Autor Wątek: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'  (Przeczytany 3964 razy)

Turóg

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 40
Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', drugi w kolejności utwór z albumu 'Departure Songs'

Cały album – link:

Utwór – link:
=6m5s

O utworze - cytat z artykułu na portalu Esensja: 'Nawiązuje on do tragedii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która miała miejsce w końcu kwietnia 1986 roku. Kilka dni po wybuchu stwierdzono, że lada chwila może dojść do kolejnej eksplozji, spowodowanej zbieraniem się na najniższym poziomie zniszczonej elektrowni skażonej substancjami promieniotwórczymi wody, którą wcześniej ekipy strażackie starały się ugasić płonący reaktor. Aby do tego nie doszło, należało otworzyć zawory awaryjne, przez które skażona woda zostałaby odprowadzona na zewnątrz. Tej samobójczej misji podjęli się dwaj inżynierowie (Walerij Biezpałow i Aleksiej Ananienko) oraz jeden robotnik (Boris Baranow). Jakiś czas później wszyscy zmarli z powodu choroby popromiennej. Oni są tytułowymi „bohaterami”.' (link do artykułu: http://esensja.pl/muzyka/recenzje/tekst.html?id=21163 )

Znakomita muzyka swoją drogą.
To mój pierwszy post, więc witam. Pozdrawiam świątecznie.

Rodrrik

  • Mł. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • "Władza jest zawsze gwałtem na ludziach"
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudnia 2016, 16:23:33 »
O, dzień dobry :-]
Z "We lost the sea" spędziłem dużo wieczorów. Ostatnio coś o nich zapomniałem odkrywając na nowo Mogwai.
Nie wiedziałem że utwór o tym opowiada. Choć analogia na okładce do przybysza z krypty rzuciła mi się w oczy od początku.
Problem z Post-rockiem, jest taki że każdy utwór tak na prawdę ma prawo do bycia w klimatach. A sceptyką trudno udowodnić tą zależność.
Dzięki za przypomnienie tego znakomitego zespołu i historię utworu.
"Choć droga jest bez końca
Pozornie bez znaczenia
Mniemam, że mam powody
By drogi swej nie zmieniać "

Turóg

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudnia 2016, 18:27:45 »
Z tą uwagą ogólną o 'postrocku' – coś w tym jest.
To może wrzucę coś z trochę innej beczki – wg mnie jednak bardzo 'w temacie' (jęk liry korbowej w końcówce nie pozostawia złudzeń, że to muzyka 'postapo'). Dead Can Dance-Severance:

Przyszło mi na także myśl coś jeszcze, no, jakby o 'Pustkowiach' :

Rodrrik

  • Mł. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 309
  • "Władza jest zawsze gwałtem na ludziach"
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Grudnia 2016, 15:50:45 »
Ha !
Nie dość że Post-Rock to jeszcze Dead Can Dance. Jak miło  :rad
Muzyka etniczna często opowiada o prostych sprawach. A najprostszą wbrew pozorom nie jest miłość a strach przed końcem i ogólny koniec świata.
Nawet w polskim folku można znaleźć odwołania i to nie chrześcijańskie do apokalipsy. Pamiętam że czytałem kiedyś zapis jakiś przyśpiewek góralskich, ostro nawiązujących do klimatów. Muszę tego poszukać w necie.
"Choć droga jest bez końca
Pozornie bez znaczenia
Mniemam, że mam powody
By drogi swej nie zmieniać "

Turóg

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudnia 2016, 17:10:44 »
Cieszę się wobec tego, że nie jestem tu sam z tymi inklinacjami.
'Etniczność' (czy jakaś arche-etniczność) mieści jakoś się w tym eklektycznym konglomeracie postapokaliptycznym. Jest dla niej miejsce. Zagłada i następujący po niej nowy początek – to przecież jakby 'powrót do wcześniejszych faz cyklu', więc powrót do 'kości dziadka' i 'dawności' – średniowiecznej, neolitycznej itp., a więc – muzycznie – w jakimś stopniu też do folku.

Turóg

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudnia 2016, 18:01:14 »
A wracając do DCD, powiem więcej: Lira korbowa jest stanowczo postapo. Pod każdym względem: 1. Dźwięk – jęczący, roztrzęsiony i jakby prowizoryczny. 2. Wygląd – sprawia wrażenie garażowej przeróbki 'normalnego' instrumentu. 3. kontekst historyczno-kulturowy – grywali na niej dziady, a wiadomo, że po wielkim bum wszyscy będą dziady.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudnia 2016, 19:09:31 »
Tak tylko zwrócę uwagę na istnienie guzika edycji.. to nie komunikator by pisać post pod postem.

Turóg

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zespół: We Lost the Sea, utwór: 'Bogatyri', z albumu 'Departure Song's'
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudnia 2016, 20:51:08 »
A już myślałem, że masz coś przeciwko lirze korbowej.
Dzięki za przypomnienie.