HOLODYSKI (Holodisks)

holodisc Można powiedzieć, że holodyski to odpowiednik naszych CD-ków: zawierają różne informacje, które można sobie przekopiować do PipBoya. Podczas swoich wędrówek po Pustkowiu napotkasz ich wiele. Dostarczają informacji, dzięki którym odkryjesz prawdę o wydarzeniach sprzed i po Wielkiej Wojnie. Pomagają zrozumieć filozofię Hubologistów, poznać historię badań Military Base przez Enklawę itd. Kilka holodysków otwiera przed graczem nowe możliwości, na przykład można dotrzec do fałszywej Krypty 13 albo pokazać władzom NCR, że w organizacji jest szpieg (co daje sporo kasy i XP).

Co holodyski mają przypominać? Według Biblii Fallouta 8 są stylizowane na lata 50-te XX wieku. To połączenie kasety z dyskietką :o).

Jak przeglądać ich zawartość? Należy kliknąć na znajdujący się w inwentarzu holodysk prawym przyciskiem myszy, a następnie lewym na przycisk z ręką (czyli "Użyj"). Wtedy zawartość dysku zostanie przekopiowana do PipBoya. Aby ją przeczytać, należy otworzyć PipBoya (przycisk PIP :o)) i wejść do sekcji STATUS. Tam pod nagłówkiem DATA znajduje się treść wszystkich przeczytanych przez gracza holodysków. Warto to przeczytać (chociaż czasami może być dosyć długie :)). Można to także przeczytać poniżej - na Schronie znajduje się zawartość wszystkich holodysków (pochodzi z pliku spakowanego w master.dat).

ZAWARTOŚĆ HOLODYSKÓW - WERSJA POLSKA
Holodysk z Krypty 13
Menu

Na tym dysku zapisane jest położenie Krypty13. Lokalizacja została zaznaczona na twojej mapie.

Okolice bazy wojskowej
Menu

Do: CHQ
Nasi naukowcy zakończył wstępne testy próbki zdobytej w bazie. Stopień czystości został określony na 99%. Oczekujcie transportu wyników i samej próbki. Tak, jak się tego spodziewaliśmy, populacja robotników uległa błyskawicznej mutacji po wystawieniu na działanie czystego źródła. Ponosimy ciężkie, ale akceptowalne straty. Wydałem już rozkaz ewakuacji bazy. Jak tylko opuści ją ostatni człowiek, wysadzimy wejście i zasypiemy tych sukinsynów w środku.

Płk. Sanders

Baza wojskowa - poziom 1
Menu

Melduje się kapitan Pickard z pierwszego punktu kontrolnego. Odcięty został wszelki kontakt z punktami kontrolnymi 2 i 3. Możemy spodziewać się najgorszego. Te stworzenia wspinają się szybami wind. Wszelkie próby powstrzymania ich spełzły na niczym. Zrobimy wszystko, by zatrzymać atak na tej pozycji tak długo, jak się da.

Baza wojskowa - poziom 2
Menu

Trzeci punkt kontrolny w defensywie. Zablokowaliśmy windy, ale i tak słyszę, jak próbują wspinać się w górę szybów. Jasna cholera! Wielkie, obrzydliwe, zielone stwory wyłażą z niższych poziomów! To musi być to, o co chodziło dowództwu. Jacyś cholerni super-żołnierze. Jak tylko zastrzelimy jednego, dwóch następnych wyłazi mu zza pleców, a nim minie minuta, ten którego zastrzeliliśmy wstaje i kontynuuje atak na nasze pozycje. Potrzebujemy natychmiastowego wspar...

Baza wojskowa - poziom 3
Menu

Sierżant Bracks z punktu kontrolnego 3. Sytuacja bez zmian, tak jak wczoraj i o dziwo zupełnie tak samo jak dzień wcześniej. Nie wiem po jaką choinkę góra kazała nam pilnować tych parszywych górników. Są tak wychudzeni i osłabieni, że ledwie co są w stanie podnieść kilof. Tak czy siak, jakiś czas temu gryzipiórki przeszły tędy niosąc jakąś próbkę, wokół ktorej powstało strasznie dużo szumu. Myślisz, że wreszcie znaleźli to, czego tak długo szukali? Może w końcu uda nam się wydostać z tego zapomnianego przez resztę świata miejsca, które wszystkich przyprawia o dreszcze. Chwila... Przyjechał z dołu kolejny ładunek... Mój boże! Co to jest? Atakują naszą pozycję! Proszę o natychmiastowe wsparcie! Powtarzam, tutaj punkt kontrolny 3, przyślijcie dodatkowe oddzia...

Baza wojskowa - poziom 4
Menu

Wykopaliska przebiegają zgodnie z planem. Sądząc po starych planach bazy, powinniśmy wkrótce dotrzeć w okolice kadzi. W próbkach powietrza i gleby notujemy podwyższone stężenie FEV. Na szczęście nasze kombinezony zapewniają stosowną ochronę. Przekaż członkom Enklawy, że wkrótce otrzymają próbkę czystego mutagenu.

Zauważyłem też zachodzące w górnikach zmiany. Zwiększająca się siła, żywotność, przebarwienia skóry stanowią oczywiste dowody mutacji wywołanej przez FEV. Ludzie zaczynają się niepokoić, jako że sami zdążyli już dostrzec oznaki tych przemian. Mimo, iż zleciłem podwojenie liczby strażników obawiam się, że po zakończeniu procesu mutacji możemy mieć spore kłopoty. Mam jednak nadzieję, że do pełnego cyklu przemian nie dojdzie, jako że do prac wykopaliskowych wybraliśmy przedstawicieli lokalnej populacji. Jeśli tylko nie zostaną wystawieni na bezpośrednie działanie czystego mutagenu, sytuacja nie powinna wymknąć się spod kontroli. Jak zapewne pamiętasz, w tych okolicach wykryte zostały niewielkie ilości wirusa. Testy przeprowadzone na mieszkańcach tego rejonu wykazały, że ich organizmy zdążyły wytworzyć swoistą tolerancję na działanie FEV. Mimo to uważam, że powinniśmy zachować daleko idące środki ostrożności, jako że nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką dawką wirusa. Sugeruję permanentne zablokowanie wejścia do bazy z chwilą zdobycia czystej próbki. Zapobiegnie to wydostaniu się skażonych górników na zewnątrz i uniemożliwi naszym wrogom zdobycie wirusa, gdy już opuścimy to miejsce.

Sk. Sierra, zapis analiz
Menu

Skład Wojskowy Sierra - Dział Analiz i Rozwoju
Lekarz Główny - dr H. Lector
Dziennik osobisty

28 czerwca, 2077
Dzisiaj chłopaki z bioskładu wycięli mi niezły numer. Jeden z nich zmienił ustawienia w automatycznym ekstraktorze organów. Nieźle się zdziwiłem widząc szeregowego Callowa wyjeżdżającego z sali operacyjnej bez wyrostka. Całe szczęście, że i tak był martwy, inaczej miałbym spore kłopoty. Przerobiłem maszynę tak, żeby teraz poddawała ekstrakcji jedynie mózgi, więc wypadek ten się nie powtórzy. Dopadnę ich za to.

