Autor Wątek: 10 lat Postapokalipsy bez ograniczeń!  (Przeczytany 836 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
10 lat Postapokalipsy bez ograniczeń!
« dnia: 24 Listopada 2020, 13:21:42 »

Pamiętam to jak dzisiaj. Pierwsze próby z edytorem, pierwsze przymiarki do napisania czegoś, pierwszy post - tak mógłbym zacząć opowieść o tym jak powstał blog Trzynastego Schronu noszący jakże schronową nazwę Postapokalipsa bez ograniczeń!.

W notce informacyjnej, która z drobnymi zmianami jest od 23 listopada 2010, napisano:

Postapokalipsa to dział fantastyki traktujący o tym co się stało PO apokalipsie, katastrofie, zagładzie. Jeśli jednak pominie się też PRZED i W TRAKCIE to postapokalipsa zamknie się nam w obszarze wytyczanym przez krytyków tej tematyki sądzących, że jest to zaciesz trupów i zagłady, oraz fascynacji spłaszczających postapokalipsę do podartej skórzanej kurtki i obrzyna w łapie. Chcąc odkryć w niej COŚ WIĘCEJ musimy tym samym wyjść poza obszar fantastyki. A skoro tak to po co ograniczenia?

Powody jego powstania nie do końca były wzniosłe i dające powody do dumy. 10 lat temu w schronowej załodze nie zawsze było miło, fajnie i przyjemnie. Wybuchały kłótnie o nic, po których zostawał niesmak, zmierzający często w stronę "moralniaka". Często myślałem o odejściu, ale nie takim jak to bywało dawniej w modzie, gdy scenę tworzyły bardziej namacalne od facebookowej funpagi czy kanału na YouTube serwisy. Chciałem mieć więc coś do publikacji tekstów, taki swój grajdołek w którym byłbym sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem.

Przyziemne? A spodziewaliście się podniosłych fanfar zwiastujących narodziny tego projektu? Po takie coś to zapraszam do lektury Pisma Świętego 😁

I tak to jakoś ruszyło. Warto przy tym nadmienić że 10 lat temu tematyka postapo w Polsce była faktycznie niszą, którą zajmowała się grupka zapaleńców nabierająca pierwszych szlifów na Falloutach i sferze związanej z nimi. 10 lat temu jednak też w Polsce zaczęła być wydawana seria Uniwersum Metro 2033, co było jednym z wielu elementów które sprawiły że postapokalipsa weszła na salony, stając się czym faktycznie bez ograniczeń. A na pewno nie z takimi jakie były jeszcze z 10 lat temu.

I nawet jeśli tak nie było, to ja uważam że zakładając projekt Postapokalipsa bez ograniczeń! przyczyniłem się do szerszej promocji postapokalipsy w Polsce.

Change my mind, jeśli ktoś chce 😎
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2020, 11:30:30 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Stary Wujek

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Stary Wujek
Odp: 10 lat Postapokalipsy bez ograniczeń!
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopada 2020, 10:57:56 »
Dobry blog, świetne teksty!  :cth:  :ssnacz:
Cóż warte życie, gdy honor stracony!