Autor Wątek: Ukraina  (Przeczytany 12289 razy)

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Ukraina
« dnia: 21 Lutego 2014, 03:35:35 »
Sytuacja na wschodzie zaczyna być apokaliptyczna. Ludzie giną na ulicach. Czy Ukraina się rozpadnie? Czy Rosja zainterweniuje? Jak powinna zachować się Polska?
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lutego 2014, 12:32:01 »
Sytuacja na wschodzie zaczyna być apokaliptyczna. Ludzie giną na ulicach.

No cóż.. biorąc pod uwagę Syrię i kilka innych takich wydarzeń, to do apokalipsy jeszcze daleko.. choć smród jest oczywiście ostry.

Czy Ukraina się rozpadnie? Czy Rosja zainterweniuje?

O interwencji Rosyjskiej nie ma mowy bo Ukraina jest zbyt blisko Europy i takie coś mogło by się skończyć faktyczną apokalipsą. A czy Ukraina się rozpadnie? Część obywateli Krymu by tego chciała, ale prorosyjscy Kozacy z tego regionu mówią stanowcze nie. Sami Ukraińcy też są daleko od takiej opcji, a i Rosja się do tego nie pali (mimo deklaracji kilku durnych posłów), bo taki rozpad w regionie ich wpływów stanowił by zagrożenie dla samej Federacji w której jak wiadomo też istnieją separatyzmy. Do rozpadu może dojść tylko w skutek wojny domowej, gdyby nienawiść pomiędzy Ukraińcami a ukraińskimi Rosjanami była nie do zasypania. Sęk jednak w tym że Wschód Ukrainy aż tak jednoznacznie Janukowycza nie popiera i powoli zostaje on sam ze swoją dumą. Wiele zależy od tego jak się zachowa Rosja i czy będzie pamiętać że to jednak nie Batustan.

Jak powinna zachować się Polska?

Tak jak się zachowuje. My jako UE nie możemy się zbytnio mieszać, bo to suwerenna decyzja Ukraińców. Możemy jednak punktować bezprawne działania władzy i wspierać na dopuszczalnych zasadach opozycję. Bezczynność nie jest wskazana bo to sprawa bezpieczeństwa całego regionu, czego spasione państwa UE zdają się nie rozumieć, ale daleki byłbym do przesady i wole nie wiedzieć co by było gdyby u władzy było PIS?

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lutego 2014, 16:01:36 »
A propos interwencji - nie byłbym o tym tak przekonany. Niby ludziom blisko do Europy, ale rządzącym - zwłaszcza Janukowyczowi - wyraźnie bliżej do Rosji. Moim zdaniem Rosja mogłaby zainterweniować na ewentualną prośbę Janukowycza i to reszta świata byłaby wówczas bezradna. Ale wątpię, żeby to nastąpiło, biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenia.

Chociaż pewnie politolog ze mnie marny :P
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lutego 2014, 18:04:35 »
Reszta świata nie była by bezradna.. w końcu jest armia NATO i bomby atomowe :zwr

Problem w takiej sytuacji jest taki że wszelka interwencja mocarstwa takiego jak Rosja w pobliżu granic NATO, może być uznane za preludium wojny światowej i wywołać kontrakcję, nawet niezależną od przyczyn konfliktu. W przypadku Gruzji ta leży praktycznie w Azji i stąd świat miał gdzieś to że Ruscy posłali tam armię, ale Ukraina to nie Gruzja. W praktyce Rosja o tym wie i nie ma żadnego realnego powodu do takiej interwencji, a nawet całość była im nie na rękę.. zresztą mówi się że to wysłannik Putina przyłożył rękę do obecnej ugody.

Little Boy

  • Chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lutego 2014, 19:46:15 »
Jest porozumienie. Radek się postarał. :P http://polska.newsweek.pl/wszyscy-bedziecie-martwi-sikorski-do-ukrainskiej-opozycji-newsweek,artykuly,281058,1.html Ale coś grudniowa data wyborów mnie nie przekonuje.

Mam wrażenie, że NATO nic by nie zrobiło. No dobrze, wystosowałoby ostrą notę dyplomatyczną i potępiło postępowanie Rosji.
"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lutego 2014, 21:20:55 »
Ale coś grudniowa data wyborów mnie nie przekonuje.

Sam fakt że Jarukowycz ustąpi to wielki wyczyn, tak jak to że PiS nie waliło w Tuska gdy dyskutowano o Ukrainie. Tu bardziej istotny jest choćby fakt powrotu do poprzedniej wersji konstytucji która ogranicza rolę prezydenta i daje opozycji szansę na łatwiejszy nadzór nad przebiegiem uzgodnień. Poza tym sam majdan prawdopodobnie nie rozejdzie się do wyborów.

