Autor Wątek: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?  (Przeczytany 5030 razy)

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« dnia: 24 Czerwca 2010, 12:24:55 »
Kiedyś sekretarz partyjny w Polskim Radiu, po 1989 gorliwy przydupas Lecha Wałęsy, dziś z wielkim oddaniem pieje nad wielkością Kaczyńskich. Twórca żałosnych wierszyków, pisowski włazidup, można rzecz gnida, która zawsze się ustawi i wie kogo po dupie i jajach lizać. Jego działalność polityczną można by podsumować tak:

Cytat: z forum Trójki
gdy już przesiejemy ziarna oraz plewy
gdy już nazwiemy ten prawy ten lewy
i gdy nazwiemy : ten obcy ten polski
zostanie nam się ino Marcin, zwany Wolski

Ale to jedna prawda o tym człowieku. Druga to, że jest on płodnym tekściarzem oraz pisarzem literatury także fanstastyczno-naukowej. Czytał ktoś coś z jego dokonań, jest tam coś z szeroko pojętego postapo?
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Czerwca 2010, 12:34:42 »
Czytałem jakiś zbiór opowiadań (Wolski w shortach (1) ). Jest pisarzem na pewno wyróżniającym się na tle innych - ma własny dosyć rozpoznawalny styl oraz puentuje każde opowiadanie w całkiem udany sposób. Ale często zwyczajnie popada w banał, można nawet powiedzieć, że w wiochę - opowiadanie Żółw, Trzecia Planeta też jest dosyć mało nowatorska, ale za to zawiera pewne jajo. Wieśniacka jest też Fotografia oraz jakieś tam opowiadanie o inwazji kosmitów. Za to całkiem zgrabnie wyszedł mu Świadek Koronny (chociaż zaraz - chodzi mi o to opowiadanie o wiecznie skazanym więźniu, zbrodniarzowi przeciw ludzkości, nie wiem czy to to - dawno Wolskiego czytałem). Całkiem dobre jest również to o mężu stanu zamkniętym w więzieniu i zabitym potem omyłkowo przez pewnego młodego lekarza (prawnika?)- a może to jest właśnie Światek Koronny, a to o zbrodniarzu przeciw ludzkości (tak został nazwany w opowiadaniu główny bohater, a ja nie będę przytaczał szczegółów fabuły) to Eksponat? Nie pamiętam.

Zresztą wszystkie jego opowiadania balansują na krawędzi takiej małości literatury, a jednocześnie są przecież czymś niepowtarzalnym - dużo bardziej cenię Wolskiego pod względem twórczości opowiadaniowej niż Szmidta. Być może lubię go za to, że nie gwałci gatunku opowiadań poprzez tworzenie gównianych rozpierduch i literatury akcji. Całkiem podobała mi się Kwadratura Trójkąta.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Czerwca 2010, 13:21:17 »
Nadredaktorze Wolski i RAZ-ie! Proszę Was! Wróćcie do tego co wam dobrze wychodziło - piszcie fantastykę. Panie Marcinie - może popełni Pan nową część "Psa w studni"? Panie Rafale - może kontynuację "Czerwonych dywanów... " lub "Pieprzonego losu kataryniarza"? Proszę Was. Piszcie i dajcie spokój polityce na falach Trójki.
Pozdrawia Wasz czytelnik.
Ooooj!

Pamiętam jego słuchowiska z lat 70'ch z Trójki, pachnące z dzisiejszej perspektywy lżejszym Zajdlem. Czyli lekką fantastyką z ukrytym morałem. I tak sobie niebezpiecznie myślę, czy Zajdel jakby żył to dziś by się nie kompromitował gmeraniem w bagnie polityki (czyli lizał pisowców albo platfusów), albo błaźnił jak Parowski, czy też byłby opoką równą Lemowi  :-*

A shorty, może nie pokazują na co danego autora stać, ale pozwalają poznać esencję jego stylu  8)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwietnia 2011, 20:59:30 »
A wiecie co się stało? No wiecie?!

Marcin Wolski bryluje na salonach!!! W TVN24 jest częstym gościem - baa - nawet w tych programach, w których byli dziennikarze z Koszernej, ale ich już nie ma. A czemu nie ma? Bo podobno TVN24 z poruczenia ITI ma focha na Agorę i Koszerną za nakręcenie medialnego szumu o tym, jak jakiś kibolski bandzior oklepał po meczu piłkarzynę z Legii. ITI niby trzyma sztamę z kibolami, a tu Koszerna zaczęła robić dym i o tym na lewo i prawo trąbić*.

Znaczy TVN/TVN24/ITI to już nie chamy i nie muszą na kolana za szkalowanie prezydenta Kaczyńskiego sypać sobie głowę popiołem.

Ale się to wszystko popierdoliło :blk

* - to coś jak ja z hakingiem Fallout Corner swego czasu przez ludzi kawalerii berg >>> do przeczytania o tym w Schronzinie #2 - wywiad ze Szponem z FC :hyh
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwietnia 2011, 21:23:23 »
Nawet jeśli TVN podlansi PiS'iorów (jakby tego nie robili dotychczas) to i tak to niewiele zmieni ponieważ PiS jak do tej pory się sam skutecznie kompromituje i nigdy im do tego pomoc nie była potrzebna (szkoda że Polska też się kompromituje dając im 20'to procentowe poparcie :/).

PanZłocki

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Marcin Wolski - czyli kto? Ten obcy czy ten Polski?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Czerwca 2011, 19:16:27 »
Od strony politycznej, Wolski mnie nigdy, za bardzo, nie interesował. Jest jednak jednym z moich ulubionych pisarzy. Głównie ze względów sentymentalnych, bo to od jego shortów zacząłem poznawać rodzimą literaturę (chyba pierwszym poważniejszym tekstem, jaki przeczytałem, było Jego "Laboratorium numer 8"). Ach... mieć te kilka(naście) lat mniej...
Za jego powieści zabrałem się w sumie dość nie dawno i zdążyłem przeczytać: "Agenta Dołu", "Krawędź Snu" i "Według Św. Malachiasza".
Wiadomo, każdy pisarz ma utwory lepsze i gorsze, ale mnie, jak do tej pory, odrzucił tylko jeden tekst Wolskiego: "Jedna z Lepiej Przeprowadzonych Akcji". Już sam tytuł jest za długi  :P Tak poza tym, jako niezobowiązujące czytadło, sprawdza się znakomicie, a i czasem zdarzy się jakieś głębsze przesłanie. Chyba wolę takie książki, niż przeintelektualizowane powieści Dukaja ;)
2razy2 nie równa się 5!
A może jednak...
http://cobytujeszcze.wordpress.com/