Autor Wątek: Kultura i rozum w internecie?  (Przeczytany 20518 razy)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:10:15 »
Ciekawe jak to rozegrają w przypadku np. Googla, który też czy to udostępnia czy pośredniczy w zapodawaniu wielu nielegalnych, albo też naruszających prawa trzecich osób rzeczy  :hyh

W prosty sposób wynikający z ustawy... albo Google posprząta (jakim cudem nie wiadomo), albo wchodzi prokurator z powodu łamania przez nich czyichś tam praw. W praktyce jeśli jakieś sępy wyczują kasę i zaskarżą Google o łamanie praw (a coś czuje że będzie tak na pewno), to może dojść do niezłej kichy (w tym nawet wyłączenia serwisu).

Adam

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 479
    • Szepczący w ciemności
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:14:54 »
A teraz popatrzmy realnie - Google jest za duże, żeby ktoś je ruszył. Jest też zbyt wpływowe - wystarczy popatrzeć, kiedy sprawa SOPA się załamała. Właśnie po interwencji Google. Jeżeli ktokolwiek będzie pokrzywdzony, to tylko my, zwykli, szarzy użytkownicy. I tak będzie na pewno, niezależnie od tego w jakim stopniu utrudni się nam życie.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:36:57 »
A czy ktoś się z tym ACTA zapoznał ? Może diabeł nie taki straszny ?  :schrk:

ACTA - Umowa handlowa dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi

Cytuj
Artykuł 4: Prywatność i ujawnianie informacji
Żadne z postanowień niniejszej Umowy nie nakłada na Stronę wymogu ujawniania:
a) informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej prawem, w tym z przepisami
chroniącymi prawo do prywatności, lub z umowami międzynarodowymi, których jest
stroną;

Cytuj
Artykuł 27: Dochodzenie i egzekwowanie w środowisku cyfrowym
[...]3. Każda Strona dąży do wspierania wspólnych wysiłków przedsiębiorców na rzecz skutecznego
zwalczania naruszeń praw związanych ze znakami towarowymi, praw autorskich lub
pokrewnych, przy jednoczesnym zachowaniu zgodnej z prawem konkurencji oraz, zgodnie z
prawodawstwem Strony, podstawowych zasad, takich jak wolność słowa, sprawiedliwy proces
i prywatność.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:39:52 »
Na początek: SOPA się nie załamała tylko odroczono jej wprowadzenie w celu dogłębniejszego przedyskutowania spawy.

Dalej: Nie chodzi tu o to że ktoś będzie próbował załatwić Google, ale o to że ta ustawa jest bublem w swoich kluczowych założeniach. Większość firm będzie żądać od Google swoich nadanych mocą prawa przywilejów i prawdopodobnie nawet nie będzie wstanie zrozumieć dlaczego ci będą zmuszeni odmówić (gdyż to co prawo oczekuje jest nierealne). Tu sądy raczej nie będą miały wyjścia niż zareagować. W takim kontekście Google stanie przed wyborem albo działania wbrew prawu, albo konieczności zablokowania większości zasobów internetu będących w sprzeczności z prawem. Mówiąc wprost: I tak i tak kupa.

Jeżeli ktokolwiek będzie pokrzywdzony, to tylko my, zwykli, szarzy użytkownicy. I tak będzie na pewno, niezależnie od tego w jakim stopniu utrudni się nam życie.

Na pewno... ale fakty są takie że tak naprawdę pokrzywdzeni będą wszyscy, tyle że jeszcze sobie z tego sprawy nie zdają.

Edit:
Przyznaję że nie jestem ekspertem od prawniczego bełkotu... jednak z tego co mi wiadomo to eksperci nie wypowiadają się zbyt dobrze o tej ustawie, poza tym fakt że w przepisach znajdują się niby tam jakieś gwarancje nie niweluje skutków działania wadliwych założeń, a te z tego co mi wiadomo sprowadzają się rzekomo do faktu że to dostawca odpowiada przed sądem za udostępnianą przez użytkowników treść... tak czy siak zapoznam się teraz dokładniej z tą ustawą.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2012, 22:47:05 wysłana przez Rezro »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8804
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:45:25 »
Cokolwiek będą chciały korporacje zrobić to i tak zrobią czy sobie to czy coś innego ludzie wrzucą na Fejsa albo czy padnie jedna albo dwie strony. Sam wiem po swoim przypadku jak to jest mieć w czymś słuszność, ale zabierać się do jej głoszenia od dupy strony, a takie coś właśnie widzę u zacieszaczy obalenie ACTA. Więc teraz sam mam dziką radochę, że trochę z przekory, a trochę z przekonań stoję tam gdzie stoi milcząca i w sumie niechcąca się wychylać większość.