Mam wrażenie, że NATO nic by nie zrobiło. No dobrze, wystosowałoby ostrą notę dyplomatyczną i potępiło postępowanie Rosji.

Do czasu aż jakiś Ruski myśliwiec nie zrobi zyg zamiast zag i nie pośle jakąś polską rodzinę w niebyt.. nie myślisz chyba że wojna idzie zazwyczaj gładko? Walki przy granicy zawsze stwarzają ryzyko ich przekroczenia, a to prowadzi do rozpierduchy. Rusy dobrze wiedzą że to może łatwo wyrwać się spod kontroli, a zysk w zasadzie żaden.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lutego 2014, 12:10:25 »
Rosja raczej na całej Ukrainie nie będzie interweniować, bo kolejny wrzód na dupie nikomu nie służy. Jednak co do Krymu, to z uwagi na "mniejszość" rosyjską, a przede wszystkim strategiczną lokalizację, to już taki pewien bym nie był.

Tormencjusz

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lutego 2014, 12:35:10 »
Mnie sytuacja na Ukrainie jakoś za specjalnie nie przejmuje, oczywiście szkoda mi ofiar i cierpienia tych ludzi, ale już tyle tego zła na świecie, że każdy kolejny krwawy manifest to tylko kręcenie głową, ile można. To ludzie ludziom zgotowali ten los. Nie wiem czy sytuacja na Kijowie może dać zarzewie większemu konfliktowi, albo stać się takim znakiem dla innych krajów europejskich. Kto wie, czy w naszych miastach coś takiego nie wybuchnie, tolerancja kończy się gdy nie ma co do gara włożyć, a w kraju jest gorzej z roku na rok.

Załóżmy też, że dojdzie do przejęcia władzy przez demonstrantów(nie wiem w ogóle możliwy jest taki scenariusz) to co wtedy, znajdą się nowi co naleją do swojego koryta, a resztki dadzą reszcie i znów będzie niesprawiedliwie.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2014, 12:38:25 wysłana przez Tormencjusz »

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lutego 2014, 17:51:49 »
Jednak co do Krymu, to z uwagi na "mniejszość" rosyjską, a przede wszystkim strategiczną lokalizację, to już taki pewien bym nie był.

Wiele zależy tu od tego czy Ukraińcy będą coś knuć wobec Krymu, niemniej jednak jak na razie wszelkie reakcje wobec tego regionu są przedwczesne.

Kto wie, czy w naszych miastach coś takiego nie wybuchnie, tolerancja kończy się gdy nie ma co do gara włożyć, a w kraju jest gorzej z roku na rok.

Wielce wątpliwe, no chyba że za sprawą Jarsia. Zapalnikiem majdanu była brutalność władzy, a nie kryzys gospodarczy. U nas szumnie zapowiadany "strajk generalny" związkowców okazał się jedynie petardą. A zresztą szczerze odnoszę wrażenie że obecnie najbardziej krzyczą że jest im źle, ci którym Tusk po prostu nie pozwala kraść, tym bardziej że od jakiegoś czasu gospodarka się w miarę odbija choć mamy jeszcze fazę odbudowy zapasów (i pomijam kwestie ZUS'u).

Załóżmy też, że dojdzie do przejęcia władzy przez demonstrantów(nie wiem w ogóle możliwy jest taki scenariusz) to co wtedy, znajdą się nowi co naleją do swojego koryta, a resztki dadzą reszcie i znów będzie niesprawiedliwie.

Tak w zasadzie to już do tego doszło.. Tymoszenko wolna, Janukowycz odwołany, no i były już prezydent knuje zdradę stanu.

Skoro już o tym mowa to zmienia to cały bilans sytuacji i obecnie zupełnie inne scenariusze wchodzą w grę.. tj. już nie ma problemu władzy na Ukrainie ale ryzyko separatyzmu i interwencji Rosjan wzrosło. Oby Ukraińcy się opamiętali i nie grali w Ruską ruletkę! Choć mam wrażenie że mamy tu raczej paranoje i pozowanie na ofiary przez sprawców rozlewu krwi.

