Autor Wątek: ARM vs x86 / PowerPC vs x86  (Przeczytany 13553 razy)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« dnia: 23 Maja 2011, 10:19:53 »
Co o tym sądzicie? Która architektura wygra i czy w ogóle jest sens porównywania ich ze sobą? Jaka jest wasza opinia na ten temat?
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2011, 10:22:41 wysłana przez Rezro »

Nightmaster

  • Nocny strażnik
  • St. chorąży
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Betonowa konserwa i ten od rila
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maja 2011, 18:56:45 »
punkt 1. procesory typu ARM są powszechnie stosowane w urządzeniach mobilnych dzięki małemu apetytowi na prąd, jednak coraz częściej (nawet do telefonów komórkowych) trafiają mobilne wersje procesorów typu x86 (a są plany x64 i nowszych). Wynik więc przesądzony x86

punkt 2. skoro nawet Apple zrezygnowało z architektury PowerPC aby zachować kompatybilność oprogramowania z najbardziej rozpowszechnionym procesorem dla maszyn domowych to chyba jednoznaczni o czymś świadczy;). Stawiam również na x86

2:0 wygrywa x86 :D

zapraszam do polemiki :)
Co Cię nie zabije to zabije Cię co innego

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maja 2011, 19:21:22 »
strictle "x86" też zaczyna pregrywać z nowszymi rozwiązaniami, zachowuje się ogłónie dla kompaybilności wstecznej... odsetek nowych komputerów które sa natywnie x86" jest ciutke niski, więc moim zdnaiem czegoś brakuje w tym temacie...
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maja 2011, 19:46:54 »
punkt 1. procesory typu ARM są powszechnie stosowane w urządzeniach mobilnych dzięki małemu apetytowi na prąd, jednak coraz częściej (nawet do telefonów komórkowych) trafiają mobilne wersje procesorów typu x86 (a są plany x64 i nowszych*). Wynik więc przesądzony x86

Z drugiej jednak strony coraz popularniejsza staje się koncepcja tzw. Smartbook'a, czyli takiej przerośniętej komórki zbliżonej funkcjonalnością do netbook'a... zasadniczo spodziewam się ostrej rywalizacji na linii styku obu koncepcji tj. czy ARM'owe smartbook'i wyprą netbook'i? Czy też zwycięży to o czym mówisz i to x86 stanie się standardem w Smartfoon'ach?

* Jakich nowszych? Czyżby mi coś umknęło?

punkt 2. skoro nawet Apple zrezygnowało z architektury PowerPC aby zachować kompatybilność oprogramowania z najbardziej rozpowszechnionym procesorem dla maszyn domowych to chyba jednoznaczni o czymś świadczy;). Stawiam również na x86

Taż tak uważam... zasadniczo jedynie w konsolach które nie musza być wstecznie kompatybilne te rozwiązanie ma sens, a poza tym wbrew mitom procesory PC już od dłuższego czasu są RISC'owe, a tylko ich interpretator pracuje w CISC'owym x86 więc ta cecha wcale nie stanowi realnej zalety architektury PowerPC.

strictle "x86" też zaczyna pregrywać z nowszymi rozwiązaniami, zachowuje się ogłónie dla kompaybilności wstecznej... odsetek nowych komputerów które sa natywnie x86" jest ciutke niski, więc moim zdnaiem czegoś brakuje w tym temacie...

Ale konkretnie czego? x64 to w istocie to samo co x86 tylko z wydłużonym adresem... ma ono zastosowanie tylko w przypadku komputerów z większą niż 3'5 Gb RAM'u, a w związku z ostatnią rewolucją Laptopów i Tabletów presja na osiągi tych komponentów mocno stanęła bo mobilny sprzęt ma sporo do nadgonienia (GPU to co innego). W zasadzie dziś wciąż nie opłaca się dopłacać do x64 jeśli się nie robi stricte kobyły do grania. O innych rozwiązaniach poza optymalizowaniem architektury x86/x64 zasadniczo nie słyszałem...

Nightmaster

  • Nocny strażnik
  • St. chorąży
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Betonowa konserwa i ten od rila
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maja 2011, 20:30:59 »
* Jakich nowszych? Czyżby mi coś umknęło?

tak, procesory 128 bitowe;)

Jeśli chodzi o te netbooki na ARM to sam taki posiadam i jest on wystarczający do internetu, filmy, gg czy prostej gry, ale nawet w 50% nie dorówna możliwości jakie oferują programy napisane pod x86
Co Cię nie zabije to zabije Cię co innego

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maja 2011, 21:37:17 »
tak, procesory 128 bitowe;)

Że co :blk 64 bitowa szyna adresowa wystarcza do zaadresowania 16 Eksabajtów RAM'u... nie wiem jaki byś musiał mieć ultrakomputer by potrzebował 128 bitów skoro superkomputerom spokojnie starczają 64'ry?