Na razie to taka informacyjna akcja społeczna, obrazeczki, filmiki, odezwy. Padło parę stron rządowych - milcząca większość po cichu będzie nawet trzymać kciuki za hakerów i przeciwników ACTA. Ale niech jakiś jeden albo drugi idiota unieruchomi ważny dla całego społeczeństwa serwis, albo wejdą w obszar prawdziwej gospodarki to się rumakowanie skończy  :zwr

Tak więc to:



 :ords :ords :ords
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Stycznia 2012, 22:53:19 »
Bo ja wiem czy tak z dupy? Problem z tymi ustawami był taki że wyskoczyły one jak królik z kapelusza (ponieważ wdrażano je w sposób tajny... co jest swoją drogą skandalem i rozmową na osobny temat) i tak naprawdę poza protestem to nic nie dało się zrobić. Tak czy siak, główny cel (polegający na wymuszeniu społecznych konsultacji nim podpiszą ją w trybie ekspresowym) może uda się osiągnąć i wtedy się pomyśli o właściwszych krokach prawnych.

PS: Swoją drogą jak w ogóle mogło do tego dojść? Czy naprawdę nasi politycy są na tyle tępi że nie wiedzą nawet co podpisują... i że coś w ogóle podpisują? Skandal!

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Stycznia 2012, 23:06:45 »
Dla nieodróżniających umowy od ustawy powiem tylko, że różnica jest. Umowa handlowa - ACTA będzie dopiero skutkowała, o ile dojdzie do jej podpisania, wydaniem/dostosowywaniem ustaw, rozporządzeń ...

PS: Swoją drogą jak w ogóle mogło do tego dojść? Czy naprawdę nasi politycy są na tyle tępi że nie wiedzą nawet co podpisują... i że coś w ogóle podpisują? Skandal!
Cytuj
Rada UE decyzję o podpisaniu go podjęła za polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego.
Polska prezydencja = chłop potęgą jest i ACTA !

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Stycznia 2012, 23:26:47 »
To fakt, jednak nie należy zapominać że celem takiej umowy jest własnie dostosowanie lokalnego prawodawstwa do jej założeń (bo nie umawiamy się na coś co zamierzamy olewać) i o ile w przypadku przepisów dotyczących towarów ma to jakieś uzasadnienie (pominę tu kontrowersje dotyczące laków i ziarna), to w przypadku przepisów dotyczących "środowiska cyfrowego" mamy do czynienia z wyjątkowo pobieżnym, ogólnikowym czy wręcz oderwanym od rzeczywistości potraktowaniem zagadnienia. A nie można zapominać że internet jest miejscem ostrego ścierania się dwóch racji i wypracowywany przez lata kompromis zawsze będzie lepszy niż to "coś".

Problem więc w tym że przyjęcie tej umowy może prowadzić do prób zmiany status quo w celu dostosowania przepisów do gorszych założeń wynikających z ACTA, tak więc w tym konkretnym przypadku protest Anty-ACTA wydaje się w pełni zasadny (politycy muszą wiedzieć że im zmieniać tego nie wolno). Warto zaznaczyć że przepisy dotyczące internetu w tej umowie w dość mechaniczny sposób przekładają kwestie dotyczą towarów na internet (na co zwracali już uwagę eksperci), wyposażając właściciela praw w szereg dość inwazyjnych narzędzi kontroli i opresji, bez uwzględnienia jednak faktu pośredniczącego charakteru internetu co czyni sporą część z tych narzędzi destrukcyjną (dostawca nie może się bać pośredniczenia w przekazywaniu informacji, gdyż inaczej zacznie blokować prewencyjnie co było by katastrofą... poza tym nie trudno sobie wyobrazić próby użycia tych narzędzi do zastraszania w celu wymuszenia na dostawcach np. cenzury, a pretekst w internecie zawsze się jakiś znajdzie)... a niestety dopisanie parę razy formułki w stylu "z wyłączeniem kwestii dotyczących wolności słowa, bla, bla, bla" nie rozwiązuje problemu gdyż nie jest jasne jak tego dokonać i jak to interpretować.
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2012, 00:23:58 wysłana przez Rezro »

