Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout Dmitrij Manasypow - Droga stali i nadziei Dmitrij Głuchowski - Outpost
Kwiecień 15, 2021, 07:03:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Czy wiesz że... na Trzynastym Schronie wciąż działa system ankiet. Oddaj głos w aktualnej ankiecie
 
   Strona główna   Pomoc Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Henshin Heroes a rzeczywistość - Minifelieton  (Przeczytany 7305 razy)
Rezro
St. chorąży
*
Wiadomości: 4076


Why you people care so much where your souls are?


« : Maj 11, 2017, 08:54:11 »

Do niedawna takie Transformers było czystą fikcją, jednak jakiś czas temu naukowcy opracowali założenia technologii tzw. Robotyki Modułowej czyniące fikcję rzeczywistością. Tak więc dlaczego nie było by tak być i z Henshin Heroes? Dla przypomnienia, mowa tu o Japońskich superbohaterach kładących zazwyczaj spory nacisk na zdolność do transformacji. Oczywiście wszelkie magiczne transformacje i zbroje odpadają, a także nie ma co wspominać o biologicznych transformacjach bez użycia obcych form życia bo ziemska biologia nie lubi choćby osobnych komponentów (dlatego w naturze nie ma kół mimo że te są łatwiejsze od nóg). Ale jeśli już chodzi o pomysły oparte o technologię to mamy sporo możliwości.. w zasadzie to na tyle dużo że mowa o szeregu technologii pozwalających stworzyć takiego Kamen Ridera. Omówimy tu teraz całą ścieżkę technologiczną na drodze do celu:

1) Egzoszkielet i Pancerz Wspomagany to oczywisty pierwszy krok. Oczywiście daleko jeszcze do transformacji ale technologia pozwala na podstawowe założenie, jakim jest obdarzenie wojownika solidną zbroję i nadludzką siłą. Jak można śmiało założyć z czasem pancerze te uzyskają szereg usprawnień pozwalających na łatwe pakowanie i zakładanie tworząc walizkowy pancerz wspomagany, czyli podstawę omawianego konceptu (Przykład: Iron Man Mark V).

2) Pancerze Drony to kolejny krok pozwalający obejść problem ukrycia takiej zbroi. Mówiąc wprost ta była by pomocniczą jednostką którą taki np. struż prawa mógłby wezwać w trakcie akcji zapewniając sobie dodatkową ochronę. Początkowo zapewne taka zbroja poruszała by się na kołkach i osoba musiała by ją założyć ręcznie, ale wraz z postępem technologii mogła by mieć postać bądź to robo-psa (bardziej kompaktowy tryb samodzielnie poruszającej się i zakładającej zbroi), bodź nawet drona latającego (Przykład: modułowa zbroja Iron Mana, który w zasadzie może być już uznany za Henshin Hero).

3) A teraz czas na skok w bok, czyli Transformujące się Androidy (np. Kikaider). Ta technologia mogła by być opracowana przez służby specjalne w ramach projektu androidów infiltracyjnych. Prawdopodobnie na początku używano by zwykłych androidów gospodarczych jednorazowego użytku, które z czasem zaczęto by doposażać a w końcu by zwiększyć szansę przetrwania w formę ukrytej zbroi. Tu należy wyróżnić dwa potencjalne warianty transformacji które ja nazywam wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza zawierała by lekką zbroję ukrytą wewnątrz androida, choć te założenie ma wady stanowiąc przerost formy nad treścią. W zasadzie najwięcej sensu było by gdyby celem zbroi było ukrycie "tożsamości" androida, bowiem znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest wzmocnienie szkieletu. To drugie założenie posiada zaś trasformowalną powłokę ludzką, przy użyciu jakiejś formy zmiennokształtnej pianki udającej skórę bądź zaawansowaną holografię (choć to już wyższa szkołą jazdy). Tego typu android byłby czymś w rodzaju zaawansowanego Terminatora i dzięki pewnej niezależności obu trybów można by doposażyć tryb zabójcy np. w możliwość dodatkowej transformacji np. w drona latającego bądź super-mobilny tryb bestii. Oczywiście w grę wchodzą też cyborgi (aka Kamen Rider), ale z oczywistych względów im mniej tkanki żywej tym lepiej (choć dygitalizacja umysłu może tu pomóc).

4) I na koniec formy egzotyczne. Np. można by oprzeć androida bądź cyborga prawie w samą nano-piankę z lekkim niewspomaganym szkieletem i jednostką sterującą. Dzięki temu taki twór mógłby znacznie łatwiej uchodzić za człowieka, potencjalnie nawet nie będąc wykrywalnym dla rentgena.. w zasadzie to taka pseudo-biologiczna transformacja która w momencie zagrożenia zmieniała by się w jakieś monstrum np. wykorzystując kości w ramach broni. Błahahaha! Gdyby zaś jakimś cudem udało się dopracować zaawansowaną holografię (tj. taką która oprócz obrazu tworzyła by również kinetyczny opór) teoretycznie możliwe było by wręcz "wyczarowanie" zbroi ala Super Sentai.. no ale to już coś na granicy prawa Clarke'a. Tu warto zauważyć że obie ww. technologie ze względu na uniwersalność mają szansę trafić do powszechnego użycia, np. jako domyślne ulepszone ciała dla ludzi. Nawet lepiej sobie nie wyobrażać co by było gdyby doszło do powszechnego błędu krytycznego w oprogramowaniu, np. w skutek ataku terrorystycznego! Były by to scenariusze apokaliptyczne rodem z anime, czy niewiele ustępujące takiemu The Thing. O sytuacji w której jakiś "geniusz" wykorzystałby jeszcze samo-replikujące się nano-maszyny już lepiej nie mówić, bowiem scenariusz typu "Grey Goo" to już klasyka apokalipsy.

