Autor Wątek: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi - recenzja #1  (Przeczytany 1436 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi - recenzja #1
« dnia: 19 Grudnia 2017, 01:30:12 »

Bycie fanem Star Wars to pasja na całe życie. Na dobre i na złe, na lepsze i gorsze jak raz się zapadnie w sidła magii Gwiezdnych wojen, to nie można z nich uciec.

Można jednak patrzeć na to hobby i rozwijać je w różnorakie sposoby. Można ograniczyć się do filmów, można wyrażać zainteresowanie zawartością poboczną jak książki, czy gry. Można ślepo stwierdzać że trylogia prequeli była wartościowym dodatkiem do Sagi, można konstruktywnie powiedzieć że trylogia 1-3 nigdy nie powinna się wydarzyć bo zabiła dużą dozę mistycyzmu i tajemniczości tych postaci.

Można pragnąć żeby Gwiezdne wojny pozostały strefą komfortu dla fanów, oferując ciągle coś znajomego i bezpiecznego - jak Przebudzenie Mocy. Można też wymagać pewnego rozwoju i obrania niespodziewanej drogi po marce, która liczy 40 lat i powinna ewoluować w niespodziewanych kierunkach. Zupełnie jak możemy to dostrzec w Ostatnim Jedi, którego recenzję przeczytacie poniżej.

Gdybym miał wskazać najbardziej oczekiwany przeze mnie film w tym roku – mógłbym spokojnie postawić na najnowszą odsłonę Gwiezdnych Wojen. Przebudzenie Mocy, nawet pomimo oczywistych problemów było zdecydowanie jedną z lepszych części filmowej Sagi, i nie mogłem się doczekać zarówno rozwinięcia nowych bohaterów, jak i dalszych powrotów legend klasycznej trylogii. Byłem także ciekaw, jaką wizję świata przedstawi reżyser i scenarzysta, Rian Johnson, odpowiedzialny między innymi za Loopera czy kultowy serial Breaking Bad. Spodziewałem się zobaczyć kompetentny film, który we właściwy sposób będzie kontynuować sagę bez wzbudzania jakichkolwiek skojarzeń z potwornie słabymi prequelami.

A tu całość tekstu.

Całość recenzji pod tym linkiem.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi - recenzja #1
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Grudnia 2017, 14:47:43 »
No cóż. Podzielam większość z tych opinii, jak i cieszy mnie że racjonalna krytyka oraz prawdziwi fani Gwiezdnych Wojen dają odpór rozwydrzonej fanbozie która nie podając żadnych argumentów ryczy jakim "gównem" jest nowa trylogia, do tego stopnia że mam wrażenie że to zemsta fanów Prequeli. Fakt jest po prostu takie że Ostatni Jedi to pomimo pewnych wad autentycznie jeden z najlepszych filmów w serii.

Ale muszę sprostować dwa fakty: Po pierwsze ludzie jakoś zapominają że Abrams wciąż jest producentem Nowej Trylogii, a jako że takie trylogie planuje się zawczasu to wciąż jest przede wszystkim jego projekt. Co zresztą powinno być oczywiste dla każdego kto (po drugie) zauważył na czym bazowanie było Przebudzenie Mocy, bo wbrew bredniom fanboyi nie była to Nowa Nadzieja (bo na serio pustynia i gazda śmierci to jedyne realne powiązania). Zresztą twórcy Nowej Trylogii oficjalnie to przyznali i bardo mnie cieszy że Ostatni Jedi ewidentnie poszedł w tą stronę. Choć i tak nie posunęli się tak daleko jak ja bym tego oczekiwał. No ale mają jeszcze trzeci film..
« Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2017, 15:00:03 wysłana przez Rezro »

Rodrrik

  • Mł. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • "Władza jest zawsze gwałtem na ludziach"
Odp: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi - recenzja #1
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudnia 2017, 15:13:11 »
Wybieram się wieczorem na seans, zakładamy osobny temat na dyskusję spoilerową czy wszystko piszemy tutaj?
"Choć droga jest bez końca
Pozornie bez znaczenia
Mniemam, że mam powody
By drogi swej nie zmieniać "

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi - recenzja #1
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudnia 2017, 15:55:10 »
Z mojej strony omówiłem wszystko co chciałem w osobnych tematach.