Autor Wątek: Sytuacja na świecie  (Przeczytany 4538 razy)

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Sytuacja na świecie
« dnia: 11 Października 2008, 23:49:42 »
Bezpośredni link do newsa

---------

[ kolejny artykuł z serii pre-apo ]

Nie od dziś wiadomo, że świat się zmienia ale ostanie miesiące przyniosły ich chyba nawet w nadmiarze. Moim zdaniem możemy obserwować ponowne klarowanie się - po latach jednobiegunowego świata powstałego po rozpadzie ZSRR w 91 roku - czasu, w którym „królowała” demokracja, wolny rynek i ludzie wpadli w euforię jak w czasie La Belle Époque. Stron konfliktu tym razem wielu a nie jak to kiedyś miało miejsce dwóch. Tak, dokładnie - to mała 5mln Gruzja stała się moim zdaniem impulsem do stworzenia świata wielobiegunowego, czego politolodzy wyczekiwali od dawna. Po krótkiej wojnie na Kaukazie, nawet najpotężniejsze państwa zdały sobie sprawę, że potrzebują sojuszników w nowych rejonach świata.

Niedawno świat obiegła wiadomość, że USA zniosły zakaz sprzedaży technologii i materiałów nuklearnych Indiom. W poszukiwaniu sojuszników w coraz potężniejszej Azji, USA sięgają po najbliższe im ideowo, bo także demokratyczne Indie. Wycofując się z decyzji podjętej w 1974r. po ich pierwszej próbie atomowej, USA umocni strategiczne partnerstwo z Indiami, pomoże Indiom zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię i otworzy rynek wart miliardy dolarów. A żeby jednak nie było tak miodnie należy przypomnieć, że Indie nie podpisały układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej co może rozpocząć nowy wyścig zbrojeń w Azji - choćby z Pakistanem, który też jest sojusznikiem USA. Jednak dezorganizacja i brak zdecydowanej walki z terrorystami mocno rozczarował Stany. Za tę dość wysoką cenę amerykanie powoli tworzą sobie nowy przyczółek w Azji.

W tym samym czasie Rosjanie wzmacniają współpracę w Wenezuelą, petropaństwem prowadzonym przez lewicowego dyktatora Hugo Chaveza. Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że 2 rosyjskie strategiczne bombowce Tu-160 urządziły sobie wygodne „gniazdko” przed wielkimi wspólnymi manewrami radzie... eee rosyjskiej floty czarnomorskiej z siłami Wenezueli. Wzbudzając powszechny postrach na morzu śródziemnomorskim, Rosjanie poraz pierwszy od kryzysu Kubańskiego pojawili się na półkuli zachodniej. Dodatkowo niedawno ogłoszono rozpoczęcie współpracy w dziedzinie atomistyki. Czyli Wenezuela ma reaktywować swój program atomowy (jak twierdzi tylko i wyłącznie cywilny) - zapewne z pomocą technologiczną Rosjan.

Taki sam krok podjęli Rosjanie wobec Iranu. Podczas gdy cały zachodni świat widzi w nim zagrożenie, Rosja zawiesiła rozmowy wielostronne na temat programu i zaczęła zaopatrywać Iran w materiały do produkcji "cywilnej" energii nuklearnej. O ironio to wszystko za nasze, Europejczyków i Amerykańców pieniądze wydawane na wenezuelską i rosyjska ropę i gaz.

Jakby nie dość kryzysu na giełdzie, nasi sąsiedzi, Ukraińcy postanowili poirytować Rosjan zapowiadając, że nie wpuszczą floty Czarnomorskiej powrotem do Sewastopola na Krymie, gdzie zwiększa się napięcie a większość stanowią Rosjanie. Zdenerowany sytuacją w parlamencie prezydent Juszczenko rozwiązał wczoraj parlament, co bynajmniej nie zapewnia stabilnej sytuacji w tym regionie. Była już Ukraińska premier chciała strategicznego partnerstwa z Rosją, mimo iż ta otwarcie atakowała prezydenta oskarżając go między innymi o wysyłanie broni do Gruzji i chęć wysłania wojsk do strefy konfliktu.

Do gromadki państw, które znowu startują z programem nuklearnym ponownie dołącza Północna Korea, która po wysadzeniu z wielką pompą przed kamerami CNN kominu elektrowni atomowej, ponownie aspiruje do bycia mocarstwem atomowym i wznawia testy na poligonie atomowym jaki i uruchamia ponownie instalacje do wzbogacania uranu.

