Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout
Lipiec 04, 2020, 06:44:54 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Czy wiesz że... na Trzynastym Schronie wciąż działa system ankiet. Oddaj głos w aktualnej ankiecie

Strona główna   Pomoc Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: LandsbergON - numer piąty  (Przeczytany 12 razy)
Squonk
Schronowy Inżynier
Gen. armii - Redaktor
*

Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!

« : Czerwiec 29, 2020, 23:32:55 »

Rok 2020 jest czasem politycznych decyzji oraz wyborów. Wyborów na urząd prezydenta, trzeba tu nadmienić. Kiedy piszę te słowa jest już po pierwszej turze, a za dwa tygodnie tura druga. Stąd też również i piąty numer Gorzowskiego Magazynu Fantastycznego LandsbergON, który jest wydawany przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, jest przesycony polityką. A dokładniej politycznym spojrzeniem na zawarte w nim teksty, jak i na okoliczności wydawania tegoż periodyku.

Taki przynajmniej był zamiar redaktora naczelnego Mariusza Sobkowiaka we wstępniaku. Czyli wziąć się za bary z tą niby straszną tematyką jaką jest polityka, co przedstawia się w tzw. głównym nurcie. I co? I według mnie naczelny w tej sprawie poległ, idąc zgodnie z narracją jaką wytyczają media należące do w/w nurtu. Czyli jeśli jest miło, fajnie i kolorowo to w sumie tej polityki (złej!) nie ma, ale jeśli ktoś wyraziście (czasem aż z przesadą) przedstawia swoje poglądy na to czy na tamto, to muszą to być te mało miłe, niezbyt fajne i szare poglądy prawicowe. Bo przecież tylko one się odróżniają i wyróżniają od jednolitej magmy pozornej normalności, w czym ma nas utwierdzać ów główny nurt. No niestety, ale to jest ciut bardziej skomplikowane.

I z tą komplikacją mierzą się autorzy tekstów zamieszczonych w piątym numerze LandsbergONu. Z jakim skutkiem? To po kolei.

Pierwszy kruciak to tekst 2120 Marty Kalisiak traktujący o pracowniku korpoświata przyszłości. I pijąc do wstępniaka naczelnego: jeśli owa prawica jest taka fe, więc nią się nie powinno głosować czy popierać a tylko na tych innych, to kto nami rządzi i kto prowadzi nas do świata opisanego w tymże opowiadaniu? Na razie korporacje - głównie medialne - zajmują się "miękką"cenzurą treści, które nam serwują. Ale co będzie za parę lat? Czy to co właśnie w tym opowiadaniu?

O ile mam wątpliwości co do kierunku jaki naczelny wytyczył we wstępniaku, tak nie miałem ich podczas lektury jego opowiadania Main user. I to głównie z uwagi na zmyślnie pomyślany motyw wirtualnego życia w wirtualnym... hmm... życiu. Czy to śniłem, czy też sen śnił mnie? - aż się prosi o cytat z Neila Pearta delikatnie tylko wygładzający przerażającą w sumie historię jaką zawarł Mariusz Sobkowiak w swoim tekście.

Opowiadanie Kontrmachina, która napisał Karok Wojdyło ma pewną wadę. Jest za krótkie by na dobrze rozwinąć motyw korpoświata, w której człowiek jest niewolnikiem. Jedyne co mu zostaje to ciężka praca oraz ucieczka w świat poprawiających nastrój i dających możliwość resetu używek.

Najdłuższego tekstu Boska usterka, który napisał Paweł Karolczuk, szczerze mówiąc nie zrozumiałem do końca. Bo nie do końca umiem w cyberpunkowe klimaty w których pojawia się sztuczne życie stworzone przez człowieka, albo na odwrót. No ale może ktoś bardziej kumaty niż ja coś więcej z tego tekstu wyciągnie.

Warto też nadmienić że piąty numer LandsbergONu okraszają klimatyczne grafiki Leona Bakalarza, Piotra Rossy oraz Karola Wojdyło.

LandsbergON - strona - można z niej pobrać najnowszy a także pozostałe numery niniejszego czasopisma.

Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Kanał RSS Trzynastego Schronu Trzynasty Schron na Twitterze Trzynasty Schron na Facebooku Trzynasty Schron na Tumblr Trzynasty Schron na Instagramie Postapokalipsa bez ograniczeń! Radia Trzynastego Schronu na TubaFM Trzynasty Schron na YouTube
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!