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lutego 2014, 21:37:47 »
Pozwolili Janukowyczowi uciec. Może słusznie, bo zapędzony do rogu broniłby sie do upadłego. Nie odważyłbym sie niczego prorokować. W obecnej sytuacji drobnostka może zmienić bieg wydarzeń.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Ranger2400

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lutego 2014, 22:26:12 »
Ja mam ogólnie gdzieś tą U-krainę. Swołocz i tyle.
Gloryfikują Banderę - mordercę Polaków na Wołyniu. Nikt nie ma wątpliwości, że on jest winny śmierci 60 tys. Naszych. Majdan wysuwa roszczenia o u-kraińskie gminy w Polsce - śmiech na sali, a w Łodzi krzyczą Herojam Sława! To są te same okrzyki, które Polacy słyszeli na Wołyniu w 1943 chwile przed ich śmiercią.
Co do tej sytuacji na U-krainie. Porównują się do naszej Solidarności. Cha Cha Cha. Oni mają tam demokrację, taką jaką my mamy. 5 % ludzi jest tylko na Majdanie, no i tu widzimy dlaczego nie chcieli wyborów :3
Przydał by się rozbiór U-krainy: Zakarpacie - Węgry, No i aż do Tarnopola - Polska, Rumunia - graniczące obwody, Rosja - a ile panie im się chce.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Lutego 2014, 23:45:18 »
Ja mam ogólnie gdzieś tą U-krainę. Swołocz i tyle.

Ja też nie należę do fanów Ukraińców, niemniej są rzeczy których nie można zignorować.

Co do tej sytuacji na U-krainie. Porównują się do naszej Solidarności. Cha Cha Cha.

No porównanie nie jest wyważone. W Polsce komuna była monolitem i walka z nią to były lata walki o dusze i umysły ludzi, bez większych nadziei na powodzenie (wszelkie gadanie o wolności uważano za oszołomstwo i sadzano za nie do paki), zaś na Ukrainie za rok i tak odbyły by się wybory (stąd uważam całą akcję za przedwczesną, choć zasadną). Co innego w tym że PRL było znacznie mniej brutalne (bo i było wszechmocne).. u nas śmierć Przemyka była sensacją i dziewięciu zabitych w Wujku.

Oni mają tam demokrację, taką jaką my mamy.

Chyba sobie jaja stroisz? Nawet za czasów szalejącej prokuratury PiS'u nie było takich przegięć jak na Ukrainie. Ba! Za PRL'u nie było takich przegięć jak na Ukrainie! Porównywane zabetonowanego i skorumpowanego do cna autorytaryzmu porywającego ludzi z ulicy (to też forma demokracji by była jasność) do młodej, ale mimo wszystko normalnej demokracji parlamentarnej w Polsce to ostre przegięcie. U nas za ułamek tego co robiono w Ukrainie groziła by politykom odsiadka.

5 % ludzi jest tylko na Majdanie, no i tu widzimy dlaczego nie chcieli wyborów :3

Aż pięć chciałeś powiedzieć? (oczywiście mówimy tu o aktywnych osobach, którzy zawsze stanowią ułamek wyborców) Jaro to pół mln. to może zebrać tylko w mokrych snach (no i to nie tylko majdan, a i wiele analogicznych protestów w innych miastach) i przede wszystkim oni jak najbardziej chcą wyborów które zapowiedziane są już na Maj. To Janukowycz nie widział powodów do dymisji, mimo że sam tak naprawdę naszczuł na siebie ludzi swoimi niekompetentnymi działaniami i miał krew na rękach. Warto tu dodać że połowa Ukraińców nawet na wschodzie nie lubi Janukowycza, o zachodzie już nawet nie mówiąc.. co innego w tym że opozycja Ukraińska jest słaba i podzielona niczym PZPR w latach 90'tych i wkurzyli ludzi aferami, do tego stopnia że nie byli w stanie wygrać z kimś takim jak Janukowycz, który ma poparcie góra 20% społeczeństwa (tj. Rosjan).

Przydał by się rozbiór U-krainy: Zakarpacie - Węgry, No i aż do Tarnopola - Polska, Rumunia - graniczące obwody, Rosja - a ile panie im się chce.

