Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout
Wrzesień 27, 2020, 16:13:51 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Czy wiesz że... na Trzynastym Schronie wciąż działa system ankiet. Oddaj głos w aktualnej ankiecie
 
   Strona główna   Pomoc Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: #znalezionewsieci - Pozdro z KRLD  (Przeczytany 541 razy)
Squonk
Schronowy Inżynier
Gen. armii - Redaktor
*
Wiadomości: 8825


Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!


WWW
« : Styczeń 06, 2018, 19:22:29 »


Jednym z bardziej popularnych filmów na naszym kanale YouTube (przed reorganizacją, teraz na kanale dodatkowym) jest dokument Andrzeja Fidyka Defilada, przedstawiający uroczystości związane z 40-leciem istnienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Film, choć pokazuje tylko specyficzny fragment życia w tym kraju, związany z celebracją politycznego kierownictwa w uosobieniu Kim Il Sunga, jest świadectwem tego jak tam jest.

A co wiemy o Korei Północnej dziś, w oparciu o medialny przekaz i trynd, że my - czyli Polska - jesteśmy umieszczeni w takiej, a nie innej konfiguracji politycznej? Zbierzmy medialne fakty do kupy.

Najpierw te prawie, że dostępne na co dzień:
1) W Korei rządzi oszalały i okrutny satrapa, odpalający rakiety zdolne do przenoszenia głowic atomowych na lewo i prawo.
2) Opływające w luksusy polityczna sitwa i ciemiężony, głodny naród. Plus standardowy pakiet mowy-trawy jak naruszanie praw człowieka czy brak wolności i demokracji.
3) Wszechobecna propaganda, niewolnicza praca eksportowanych pracowników, kraj odcięty od świata.


Co zaś jeszcze mogą się dowiedzieć się ci, którzy nie korzystają tylko z mediów ogólnie dostępnych:
1) Do Korei można się udać w celach turystycznych, jednak goście będą tam zawsze pod opieką swoich przewodników, poruszając się i zwiedzając wybrane dla nich miejsca.
2) Z Koreą Północną duże interesy robią Chińczycy, Rosjanie, ale także Koreańczycy z południa, Japończycy a nawet całkiem "zachodni" Australijczycy i Nowozelandczycy.
3) Mimo pozornego odcięcia na świat, Koreańczycy dobrze umią w Internety o czym świadczą hakerskie ataki z tego kraju, spora część ludzi (zapewne średni krąg władzy) posiada smartfony.

Zaś zupełnie nieliczni dotrą do informacji, że mimo embarg i sankcji nakładanych przez ONZ, kraj ten jest miejscem nad którym ścierają się, często sprzeczne - ale realizowane - interesy światowych graczy jak USA, Chiny, Rosja, Japonia. I że Koreańczykom z południa wcale aż tak nie spieszy się przyjąć do siebie braci z południa, a nikomu z pobliskiego sąsiedztwa też by na tym nie zależało.


Wydaje się więc, że idealnym kluczem do otwarcia tajemnicy i zrozumienia przede wszystkim ludzi tam żyjących, a w dalszej kolejności elit tego kraju, mogą być choćby powieści Janusza A. Zajdla. Ten, żyjąc i dobrze rozumując mechanizmy totalitarnego państwa, bo takim Polska Ludowa była, zarazem miał też możliwość zobaczenia jak wygląda świat zza "żelazną kurtyną". I nie był to raj, w którym wystarczy że zapanuje demokracja i wolność, a wszyscy będą szczęśliwi, co dziś głoszą totalitaryści tzw. demokracji liberalnej.


Stąd też, gdy podczas buszowania w zasobach YouTuba, natknąłem się na kanał Pozdro z KRLD, rzeczą która skłoniła mnie do pochylenia się nad treściami tam zawartymi, były filmy w których autor - Emil Truszkowski - odpowiada na zarzuty uprawiania północnokoreańskiej propagandy, postawione mu przez "modne i poczytne" portale. Z oczywistej racji, że takie strony darzę bardzo niską estymą, był to dla mnie mocny argument, że coś w tym może być! A co tam dostajemy?


W/w Emil Truszkowski jest japonistą, studiował w Chinach oraz w Japonii, tam też mieszka razem z żoną, która jest - a jakże - Japonką. Koreę Północną, czego nie ukrywa, poznaje i zwiedza w ramach oficjalnych wycieczek, organizowanych przez biura podróży z Chin. I co ważne, w maksymalny sposób stara się wykorzystać wszystkie możliwości, jaką daje taka forma wjazdu do tego kraju. Przeszkadzać trochę może lekka maniera i youtuberskie zacięcie w podejściu do tematu i jego prezentacji.

Pytanie zostaje więc to samo: czy moralnie jest jeździć na wycieczki do Korei Północnej, skoro ich forma może przypominać wizyty w wioskach potiomkinowskich? 

Odpowiedzią, choć to tak nie kulturalnie, może być pytanie o moralność wyjazdów do Dubaju, czy innych ociekających luksusem miejsc turystycznych w krajach Zatoki Perskiej? Budowanych rękami taniej, nieraz niewolniczo wykorzystywanej siły roboczej z Pakistanu czy Indii. Do krajów, które łożą ogromne sumy na "misjonarską" działalność imamów w Europie, piorących mózgi pod kątem działalności terrorystycznej trzeciemu pokoleniu imigrantów z Bliskiego Wschodu. Jak na razie w Europie nie strzelają, wysadzają i rozjeżdżają samochodami obywateli agenci "złego" Kim Dzong Una, ale mili chłopcy z sąsiedztwa który nagle uznali, że Państwo Islamskie i zbrodniczo pojmowane zapisy Koranu to jest to!


Owszem, trzymając się logiki "modnych i poczytnych" portali, wydęte jak opony wargi jakiejś śmiesznej celebrytki na zdjęciu zrobionym w hotelu Burj al-Arab, wrzucone na Instagrama są wyznacznikiem dobrej klasy, gustu, smaku i moralności. Bo zostały zrobione tam gdzie wszyscy jeżdżą i gdzie warto być. Jeśli sami Amerykanie się tam pojawiają (na następnym zdjęciu Brad i Angelina), to znaczy że to jakby nasze miejsce już jest. Takie Mielno, tylko że w wersji de-lux, bez spoconego plebsu żrącego na plaży frytki bo stać ich już na przyjazd, bo 500+ dostało (powered by Agata Młynarska).

A Korea Północna? Tam przecież wcielone zło i otumaniony lud!


Więcej, w tym źródła zdjęć:
Strona Pozdro z KRLD
Facebook Pozdro z KRLD
Kanał YouTube Pozdro z KRLD
Kanał YouTube Pozdro z KRLD
Twitter Pozdro z KRLD
Zapisane

Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kanał RSS Trzynastego Schronu Trzynasty Schron na Twitterze Trzynasty Schron na Facebooku Trzynasty Schron na Tumblr Trzynasty Schron na Instagramie Postapokalipsa bez ograniczeń! Radia Trzynastego Schronu na TubaFM Trzynasty Schron na YouTube
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!