Autor Wątek: It (2017)  (Przeczytany 4867 razy)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
It (2017)
« dnia: 12 Września 2017, 15:53:29 »
Adaptacja słynnej powieści Stevena Kinga (lub jak ktoś woli remake filmu z lat 90'tych), opowiadającej o grupie dzieci terroryzowanej przez monstrualnego klauna..



Zacznijmy od tego że ten film nie jest subtelny.. już podczas trailerów obawy wszystkich budził fakt że film nie stara się trzymać w tajemniczy czym jest Pennywise. Obawy okazały się niesłuszne bo film jest świetny! Najbliższa analogia jaka mi przychodzi na myśl to seria Stranger Things która uzyskała ostatnio sporo rozgłosu. Głównym powodem dla którego nie było sensu ukrywać natury "It'a" był prosty fakt że zarówno powieść jak i film są na tyle znane że wszyscy i tak wiedzą już że Luck jest synem Vadera. Twórcy podjęli słuszną decyzję nie bicia martwego konia i zrobili pełny z tego użytek. Film jest nieco skondensowany w stosunku do powieści ale pozwoliło to wyciąć wszystkie pierdoły i przejść do rzeczy. Podjęto też słuszną decyzję o skoncentrowaniu się w pełni na pierwszej części tejże, która według niemalże wszystkich jest i tak najlepsza. Dla przypomnienia: Jej akcja dzieje się wpierw w latach 60'tych w których grupa dzieci musi przetrwać konfrontację z potworem, potem zaś w latach 90'tych już jako dorośli wyruszają by ostateczne się z nim rozprawić i powstrzymać nową falę zaginięć. Nie muszę mówić że o ile ludzie lubili pierwszą część, to nikt nie lubił kontynuacji? Tu twórcy pojęli decyzję o połączeniu ich i tak, akcja dzieje się pod koniec lat 80'tych, a do finału przeniesiono pewne wątki z dalszej części dając całości solidne zamknięcie. Przy czym film posiada otwarte zakończenie.

Ocena? Daje mu spokojnie 9/10 (Stranger Things podobało mi się nieco bardziej ale i tak jest świetny film). Polecam!

« Ostatnia zmiana: 14 Września 2017, 18:49:25 wysłana przez Rezro »

Adam

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 479
    • Szepczący w ciemności
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Września 2017, 20:34:36 »
Noweli wyjątkowo długiej jak na nowelę, bo liczącej sobie około 2000 stron  :/

Może ktoś porównać wersję nową ze starą?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Września 2017, 20:47:42 »
Rozbudowałbyś ten tekst, by się dało z niego reckę zrobić?
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Września 2017, 14:42:18 »
Noweli wyjątkowo długiej jak na nowelę, bo liczącej sobie około 2000 stron  :/

Tak twierdzi Angielska wiki.. może tu chodzi o strukturę czy coś?

Może ktoś porównać wersję nową ze starą?

Gdybym ją pamiętał to tak. Miniserie oglądałem dawno temu, więc choć mogę porównać ogólny zarys to nie bardzo widzi mi się ponowne jej oglądanie.

Rozbudowałbyś ten tekst, by się dało z niego reckę zrobić?

Pomyślę.

Adam

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 479
    • Szepczący w ciemności
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Września 2017, 16:52:01 »
"Novel" to po angielsku "powieść".

Przy okazji - struktura "Tego" jak i większości dłuższych książek Kinga jest antytezą noweli.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Września 2017, 18:47:55 »
No to może. Ok, wprowadzę korektę.

Sajok

  • Chorąży
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Września 2017, 00:38:44 »
Może ktoś porównać wersję nową ze starą?
Jak najbardziej - stara miała klimat, a nowa wyłącznie dosłowność.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Września 2017, 07:51:40 »
Jak najbardziej - stara miała klimat, a nowa wyłącznie dosłowność.

Jak najbardziej, ale należy przy tym zauważyć że było tak i w książce. Ukrywanie natury clowna to wynalazek mini-serii.

Sajok

  • Chorąży
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Września 2017, 23:28:54 »
Książki nie czytałem, więc nie polemizuję ;) Jak dla mnie za dużo klauna, za często, za bardzo niby-przerażająco, za dużo wątków nic nie wnoszących a nielogicznych (może tak w książce było??), za długo, ale jak kto lubi...

