Autor Wątek: "Skarbiec Zagłady"  (Przeczytany 5397 razy)

FreeZe

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 80
"Skarbiec Zagłady"
« dnia: 26 Lutego 2009, 20:43:25 »
Bezposredni link do newsa

***

Znajdujący się pod powierzchnią ziemi wyspy Svalbard tzw. "Skarbiec Zagłady" obchodzi swoje pierwsze urodziny. Jest to rodzaj banku na zboże i rośliny uprawne, w którego zasobach jest obecnie 20 milionów próbek. Tworzony jest na wypadek, gdyby Ziemię nawiedziły potężne kataklizmy, ocieplenie klimatu, czy też wojna, a ludzie potrzebowaliby żywności. Przechowalnik wydrążony jest wewnątrz granitowej góry na głębokości 150 metrów. Korzystne warunki termiczne(temperatura rzędu -18 stopni Celsjusza) pozwalają przetrwać zapasom nawet do kilkunastu tysięcy lat. Ocieplenie klimatu najgorzej wpłynie na sytuację w Afryce. Kenijski laureat nagrody Nobla - Wangari Maathai tak ustosunkowuje się do tejże kwestii:
Cytuj
Naukowcy przestrzegają, że Afryka najmocniej odczuje zmiany klimatu. Poza tym, przez ostatnie sto lat wiele gatunków roślin uprawnych zanikło z powodu importu innych gatunków. Dlatego możliwość zmagazynowania, jak największej ilości nasion uprawnych, które jeszcze mamy jest tak ważna.
Co ciekawe jednym ze sponsorów tego przedsięwzięcia jest Bill Gates - twórca Microsoftu.

Źródło:WP

Materiał filmowy: WP

« Ostatnia zmiana: 03 Marca 2009, 17:02:03 wysłana przez FreeZe »

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lutego 2009, 20:57:58 »
Pojawia się pytanie czy to w ogóle ma sens, przecież rośliny ciągle ewoluują, dochodzą do szczytu swojego rozwoju po czym zastępuje je inny gatunek, czy te rośliny co teraz rosną  na ziemie będą mogły rosnąć za np 20 lat kiedy warunki oraz gleba będą zupełnie inne?

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lutego 2009, 21:03:23 »
Nie bój żaby - gdyby to nie miało sensu, to nikt by tego nie wspomagał gotówką :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lutego 2009, 21:04:01 »
mogą prać pieniądze zawsze  :P

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lutego 2009, 21:07:12 »
No ta - znowu dowalasz prozą życia. Urodzony pragmatyk :D
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

FreeZe

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lutego 2009, 21:29:21 »
Holden mówisz masz :D

Dowcipniś  :P
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2009, 21:36:34 wysłana przez Holden »

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lutego 2009, 23:39:00 »
Widzę, że nawiązujesz do wzmianki o GECKu w Biblii Fallouta, Holden. Ja myślę, że w ciągu 20 lat nie mogłyby zajść tak poważne zmiany w środowisku, żeby np. nie można było wyhodować ziemniaka. No chyba, że mówimy o jakimś totalnym nuklearnym kataklizmie. Nie wiem, czemu akurat taka zagłada mi przyszła na myśl, przecież może to być atak zmutowanych pomarańczy albo horda uzależnionych od WoWa graczy-zombie. ;)

Żeby tylko ziemniaki przetrwały. :P


Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: "Skarbiec Zagłady"
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lutego 2009, 23:58:50 »
yep, przez czytanie biblii zaszły poważne zmiany w moim mózgu, szczególnie po dzisiejszej pracy ;p

Bez ziemniaków nie będzie frytek!

A tak na poważnie to jest w pewnym sensie rodzaj Gecka bo przecież miał on przechowywać nasiona, nawozy, podręczniki do rolnictwa itd - twórcy przewidzieli przyszłość  :P