A jak w tym całym zamieszaniu odnajduje się Zjednoczona Europa ??
Na pewno chce odgrywać coraz większą rolę w Nowym Ładzie :] Pomóc w tym ma jej oddzielny od amerykańskiego system nawigacji satelitarnej Galileo - system GMES. Według mnie jest on tylko przykrywką dla systemu satelit szpiegowskich, które mają uniezależnić nas od danych z satelit amerykańskich i wspomóc nowo projektowaną armię europejską - o ile ta kiedyś w ogóle powstanie.

Jak widać sytuacja na świecie mocno się skomplikowała w przeciągu ostatnich miesięcy a sytuację pogarsza narastający kryzys na giełdzie oraz zamęt gospodarczy. Moim zdaniem możemy się spodziewać nowych lokalnych konfliktów. Oby nie skończyły się one III wojenką światową, bo najwyraźniej ludzkość nie wyciągnęła jeszcze wniosków z tylu poprzednich wojen a ryzyko owej ostatecznej globalnej katastrofy jest jeszcze większe niż parę miesięcy temu.

[tak, wiem jestem rusofobem i pesymistą ;]

Oparto na materiałach z serwisu Onet.pl

Taki malusieńki artykulik na powitanie wszystkich czytelników Trzynastego Schronu
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2008, 00:40:35 wysłana przez Squonk »

------

Irrhas

  • Mł. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Października 2008, 00:03:56 »
Cytuj
Ażeby jednak nie było tak miodnie należy przypomnieć, że Indie nie podpisały układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej co może rozpocząć nowy wyścig zbrojeń w Azji choćby z Pakistanem, który też jest sojusznikiem USA jednak dezorganizacja i brak zdecydowanej walki z terrorystami mocno rozczarował Stany. Za tą dość wysoką cenę amerykanie powoli tworzą sobie nowy przyczółek w Azji.
Należało by wspomnieć że Indie i Pakistan są posiadaczami broni jądrowej ;)
Spoko artykuł
Z drugiej strony to się staje jakąś paranoją;USA kupuje ropę od Wenezueli,a Hugo Chavez wydala ambasadora amerykańskiego i ewidentnie w swoich wypowiedziach gra na nosie rządowi Stanów Zjednoczonych..ehhh
Aha...
Cytuj
Wzbudzając powszechny postrach na morzu śródziemnomorskim Rosjanie
Chyba błądzik ???
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2008, 00:16:23 wysłana przez Irrhas »
Jeżeli bardzo chcesz zmieniać świat,to nie zapomnij zacząć od siebie...

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Października 2008, 00:50:59 »
To pierwszy news Chrzysztofa więc małe guły zawsze mogą się znaleźć  ;) Poprawiłem to i owo - ale całości przyjrze się jutro, albo nasz korektor n.w. to weźmie na zęba  ;D

-----

Na kłopoty najlepsza byłaby kandydatka na wiceprezydenta - Sarah Palin i jej teoria rozumienia problemów światowych:
Cytuj
Tu leży Rosja, tu jest morze a tu jesteśmy my. Mamy więc na nich oko.


I wszystko nagle robi się proste i jasne  ::)

BTW:
Patrząc na nią a raczej jej słuchając - robię się seksistą  :-X

 :-*
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2008, 00:57:45 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

evu1

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Października 2008, 11:47:13 »
Zaraz, a czy "III wojenka światowa" już nie trwa? Taka 'przedmowa' tej wojny w sumie już się zaczęła. Kto wie, co przywódcy światowi ustalają między sobą, poza kamerami i mikrofonami dziennikarzy. Warto jest wiedzieć, że wszystko to, co się mówi publicznie jest w dużej mierze kłamstwem, by tylko uspokoić sytuację na świecie. To swego rodzaju manipulacja. Oczywiście niektórych rzeczy nie sposób ukryć, ale wierzcie mi, że nasza wiedza nie sięga nawet tych kilku %.

Tylko czekać, aż któremuś z przywódców odbije i wystarczy tylko jedna agresja na jakiekolwiek państwa. Sytuacja jest dość napięta... Z resztą jak wiemy z historii wojny zawsze nam towarzyszyły i towarzyszyć będą. Idee są te same, tylko broń się zmienia. Taka już niestety nasza natura, że zamiast przeznaczać wszystkie pieniądze na udoskonalanie świata, większość idzie na doskonalenie środków zagłady. Nikt tego nie zmieni, trzeba się z tym pogodzić.

~S

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Października 2008, 11:49:30 »
Cytuj
Tak, dokładnie - to mała 5mln Gruzja stała się moim zdaniem impulsem do stworzenia świata wielobiegunowego, czego politolodzy wyczekiwali od dawna.