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Stycznia 2012, 00:16:45 »
To fakt, jednak nie należy zapominać że jest to mimo wszystko zobowiązanie... w takim przypadku nie można wykluczyć że po przyjęciu umowy niektórzy politycy mogą czuć się zobowiązani do wprowadzenia zapisów umowy w życie, także w jej wadliwych założeniach (z tego co wyczytałem mogę potwierdzić zastrzeżenia ekspertów że ustawa traktuje naruszenia w internecie w sposób identyczny z naruszeniami w przypadku towarów i nie uwzględnia w ogóle specyfiki internetu co jest bardzo groźne).
Użycie (znowu) ustawy miast umowy należy traktować w ramach oczywistej omyłki, czy cytatu ?

Mimo wszystko jak na razie uważam blokowanie tej umowy za zasadne... niepotrzebnie wmieszano do niej zapisy dotyczące internetu i już.
Mam wrażenie, że większość uważa blokowanie ACTA za zasadne dla samej zasady.
Zastanawiam się tylko która korporacja zarobi okrągłą sumkę na sprzedaży masek Fawkesa. I nie chodzi mi bynajmniej o tego z Fallouta 3.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Stycznia 2012, 00:31:42 »
Poprzedni post uległ znacznej modyfikacji więc uznam kwestię za niebyłą.

Mam wrażenie, że większość uważa blokowanie ACTA za zasadne dla samej zasady.

Taka jest natura pospolitego ruszenia... niemniej nie żałuje gdyż politycy mają to na co sami sobie zapracowali swoją ignorancją.

Zastanawiam się tylko która korporacja zarobi okrągłą sumkę na sprzedaży masek Fawkesa. I nie chodzi mi bynajmniej o tego z Fallouta 3.

Nie sądzę by miało to charakter masowy (to tylko kilku geek'ów)... większość zapewne nie ma nawet pojęcia kto to jest.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Stycznia 2012, 01:03:05 »
Kiedyś dla pospolitego ruszenia charakterystyczna była jego masowość, ale widocznie czasy się zmieniają ...

Idę jednak o zakład, że na aferze z ACTA ktoś zbije kapitał. Jeżeli chodzi o polityczny to obstawiam RP.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Stycznia 2012, 01:09:41 »
Kiedyś dla pospolitego ruszenia charakterystyczna była jego masowość

Taaa... masowość. Raczej bezczelność i pyskowanie  :zwr
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Stycznia 2012, 10:32:05 »
Idę jednak o zakład, że na aferze z ACTA ktoś zbije kapitał. Jeżeli chodzi o polityczny to obstawiam RP.

W tej chwili trudno powiedzieć? Tego dowiemy się jak przyjdą nowe sondaże (lub te następne gdyż trudno powiedzieć kiedy przeprowadzono badania). W tej chwili wiem na pewno że jedynie jedna partia próbowała zbić kapitał na tej akcji i było to PiS (co było raczej śmieszne niż skuteczne, ale idioci się wszędzie znajdą)... reszta: zarówno lewica jak i RP siedzieli raczej cicho, ale zapewne i oni zbiją na tym kapitał.