Panie trzymaj Ukraińców z dala od Polski! To już lepiej by Ruscy ich wzięli niż ten mokry sen prawicy! Co innego w tym że skoro Ukraina sama chce do UE (choć umowa stowarzyszeniowe to coś co podpisuje się nawet z państwami w Afryce, jak np. Zimbabwe) to nie odmawiam im prawa i Ruskim wara.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Lutego 2014, 10:18:34 »
Ok, przemyślałem sprawę i mogę się już co nieco wypowiedzieć, bo sprawa jest daleka do rozwiązania:

Naczelnym problemem Ukrainy obecnie jest fakt że Rosja uważa Ukrainę po prostu za Rosję. Nie chodzi tu tylko o strefy wpływów, ale także o kwestie narodowe. Państwowość Rosyjska jest w istocie słaba i opiera się głównie na sile zbrojnej i propagandzie "Wielkiej Rosji" wciskanej w gruncie rzeczy bez narodowym obywatelom (np. ci na wschodzie to prędzej Mongołowie niż Słowianie). Utrzymanie Ukrainy jest tu o tyle ważne że wyrwanie się spod kontroli Moskwy grupy Rosjan było by dla nich poważnym ciosem moralnym.

Czy sprawa jest bez wyjścia? Otóż nie.. Rosja już od dłuższego czasu widzi wyjście w podziale Ukrainy który by oddzielił część Rosyjską od Ukraińskiej, tyle tylko że podział to coś czego nie bardzo chcą sami Ukraińcy, a nawet część Rosjan. Problem w tym że takie coś to ewidentnie śliska sprawa i wiele zależy od niuansów, np. pretekstu. Jak na razie Ukraińcy zdają próbę i nie widać skłonności do przemocy (no jest Tymoszenko i Banderowcy, ale ich głos jest wbrew pozorom marginalny), co może im mocno posłużyć (ważne jest by dowieść zbrodni Janukowycza, a nie dokonywać samosądu.. np. opozycji już udało się przejąć sporo dowodów na korupcyjną działalność byłego prezydenta, których nie zdołał spalić niczym akt UB). Jak już mówiłem sami Rosjanie też nie chcą dzielić Ukrainy, ale też nie chcą stracić kontroli nad swoim narodem, stąd wielka niepewność, niemniej jest z tego wyjście:

Mowa mianowicie o współpracy Rosji i UE.. autonomia Ukrainy wschodniej jest do uzgodnienia i to spełniało by naczelny postulat Rosji. Z drugiej strony sama Ukraina mogła by swobodnie pogłębić partnerstwo handlowe z Unią na którym im zależy (Zachód Ukrainy był biedny choćby ze względu na barierę jaką były granice z Polską). Ważne jest tu to że Rosja musi w końcu przestać widzieć w UE wroga (nie jest tajemnicą że próbowali oni stworzyć swoiste anty-UE, ignorując Chiny patrzące ze smakiem na wschodnią Rosję), a zacząć widzieć partnera handlowego którym UE w istocie jest.. ba! W skrajnie sprzyjających okolicznościach mogło by to być podstawą do zawiązania podstaw do współpracy między UE, a Unią Euroazjatycką tworzoną przez Rosję. W skrajnie niesprzyjających zaś okolicznościach skończy się to wojną domową.. niech Bóg więc nad nami czuwa.

Edit:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/arsen-awakow-nie-wiadomo-gdzie-znajduje-sie-janukowycz/fycpk
Janukowycz próbował zwiać z kraju nieoznakowanym samolotem który jednak zatrzymała służba graniczna, "tajemniczy sprawcy" uwolnili kilku zatrzymanych przez straż graniczną poszukiwanych, oraz sama opozycja dostała opierdziel od majdanu za łamanie prawa drogowego. Na samym majdnie też spokój.

PS:
A jako ciekawostkę.. ciekawy protest w łodzi:
http://wiadomosci.onet.pl/lodz/lodzianie-nie-chca-pomnika-lecha-kaczynskiego-wyszli-na-ulice/xj8mz
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2014, 12:00:33 wysłana przez Rezro »

Ranger2400

  • St. szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Lutego 2014, 12:21:29 »
@Rezro
Chodziło mi o to, że państwo jest demokratyczne takie jak u nas - obłudne i te inne synonimy. U nas zamiast odsiadek krąży seryjny samobójca.

Miałem na myśli Svobodę - nie można ukrywać, że większość z nich to są ludzie, którzy nienawidzą Polaków i tego co polskie. Chcą kontynuacji Majdanu tylko po to, żeby objąć władzę.

Co do rozbioru Ukrainy - to był oczywiście żart, nie wiedziałem, ze go ktoś na poważnie weźmie :p

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Lutego 2014, 15:56:43 »
Chodziło mi o to, że państwo jest demokratyczne takie jak u nas - obłudne i te inne synonimy.

Każde państwo jest obłudne i demokracja cudów tu nie czyni.

U nas zamiast odsiadek krąży seryjny samobójca.

No i Smoleńsk kuźwa :fhr:

Miałem na myśli Svobodę - nie można ukrywać, że większość z nich to są ludzie, którzy nienawidzą Polaków i tego co polskie.

