Autor Wątek: Fallout 4 i jego optymalizacja  (Przeczytany 5813 razy)

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Fallout 4 i jego optymalizacja
« dnia: 30 Listopada 2015, 21:43:45 »
Witam.
Chciałbym podyskutować, i jednocześnie poprosić was o pomoc, gdyż fallout 4 to zwykły port z konsoli. Intuicyjny dla konsol, ale cholernie upierdliwy dla pecetów.

Posiadam alienware m17.
Intel core i7-4719MQ 2.50 GHZ
Karta Nvidia geforce 880M
8 gb ramu
windows 10
I cholerne skoki fpsów z 60 do 28 w niektórych miejscach, na najniższych ustawieniach. Co jest grane, co to ma być? (ale na najwyższej rozdziałce)
Wiem że wiele osób zarzuci mi że mam chociaż te 60 fpsów, ale te skoki sprawiają że niektóre poziomy są niegrywalne. Chociażby instytut, czy fabryka samochodów.
Pytanie teraz takie, czy to mój sprzęt nie dociąga, czy ta optymalizacja jest aż tak skopana? Poproszę o rady, i wyjaśnienie sytuacji.
pozdrawiam. Fale hejtu mile widziane.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Fallout 4 i jego optymalizacja
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudnia 2015, 00:42:43 »
Optymalizacja.. konsole rzadko w ogóle obsługują 60 FPS'ów i Fo4 do takich przypadków nie należy. O ile odblokowanie rozdzielczości zazwyczaj problemów nie robi to już z ilością klatek bywa różnie i nierzadko gry mają problemy z ich obsługą nie zależnie od samej mocy.

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Fallout 4 i jego optymalizacja
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudnia 2015, 02:54:38 »
No dobra, czyli optymalizacja leży. Ale co z tym sprzętem? Myślałem że pójdzie mi co najmniej na wysokich ustawieniach, a już na średnich mi spadają klatki w większości miejsc.

Włóczykij

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Fallout 4 i jego optymalizacja
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Grudnia 2015, 07:16:58 »
Moi drodzy, jest modzik na textury http://www.nexusmods.com/fallout4/mods/606/?

Po instalacji tego moda gra hula aż miło. (zastępuje on tekstury 4k, odpowiednikami 512)

Mój sprzęt jest mocno poniżej minimalnych wymagań sprzętowych, a grę zmusiłem do płynnego działania :)

Gram na
q6600 2.4Gh (podkręcony do 2.9)
R HD7790 - 1GB
4GB ram

Da się :) Jedynie czasem ramu brakuje przy dłuższym graniu i trzeba zrestartować grę (uroki starego silnika z skyrima).

Tobie kolego też polecam podmianę textur, powinna pomóc.
Masz troszkę za słaby procek i grafę na średnie czy wysokie ustawienia, na pewno musisz ustawić cienie na minimum (Fallout4Prefs.ini w dokumentach, linijka iShadowMapResolution=1024 , spokojnie możesz zmienić na 512 lub nawet 256, tu już sam musisz zobaczyć jak gra hula)
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2015, 07:21:46 wysłana przez Włóczykij »

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Fallout 4 i jego optymalizacja
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudnia 2015, 04:25:58 »
No dzięki, żem spróbuję.
Nie wiem jakim cudem grasz z 4 gb ramu, jak nawet mi, posiadającemu 8 gb gra się co jakiś czas (1-2 godziny) crashuje.

Włóczykij

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Fallout 4 i jego optymalizacja
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudnia 2015, 11:11:43 »
Wszystko kwestia optymalizacji ustawień :) Nie ma co używać ustawień domyślnych, trzeba samemu dojść co i jak w plikach .ini.

Niemniej kupiłem za 100zł 2 kostki ramu i teraz mam 8GB.
Tak jak wcześniej gra potrafiła się przyciąć w mieście (zwłaszcza na dużej wysokości gdzie widać wiele obiektów), tak teraz zero przycinania, 100% płynności.

Pamiętaj o odpalaniu gry z poziomu Nexus Mod Menager http://www.nexusmods.com/fallout4/mods/modmanager/? i upewnieniu się, że plik "Wastenland512.esp" jest zaznaczony (jeden i ten sam jest w wszystkich paczkach, nadpisuje się przy instalacji)
I z przecieków słychać, że beta nowej łatki nie obsługuje modów. Nie wiadomo jak będzie z łatką wydaną, niemniej warto wyłączyć automatyczne łatanie gry do czasu wyjaśnienia sytuacji.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2015, 11:16:18 wysłana przez Włóczykij »