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Września 2017, 23:42:06 »
A co? Wolałbyś mieć w zamian wilkołaka, mumię i potwora z laguny dokonujących jednoznacznych zabójstw?

To o czym ludzie zapominają to jest to że to Steven King. To nie jest po prostu horror, to opowieść o dorastaniu i radzeniu sobie z lękami grupy dzieci z potworem w tle.
« Ostatnia zmiana: 19 Września 2017, 10:40:18 wysłana przez Rezro »

Sajok

  • Chorąży
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Września 2017, 17:51:02 »
No właśnie tu jest dość jednoznacznie i potwór nie jest wcale w tle. A co do lęków dzieciaków... wątek łobuziaka i jego ojca policjanta, ech...  :rzwg:

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Września 2017, 00:22:04 »
Semantyka. Historia ta mogła by spokojnie działać i działa bez eldrycznej abominacji. Ta ewidentnie jest dodatkiem od strony strukturalnej, co nie znaczy marginalnym. Sęk w tym że It ma być personifikacją dziecięcych lenków grającą role w ich historii w czym nie musi być subtelne, stąd też biadolenie niektórych dzieciaków że "film nie jest straszny" jest co najmniej debilne, bo It ma być straszny dla bohaterów a nie widza (nie oszukujmy się, jego manifestacje w książce to czysty ser, a filmowe adaptacje i tak wybrały tą najbardziej niepokojącą). Dlatego powiedziałem na początku że nie jest to do końca horror, a jeśli chcecie tanich jump-scarów to macie FNaF'a. Wybacz Sajok, ale o co tak właściwie męczysz dupę bo powoli zaczyna wyglądać to jak ośli upór a nie realna krytyka?

Sajok

  • Chorąży
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Września 2017, 08:24:38 »
Bardzo przepraszam za mój ośli upór i dziękuję za uświadomienie mi, że "nie jest to do końca horror", bo mi - podstarzałemu dzieciakowi z kompleksem eldrycznej abominacji - ten  "nie do końca horror" wygląda dokładnie na jump-scar horror. No, ale teraz już wiem chociaż, że się mylę i tylko uprawiam nie realną krytykę.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Września 2017, 10:57:42 »
Dzięki za potwierdzenie moich racji tym pseudo-sarkazmem :/

Sajok

  • Chorąży
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Września 2017, 20:46:00 »
Ale za to w ramach wyciągnięcia dłoni na zgodę przyznaje Ci Rezo, że Stranger Things są świetne ;)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Września 2017, 09:12:01 »
No z tym zgoda ;)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Października 2017, 11:48:58 »
Recenzja Nostalgia Critic'a filmu:

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Września 2019, 21:38:53 »
Ok, nie chce mi się robić osobnego tematu, tak więc co o części drugiej: Otóż nie jest ona tak dobra jak część pierwsza, ale w sumie można było się tego spodziewać bowiem to ogólny problem książki. Grupa dzieci mierzących się z koszmarem, jest po prostu ciekawsza niż grupa dorosłych dobrowolnie powracająca by dokończyć raz rozpoczęte dzieło. Poza tym film ma problem z długością i kompozycją. Co jak co ale parę scen przydało by się wyciąć, bo nie wszystko ma uzasadnienie by w filmie być. Ale mimo wszystko to co jest dobre to jest dobre! Film jednak ma pewne techniczne problemy, jak i pewne dość dziwne nawiązania które mogą kogoś wytrącić z klimatu. Mimo wszystko świetny kasting nadrabia w pewnym stopniu te problemy. Co ciekawe fajnie rozwiązano sprawę pająka, choć w mojej ocenie miałem nadzieję że jednak pokażą choć na chwilę jego prawdziwą postać (którą widzimy przynajmniej w wizji). Mimo to jednak nie narzekam.

Ocena? Daję 7/10. Było by oczko wyżej ale niedoróbki zaniżają ocenę.

troskliwaO

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: It (2017)
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sierpnia 2023, 10:20:21 »
Czytałam książkę, muszę nadrobić pierwszą i drugą część filmu
« Ostatnia zmiana: 20 Marca 2024, 12:24:46 wysłana przez Squonk »