Ale to tylko część protestujących.. to zupełnie tak jak twierdzić że Polacy to antysemici z powodu ONR'u.

Chcą kontynuacji Majdanu tylko po to, żeby objąć władzę.

To to już przegrali bo wygrali.. majdan sam władzy im nie przyniesie bo to tylko protest, a teraz nie ma o co protestować. Oczywiście majdan szybko się nie rozejdzie bo ludzie będą chcieli dopilnować swojego, ale całość powoli już się luzuje.

Co do rozbioru Ukrainy - to był oczywiście żart, nie wiedziałem, ze go ktoś na poważnie weźmie :p

To ja też powiem żart:
Pup, puk
Kto tam?
Czy to państwo Sarmatów?
Tak, mocium panie..
No to gdzie znajdę najbliższy meczet w tym kalifacie?
 :blk

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Lutego 2014, 16:55:34 »
Rezro, Ty kryptowesołku, Ty... /żart/

Kto teraz chętny uratować Ukrainę przed bankructwem ? /nieżart/
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2014, 16:59:36 wysłana przez toga5 »

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lutego 2014, 17:10:05 »
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/mer-charkowa-wiktor-janukowycz-jest-poza-ukraina/pe8sh
Tak czy siak sytuacja się luzuje.. mer Charkowa mówi że podobno Janukowycz już zwiał z kraju i jest przeszłością, a ponadto w rozmowie Putina z Merkel podobno ustalono że obie strony są za zachowaniem integralności Ukrainy. No to poza ew. królikiem z kapelusza sprawa w miarę opanowana.

Kto teraz chętny uratować Ukrainę przed bankructwem ? /nieżart/

Oto jest pytanie? Ten kto więcej zainwestuje ten więcej teraz ugra..
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2014, 17:11:58 wysłana przez Rezro »

Glassius

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 1198
  • Pozwólcie nam zostać Waszymi przyjaciółmi.
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Lutego 2014, 21:15:08 »
Ukraina bez pieniędzy, szykują się narody
Nie dadzą Kozakom wpłynąć na bankructwa wody
Jednak jak pokazuje przykład krajów rozmaitych
Pomoce finansowe nie prowadza do prosperity

Botswana się bogaci z zakazem importu
pomocy gotówkowej - nie ma dla niej portu!
Co innego sąsiednie afrykańskie kraje
ciągle biedne i ciągle pomoc dostają.

RFN po drugiej wojnie miał reperacje i ochłapy z Marshalla
Wyprzedził sąsiadów gospodarką, patrzą na niego dziś z dala

NRD po zjednoczeniu, w jednym kraju ze swym bratem
wpompowano weń 70 razy tyle co w Polsce, a my z tym ochłapem
Gonimy RFN szybciej, jakbyśmy byli pod batem.

Nieco się bojąc 45 milionów na wschodzie, w tym nam nieprzychylnych
oglądałbym z przyjemnością upadek ukraińskiej hrywny
Jednak prócz wrogów, mamy ludzi zwykłych, a sprzymierzeńców nawet
Z ich względu proszę: odrzucie pieniędzy strumień lawet!
Skipper: You're from the future! Tell me, does the earth become the post-apocalyptic wasteland, terrorized by the roguing bands of the radioactive mutants?
Kowalski: Eee, no
Skipper: Oh...

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Lutego 2014, 08:55:59 »
Kilka małych uwag:
- Za bankructwo odpowiada poprzednia władza, która uprawiała Kaczyzm finansowy i budowała sobie wille za państwowe.
- Zachód wyraźnie podkreśla że finansowanie będzie tylko celowe i pod kontem reform. To odróżnia je od dotychczasowego sowieckiego układu w którym dofinansowania i zaplata za towary szły do oligarchów. Nie powiesz mi że poprzedni układ był lepszy? Choć pewnie tak jak w Polsce ci co byli dotychczas na Ruskiej kroplówce, będą krzyczeć najbardziej że nowa władza doprowadziła do biedy w kraju.
- Naprawdę nie powiesz mi że Sowiecki oligarchat jest lepszy nawet od socjalizmu rynkowego? Coby złego o Socjalistycznej Europie nie mówić to i tak jest ona bardziej wolnorynkowa od tego co było w byłych republikach radzieckich. Zakładam więc że tego nie mówisz.

troskliwaO

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Ukraina
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Marca 2022, 09:11:07 »
Odnawiam temat... Jest jak najbardziej aktualny!
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 09:42:04 wysłana przez Squonk »