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Stycznia 2012, 11:13:31 »
ACTA & SOPA - 1. rozdział Raportu Mniejszości?
W 2015 r. zostaną wprowadzone zezwolenia na zakup noży na potrzeby domowe (do kuchni). Każda osoba idąca po ulichach z nożem w ręku/torbie/itp., niemająca odpowiedniego zezwolenia na nóż, będzie mogła zostać zatrzymana na 48h, jako podejrzana o przygotowywanie zabójstwa. Od 2017 r. Policja będzie mogła wchodzi do domów na podstawie nakazu sądu. Od 2018 r. wystarczą uzasadnione podejrzenia zamiast nakazu; w tym anonimowy donos sąsiadów.
W 2022 r. zostaną wprowadzone zezwolenia na przyrządy ręczne kopiące, typu łopata, szypa, widły, haczki (motyki). Każdy, kto będzie posiadał takie narzędzia, będzie potencjalnym podejrzanym o kopanie grobu i innych dołków pod ludźmi, ostatecznie nawet zabijania tymi narzędziami.
W 2025 r. zostaną wprowadzone zezwolenia na zakup artykułów budowalnych typu cement, gips. Każda osoba zakupująca tego typu materiały będzie potencjalnie podejrzana o próbę zacementowania żywcem innego człowieka, ewentualnie jego zwłok. Pozwolenia będą wymagały już zakupy powyżej 1 kg, ponieważ Unia Europejska ustali, że taka ilość wystarczy do przygotowania "betonowych butów". Zakupy połączone typu cement + cegły będą musiały być certyfikowane przez MSWiA - Departament Wydawania Zezwoleń na Zakupy Potencjalnie Morderczych Przedmiotów, jako że istnieje uzasadnione podejrzenie, że kupujący zamuruje w podłodze i/lub ścianach innych ludzi.
Do 2074 r. zostaną wprowadzone zezwolenia na zakup takich przedmiotów, jak np.: czapki i szaliki (można udusić owijając wokół szyi, zatykając usta i nos), rękawiczki zimowe (mogą służyć zakneblowaniu podczas porwania), głośniki komputerowe od 5W (ustawione na odpowiednią głośność i odpowiednią odległość od uszu, przy odpowiednich dźwiękach mogą rozwalić uszy, ostatecznie można nimi pierdalnąć "stereo" i ofiara w najlepszym przypadku zemdleje), papier do drukarek każdej gramatury (można kneblować, a co najważniejsze - ciąć papierem swoją ofiarę), kwiaty (można udusić wciskając w gardło, przygotować trującą herbatę dla niczego nie spodziewającej się ofiary), na kwiaty z kolcami będzie trzeba uzyskać specjalny certyfikat z MSWiA - ww. departament (kolcami można pokłuć dotkliwie ofiarę, czym doprowadzi się do upływu krwi i ostatecznie wykrwawienia), meble (szuflada od biurka może służyć do tortur zwłaszcza mężczyzn, w szafie można zamknąć ofiarę i skazać na głodowanie, ewentualnie przypierdolić nieźle drzwiami takiej szafy), wałki do ciasta (no chyba nie trzeba tłumaczyć).

W 2138 r. najadą nas obcy i jebną ze śmiechu.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Stycznia 2012, 11:23:52 »
Od 2017 r. Policja będzie mogła wchodzi do domów na podstawie nakazu sądu.

Ale czy przypadkiem już tego nie mogą? Poza tym zapomniałeś zdelegalizować zęby i kończyny, bo nimi też można nieźle nabroić :zwr

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Stycznia 2012, 11:27:10 »
Od 2017 r. Policja będzie mogła wchodzi do domów na podstawie nakazu sądu.

Ale czy przypadkiem już tego nie mogą? Poza tym zapomniałeś zdelegalizować zęby i kończyny, bo nimi też można nieźle nabroić :zwr
Chodzi o noże kuchenne i o to, że potem będą mogli bez nakazów. 2 lata między wprowadzeniem zakazów a wchodzeniem Policji to taki czas na zdobycie zezwoleń przez obywateli.

toga5

  • Knight of Ni
  • *
  • Wiadomości: 836
  • идиот pиот
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Stycznia 2012, 14:40:00 »
@ nie wiem
Znasz z autopsji, czy z historii ?

Od 2017 r. Policja będzie mogła wchodzi do domów na podstawie nakazu sądu. Od 2018 r. wystarczą uzasadnione podejrzenia zamiast nakazu; w tym anonimowy donos sąsiadów.
- art. 220 § 3 k.p.k.
Że nie wspomnę co wyprawiają po 6 rano ...

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Stycznia 2012, 14:46:35 »
Z autopsji i historii  8)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Stycznia 2012, 15:15:41 »
Od 2017 r. Policja będzie mogła wchodzi do domów na podstawie nakazu sądu. Od 2018 r. wystarczą uzasadnione podejrzenia zamiast nakazu; w tym anonimowy donos sąsiadów.
- art. 220 § 3 k.p.k.
Że nie wspomnę co wyprawiają po 6 rano ...
Tylko, że w przypadku opisanym przeze mnie nikt nie będzie musiał tego zatwierdzać. Na prawdę chcecie tłumaczyć dowcipy? Na prawdę? ;) Miałem tłumaczyć wszystko i analizować jak jest teraz? Nie sądzę ;)

Pisałem to "na żywo", nie sądziłem, że aż tak będziecie się czepiać ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2012, 15:18:33 wysłana przez Hugo1979 »

Hugo1979

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Kultura i rozum w internecie?
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Stycznia 2012, 15:21:33 »
[ Invalid YouTube link ]