29 czerwca, 2077
Usunąłem wątrobę szeregowego Callowa i ugotowałem ją z fasolką. Potem wysłałem ją do tych cwaniaków z bioskładu wraz z butelką Chianti. Pomyśleli, że to generał postanowił zafundować im obiad w ramach podziękowań za wykonanie dobrej roboty. Uwielbiam swoją pracę.

30 czerwca, 2077
Wypróbowałem dziś na jednym z pacjentów swój nowy koktajl z Wygrzewu, Psycho i paru specjalnych dodatków, z którymi ostatnio eksperymentowałem. Rezultaty były obiecujące, choć nieco niechlujne. Pacjent stał się strasznie nerwowy i dał radę wydostać się ze swojego pomieszczenia. Na szczęście nowe roboty wartownicze były na miejscu i szybko poradziły sobie z tym zagrożeniem. Dam znać obsłudze, że drzwi są do wymiany.

1 lipca, 2077
Mój ulubiony obiekt eksperymentów właśnie wyzionął ducha. Podawałem mu stałą dawkę Mentatów zmieszaną z moimi specjalnymi dodatkami. Jego IQ skoczyło z 39 do 200 w ciągu zaledwie kilku tygodni. Jest mi przykro, gdyż pacjent ten był jednym z niewielu ludzi, z którymi mogłem naprawdę porozmawiać. Będzie mi go wielce brakowało.

5 lipca, 2077
Sądzimy, że nowy mózg cybernetyczny jest już w pełni gotowy. Musimy wykonać jeszcze kilka testów, ale sprawy wyglądają nadzwyczaj obiecująco.

6 lipca, 2077
Dział Robotyki jest wysoce niezadowolony z faktu, że ich cenny komputer zmodyfikowany został do obsługi systemów bezpieczeństwa bazy na czas ewakuacji. Nie mogę powiedzieć żebym i ja był z tego zadowolony, gdyż wkład Skynetu w rozwój nowego mózgu cybernetycznego był do tej pory nieoceniony.

9 lipca, 2077
Przyspieszono termin ewakuacji. Co za fatalny moment. Właśnie mieliśmy rozpocząć instalowanie nowego mózgu cybernetycznego. Mówią, że ewakuacja jest tylko chwilowa i niedługo wrócę do swoich badań. Prawdopodobnie będzie to mój ostatni zapis w dzienniku na jakiś czas, muszę teraz zająć się zbieraniem wyników swoich badań, zanim nas stąd zabiorą.

Sk. Sierra, zapis medyczny
Menu

5 lipca, 2077
Skład Wojskowy Sierra - Lecznica
Lekarz Główny - dr Solomon
Pacjent - Kapral Dixon
Raport Zdarzenia # 8332-523D

Poszkodowany próbował uzbroić minę na terenie magazynu w ramach procedury aktywacji ewakuacyjnych systemów obronnych Składu Wojskowego Sierra. Mina wybuchła przedwcześnie, ciężko raniąc kaprala Dixona i generała Cliftona. Kapral Dixon odniósł poważne obrażenia rąk, klatki piersiowej i okolic twarzy. Prawa dłoń uległa całkowitej amputacji, brakującej kończyny nie udało się niestety odnaleźć. Ciężkie rany kłute klatki piersiowej i okolic twarzy wymagały natychmiastowej operacji. W sumie usunięto 32 fragmenty miny. Prawe oko zostało uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym wyleczenie i zostało usunięte operacyjnie. Mamy nadzieję, iż umieszczenie uszkodzonej, ale żywej gałki ocznej w eksperymentalnym żelu biomedycznym pozwoli na samoistną regenerację tkanki. Sadzimy, że możliwe będzie późniejsze wprowadzenie gałki ocznej do oczodołu. Eksperymentalny żel biomedyczny daje duże szanse na przyspieszenie procesu wzrostu komórek żywych. Los sprawił, iż przyszło nam go testować w niezbyt szczęśliwych okolicznościach.

Sk. Sierra, nota ewakuacyjna
Menu

9 lipca, 2077
Wiadomość Priorytetowa
Zawiadomienie Ogólne

Informacja dla personelu. Ewakuacja Składu Wojskowego Sierra została przyspieszona o tydzień. Instalacja systemów obrony i bezpieczeństwa musi zostać do tego czasu zakończona. Wszyscy zobowiązani są do pobrania nowych rozkazów od szefów sekcji. Od tej chwili wprowadza się ścisłe procedury bezpieczeństwa. W trakcie przebywania w bazie należy nosić identyfikatory.

Z rozkazu generała Cliftona

Sk. Sierra, dekl. przeznaczenia
Menu

Skład Wojskowy Sierra
Deklaracja Przeznaczenia 1942 - 1991
Przechowanie i konserwacja sprzętu wojskowego i wyposażenia obronnego. W przypadku inwazji, zapewnienie dostaw zaopatrzenia do sąsiadujących baz i instalacji wojskowych.

Skład Wojskowy Sierra
Deklaracja Przeznaczenia 1992 - 2050
Neutralizacja nadwyżek amunicji określonej jako przestarzała lub niezdatna do celów wojskowych. Operację nadzoruje Dowództwo Działań Przemysłowych (IOC) we współpracy z Agencją Ochrony Środowiska (EPA) w celu zapewnienia bezpiecznych metod neutralizacji i pozbywania się materiałów pochodzenia wojskowego.

Skład Wojskowy Sierra
Deklaracja Przeznaczenia 2050 - 2076
UTAJNIONE
Wymagane Pozwolenie Wstępu Stopnia 5 Baza po unowocześnieniu i wyposażeniu w zaawansowane technologicznie urządzenia, służyć będzie jako tajny ośrodek badawczy zajmujący się rozwojem i testowaniem broni cybernetycznej, biologicznej i konwencjonalnej.

Skład Wojskowy Sierra
Deklaracja Przeznaczenia 2077
Z powodu niedoboru wykwalifikowanego personelu, Skład Wojskowy Sierra będzie przerobiony na automatyczną instalację obronną. Dotychczasowy personel zostanie rozlokowany w sąsiednich bazach lub wysłany na linię frontu.

Sk. Sierra, kopia transmisji TV
Menu

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 11 stycznia, 2073
Wiadomość dnia w GNN. Dzięki mistrzowskiemu posunięciu, Stany Zjednoczone weszły w posiadanie ostatniej światowej rezerwy ropy naftowej. Do niedawna wydawało się, że złoże jest nieosiągalne dla wydobycia ze względu na jego położenie tysiące stóp pod dnem Pacyfiku. Wraz z wyczerpywaniem się światowych zasobów ropy, rozpoczął się wyścig o to, kto pierwszy opracuje metodę wydobycia surowca spod dna oceanu. Tutaj, w GNN mamy zaszczyt ogłosić, że Stany Zjednoczone ów wyścig wygrały i tym samym stały się właścicielem ostatniego złoża ropy naftowej na świecie. Oby tak dalej!

