< POSTKULTURA | << GRY KOMPUTEROWE
Enslaved: Odyssey to the West

Okładka gry 'Enslaved: Odyssey to the West' Producent: Ubisoft
Wydawca: Ubisoft
Platformy: PC / PS4 / XONE
Oficjalna strona: far-cry.ubisoft.com/game/pl-pl/home/
Data premiery - Steam: 27 marca 2018 (PC)
Gatunek: akcji, crafting, FPP, FPS, kooperacja, multiplayer, sandbox, strzelanki.

Jeśli posiadacie konsolę i mieliście styczność z Heavenly Sword studia Ninja Theory, ten tytuł może was zainteresować. Enslaved to luźna adaptacja Wędrówki na Zachód, chińskiej powieści z XVI wieku, opowiadającej o autentycznej podróży chińskiego mnicha Xuanzanga do Indii. Jednakże w tym klasycznym dziele pojawiają fantastyczne motywy zaczerpnięte z legend, jak np. główny towarzysz mnicha, Małpi król, szczycący się magicznymi zdolnościami.

W grze wcielamy się w kolesia imieniem Monkey (i na tym nie koniec nawiązań do książki), który całe życie spędził uciekając przed maszynami, które pomimo zakończenia wojny nadal dążą do unicestwienia całej ludzkości. Trzeba wspomnieć, że akcja gry rozgrywa się na naszej planecie w roku 2160 po trzeciej wojnie światowej, gdy człowiek jest gatunkiem zagrożonym wymarciem. Niegdyś tętniące życiem miasta, teraz oddały pole do popisu naturze. Nowy Jork to teraz gęsto zarośnięte dżunglą pozostałości dawnej cywilizacji.

Skupmy się na fabule. Małpa zostaje w końcu schwytany przez maszyny i umieszczony na statku powietrznym, gdzie spotyka swoją późniejszą towarzyszkę niedoli, Trip. Enslaved powinien ucieszyć feministki, bowiem po udanej ucieczce ze statku, owa panienka wykorzystuje chwilowe zamroczenie naszego mięśniaka i zakuwa go w kajdany, czyniąc swoim niewolnikiem. No nie do końca... zakłada mu na głowę opaskę i ostrzega, że jeśli nie będzie wykonywał jej poleceń, opaska zmiażdży mu czaszkę. Trip nie do końca jest zadowolona ze swojej decyzji, ale uważa ją za jedyny sposób, aby zmusić Monkey'a do pomocy w ucieczce. Trzeba przyznać, że to nietypowy pomysł na relacje między głównymi bohaterami.

Enslaved to przygodowa gra akcji, której zręcznościowy charakter plasuje ją blisko Uncharted 2 czy Prince of Persia, natomiast system osłon kojarzy się lekko z Gears Of War. Głównym założeniem rozgrywki jest współpraca między bohaterami. Trip pełni raczej bierną rolę, cały czas trzeba się nią zajmować: pomóc jej przeskoczyć nad przepaścią albo osłaniać przed przeciwnikami. Jej drobna budowa i umiejętność wykorzystywania kamery-ważki przydaje się do eksplorowania terenu i identyfikacji przeciwników. Dziewczynę można też wykorzystać (wiem, trochę niefortunnie to zabrzmiało) jako czynnik odwracający uwagę przeciwnika, pozwalający Monkeyowi, którym steruje gracz, na atak z zaskoczenia. Działanie po cichu, planowanie i stosowanie przemyślanej taktyki ma być najlepszą drogą do zwycięstwa. Zwykła szarża na przeciwnika najczęściej zakończy się tragicznie. Małpa potrafi pozbawiać roboty ich broni, po prostu odrywając ją z metalowego korpusu. Wtedy przez krótki czas może zabawić się w Rambo. Głównego bohatera wyposażono w też kij-laskę maga. Wykorzystuje ją do walki wręcz, a także jako generator impulsów EMP (to niewątpliwe nawiązanie do broni, jaką posługiwał się Małpi król znany z powieści).

W grze pojawi się też system rozwoju postaci - drzewko umiejętności. Sposób zdobywania doświadczenia, to ukłon w stronę Prince of Persia. Na przemierzanych poziomach porozrzucane są świetliste kulki, których zbieranie będzie ważnym aspektem gry. No cóż, w końcu to gra na konsole (X360 i PS3), na których zagości 5 października 2010 roku.

Schronowy kanał YouTube: Enslaved: Odyssey to the West - Trailer, Enslaved: Odyssey to the West - E3 2010 Trailer

© 2009 Łukasz 'Uqahs' Mazur

< POSTKULTURA | << GRY KOMPUTEROWE