Autor Wątek: Stanisław Lem - Eden  (Przeczytany 3157 razy)

Aq

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 955
Stanisław Lem - Eden
« dnia: 11 Maja 2011, 17:38:27 »
Szukałem, szukałem i się nie doszukałem. No może nie do końca, bo coś tam w zasobach Trzynastego Schronu jest. Pamiętnik znaleziony w wannie. Zapewne niektórzy już wiedzą, o co a bardziej, o kogo mi chodzi. Stanisławie, Staszku … Rodaku. Dużo się zachwycamy innymi, Tolkien’em, King’iem, Coben’em, Cohelio itd, itd. oczywiście, powiedzieć trzeba, że są to wybitne postaci świata literatury a na całym tym naszym ziemskim padole mają swoich wiernych fanów i wyznawców jednak w swoich granicach też mamy wybitnych i jednym z nich jest właśnie Stanisław Lem. Oczywiście, nie jest to mój apel błagalny o czczenie postaci pisarza, a jedynie malutkie przypomnienie jego twórczości, bo ostatnio zleciała mi z półki prosto w ręce jego powieść w wydaniu II z 1968r … Eden.

Okładkę projektował Marian Stachurski

„Napisany w 1958 r. Eden otwiera epokę dojrzałej twórczości science fiction u Lema. Cóż, więc sprawia, że powieść nadal czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem? Z pewnością niezwykła wyobraźnia autora, który tworzy zmysłowe, bogate wizje planetarnej natury i kultury, a zarazem umiejętnie dozuje napięcie, pozwalając tajemnicom Edenu odsłaniać się stopniowo, z dramatycznym napięciem.
Polityczne porządki na planecie przypominają czytelnikom wizje Orwella, ale najważniejszy jest tam sceptycyzm, co do szans wzajemnego poznania: już sama odmienność stosowanych technologii sprawia, że przybysze i miejscowi do końca nie potrafią naprawdę się porozumieć.”


Przyznam szczerze, że gdy rozpoczynałem czytanie tej powieści to nawet przez myśl mi nie przeszło, że po jej zakończeniu, będę miał ochotę a nawet chciał wspomnieć o niej na Trzynastym Schronie a jednak. Oczywiście jest to typowe Sci-Fi no, bo przecież to Lem, ale ma w sobie coś, co pozwala mi postawić tą powieść obok innych z zasobów trzynastki a czym chciałbym się z wami podzielić. Dlatego już niebawem, kilka słów o książce Eden w dziale Literatura.

Proszę zamknąć temat w przypadku pojawienia się go jako nowina na SG. Opis i dyskusja w dziale Literatura.

Źródła:
Allegro.pl
Solaris.lem.pl
The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it
Darkness crept back into the forest of the world. Rumor grew of a shadow in the east, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Stanisław Lem - Eden
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maja 2011, 09:51:19 »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Stanisław Lem - Eden
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maja 2011, 16:29:53 »
Dyskusja o tym temacie znajduje się tu oooj! (link) 8)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.