Podczas gdy wieści o sukcesie odbijają się po świecie szerokim echem, rząd chiński zgłasza swój stanowczy sprzeciw. Prezydent Xin ujawnił, że chiński projekt platformy wiertniczej gotów był na wiele miesięcy przed amerykańskim, jednak przedsięwzięcie nękane było szeregiem nieszczęśliwych wypadków, które znacznie opóźniły jego finalizację. Prezydent Xin stwierdził, iż rząd jego kraju jest w posiadaniu dowodu na udział Stanów Zjednoczonych w aktach sabotażu mających miejsce na platformie wiertniczej. Chiński przywódca złożył także formalne żądanie utworzenia międzynarodowej komisji, która przeprowadziłaby śledztwo w tej sprawie.

Pozostałe wiadomości. Przez kraj przetacza się fala zamieszek wywołanych ostatnimi podwyżkami cen paliw, które osiągnęły niespotykany dotąd poziom.

Pogoda. Zimowa aura nas nie rozpieszcza - temperatury wzdłuż wybrzeża będą utrzymywać się w okolicach 37°C - 43°C, temperatura minimalna 32°C. Nie zapomnijcie ciepło się ubrać!

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 24 czerwca, 2074
Rozmowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a innymi mocarstwami zostały zerwane, gdy prezydent zrezygnował z dalszych negocjacji na temat wykorzystania ostatniego złóża ropy naftowej. Po gorącej debacie, prezydent opuścił nagle zebranie i ogłosił, że ostatnia znana rezerwa ropy naftowej eksploatowana będzie wyłącznie przez USA, bez możliwości sprzedaży paliw do innych krajów, mimo groźby nałożenia przez ONZ sankcji gospodarczych na Stany Zjednoczone.

Produkcja przemysłowa całego świata zostaje wstrzymana wraz z wyczerpaniem ostatnich rezerw ropy naftowej. Pozbawieni paliwa nie są jednak pozostawieni sami sobie, jako że eksport produktów przemysłowych wzrosł w USA dwudziestokrotnie, mimo sankcji ONZ. Gospodarka Stanów Zjednoczonych przeżywa najwyższy rozkwit od czasów Reagana.

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 14 lutego, 2075
Dziś zapisana została kolejna karta historii. Kanada, za poparciem ogółu swych obywateli, stała się częścią Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Prezydent powiedział: "Kanada jest krajem pochodzenia jednych z najlepszych hokeistów na świecie i będzie mile widziana jako członek USA." Jak podają źródła, w zamian Kanada otrzyma 10% udziałów w światowych rezerwach ropy naftowej, kontrolowanych wyłącznie przez rząd USA, jak również 50% obniżkę stawek podatkowych, jako że podlegać będzie od tej pory amerykańskiemu prawu podatkowemu.

Ze sportu: Święci z Little Rock i Odrzutowce z Anaheim starli się dzisiaj w finale Super Bowl CXII. Walka była wyrównana, ale J. Montana IV w ostatnich sekundach spotkania wykonał zagrywkę dnia biegnąc z piłką od linii 5 jardów aż do końca boiska, gdzie wykonał efektowne przyłożenie dające zwycięstwo Odrzutowcom z Anaheim. Końcowy wynik 95 - 90.

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 15 lutego, 2075
Wykazując niespotykaną jednomyślność, Kongres i Izba Reprezentantów przegłosowały rozpoczęcie procedury impiczmentu wobec prezydenta, który oskarżony został o przechodzenie ulicy w niedozwolonym miejscu. Obie izby uznały, że prezydent nie może stać ponad prawem. Zaprzeczono również, jakoby istniał związek między tą sprawą, a niedawną aneksją Kanady.

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 30 marca, 2076
W dniu dzisiejszym prezydent wydał rozkaz przegrupowania Floty Pacyfiku w rejon dalekomorskiej platformy wiertniczej "Posejdon", znajdującej się gdzieś na Oceanie Spokojnym. Powodem tego posunięcia mają być ćwiczenia wojskowe chińskiej floty, które "odbywają się niebezpiecznie blisko naszych rezerw strategicznych ropy naftowej." Rząd chiński zaprzeczył jakoby miał wobec USA wrogie zamiary.

Wyniki ostatnich sondaży wskazują, iż 54% widzów GNN uważa, że posunęcie prezydenta posłużyć miało jako zasłona dymna, mająca odwrócić uwagę opinii publicznej od jego pozamałżeńskich stosunków z pracowniczkami sztabu wyborczego. Nasza sonda wykazała również, że 70% respondentów nie interesuje się romansami głowy państwa i wyraża zadowolenie ze sposobu, w jaki prezydent rządzi krajem. Całe 60% stwierdziło, że prezydent powinien romansować dalej, jeśli tego potrzebuje do dalszego sprawnego kierowania państwem.

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 10 października, 2077
WOJNA! USA znalazły się w stanie wojny po tym, jak armia chińska wkroczyła na Alaskę! Protesty na arenie międzynarodowej nie przyniosły rezultatu, zaś Rada Bezpieczeństwa ONZ postanowiła zignorować ten jawny akt agresji. Prezydent Stanów Zjednoczonych wzywa CIĘ, byś pomógł bronić naszego kraju przed tymi, którzy pragną jego krzywdy. iezwłocznie udaj się do miejscowego biura werbunkowego i wstąp do sił zbrojnych. Wujek Sam potrzebuje CIĘ! Dla Sprawiedliwości, Wolności i Jabłecznika Mamusi.

Galaxy News Network
Kopia wiadomości z 22 października, 2077
Dzięki walecznej postawie naszych żołnierzy z sił zbrojnych i nowym, wspomaganym pancerzom bojowym, armia Stanów Zjednoczonych odparła atak chińskich najeźdźców. Nękane brakami paliwa wojska wroga zepchnięte zostały aż do bram swej stolicy, Pekinu.

Nauki Centrologów
Menu

Witaj!
Witaj w elektronicznych zasobach Centrologii! Znajdziesz tutaj krótki opis naszych wierzeń i zakazane niegdyś nauki Centrum. Holodysk, który trzymasz nie przedstawia ostatecznego słowa w temacie Centrologii - potraktuj go raczej jak elementarz, a nas jako swoich duchowych opiekunów.

MENU GŁÓWNE
Historia
Filozofia
Skorowidz
Bibliografia

HISTORIA
Wspólnotę naszą założył jeszcze przed Wielkim Potopem, wspaniały twórca i wizjoner, człowiek o nazwisku Hubbert Centrobel. Dostrzegł nadchodzący upadek ówczesnej medycyny, upadek religii i upadek rządów. Wiedział, że świat potrzebował czegoś nowego... Świat potrzebował Centrologii. Zainspirowany ówczesną muzyką i swymi doświadczeniami z pozaziemskimi przybyszami, nauczał nas o kołach na niebie, jak sprawiać by się rozżarzyły i jak pojąć Wielki Okrąg Życia.

