Im Pułaski, nam pół laski

Będzie o wielu sprawach na raz - w tym niestety także o Falloucie 3 ;-]

Otóż jak dobrze wiemy, Amerykanie to naród bardzo dobrze pamiętający o Polsce. Przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych dobrze wie gdzie leży Polska, zna historię naszego kraju - a tylko złe języki rozpowiadają tezę, że nadal jesteśmy częścią Rosji - więc jak ktoś ma polsko brzmiące nazwisko to jest to na pewno Rosjanin. Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują Polskę jako swojego strategicznego sojusznika, choćby dostarczając naszym żołnierzem najnowocześniejszy sprzęt do działań w Iraku czy Afganistanie. "Kontrakt stulecia" związany z zakupem samolotów F-16 i tzw. offsetem przyniósł naszej gospodarce setki miejsc pracy i niebotyczne zyski.

Zapewne więc to tylko przez zwykły zbieg okoliczności Kongres nagle przypomniał sobie o tym, że Polska powinna zwrócić właścicielom zagrabione mienie po drugiej wojnie światowej - i to zarówno przez władze komunistycznej jak i faszystowskie Niemcy. Zwlekanie przez nasze władze podjęcia decyzji w sprawie umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w naszym kraju - by osiągnąć lepsze zabezpieczenie naszego bezpieczeństwa - nie jest żadnym powodem tego nagłego odzyskania pamięci przez amerykańskich ustawodawców.

Coś za dużo tych przypadków - no nie? Ale nie będę już dalej ciągnął tego powyższego tematu - bo chyba już osiągnąłem odpowiedni stopień fajności przez to, że pokazałem jaki to jestem antyamerykański (dedykowane pewnemu anonimowemu czytelnikowi ;-D ). Po tym wstępie mogę przejść do rzeczy i poruszyć pewien edukacyjny aspekt - który Amerykanom może i jest obojętny - ale my Polacy, z racji posiadania świadomości własnej historii - powinniśmy to wiedzieć.

Otóż podczas prezentacji Fallouta 3 na targach E3 - we fragmencie rozgrywki jaką prowadził Todd Howard - bohater natknął się na takie coś:

Fallout 3 Fallout 3

Pulawski Preservation Shelter - czyli w dużym skrócie mówiąc - zasobniki, schowki - na różny ciekawy sprzęt, znajdujące się w dawnym Waszyngtonie. I teraz parę faktów, które powinniśmy wiedzieć - bo zakładam, że Wam "nie jest wszystko jedno :-).

Kazimierz Pułaski

Czy Bethesda miała na myśli innego Pułaskiego - skoro jak nikt inny - postać konfederaty pasuje do amerykańskich klimatów? Jeśli chodzi o Zygmunta Puławskiego - to może to znaczyć tylko tyle, że aspekty związane z lotnictwem będą w Falloucie 3 odgrywać dużą rolę.

Ale kto to wie ;-)

© 2008 Marek 'Squonk' Rauchfleisch

<< Artykuły o Falloutach