Autor Wątek: Czym jest dla was postapo?  (Przeczytany 6788 razy)

Sakwan

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 7
    • MaciejSola.pl
Czym jest dla was postapo?
« dnia: 11 Czerwca 2013, 17:19:30 »
Czym jest dla was postapo i wszystko, co się kręci wokół tej tematyki? Czego szukacie w grach, książkach, filmach etc., które są utrzymane w temacie Końca Świata? Lansujecie się jakoś z tym, że jesteście fanami postapo? Bierzecie udział w eventach w klimacie?

Dużo pytań, mało szczegółów. Robię zwiad na kilku polskich serwisach poświęconych tematyce postapo, a potem na podstawie waszych odpowiedzi, rozważań i dyskusji chcę napisać jakiś gigantyczny tekst na miarę XXI wieku poświęcony środowisku postapo w Polsce.

Nie interesują mnie naukowe definicje ;)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwca 2013, 18:31:54 »
Ciężka sprawa tak publicznie. Nie wiadomo o czym pisać by czegoś nie pominąć  :P A nie lepiej jakąś ankietę zrobić i rozesłać do konkretnych ludzi z/ogłosić ją na serwisach?  :-*
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwca 2013, 19:16:57 »
Czego szukam w postapo? Przemyśleń na temat kondycji ludzkości, ale także i zwykłej rozrywki. Optymalnie czegoś co łączy oba te elementy w odpowiednich proporcjach. Faktycznie ten temat jest zarazem głęboki jak i zbyt mało konkretny by coś konkretnego powiedzieć (postapo jest zresztą tematyką wielogatunkową) i Squonk ma rację że lepiej sprawi się jakaś ankieta, czy konkretne pytania bo tak to zarazem za dużo by się rozpisywać w szczegółach jak i za mało by od tak ogólnie pisać.

Sakwan

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 7
    • MaciejSola.pl
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwca 2013, 21:31:13 »
Nie chcę tego zamykać w formie ankiety, bo właśnie zabiłbym tą całą obszerność tematu. Jakby to wyglądało?

Czym jest dla Ciebie postapo?
A) rozrywką
B) filozofią życiową
C) pogląd na to, do czego dąży ludzkość
D) ...

Squonk, zacznij pisać od tego, dlaczego akurat postapo, a nie np. anime? :D

Jerzy

  • Major - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1568
  • Nie możesz być lisem, lwem też nie, bądź jeżem
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Czerwca 2013, 21:49:49 »
Hmm..., no to odpowiednią obszerność tematu zapewniają teksty w dziale Postapokalipsa i Fallouty w naukowym podejściu:P W Schronzinie nr 6 była też ankieta na ten temat. Nie sądzę by mi się chciało powtarzać.
Historia uczy nas tylko tego, że jeszcze nigdy, nikt się z niej niczego nie nauczył.
Coś się kończy, coś się zaczyna- apokalipsa jest wokół.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Czerwca 2013, 21:59:52 »
Podpisuję się :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwca 2013, 22:33:42 »
Tfuuu! Źle się wyraziłem!  :wpr13s:

Nie chodziło mi o ankietę z pytaniami i gotowymi odpowiedziami do wyboru, ale z z samą listą kilku pytań i ewentualnie jednym tzw. wolnym (powiedz coś od siebie, wyraź opinię, itp). Tak żeby zadający pytania mógł dostać maksymalnie możliwy szeroki przekrój odpowiedzi.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwca 2013, 07:45:11 »
Squonk, zacznij pisać od tego, dlaczego akurat postapo, a nie np. anime? :D

A dlaczego akurat nie to i to równocześnie? Wbrew pozorom naprawdę pokaźna część anime odwołuje się (w luźny bo luźny, ale jednak) w jakimś stopniu do postapo.. w anime to niemalże standardowy setting! Jak już mówiłem to bardzo szeroki temat..

Sakwan

  • Plutonowy
  • *
  • Wiadomości: 7
    • MaciejSola.pl
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwca 2013, 15:00:24 »
Osobista niechęć do wszystkiego, co wiąże się z M&A przeze mnie przemówiła ;) .

Squonk - spróbuję coś takiego ogarnąć, ale nie obiecuję. Mam nadzieję, że już zacząłeś tworzyć swój elaborat ;)

Micronus

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Lisek Jabłkowy
    • GrimFiction.pl
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwca 2013, 19:17:10 »
Ciężko powiedzieć. Zaczęło się od rozrywki. Za gnoja oglądałem Amerykańskiego cyborga i zrobił na mnie megawrażenie. Że film niby dla dorosłych, my z kolegą przed komunią. Taki nielegal. Płoda ratują. Masakryczne przeżycie. To był mój pierwszy kontakt z postapo. Spodobało mi się na tyle, że później, jeśli tylko coś leciało w TV i było w wypożyczalni kaset, to łykałem. Potem przyszły Fallouty. Bawiłem się przy nich doskonale. Czy filmy, czy gry, czy książki, wizje co by było gdyby, jak będzie wyglądało społeczeństwo, takie kwestie mnie ruszały. Potem przyszedł czas na nieco poważniejsze podejście inspirowane postapo. Dosyć solidnie wsiąkłem w tematykę broni masowego rażenia, zrobiłem podyplomówkę z zarządzania kryzysowego, choć w branży niestety nie pracuję. To po prostu we mnie siedzi. Miks poszukiwania klimatycznej rozrywki, dreszczyku emocji, bodźców działających na wyobraźnię. Na co dzień nie mam jakichś odchyłów, że popieprzam w masce p-gaz przez miasto, nie jestem preppersem. Lubię postapo, dystopie i cybera, mroczne wizje przyszłości, choć samej apokalipsy sobie nie życzę. Wystarczą problemy dnia codziennego. Taa, najbliżej mi do kategorii rozrywka. Bez przesadnego spuszczania się nad tematem.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2013, 19:41:28 wysłana przez Micronus »
GrimFiction.pl - blog o postapo, cyberpunku, dystopii, ciężkim sci-fi i tym podobnych stworach. Recki filmów i gier, filmy krótkometrażowe, zwiastuny, nowinki.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Czerwca 2013, 12:37:09 »
Squonk - spróbuję coś takiego ogarnąć, ale nie obiecuję. Mam nadzieję, że już zacząłeś tworzyć swój elaborat ;)
To potraktuj to jako zadanie bojowe  :tkk

Powiem tak - kminimy - chodź idzie to jak czołg po smole nowego zina. Ja wpadłem na pomysł by zrobić coś podobnego i rozesłać to do osób na tzw. polskiej scenie postapo, które kierują różnymi projektami. Rozkmiń taki zestaw pytań, ja dodam coś od siebie i podzielimy się efektami.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

lukaszmigura

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Opowiadania
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Stycznia 2015, 19:41:12 »
kiedyś postapo miało podstawy w zimnej wojnie, dzisiaj to wciąż nieco aktualne, ta obawa odradza się przez coraz częstsze konflikty
Fan sci fi. Publikuję na lukaszmigura.com. Sprawdź, czy warto czytać moje opowiadania.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Czym jest dla was postapo?
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Stycznia 2015, 08:53:08 »
Konflikty nie są częstsze, ale ich świadomość wśród ludzi się zwiększa.

Jest taki obskurny żart że jeśli jasnowidze przeszłości widzą stan ludzkich umysłów, to powodem dla którego wróżą zagładę jest to że widzą nasze TV. :hyh