Nazywamy go Centrum, przez niego poznaliśmy swe miejsce w Okręgu - on jest naszą piastą, a my jego szprychami. Obracamy się wokół jego nauk.

Publikując niezliczone ilości książek i dzienników, Centrum głosił słowo Centrologii - czym błyskawicznie zwrócił na siebie uwagę różnej maści prześmiewców. Kpili z jego prac nazywając je "pseudonaukowym" i "niebezpiecznym bełkotem, który może tylko zaszkodzić swym czytelnikom." Mimo wielu obserwacji Pozaziemskich Pojazdów, mających miejsce na całym globie, wrogowie obstawali przy krytyce słów Centrum. Wiemy, że byli zwykłymi głupcami małej wiary, ale wielkiej władzy. W ich szeregach stali członkowie rządów, ponadnarodowych korporacji i innych organizacji, ukrywający najwspanialszą wiadomość wszechczasów przed mieszkańcami Ziemi.

Centrologia zeszła na jakiś czas do podziemia, gotując swe siły przeciwko tym, którzy zazdrościli jej prostoty i przydatności dla zwykłych ludzi. Kiedy w końcu ówcześni Centrologowie przystąpili do kontrataku, mało kto potrafił im się przeciwstawić - zinfiltrowali organizacje, które starały się ich zniszczyć, stworzyli programy "telewizyjne", mające na celu obnażanie kłamstw, kórymi rząd całymi latami karmił lud.

Wywołało to chwilową reakcję negatywną. Przeciętny człowiek wątpił w Centrologię z powodu wypaczonych informacji pojawiających się w mediach. Czekała nas jeszcze długa walka z tymi, którzy nazywali nas szaleńcami. W owym czasie zakończył swój żywot wielki Centrum, przepełniając nasze serca niewypowiedzianym smutkiem.

Uzbrojeni w wiedzę, którą napełnił nas Centrum, jednoczeni z Gwiezdnym Ojcem, obracającym ku nam kosmiczny okrąg, osiągnąwszy wyższy poziom świadomości, przepełnieni byliśmy pewnością, iż prawdziwą była droga, którą kroczyliśmy. Wzdłuż niej pojawiali się nowi wyznawcy, wielu których zwyczajnie pragnęło zaznać wiary, iż gdzieś tam jest miejsce lepsze od tego świata. Zaoferowaliśmy im dowód na istnienie życia na innych planetach i filozofię, która pozwala na zrozumienie Wszechświata. Ludzie garnęli się do nas, zainspirowani prawością naszych umysłów. A fakt, iż przetrwaliśmy Wielki Potop nietknięci oznaczał, że Wielki Okrąg obraca się zgodnie z naszymi naukami!

FILOZOFIA
Centrologia składa się z prostych reguł, stworzonych przez najwybitniejsze religijne i filozoficzne umysły przedpotopowej Ziemi - wierzymy, że życie, wszechświat i wszystko inne najlepiej symbolizuje obracający się okrąg. Zewnętrzny obwód okręgu skłąda się z tych, którzy nie rozumieją naszych nauk i nie rozumieją prawdy. Nazywamy ich "wieńcem rozpaczy", jako że Okrąg z każdym obrotem miażdży ich puste jestestwa.

Wyznawcy Centrologii są Szprychami Koła. Rozumiemy co wprawia Okrąg w ruch i robimy wszystko, żeby ten ruch utrzymać. Ci, którzy panują nad częścią okręgu nazywani są Piastami - z tego co wiemy, było i jest ich bardzo niewielu - oświeconych umysłów, szukających poprawy losu swych bratnich ziemian. Twórcę Centrologii nazywamy Wielką Piastą, jako że jest tym, który najbardziej zbliżył się do Prawdy.

Praktykując naszą religię, stosujemy naukowe metody stworzone przez Centrum i ulepszone przez jego spadkobierców, których celem jest uszeregowanie wadliwych neurodyn, które tworzą dysharmonię i asymetrię koła. Pozwala nam to na oczyszczenie naszych wnętrz i przygotowanie się do samokontroli. Tylko poprzez proces samokontroli jesteśmy w stanie osiągnąć cel i tylko samokontrola pozwala nam zrozumieć nasze miejsce w kosmosie i na Wielkim Okręgu. Jedynie w samokontroli odnajdujemy drogę do stania się godnymi wejścia na pokład ognistych tarcz, które przybędą nam na spotkanie na planecie Quetzel.

Myślimy o naszej wspólnocie jako o religii połączonej z najlepszą metodą naukową - nazywamy to naukową duchowością... mamy nadzieję, że i ty wkrótce będziesz tak na to patrzył!

Oto nasza historia stworzenia: Przed wiekami wszyscy żyli w pokoju i wzajemnej harmonii. Ciało, umysł i duch były jednością we wszystkich stworzeniach, a istniejące technologie przekraczały wszelkie wyobrażenia. Był to czas pokoju, twórczości i zjednoczenia. I wtedy nadeszły Mroczne Dni. Thrakazog Czarna Dziura zaczął szerzyć nauki o rozszczepieniu ciała i umysłu i odłączeniu ducha. Wybuchła Wielka Wojna, która zniszczyła dusze i ciała, rozsiewając ich szczątki po całym {wszechświecie. Wielki Okrąg był bliski oddzielenia od osi istnienia, a jego szprychy połamały się na koleinach, które stworzył Thrakazog. Musiało powstać nowe życie.

I tak się stało, na planecie Terra, jak i na innych planetach we wszechświecie. (Skupiamy się głównie na życiu, które powstało na Terrze, gdyż mimo, iż wierzymy, że kiedyś ponownie połączymy oddzielone szprychy wraz ze swymi gwiezdnymi braćmi, musimy najpierw skoncentrować się na uczynieniu z nas samych sprawnych szprych.) Nowe życie skażone było umarłymi skrawkami dusz. Prowadziło to do nienawiści i nieporozumień, a przez Terrę przetaczały się kolejne wojny. Wreszcie przyszedł dzień, w którym pewien wizjoner uświadomił sobie, że jedyną drogą do pokoju, porozumienia i oświecenia było oczyszczenie ludzkich dusz z umarłych skrawków. Tym wizjonerem był Centrum. Proces oczyszczania trwa do dziś.

SKOROWIDZ
UKC/Uszeregowany Kandydat Centrum: Poziomy oświecenia mierzone są stopniem oczyszczenia twoich neurodyn, w procesie odrzucania negatywnej energii twojej tkanki i zamiany jej w pozytywną energię psychiczną. Gdy osiągniesz odpowiedni poziom zetańskiej energii, możesz udać się w podróż na Quetzel, lub możesz czekać w nadziei, że Podniesienie odbędzie się jeszcze za twego życia.

