyć np. nauczyciel, bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania, wzbogacając w ten sposób nieco zacofany pod względem użytkowania technologii informacyjnych polski system kształcenia. Gra taka zawsze mogłaby być dostosowana do realiów lokalnych - miejskich, szkolnych czy nawet klasowych. Uczniowie lub nauczyciele czy też postaci historyczne lub literackie mogłyby z powodzeniem stać się jej bohaterami. (ze strony gry).

Ilustracja do recenzji gry 'Magritte'

Marcin Drews twórca gry Magritte, to osoba znająca tworzenie gier od podszewki. Jest współtwórcą pierwszej polskiej gry przygodowej na PC Tajemnica statuetki, pracował m.in. przy grze Teen Agent. Dziennikarz, fotoreporter, pisarz, muzyk, osoba zajmująca się nowoczesnymi mediami i środkami przekazu informacji. Zapytacie się pewnie dlaczego ten tytuł znalazł się w naszych zasobach? Mam na to dwie odpowiedzi:

1) Magritte pokazuje jak można zrealizować doskonały pomysł na grę komputerową, i nie potrzeba do tego wielkich środków i zaplecza. Wystarczy właśnie dobry pomysł oraz wizja tego co chce się osiągnąć. A że będzie to klasyczna przygodówka? No od czegoś trzeba przecież zacząć.

2) Akcja gry Magritte rozgrywa się we Wrocławiu - mieście bliskim każdemu fanowi "klimatów". W końcu to tutaj Pan Jan zaczyna tworzyć swoją "apokalipsę", którą spisał Robert J. Szmidt.

Ilustracja do recenzji gry 'Magritte'

Poznajemy tajemnicze - ale prawdziwe - miejsca we Wrocławiu, przeplatane elementami zaczerpniętymi z twórczości belgijskiego malarza René Magritta. To wszystko zanurzone w onirycznym klimacie tworzonym przez niepokojącą oprawę muzyczną. Podróż w głąb umysłu bohatera gry, w pewnym momencie staje się nasza własną podrożą.

Ilustracja do recenzji gry 'Magritte'

Czy dojdziemy do sedna prawdy o sobie? Czy zgłębimy przyczyny popełnienia błędów w przeszłości? Czy będziemy mieli siłę je naprawić czy też zanurzymy się odmętach zwykłej i szarej codzienności? Może to wydawać się dziwne, ale ta gra może skłonić nas do zastanowienia się nad tymi kwestiami, które są związane z życiem każdego człowieka. To w końcu to tak samo jak w Falloucie, c'nie? ;-)

Więcej:

© 2008 Marek 'Squonk' Rauchfleisch

< SCHRONKULTURA | << GRY WIDEO