Autor Wątek: Tworzenie ammo  (Przeczytany 18638 razy)

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Tworzenie ammo
« dnia: 21 Maja 2011, 00:03:47 »
No witam ponownie.

Wiecie może gdzie znaleźć, lub kupić spłonkę, i proch do strzelby?
Chcę zrobić naboje .308. Myślałem że można to zrobic tak samo jak ołów ze złomu czy coś, a tu dupa. Jedyny sposób jaki znalazłem to rozłożyć drugi nabój... YAFUD

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2011, 09:31:21 »
To tak:
- Spłonki - Do kupienia u przypadkowych podróżników.
- Proch Strzelniczy - Do kupienia w Gun Runners, u Bleke'a (Karawana) lub Chet z Goodsprings.
- Naboje - Są automatycznie robione z Lead stanowiący właściwy składnik.
- Łuski - Odzyskujesz część ze zużytej amunicji gdy strzelasz, do zdobycia też na wrogach.

Zasadniczo najlepiej przerabiać nadmiarową i zbędną amunicję, a robienie nowej potraktować jako dodatek gdy po drodze uda nam się zdobyć składniki. I jeszcze jednam mała uwaga: Rifle to Karabin, a nie Strzelba! Dlaczego wszyscy to mylą do jasnej cholery?

A tak swoją drogą crafting amunicji w tej grze jest jakoś poryty? O ile Łuski (bardzo trudne do samodzielnego wykonania ale łatwo dostępne z odzysku) i odlewanie pocisków z ołowiu ma sens, to o tyle kompletnie nie pojmuję czym miał by się różnić proch pistoletowy od karabinowego? O fakcie że spłonka to taka specjalna pasta którą smaruje się dno łuski (czyt: uniwersalna i absolutnie nie możliwa do odzyskania!) już nawet nie mówiąc.

Jeśli o mnie chodzi to pociski (podobnie jak w Metro) powinny dzielić się na amunicję wysokiej jakości (nie do przerabiania [bo po co], ale o specjalnych właściwościach) i samoróbki. Proch (czarny do zrobienia samemu i ew. bezdymny do nabycia u rusznikarzy) i ołów powinny być uniwersalne. Spłonkę ze względu na jej minimalne zużycie bym sobie darował zakładając że jest na stanie w każdym warsztacie, a całą filozofia powinna sprowadzać się do skombinowania odpowiednich łusek (z odzysku i produkowanych przez rusznikarzy). Opcjonalnie można rozważyć samodzielne decydowanie o wykonywaniu amunicji HP/FP (choć gwoli prawdy to domyślny typ pocisków rewolwerowych), oraz AP (ta ostatnia wymaga specjalnych stalowych pocisków i ma sens jedynie w karabinach), ale JHP/JFP/JSP/FMJ ze względu na posiadanie miedzianego płaszcza muszą już być wykonane profesjonalnie.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2011, 10:39:13 wysłana przez Rezro »

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2011, 17:21:04 »
ok dzięki, brakuje mi tylko spłonek :/
U jakich podróżników dokładnie, i gdzie ich mogę znaleźć?

( Może gdzieś w wiki jest po angielsku? )

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2011, 17:48:10 »
Tu masz wszelkie informacje...

MilkyWayPL

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2011, 20:02:02 »
Dzięki, tego mi było potrzeba :)

Jones

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipca 2011, 20:33:56 »
Cytuj
O fakcie że spłonka to taka specjalna pasta którą smaruje się dno łuski (czyt: uniwersalna i absolutnie nie możliwa do odzyskania!) już nawet nie mówiąc.
Że co??  :blk

Cytuj
Proch (czarny do zrobienia samemu i ew. bezdymny do nabycia u rusznikarzy)
Proch czarny w łuskach współczesnej broni?? To ci dopiero pomysł, a bezdymny to też samemu można wykonać przy pomocy odczynników.

Ciekawy filmik odnośnie wytwarzania broni i amunicji (zwróćcie uwagę na dzieci elaborujące amunicję młotkami)

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipca 2011, 08:42:26 »
Że co??  :blk

Cóż za merytoryczna odpowiedź :/

Proch czarny w łuskach współczesnej broni?? To ci dopiero pomysł, a bezdymny to też samemu można wykonać przy pomocy odczynników.

Nie nowoczesnych, a postapokaliptycznych... nowoczesna broń i amunicja nie rośnie na drzewach...