Uszeregowanie: Gdy neurodyny pozostają zanieczyszczone i utrzymują niskie poziomy Zeta kandydata, poddajemy je "uszeregowaniu" - na uniwersalnym Okręgu przeprowadzając Skan Zeta uszkodzonej neurodyny i usuwając zanieczyszczenia. Zbyt częste i zbyt szybkie uszeregowanie jest szkodliwe dla ducha.

Oświecenie: Oświecenie jest stanem następującym po UKC-9 - gdy kandydat zdobył już na tyle dużą wiedzę, że staje się integralną częścią Wielkiego Okręgu i może zakończyć swą ziemską egzystencję. Niektórzy z oświeconych pozostają na Terrze, by doprowadzić resztę z nas do stanu łaski i udzielać wskazówek jak pokierować kołem własnego losu.

Wielki Okrąg: określenie to odnosi się do cyklicznej natury wszechświata, czasu i przestrzeni. Wszystko jest częścią Wielkiego Okręgu. Są tacy, którzy potrafią sterować Okręgiem - lub po prostu rozumieją w jakim kierunku się on porusza - my nazywamy ich bogami, prorokami i wizjonerami. Ci, którzy opanowali sztukę kierowania Wielkim Okręgiem są prawdziwie oświeceni.

Neurodyny: Neurodyny są stanami ducha. Starożytne religie nazywały je "shakrami". Mogą zostać zanieczyszczone umarłymi skrawkami dusz i negatywną energią emanującą z dręczycieli.

Dręczyciele: Osobnicy tak pełni negatywnej energii i skażonych skrawków dusz, że potrafią wywrzeć swój zły wpływ na szukających oświecenia samą swoją obecnością. Należy ich unikać - wielu z nich jest tak skażonych, że nie potrafią dojrzeć wartości płynącej z dobrego oczyszczenia i starają się zmienić kurs Wielkiego Okręgu.

Quetzel: Planeta, na którą zabierze nas Gwiezdny Ojciec, gdy staniemy się Zoptymalizowani, spotkamy na niej swych gwieździstych braci i dołączymy do nich w niebiańskiej wędrówce ognistych tarcz.

Wieniec Rozpaczy: Osoba lub osoby, które nie poddały się jeszcze procesowi uszeregowania i oczyszczenia neurodyn.

Gwiezdny Ojciec: Niektórzy nazwaliby go "bogiem". My wolimy o nim myśleć jako o uniwersalnej sile, z której pobieramy swoją energię i której tę energię oddajemy w cyklicznym związku.

Podniesienie: Czas, w którym Gwiezdny Ojciec wzywa nas od domu, na Quetzel, gdzie spotkamy swych pozaziemskich braci i zbliżymy się do środka Wielkiego Okręgu. Ci, którzy podjęli próbę zrozumienia słów Centrum, obojętnie jaki byłby ich poziom UKC, zostaną zaproszeni do połączenia się z Gwiezdny Ojcem w niebiosach planety Quetzel.

Skan Zeta: Inne określenie na "uszeregowanie", Skan Zeta pomaga w oczyszczeniu neurodyn i ducha. W procesie tym bierze udział urządzenie, które przepuszcza wielkie dawki elektryczności przez skórę - napięcie elektryczne jest dokładnie obliczone, co do wolta, do wartości potrzebnej do usunięcia negatywnej energii z neurodyny. Gdy poddajesz się Skanowi Zeta, ścieżka twego życia staje się bardziej zgodna z ruchem Wielkiego Okręgu.

BIBLIOGRAFIA
Książki Centrum
(Wymienione są tutaj setki tytułów, między innymi: Naukowa Duchowość, Pole bitewne Quetzel, A Ponad Nami Gwiezdny Ojciec, Zebrane Listy Zakupów, Notatki i Przemyślenia, Jak Skutecznie Pozwać Wroga, Jak Stworzyć Kult, Książki Które Napiszę Po Śmierci.)

Zapiski proj. Kryptopolis
Menu

ZAPISKI PROJEKTANTÓW KRYPTOPOLIS

Kryptopolis ma wielu ojców. Zostało zaprojektowane przez Leonarda Boyarskiego, Jasona Andersona, Feargusa Urquharta i Chrisa Avellone. Scott Everts narysował mapy, a tymi, którzy odważyli się stworzyć skrypty do tego architektonicznego Frankensteina byli Rob Hertenstein III i Dan Spitzley. W końcu, Eric Pribish prawie oddał życie testując tę potworność, jaką jest Kryptopolis.

Chris chciałby podziękować niżej wymienionym osobom, które pomagały w trakcie produkcji gry Fallout 2: Rob, Scotty, i Dan (oczywiście), Eileen Suh, Sarah Smart, Emily Yance, Thuy Dang (któremu nigdy za nic nie dziękuję), Chris Wright i Tim Winkle.

Scotty chciałby podziękować niżej wymienionym osobom: Don & Aileen Everts i Avis Andre. I dzięki dla Billa Bridgesa za te wszystkie świetne książki z serii Fading Suns!

Dan chciałby podziękować niżej wymienionym osobom: Split Enz (za świetne muzyczki), James Cameron (za Prawdziwe Kłamstwa), Joe Viskocil (za zajebiste eksplozje), Chong's z Triangle Square (za dokarmianie), Carlos Kotkin (za to, że wreszcie rzucił się na głębokie wody (lada dzień zobaczycie premierę jego pierwszego filmu)), Jon Land (za średnio zabawne opowiadania Blaine McCrackena), Red Dwarf (za kupę śmiechu) i w końcu, jak zawsze, dziękuję Mamie i Tacie za to, że są fajni.

Rob Hertenstein chciałby podziękować niżej wymienionym osobom: Becky Warner (ciągle pilnuje, żebym nie wpadł w tarapaty), Billie Ryder (za utrzymanie mojej higieny psychicznej podczas tworzenia tego projektu), Little Ryder (która ma pojawić się jednocześnie z tą grą) i Nicole Roman (za to, że jest).

Eric Pribish chciałby podziękować niżej wymienionym osobom: Tommy Hood, Jr., Joe Isip i Julio Mata (za to, że się mnie nie wyrzekli). Dziękuję moim starym przyjaciołom Bradowi i Dave'owi Carnes za to, że utrzymywali kontakt przez te wszystkie lata. Chciałbym także złożyć najważniejsze podziękowania mojej kochającej dziewczynie - Rhondzie Lauffer za zrozumienie podczas tych długich nocy i weekendów, gdy praca trzymała mnie z dala od domu i za to, że zawsze czekała na mnie, gdy wreszcie wracałem.

W ramach nagrody za pokonanie Enklawy, Chris, Scotty, Rob, Dan i Eric chcieliby podzielić się pewną radą - podejdź do terminala komputerowego w górnym, lewym kącie tego poziomu i użyj go.