Jeśli chodzi o te netbooki na ARM to sam taki posiadam i jest on wystarczający do internetu, filmy, gg czy prostej gry, ale nawet w 50% nie dorówna możliwości jakie oferują programy napisane pod x86

Fakt, jednak większość nabywców tego typu sprzętu nie potrzebuje go do niczego więcej jak internetu... choć może jest inaczej? To się dopiero okażę...

Nightmaster

  • Nocny strażnik
  • St. chorąży
  • *
  • Wiadomości: 541
  • Betonowa konserwa i ten od rila
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maja 2011, 22:10:22 »
Windows 8 ma być na x64 i platformy 128 bitowe (przynajmniej tak można wyczytać na specyfikacjach)
A wracając do netbooków to bardzo fajne maszyny, mogą ruszyć wiele systemów, no i przede wszystkim są genialnym nauczycielem technologii i logicznego myślenia ;)
Co Cię nie zabije to zabije Cię co innego

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maja 2011, 23:19:24 »
A przypadkiem te "specyfikacje" to nie plotki? Bo z tego co mi wiadomo o systemie Windows NT 6.2 (nazwa rynkowa: Windows 8 ) tak naprawdę niewiele wiadomo, a to o czym mówisz brzmi absurdalnie (a jeśli nie było tam o wersji 32 bitowej to tym bardziej)...

Co do drugiej sprawy to też uważam tego typu sprzęt za rewelacyjny... osobiście podoba mi się też nowatorska koncepcja modułowego smartbook'a.
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2011, 10:58:15 wysłana przez Rezro »

Pandemon

  • Gość
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maja 2011, 07:05:11 »
Przedstawiciele Intela się wypowiadali na temat Windowsa 8 i właśnie tam wyczytałem, że jedna z wersji ma być na 128 bitowa. Gdzieś to na Interii było, jak znajdę to podeślę.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maja 2011, 11:21:39 »
Aaa... to wiele wyjaśnia! Wszak trawa wojna informacyjna Intel'a z Microsoftem o kwestie obsługi przez Windows'a 8 architektury ARM (zapewne to fakt). Intel wygaduje przeróżne bzdury o czterech wersjach Windows 8 pod ARM, braku wstecznej kompatybilności (to akurat jest prawdopodobne) i zapewne owe "128 bitów" też do tego się zaliczają. Tu macie informacje.

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maja 2011, 15:45:49 »
no, te ponad 3,5 giga ramu jednak robia spora rużnice przy pracy niekiedy... i nie nalezy tego rozwazac jako strictle x86 bo mozes miec taki paradoks jak moj sasiad nowy komp w huj ramu i system 32....
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maja 2011, 19:45:43 »
no, te ponad 3,5 giga ramu jednak robia spora rużnice przy pracy niekiedy...

Nie mówię że nie, ale do pracy biurowej zazwyczaj starcza. Oczywiście czas 32 bitów jest policzony, ale nim to nastąpi muszą jeszcze rozwinąć się laptopy i tablety bo to one dominują teraz na rynku PC... wtopa z Vistą była spowodowana właśnie tym że nie przewidziano tej zmiany.

i nie nalezy tego rozwazac jako strictle x86

Eee... powiem szczerze że nie do końca rozumiem o co ci chodzi? tzw. "x64" to nic innego jak skrót od x86-64 (AMD64) i jest to odmiana architektury x86 tak samo jak jest nią architektura x86-32 (IA-32), a nie jakaś całkowicie niezależna architektura. Ba! Nawet stosowana z sukcesem przez Intela architektura Intel 64 (EM64T) jest odmianą architektury x64, a więc x86. Skoro już o tym mowa to próba zastąpienia architektury x86, architekturą IA-64 zakończyła się spektakularną porażką (Słyszał ktoś o procesorach Itanium? No właśnie...).

bo mozes miec taki paradoks jak moj sasiad nowy komp w huj ramu i system 32....

Powiedziałeś mu o tym? Wielu ludzi po prostu nie rozumie różnicy między między 32, a 64 bitowymi wersjami systemów...
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2011, 21:27:56 wysłana przez Rezro »

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maja 2011, 21:07:49 »
Biurowej, stricte biurowej, tzn word exel itp to tak, ale do grafiki 3,5 giga to jest porażka.

yyy... chodzilo mi o adresowanie pamieci. Czyli o to ze 32 bitowa architektura nie ma genralnei przyszlosci z powodu na ilosc ramu. Przynajmniej w mainstreamie.

No ja slyszalem, ale one się generalnie nei nadajądo domowych zastosowań i są za drogie... ma ktoś pcta z xenonem? no właśnie.

No.. generalnie on  tym nie wiedział, bo i nie musiał, poprosił "speca" o zrobienie tego kompa (ogólnie to jest spektakularne fiasko, phenoma 3,2 GHz, 4 gb ramu i .... radeon hd3000 zintegorwany na płycie, do grania w nowe gry se kupił kompa! w efekcie mój laptop jest dużo mocniejszy niz jego komp) no i ten koleś właśnie mu zainstalował 32 bitową siódemkę, co tylko powiększa skalę fiaska. Jak się nie wie takic podstaw to się nie podejmuje składania kompów znajomym...
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Maja 2011, 22:02:27 »
Biurowej, stricte biurowej, tzn word exel itp to tak, ale do grafiki 3,5 giga to jest porażka.