Myślę że mój felieton da wam pewien wgląd w koncept i rozwiązanie alternatywne dla klisz. Dziękuję za uwagę.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2017, 07:40:40 wysłane przez Rezro » Zapisane
Rodrrik
Mł. chorąży sztab. - Redaktor
*
Wiadomości: 309


"Władza jest zawsze gwałtem na ludziach"


« Odpowiedz #1 : Maj 11, 2017, 15:14:54 »

Dowal jedno zdanie o tematyce post-apokaliptycznej. Może coś o tym jak taka technologia może zniszczyć naszą cywilizację
A my bieremy to na warsztat Panie felietonisto.
Zapisane

"Choć droga jest bez końca
Pozornie bez znaczenia
Mniemam, że mam powody
By drogi swej nie zmieniać "
Rezro
St. chorąży
*
Wiadomości: 4076


Why you people care so much where your souls are?


« Odpowiedz #2 : Maj 12, 2017, 14:06:21 »

Hm... dobre pytanie?

1/2) Nie ma szans. Z przyczyn omówionych już na forum dawno temu. Już prędzej rozwój robotów bojowych.
3) Mało prawdopodobne. Takie roboty były by budowane w bardzo krótkich seriach do bardzo specjalistycznych zastosowań.
4) Hm.. tu sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Ok. Do dzieła!
Zapisane
Rezro
St. chorąży
*
Wiadomości: 4076


Why you people care so much where your souls are?


« Odpowiedz #3 : Styczeń 27, 2018, 11:04:23 »

Postanowiłem mimo wszystko rozszerzyć temat o biologiczne transformacje. Oczywiście należy mieć na uwadze że jest to w większości "magiczna technologia" będąca przerostem formy nad treścią. Android są i pozostaną łatwiejsze w opracowaniu i prawie zawsze indywidualnie skuteczniejsze.

1) Zmiennokształtny Blob - To forma najprawdopodobniej obcego życia zdolna do udawania innych form życia dzięki amorficznej ale skonsolidowanej strukturze. Przy skrajnym stopniu mimikry mogła by być nawet przekonana że jest oryginałem. Przykład The Glowing Entity z Tetsuin 28'go.

Teraz uwaga! Dalsze przykłady są formami jednostronnej transformacji.

2) Zaprojektowane Mutageny - To substancje, wirusy, bądź formy biologiczne zdolne do wymuszenia przemiany nosiciela. Na szczęście natura nie potrafi dokonywać szybkich przemian i w przeciwieństwie do takiego Resident Evil transformacja zajęła by tygodnie o ile nie miesiące, oraz pozbawiona była by szczególnych zdolności regeneracyjnych. Największym zagrożeniem było by ryzyko zarażenia.

3) Pasożyty Kontrolujące Umysł - To kolejne podejście tym razem z użyciem robali zaprojektowanych do manipulacji nosicielem. Przy odpowiednim projekcie mogły by być w stanie unikać śmierci żywiciela namnażając się w sporej ilości bez jego świadomości, oraz wykazywać jakąś formę zbiorowej organizacji. Gdy w końcu takowe wpadną w szał to efekt będzie makabryczny a dzięki autonomii poszczególnych osobników odporność takiego monstrum będzie wysoka. Na szczęście coś takiego jest prawie niemożliwe do osiągnięcia. Przykład: Nemezis oraz Plaga z Resident Evil, oraz na poziomie komórkowym The Thing.

4) Nanity Mutagenne - To samo co wyżej tyle że z wykorzystaniem małych robotów. Wbrew temu co pokazuje SF nie były by one jakoś szczególnie szybsze od biologii (ponieważ ta de facto działa na tej samej zasadzie), ale w zamian uzyskaliśmy by znacznie wyższą zdolność do kontroli procesu oraz przy odpowiednim programie kombinowane cechy powyższych oraz wytwarzanie niezwykle skomplikowanych struktur. W skrajnym przypadku można by zaimplementować elementy robotyki modułowej i uzyskać coś podobnego do Zmiennokształtnego Bloba, ale konkretne ramy tej technologii są trudne do przewidzenia.

A teraz coś specjalnego:

5) Ciekawym podejściem było by również przeprowadzenie mutacji osobnika wewnątrz jego własnej skóry. Poprzednie podejścia mają to do siebie że albo są zamiast albo w celu eliminacji celu. To pozwala na sporą swobodę w realizacji pomysłu. Jednak nie można wykluczyć możliwości że jakaś sekta trans-humanistów spróbowałaby przekształcić siebie w super-ludzi. Początkowo zwiększając siłę i zdolności, albo przeprowadzając pełne kontrolowane mutacje. Jednak przy odpowiednim stopniu zaawansowania technologii można by doprowadzić do takowej wewnątrz skóry osobnika, przez co przez dłuższy czas wyglądał by względnie normalnie. Jednak w sytuacji zagrożenia kto wie co by mogło z takowego wyskoczyć? Niemniej wadą były by relatywnie małe rozmiary, o ile nie zastosujemy techniki pozornego zwiększania rozmiaru i masy.

Oczywiście ww. to koncepty abstrakcyjne na poziomie zaawansowanej holografii. Omawiane procesy są bowiem tak złożone że trudno przewidzieć czy w ogóle możliwe, gdy w przypadku cybernetyki pytanie nie brzmi czy a kiedy. Niemniej myślę że warto uzupełnić temat o bardziej przerażającą stronę tej idei.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kanał RSS Trzynastego Schronu Trzynasty Schron na Twitterze Trzynasty Schron na Facebooku Trzynasty Schron na Tumblr Trzynasty Schron na Instagramie Postapokalipsa bez ograniczeń! Radia Trzynastego Schronu na TubaFM Trzynasty Schron na YouTube
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!