Gratulujemy ocalenia świata. I dzięki jeszcze raz za granie w Fallout 2.

Przew. podróżny z Kryptopolis
Menu

PRZEWODNIK PODRÓŻNY Z KRYPTOPOLIS - PN KALIFORNIA

UWAGA: Jeśli obywatele miasta uważają za konieczne udanie się w podróż, powinni zaopatrzyć się w niżej wymienione przedmioty:

  1. Zapas racji żywnościowych wyprodukowanych w Kryptopolis. Nigdy nie spożywaj żywności oferowanej przez obcych, gdyż grozi to przedostaniem się bakterii lub cząsteczek radioaktywnych do twego ustroju!
  2. Licznik Geigera. Zawsze pamiętaj o monitorowaniu poziomu radiacji otoczenia, gdziekolwiek będziesz podróżował!
  3. Co najmniej dwa stimpaki. Najmniejsza rana lub lub otarcie grozi przedostaniem się szkodliwych drobnoustrojów do krwiobiegu!

REDDING: Mała miejscowość górnicza na zachód od Kryptopolis. Redding handluje rudą złota w zamian za medykamenty z Kryptopolis. Obywatele naszego miasta powinni zachować daleko idącą ostrożność podróżując do Redding, jako że lokalna społeczność nie posiada stosownego aparatu policyjnego.
LUDNOŚĆ: Dokładne dane niedostępne. Liczba mieszkańców waha się w okolicach kilkuset.
WŁADZE: Burmistrz i rada miejska.
POZIOM PROMIENIOWANIA TŁA: Wskazania niedostępne.
TEMPO MUTACJI: Nieznane, przypuszczalnie niskie.

NOWE RENO: Miasto leżące na pd-zachód od Kryptopolis. Handluje rudą złota w zamian za medykamenty. Reno nie odniosło zbyt wielu zniszczeń podczas wojny (choć rabunek mienia i zamieszki zebrały swoje żniwo), dlatego wiele ulic i budynków nadal stoi na swoim miejscu. Uwaga! Brak centralnej władzy i aparatu policyjnego. Szerzą się hazard, prostytucja. Wszechobecne są narkotyki. Obywatelom Kryptopolis ZDECYDOWANIE odradza się składanie wizyt w Nowym Reno!
LUDNOŚĆ: Dokładne dane niedostępne. Liczba "mieszkańców" waha się w okolicach kilku tysięcy.
WŁADZE: Nowe Reno w chwili obecnej znajduje się w stanie bliskim anarchii. Meldunki mówią o kilku przestępczych "rodzinach", które dokonały między sobą podziału miasta.
POZIOM PROMIENIOWANIA TŁA: Wskazania niedostępne.
TEMPO MUTACJI: Nieznane, przypuszczalnie niskie.

REPUBLIKA NOWEJ KALIFORNII: Terytoria RNK leżą daleko na południe od Kryptopolis. Handel obejmuje sprzęt mechaniczny, złoto i nadwyżki różnych produktów w zamian za technologie medyczne pochodzące z Kryptopolis. RNK nasiliła ostatnimi czasy próby wchłonięcia naszego miasta jako terytorium pogranicza, dlatego naszym obywatelom doradza się zachowanie dużej ostrożności podczas podróży do RNK.
LUDNOŚĆ: Mimo przeprowadzenia spisu ludności, nie mamy dostępu do uzyskanych danych. RNK przypuszczalnie zaludniona jest przez wiele dziesiątków tysięcy obywateli.
WŁADZE: Prezydent i Kongres.
POZIOM PROMIENIOWANIA TŁA: Wskazania niedostępne.
TEMPO MUTACJI: Uzależnione od terytorium.

BROKEN HILLS: Społeczność górnicza na południe od Kryptopolis. Jej głównym zajęciem jest wydobycie rudy uranu, która jest następnie sprzedawana do Kryptopolis, w zamian za medykamenty, głównie Rad-X i AntyRad. Przypuszcza się, że tutejsi ludzie zmuszeni są do koegzystencji z mutantami i ghulami. W związku ze specyficzną naturą mieszkańców i wysokim zagrożeniem skażeniem, obywatele Kryptopolis powinni unikać Broken Hills za wszelką cenę!
LUDNOŚĆ: Dokładne dane niedostępne. Przypuszczalna liczba mieszkańców waha się w granicach kilkuset.
WŁADZE: Plotka głosi, że Pierwszym Obywatelem społeczności jest MUTANT. Wydaje się to nadzwyczaj nieprawdopodobne, jako że większość mutantów niezdolna jest do ścisłego rozumowania. Jeśli jednak plotka ta JEST prawdziwa, daje to kolejny powód do skrupulatnego unikania Broken Hills.
POZIOM PROMIENIOWANIA TŁA: Wskazania niedostępne. Przypuszczalnie wysoki.
TEMPO MUTACJI: Przypuszczalnie wysokie. W Broken Hills najprawdopodobniej występuje wysoki poziom mutacji degeneratywnych.

KRYPTOPOLIS: Kraina Szczęśliwości, wolna od zbrodni i innych defektów socjologicznych, nękających inne społeczności Północnej Kalifornii. Istnieje jako niezależna kolonia od czasu swego powstania z Krypty 8 i prosperuje jako centrum eksportu technologii medycznych do Zewnętrznych regionów Północnej Kalifornii. Wszystkich obywateli zachęca się do pozostania w Kryptopolis, jeśli jest to tylko możliwe.
LUDNOŚĆ: Stan obecny - 103 obywateli.
WŁADZE: Pierwszy Obywatel i Rada.
POZIOM PROMIENIOWANIA TŁA: Pliki skasowane, brak następujących ciągów: [-$Gecko-/-$WodyGruntowe Skażenie-]
TEMPO MUTACJI: Pliki skasowane, brak następujących ciągów: [-$PrzyrostNaturalny %-]

Holodysk szpiega z RNK
Menu

HOLODYSK INFORMACYJNY REPUBLIKI NOWEJ KALIFORNII NR 5

Holodysk ten wydaje się zawierać meldunki o RNK: łączny poziom miesięcznej produkcji, harmonogram karawan, grafik służb ochrony, protokoły przesłuchań kongresowych, tajne raporty rady, korespondencja dyplomatyczna z Nowego Reno, Redding i Kryptopolis, nawet kilkutygodniowy harmonogram spotkań prezydent Tandi. Nie ma tu za to nic o Krypcie 13 albo o GECKu. Wszystkie meldunki zaadresowane są do Darion i podpisane przez "F-".

Holodysk z RNK - Broszura
Menu

HOLODYSK INFORMACYJNY REPUBLIKI NOWEJ KALIFORNII NR 1

Jesteśmy tu! Dołącz do nas!

Przed nami leży cudowna przyszłość - możesz mieć w niej swój udział, wraz z Republiką Nowej Kalifornii!

Chcesz wiedzieć więcej?