Zauważ jednak że grafika nie jest typowym zajęciem biurowym...

yyy... chodzilo mi o adresowanie pamieci. Czyli o to ze 32 bitowa architektura nie ma genralnei przyszlosci z powodu na ilosc ramu.

Jak najbardziej nie ma, choć presja na ten aspekt jest obecnie niewielka i jeszcze jakiś czas pożyjemy z 32 bitami.

Przynajmniej w mainstreamie.

A od kiedy komputery "dla graczy" są mainstream'owe ??? Większość sprzedawanych komputerów to "maszyny do pisania".

No ja slyszalem, ale one się generalnie nei nadajądo domowych zastosowań i są za drogie... ma ktoś pcta z xenonem? no właśnie.

Nawet w rynku serwerów oparty o x86 Xeon (poza pewnymi wyjątkami) jest lepszy od Itanium (który o ile dobrze pamiętam wcale na ten rynek projektowany nie był)... o potencjalnym zastosowaniu domowym nawet nie mówiąc bo porażka Itanium była legendarna.

Jak się nie wie takic podstaw to się nie podejmuje składania kompów znajomym...

Tak to już jest...

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Maja 2011, 01:55:02 »
Nie wiem czy wiecie, ale Technikalia, czyli obecna nazwa tego działu to również nazwa politechnicznych juwenaliów w Gdańsku  :zwr
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Maja 2011, 14:55:47 »
No... zależy jaka masz charakterystyki pracy biurowej, u mnie w pracy (mała firma) wykorzystują wszytko, od pentium I i drukarki igłowej po phenoma a niektóre rzeczy musze jeszcze robić w domu, bo tak to jest porażka... w małej formie grafika to tez jest "zadanie biurowe", wez mi zrob, to to i to ;p i tra robic... ;p

Generalnie nie mówie że nie, tylko chodzi mi o to że nowych komputerów srictle w 32 bitach sie już nie produkuje, chyba ze ktos chce na siłe XP'ka....

Dla mnie mainstem to multimedia, cos na czym sie pisze, gra i oglada filmy. Komputery do grania i maszyny biurowe to mainstreem nie jest, więc obie skrajności zostały wyeliminowane.

No nie był, ale sie tam tylko przyjął.
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Maja 2011, 15:15:33 »
Generalnie nie mówie że nie, tylko chodzi mi o to że nowych komputerów srictle w 32 bitach sie już nie produkuje, chyba ze ktos chce na siłe XP'ka....

W tym ujęciu to oczywiście tak...

Dla mnie mainstem to multimedia, cos na czym sie pisze, gra i oglada filmy. Komputery do grania i maszyny biurowe to mainstreem nie jest, więc obie skrajności zostały wyeliminowane.

Do multimediów, czy nawet prostych gier to nie trzeba mieć wcale jakiejś super maszyny i wystarcza podstawowy sprzęt biurowy... ale faktycznie! Mimo że sporo osób (szczególnie starszych) wykorzystuje sprzęt biurowy w domu (co tylko pogłębia jego znaczny udział w rynku), to jednak "typowy" sprzęt domowy powinien posiadać nieco miększe możliwości (np. GPU inne niż zintegrowane)... stad chyba możesz mieć rację co do mainstream'owego sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 25 Maja 2011, 15:22:24 wysłana przez Rezro »

Hammer

  • Pierwszy oficjalny psujamajster!
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: ARM vs x86 / PowerPC vs x86
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Maja 2011, 15:38:09 »
No tak, bo to jest z reguły kupiony okazyjnie sprzęt po leasingowy. Taki komputer jest raleywnie tani i sie sprawdza w domu, jeśli ktoś jest jak mówisz starszy i nie ma zboczeń typu gry czy filmy w dużej rozdzielczości.  Dlatego zwięsza się jego udzia w rynku. Jednocześnie nie jest to udziałw rynku "nowych komputerow" bo tu jest raczej stala wartosc, bo firmy wymieniająsprzęt leasingowy i trzyma sie jeden poziom mniej więcej pod tym względem. Jeśli weżmiesz pod uwagę młodych ludzi, ci z reguły cenią sobie komfort pracy i sa gotowi dolacic pareset zloty zeby mieć jako taki sprzęt, z rozsadną ilością ramu, bo to generalnei daje najwieksza ruznicę w domowej obróbce zdjęć, ogladaniu filmow czy graniu w jakąś tam gre, do tego jakis gpu w optimie i masz komputer na kilka ladnych lat jesli nie pociagaja cie nowosci.
Boże, czemuś nas pokarał ciepłym alkoholem i zimnymi kobietami?