Jones

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lipca 2011, 15:37:53 »
Cytuj
SPŁONKA  – środek inicjujący służący do zapoczątkowania przemiany wybuchowej ładunku materiału wybuchowego miotającego lub kruszącego. Wykonana jest w postaci cienkościennej miseczki metalowej z zaprasowanym materiałem wybuch. inicjującym, wyróżnia się spłonki zapalające i pobudzające . W zależności od rodzaju bodźca stosowanego do inicjowania spłonki dzieli się na: działające od nakłucia lub uderzenia, płomienia lub tarcia, impulsu elektrycznego.

Na prawdę nie wiem skąd koledze przyszło do głowy ,że spłonka to jakaś pasta...  ???
Cytuj
Nie nowoczesnych, a postapokaliptycznych... nowoczesna broń i amunicja nie rośnie na drzewach...
Nie rośnie , ale parafrazując kolegę . Po co komu amunicja która nie działa? Właściwości czarnego prochu (gęstość, szybkość detonacji , ilość i rodzaj produktów spalania etc.) powodują niemożliwość jego użycia w współczesnej broni. 

Aurelinus

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 625
    • Mój miniblog tematyczny
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lipca 2011, 16:13:25 »
Gwoli ścisłości - angielskie (raczej amerykańskie) "rifle" to pojęcie bardzo ogólne, w odniesieniu nawet do gry nie można go interpretować wyłącznie jako karabin, ale raczej bliżej mu pojęciu "gun" - spluwa. Z technicznego/normowego punktu widzenia podział jest robiony ze względu na rodzaj amunicji - pośrednia to karabinek (assault rifle), strzelecka (większa niż pośrednia, zazwyczaj od 7,62x45mm (.308) w górę) - karabin (rifle), przy czym w amerykańskim nazewnictwie pojawia się również "carbine" - z reguły odnoszony do największych średnic (np. .50 BMG), ale niekoniecznie (np. hybrydy M4 mają też taką nazwę, np. Barett na amunicję 6,8mm, która - jak wszystkie wersje M4 jest amunicja nadal pośrednią). Tak więc, pomimo wzglednego ładu normowego, nadal trudno przypisać niektóre nazwy - np. myśliwski dryling strzela i ostrą amunicją i śrutową, a kowbojskie karabiny z przeładowaniem dźwigniowym zawsze nazywano "strzelbą", choć technicznie nimi nie są. Pod pojęciem strzelba często rozumiemy po prostu broń powtarzalną (w przeciwieństwie do samopowtarzalnej) lub jednostrzałową.

Jones

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipca 2011, 19:44:00 »
A strzelba to czasem nie jest gładkolufowa broń strzelająca amunicją śrutową (w skrócie wiecie o jaką amunicje mi chodzi)?? A z tym amerykańskim carbine bliskie jest naszej tradycyjnej terminologii gdzie karabinek był krótszym odpowiednikiem broni pełnowymiarowej...

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lipca 2011, 09:12:44 »
Co do spłonki:
Przyznaję że urzyłem pewnego zbytniego uproszczenia, ale odnosiłem się do wykonania spłonki domowymi sposobami w którym prędzej urzyje się tradycyjnych środków inicjujacych takich jak piorunian rtęci (nakładanych w formie pasty i znany od XIX wieku) niż tych bardziej nowoczesnych, a już na pewno spłonki nie stanowią osobnych komponentów jak to pokazano w grze (do czego się odnosiłem). Poza tym z podanych przez ciebie Jones schematów nic nie wynika, bo to jak uformowana jest łuska tojedno a to co tam wybucha drugie.

Co zaś do prochu to zauważ że czarny proch (a w zasadzie proch granulowany bo o niego chodzi) był stosowany w broni palnej (także samopowtarzalnej wieku jeśli tego nie wiesz) i choć faktycznie straszliwie zatyka broń to w warunkach postapo się nie narzeka i wali się z tego co jest pod ręką, choćby to był samopał posklejany taśmą.

Aurelinus

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 625
    • Mój miniblog tematyczny
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lipca 2011, 03:46:36 »
A strzelba to czasem nie jest gładkolufowa broń strzelająca amunicją śrutową (w skrócie wiecie o jaką amunicje mi chodzi)?? A z tym amerykańskim carbine bliskie jest naszej tradycyjnej terminologii gdzie karabinek był krótszym odpowiednikiem broni pełnowymiarowej...
Strzelba jest nazwą stosowana do okreslania broni gładkolufowej, ale niekonsekwentnie, bo jak napisałem dawne 9choc nadal produkowane) Winchestery, Marliny itp. też sa nazywane strzelbą, natomiast określenie broń pełno i krótkowymiarowa nie istnieje w nazewnitwie żadnej normy ani żadnego zwyczaju. Podział amerykański na carbine, rifle i assault rifle jest conajmniej niejasny, a w Poslce stosuje się nazwy karabin, karabinek, pistolet maszynowy z uwzględnieniem w pierwszym rzędzie typu amunicji którego broń używa, co też nie zawsze odpowiada przeznaczeniu, bo policyjne snajperki - w przeciwieństwie do wojskowych -  strzelają najczęściej amunicją pośrednią (czyli krabinek). Ja na potrzeby tłumaczenia używam w tym wypadku podziału na karabiny snajperskie i karabinki wyborowe.