JAK DUŻA JEST RNK?
Założona 80 lat temu, RNK składa się obecnie ze społeczności Cienistych, Los Angeles, Maxson, Centrum i Brzasku Dnia. W przybliżęniu 700 000 obywateli ma zaszczyt nazywać RNK domem.

CO OFERUJE I CZEGO BRONI RNK?
Republika Nowej Kalifornii oddana jest sprawie pokoju, bezpieczeństwa i sprawiedliwości i broni tych wartości dla dobra narodu ziem zachodnich. Świetnie wyszkolone patrole policyjne bez wytchnienia pilnują bezpieczeństwa, aresztując złoczyńców, kanibali, łowców niewolników i mutantów wyjętych spod prawa. Mężna armia RNK stoi na straży naszych granic. Wolność i sprawiedliwość obywateli wyraża się poprzez dostęp do sądów i prawo do głosowania na przedstawicieli społecznych, którzy zasiadają w gmachu Kongresu. Mówiąc słowami prezydent Tandi, "Bezpieczny naród, to silny naród."

KTO TU RZĄDZI?
RNK może różnić się nieco od tego, do czego przywykłeś. Nie ma tu wodzów, szefów miasta, króli czy dyktatorów. Nasi przywódcy wybierani są przez naród! Tak jest - każdy stan ma prawo do swego reprezentanta w Kongresie. Przedstawiciele ci wybierają spośród siebie prezydenta i wiceprezydenta, którzy przewodzą zgromadzeniu, z rad którego korzystają przy podejmowaniu decyzji. Do tej pory, przez 10 kadencji do pełnienia roli głowy narodu jednogłośnie wybierano prezydent Tandi, której mądrość i umiejętność przewidywania zawsze budziły głęboki respekt.

BRZMI NIEŹLE! JAK DOŁĄCZYĆ DO RNK?
Wszyscy przestrzegający prawa i pokojowo nastawieni ludzie czy mutanci, mogą stać się pełnoprawnymi obywatelami RNK. Wszystko, co musisz zrobić, to przeprowadzić się tutaj i przedstawić zgłoszenie imigracyjne. Po przejściu szkolenia obywatelskiego i rozpatrzeniu podania, poinformowany zostaniesz o przyznaniu statusu tymczasowego obywatela. Teraz od pełnego obywatelstwa dzielić cię będzie tylko krok!

Oczywiście, RNK nie jest dla każdego. Łowcy niewolników, niezreformowani mutanci, znani bandyci i inny niepożądany element nie ma szans!

A CO JEŚLI MOJE CAŁE MIASTO ZECHCE DOŁĄCZYĆ?
W zależności od lokalizacji, RNK akceptuje podania wiosek, miast, baz, państw-miast, a nawet niewielkich królestw. Wraz z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku, RNK przyzna twemu miastu status terytorialny. Po ustanowieniu koniecznej obecności sił policyjnych i wojskowych, i po rozprawieniu się z lokalnymi grupami przestępczymi, twoja wioska może starać się o pełne członkostwo w RNK. Proste, prawda?

Zatem pamiętaj - JESTEŚMY TU! DOŁĄCZ DO NAS!

Przygotowane przez Komitet Doradczy Relacji Społecznych Nowej Kalifornii

RNKAP Pub. #A7-7893b
Ta strona jest umyślnie pozostawiona pusta.

Holodysk Westina
Menu

Pierwszy Obywatel Lynette

Kurier dostarczył wysłany przez ciebie dysk. Oczywiście miałaś rację. Ta informacja powinna okazać się nadzwyczaj użyteczna na następnym posiedzeniu rady. Z tym co mi przesłałaś będe w stanie utrudnić, a nawet udaremnić dalsze próby nawiązania przymierza pomiędzy RNK, a Nowym Reno.

Mogę cię zapewnić, że jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, nie będzie żadnych nowych prowokacji ze strony RNK, ani mieszania się w interesy Kryptopolis. Respektuję waszą suwerenność i nie zgadzam się z intrygantami, którzy starają się odebrać wolność naszym niewinnym sąsiadom.

Twój przyjaciel i sojusznik,
Roger Westin

Orędzie do narodu
Menu

Nota: Orędzie do Narodu
Od: Prezydent Dick Richardson
Do: Obywatele tego Wspaniałego Narodu
Temat: Zjednoczenie Państwa

Bracia rodacy, mam ten szczególny zaszczyt bycia przywódcą, który poprowadzi naród amerykański z powrotem na stały ląd, aby przywrócić Amerykę jej własnym obywatelom. Po ponad stu latach będziemy pierwszym pokoleniem wolnym od groźby ataku mutantów.

Przyszło nam długo czekać na tę chwilę, a praca, która nas do niej doprowadziła była trudna i mozolna. Momentami wydawało się, że przyjdzie nam przełknąć gorycz porażki, jednak niestrudzone wysiłki szefa Korpusu Chemicznego, dr Charlesa Curlinga, sprawiły, iż wybiła godzina naszego ocalenia.

Odważny, niezłomny, bla, bla, bla. Czy ktoś tych rzeczy w ogóle słucha?

--Przypominadło--
1) Ponadawać tak dłuższą chwilę, by przedstawić projekt Curlinga.
2) Powiedzieć wszystkim, jacy są niezłomni itd. Pierdu, pierdu

Pamiętać o zrobieniu małej wstawki na temat reelekcji.

Pamietać, żeby schodząc z podium NIE obściskiwać mojej sekretarki.

Ważne: Szybko skończyć to pismo. Damy radę zagazować tych cholernych mutantów w ciągu tygodnia, jeśli tylko raport Curlinga jest dokładny.

Lista słówek
Menu

Nota: Lista słówek
Od: wiceprezydent Daniel Bird
Do: Mnie
Temat: Moja Lista Słówek

Trudne słowa:
--------------------
Ziemniak
Jabłko
Psycho
Kalifornia
Do przygotowania
Gadatliwość
Nieartykułowany
Subtelny

Słowa do zmiany:
----------------------
Ziemniok
Japko
Sycho
Kalafonia
Do przygotowania
Suptelny
Dżakilopa - zrobić z tego nową maskotkę narodową
(czy to amerykańskie zwierzę?)

Projekt
Menu

Nota: Projekty, Wyciąg kwartalny
Od: ppk, dr Charles Curling
     Korpus Chemiczny Stanów Zjednoczonych
Do: Gabinet
Temat: Projekt bliski osiągnięcia pełnego stanu gotowości.

Mam zaszczyt i przywilej ogłosić, iż wkroczyliśmy w finalną fazę Projektu. Po latach pracy udało nam się wyizolować najtoksyczniejsze składniki wirusa F.E.V. Część ostatnio zdekodowanych informacji zdobytych w opuszczonym kompleksie wojskowym, zlokalizowanym na stałym lądzie okazała się przełomowa w toku naszych badań.