Odważna teoria, ale chyba trochę naciągana. Może gdyby Gruzja wojnę wygrała, a podobno miała szanse (tak słyszałem, ale w sumie nie wiem ile w tym prawdy), to rzeczywiście można by mówić o jakimś innym biegunie, ale chyba i tak tylko tymczasowym, bo dążenia do przyłączenia się do NATO w Gruzji chyba są dosyć silne.
Jak by co, to poprawka już gotowa.
BTW
Ona jest z Alaski, tak? To znaczy, że o którym morzu mówi?

@evu1

Wierzysz w spiskową teorię dziejów? :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Irrhas

  • Mł. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Października 2008, 12:17:03 »
Cytuj
Zaraz, a czy "III wojenka światowa" już nie trwa?
Moim zdaniem,trwa;odchodzi się od modelu militarnego na rzecz ekonomicznego;ci więksi ,bogatsi uzależniają maluczkich.
Arsenały atomowe przestają być straszakiem na innych;zresztą każde państwo posiadające reaktor atomowy jest w stanie wyprodukować małą bombkę;za kilkadziesiąt(kilkaset?)lat może się okazać że zwiększy się ilość krajów posiadających broń nuklearna.
Co wtedy?
Prawie nic...zwiększy się prawdopodobieństwo trafienia owej broni w niepowołane ręce... :o
Jeżeli bardzo chcesz zmieniać świat,to nie zapomnij zacząć od siebie...

evu1

  • Zbanowany
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Października 2008, 21:22:53 »
A myślisz, że politycy nam mówią o tym, o czym ludzie nie chcą usłyszeć? Źle to ująłem. Myślisz, że politycy mówią nam o tym, o czym chcemy usłyszeć? Myślisz, że powiedzą nam o jakiejś tragicznej sytuacji międzynarodowej, która jutro może przeistoczyć się w krwawą walkę jeśli w trymiga nie zostaną zawiązane rozmowy? Po co siać panikę, jeśli można trochę pokłamać, prawda? Oni nie powiedzą nam prawdy, jeśli nie jest optymistyczna.

Powiedz mi, czy dzieciom się mówi o złych rzeczach? Czy idąc do dentysty z takim dzieciakiem mówi mu się, że będzie go bolało, że będzie się krew lała itd.? Zapewne normalni rodzice tego nie mówią, żeby jak baranek dzieciak poszedł do dentysty, żeby nie trzeba było go zaciągać siłą, a jak już tam będzie to i tak ząbka wyrwą, bo innego wyjścia nie ma. Po prostu rodzice wykorzystują niewiedzę i naiwność dziecka..., zaraz, zaraz, skąd my to właściwie znamy? ;)

Powiedzmy, że rząd to tacy rodzice, a my ciekawskie dzieciaki, w większym stopniu - jak to dzieci - naiwne, słuchające radia i telewizji i wierzące we wszystko o czym się tam mówi.

Czy wierzę w spisek? Po prostu używam logiki i opieram się o dogmaty, jakże często prawdziwe. A fajnie jest później pośmiać się z tego, że te wszystkie domysły jakie rodziły się w mojej głowie to najprawdziwsza prawda. I później pojawia się taki tekst: "a nie mówiłem?". :) Wierzcie w co chcecie, ja będę dbał o swoje dupsko.

Pozdrawiam, ~S
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2008, 21:24:30 wysłana przez evu1 »

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Października 2008, 14:33:31 »
No tak, ale wydaje mi się, że istnieje grupa, być może nieliczna, która bez żadnych informacji ze strony rządu i polityków, a opierając się na prasie (bądź co bądź od tych polityków niezależnej), potrafi sobie jakiś tam dosyć obiektywny obraz świata wyklarować. No i nie da się wszystkiego ukryć, a poza tym przy wysokim stopniu nieudolności polityków praktycznie w każdej kwestii, takie ukrywanie informacji i okłamywanie ludzi jest bardzo mało prawdopodobne. Tak mi się wydaje :P
No i prasa też może kłamać, ale to też chyba mało prawdopodobne. Bo oprócz krajowej jest zagraniczna i trudno byłoby się tym wszystkim szefom tych mediów jakoś dogadać w obliczu codziennych wydarzeń, o których jesteśmy, gorzej albo lepiej, ale informowani.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

XPL0173R

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Października 2008, 14:38:27 »
Może już czas na przestawienie wskazówki, tak ze dwie minuty do przodu? xD

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Sytuacja na świecie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Października 2008, 19:54:23 »
Chyba nie wiem o co chodzi :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!