Co do uzywania prochu - to umówmy sie - to tylko gra, a proch to proch - ważne, że robi "bum" bez względu na koszt, jak napisał Rezro. Stąd podoba mi się pomysł psucia się broni stosowany od Fallouta 3.

Jones

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Lipca 2011, 10:06:31 »
Cytuj
Podział amerykański na carbine, rifle i assault rifle jest conajmniej niejasny, a w Poslce stosuje się nazwy karabin, karabinek, pistolet maszynowy z uwzględnieniem w pierwszym rzędzie typu amunicji którego broń używa, co też nie zawsze odpowiada przeznaczeniu, bo policyjne snajperki - w przeciwieństwie do wojskowych -  strzelają najczęściej amunicją pośrednią (czyli krabinek). Ja na potrzeby tłumaczenia używam w tym wypadku podziału na karabiny snajperskie i karabinki wyborowe.
Sorry za offtop. Ja znam założenia polskiej normy WAT. A angslosaska nomenklatura jest bliższa polskiej tradycyjnej (przedwojennej, gdzie mamy np. kbk wz.29).
Jakie „snajperki”?? Bo polska policja używa TRG 21 Sako i HK PSG-1  które strzelają jak najbardziej karabinowym pociskiem. A co do podziału na strzelców wyborowych i snajperów polecam (www.remov.pl i art. "Snajper a sprawa polska").
Żeby było coś w temacie , to niech się ten proch nie nazywa tylko po prostu proch. Który przy wysokim repair i science mógłby BG robić sam.

Aurelinus

  • Sojusznicy 13S
  • *
  • Wiadomości: 625
    • Mój miniblog tematyczny
Odp: Tworzenie ammo
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Lipca 2011, 13:31:18 »
Jakie „snajperki”?? Bo polska policja używa TRG 21 Sako i HK PSG-1  które strzelają jak najbardziej karabinowym pociskiem.
Ale nie mówimy o Polsce tylko o USA, poza tym polskie jednostki też mają na wyposażeniu KACe i inne karabinki wyborowe, najczęściej komercyjne klony broni wojskowej dostępne na rynku właśnie USA lub otrzymane w ramach jakiegoś programu dozbrajania. Ogólne założenie broni wyborowej w policji nie polega na zabijaniu ani sile rażenia, ale unieszkodliwianiu, stąd użycie amunicji pośredniej. PSG-1 dla ścisłości ma w stanach bana federalnego, spotykane są tylko wersje MSG90.

Cytat z wikii, którą się generalnie posługuję, bo nie jestem militarystą (hasło: karabiny wyborowe):
"Osobną kategorię stanowi wyborowa broń policyjna. Praktyka działań policyjnych powoduje, że typowy dystans strzału jest stosunkowo mały, często poniżej 100, a zazwyczaj do 200 metrów. Snajper policyjny działa według schematu typowego dla policjantów, czyli zasadniczo nie powinien strzelać, lecz jeśli strzela, musi na pewno precyzyjnie trafić i zabić przestępcę, jednocześnie unikając ofiar wśród osób postronnych - te względy przemawiają za stosowaniem do zadań policyjnych przede wszystkim broni małokalibrowej; chętnie stosowanym kalibrem jest nabój pośredni kalibru 5,56 mm. Amunicja tego typu zapewnia dużą szybkość wylotową (ponad 900 m/s) spłaszczającą trajektorię pocisku (co znacznie ułatwia celowanie) przy dość szybkiej utracie energii przez pocisk, co czyni go stosunkowo mało szkodliwym na większych dystansach.
 
W roli broni snajperskiej używa się także karabinków korzystających z amunicji poddźwiękowej, zazwyczaj pistoletowej. Są one użyteczne jedynie na bardzo niewielkich dystansach, ale pozwalają na stosowanie tłumików czyniących strzał niemal bezgłośnym."
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca 2011, 13:41:33 wysłana przez Aurelinus »