<< Fallout New Vegas
Fallout New Vegas: Old World Blues - recenzja
Fallout New Vegas

Czyli słów kilka o tym, że po dwóch nieudanych produkcjach można zrobić coś ambitnego.

Old World Blues - na ten tytuł czekałem z pewną nutką niepewności, które wywołały u mnie wcześniejsze "dodatki". Powiem szczerze, byłem bardzo sceptycznie nastawiony do niego, co potęgowało uczucie oczekiwania. Polska znowu została pominięta w dniu premiery, zresztą nie tylko nasz piękny kraj, ale również cała Europa. Na całe szczęście dodatek został szybko wprowadzony i mogłem sobie kupić i pobrać. Przechodząc do meritum, fabuła dodatku jest świetna, wreszcie ktoś zadbał o główny wątek. Im dłużej grałem, tym bardziej widziałem to co chcieli nam pokazać twórcy serii w części Van Buren.

Informacja o nowym wydarzeniu tym razem nie pojawia się jako sygnał radiowy, co bardzo mi się spodobało ponieważ ile razy można eksploatować nieudany pomysł... Dochodzimy do niepełnosprawnego robota. Tutaj jest małe rozczarowanie, bo musimy czekać przynajmniej do 23 żeby odbył się przekaz. No nic, trzeba poczekać, nagle gaśnie ekran, budzimy się na balkoniku z którego rozciąga się piękny widok na industrialne Big Mountain. Wchodzimy do pomieszczenia, wszędzie pełno urządzeń ale każdemu czegoś brakuje i nie da się ich użyć. Idziemy więc do jednego z pomieszczeń, tutaj niespodzianka, nagle ogarnia nas niesamowity spokój i nie możemy używać broni. W długiej i bardzo nudzącej rozmowie z doktorem Kleinem przerywanej wstawkami pozostałych robonaukowców (jest zdecydowanie za długa, a bez dobrej znajomości angielskiego niewiele zrozumiemy - ale o tym później) dowiadujemy się, że Mobius przygotował nową broń i będzie atakował. No i zostajemy wysłani żeby go pokonać - banalne, ale o to w tym chodzi, dostajemy nową broń, a przy użyciu wiedzy o broniach - zdecydowanie więcej amunicji do wykonania misji. W dyskusji pojawia się kilka zabawnych momentów, jak np. kiedy dowiadujemy się od naukowca - "wycięliśmy Ci mózg (...), to jeszcze nie wszystko, wycięliśmy Ci kręgosłup (...), ale to jeszcze nie wszystko", przezabawny dialog z tego wychodzi, nie powiem, wróciły chwile z Fallouta 2.

W dodatku dostajemy bardzo dużą mapę, w tym dużą ilość miejsc, które są równie rozbudowane, czego brakowało mi w poprzednich DLC. Cała mapa jest dobrze skonstruowana, nie ma drastycznych różnic czy nieścisłości. Poruszając się po Big Mountain będziemy zmuszeni skradać przez rury, na których są ustawione miny-pułapki, a dodatkowo z każdej strony atakować nas będzie kilka zupełnie nowych rodzajów wrogów. A jeśli już przechodzimy do wrogów to pojawiają się nowe, ale też odświeżone postacie oponentów.

Do nowych edycji starych znajomych możemy zaliczyć:

Do nowych przeszkadzaczy fabułowych możemy zaliczyć:

Tego rodzaju przeciwników (jak i pomocników) jest znacznie więcej, zbyt dużo żeby wszystkich wymieniać.

Kolejnym bonusem, który trafia w nasze ręce jest uzbrojenie. Tutaj autorzy się popisali, dostajemy całkiem spory arsenał broni, która pomaga nam w wykonaniu naszej misji jak i w przetrwaniu w tym niebezpiecznym kompleksie. Z ciekawszych broni, które wpadają nam do ekwipunku możemy zaliczyć:

Tak przy starych, jak i przy nowych przeciwnikach, broni jest zdecydowanie więcej, mamy w czym wybierać.

Ale żeby nie było tak różowo, nie jest to DLC bez wad. Na pierwszy ogień idzie grafika. Niestety po raz kolejny nie uległa poprawie, więc gdyby nie kilka nowych rzeczy (jak podłoga z Enklawy w Fallout 2, czy protonowy topór) nie zobaczylibyśmy nic zaskakującego. Grafika stoi na bardzo przeciętnym poziomie, a na pewno jest daleko w tyle za współczesnymi produkcjami. Drugie za co oberwie ten dodatek to ANGLOJĘZYCZNA!! wersja. Mamy tutaj do czynienia ze świetną fabułą, szkoda że polski dystrybutor nie zdecydował się na polonizację, ponieważ ludzie, którzy angielskiego nie znają, będą sobie tylko klikali na ślepo w opcje dialogowe. Nie ładnie panowie, nie ładnie.

Krótkie podsumowanie. Miałem cichą nadzieję, że ten dodatek również będzie kiepski. Przemawiało za tym opóźnienie, którym jak zwykle jesteśmy uraczeni. Ale opóźnienie było krótkie, 2 dni to nie tragedia przy ponad tygodniowym poślizgu z Honest Hearts. Moje nadzieje zostały zawiedzione, dostajemy do ręki kawał porządnego Fallouta, na coś takiego właśnie czekałem, to najlepsze DLC w jakie grałem. Polecam każdemu z całego serca, odżałujcie to 9.99€, bo ten dodatek jest warty tej ceny! Gdyby nie to, że dodatek jest anglojęzyczny to z całą pewnością moja ocena wynosiłaby 9+/10 ale że nie jest to:

Moja ocena: 7+/10

Nightmaster - Big Mountain, Pustynia Mojave.

© 2011 Zrecenzował Jan 'Nightmaster' Przeklasa

<< Fallout New Vegas