Udało nam się stwierdzić, iż wirus F.E.V. nie był pierwotnie zaprojektowany jako czynnik służący do stworzenia rasy super-żołnierzy. Początkowo, jak się wydaje, F.E.V. został skonstruowany jako zjadliwa toksyna. Dopiero jakiś czas później podjęto próby manipulacji kodu wirusa w celu zmiany jego charakteru.

Cofając się nieco w swoich badaniach, oraz przy pomocy dodatkowych informacji zawartych w zapiskach z bazy wojskowej, udało nam się zamienić naszą wersję F.E.V. (F.E.V. Curling-13) w znacznie bardziej toksyczny środek.

Końcowe testy, przeprowadzone na potomkach mieszkańców krypt, pochodzących z wioski "Arroyo", wykazały stuprocentową śmiertelność, z większością zejść występujących w ciągu godziny po wystawieniu na działanie 0.0001% roztworu aerozolowego. Nieco odmiennie reagowały obiekty z Krypty 13, doznając wylewu krwi do mózgu i drgawek w ciągu pierwszej godziny po zakażeniu, z następującą śmiercią, jednak nie wcześniej, niż po następnych 14 godzinach.

W obu przypadkach poziom toksyczności F.E.V. jest wystarczający do zapewnienia pełnego "wyczyszczenia" terenu z wszelkich istot żywych. W chwili obecnej ilość F.E.V. Curling-13, którą jesteśmy w stanie uwolnić, daje 95% prawdopodobieństwo osiągnięcia 0.00007% przeciętnego nasycenia. Chociaż w Korpusie panuje powszechna zgoda co do tego, iż wystarczyłoby to do pełnego sukcesu Projektu, uważamy, że warto poczekać, aż zgromadzimy wystarczająco dużo toksyny F.E.V., aby osiągnąć zakładane nasycenie 0.0001% i 99.5% pewności unicestwienia.

Obecny poziom produkcji F.E.V. Curling-13 daje gwarancję, że osiągniemy wymaganą ilość 63 tys. litrów w ciągu sześciu tygodni.

Gratulacje, panie i panowie, długie lata ciężkiej pracy dobiegają końca.
Niech Bóg błogosławi Amerykę.

Funkcjonowanie elektrowni
Menu

Nota: A.E.C., Raport sytuacyjny
Od: Tom Murray,
przewodniczący Komisji Energii Atomowej
Do: Gabinet
Temat: Niebezpieczeństwa wynikające ze zbytniej zależności od centralnego komputera kontrolującego reaktory.

UWAGA dla GABINETU: Nie chcę wyjść na zrzędę cały czas podnosząc tę sprawę, ale nie da się przecenić ważności zróżnicowania systemów kontroli naszej elektrowni atomowej. Oto mój oficjalny raport. Wydaje mi się, żę po jego przeczytaniu zrozumiecie dlaczego potrzebujemy systemu zapasowego.
--Tom

Regulator Reaktora Energii Atomowej
--------------------------------------------
Uranowy Reaktor Jądrowy nowego typu firmy KrypTech działa jak dotąd bez zarzutu. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi komputerowemu, stworzonemu specjalnie dla celów regulacji temperatury chłodziwa, jak i kontrolowania wielu innych krytycznych funkcji reaktora, możemy pozwolić sobie na zminimalizowanie ilości personelu niezbędnego do jego obsługi.

Nowy, synchroniczny multi-procesor osadzony w trójprocesorowej płycie głównej, zdolny jest do współdrożnej kontroli: temperatury chłodziwa, procesu bombardowania uranu strumieniem neutronów, wlewu zimnej wody morskiej, ujścia zużytego chłodziwa i odpadów pozostałych z reakcji. Bez systemu komputerowego, reaktor rozregulowałby się niemal natychmiast, wywołując reakcję łańcuchową lawinowego wypromieniowania izotopów uranu. W ciągu dwóch lub mniej godzin, doprowadziłoby to do eksplozji jądrowej o sile 100 kiloton.

Spora część reaktora umieszczona jest pod wodą, poniżej stacji. Taka konstrukcja pozwala na wykorzystanie naturalnej temperatury otaczającego oceanu do ochładzania zewnętrznej części reaktora. Woda morska z 500 metrów pompowana jest do komory chłodzącej. Część zimnej wody kierowana jest do modułu zamkniętego, zawierającego rdzeń i pręty kontrolne. Tam krąży wokół rdzenia, nagrzewając się od zachodzącej reakcji jądrowej. Gdy woda osiąga temperaturę wrzenia, powstaje para wodna, która wprawia w ruch turbiny generatora wytwarzającego prąd elektryczny. Para wodna kondensuje i powraca do zbiornika filtracyjnego. Oczyszczona woda gromadzi się w zbiorniku wstępnym, gotowa do przejścia całego cyklu od nowa.

Silnie napromieniowana woda, zmieszana z różnymi materiałami toksycznymi, wypompowywana jest poza stację poprzez kanał odpadowy, kończący się półtora kilometra na południe. Meldunki naszych zespołów zwiadowczych stwierdzają, że zanieczyszczenia unoszą się wraz z prądem morskim wzdłuż wybrzeża południowej Kalifornii i Meksyku, powodując nieodwracalne szkody w środowisku. Na większości plaż zalegają toksyczne szczątki napromieniowanej fauny i flory morskiej. Na szczęście problem nas nie dotyczy.

Niezależnie od wszystkiego, na wypadek wyłączenia reaktora mamy w odwodach trochę zapasowych baterii, które mogą zasilać krytyczne systemy Enklawy do czasu ponownego uruchomienia reaktora. Do systemów tych nie należą jednak energochłonne urządzenia, np. generatory pól siłowych. Procedury bezpieczeństwa wymagają także zamknięcia niektórych grodzi wodoszczelnych na terenie bazy, w przypadku odcięcia zasilania zatrzasną się one automatycznie, zapobiegając zalaniu korytarzy. Ograniczy to swobodę poruszania po stacji, jednak dotarcie na górę będzie wciąż możliwe przy użyciu tras zastępczych.

Prawdziwym problemem jednak pozostaje komputer, którego wyłączenie lub zniszczenie, jakkolwiek wydarzenia te byłyby nieprawdopodobne, spowoduje awarię reaktora i stopienie rdzenia w ciągu zaledwie dwóch godzin. Musimy zainstalować jakiś rezerwowy system regulacji obsługiwany przez człowieka. Wiem, że moje obawy mogą wydawać się przesadzone, a sytuacja nie do pomyślenia, jednak lepiej jest być przygotowanym na wszelką ewentualność.

W międzyczasie upewnijmy się, że nikt nie wysadzi naszego komputera w powietrze (ha, ha).

Wasz Tom Murray, przewodniczący A.E.C.

ZAWARTOŚĆ HOLODYSKÓW - WERSJA ANGIELSKA
Menu

> > ROZWIŃ WSZYSTKIE HOLODYSKI W WERSJI ANGIELSKIEJ < <

<< EKWIPUNEK FALLOUT 2