Autor Wątek: Alarm atomowy w Japonii  (Przeczytany 12565 razy)

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Alarm atomowy w Japonii
« dnia: 12 Marca 2011, 09:10:14 »


Japonia doświadczyła niespotykanego kataklizmu. Ogrom zniszczeń jest wprost porażający, a kolejne doniesienia mediów wcale nie uspokajają. W kraju położonym w pacyficznym pierścieniu ognia, gdzie około 30% energii produkują elektrownie atomowe, rozsądek każe zapytać bezpieczeństwo reaktorów.


Okazuje się, że trzęsienie ziemi przerwało dostawy prądu, wyłączyło też generatory awaryjne, powodując brak chłodzenia dwóch reaktorów elektrowni Fukushima I. Istnieje duże ryzyko stopienia jednego z nich, niektóre źródła podają, że proces topienia już się rozpoczął. Ryoner Shiomi, przedstawiciel japońskiej komisji ds. bezpieczeństwa jądrowego uspokaja jednak, że gdyby doszło do stopienia reaktora, zagrożone skażeniem są obszary położone maksymalnie w promieniu 10 km od elektrowni. Ludność z tych terenów (około 50 tys. osób) ewakuowano.

W reaktorze nr 1, który zbudowano w latach 70.,  zdecydowano się na kontrolowany wyciek pary wodnej, aby obniżyć niebezpiecznie rosnące ciśnienie, dwukrotnie przekraczające normalny stan. Po tej akcji w okolicy elektrowni zarejestrowano ośmiokrotnie przekroczoną normę promieniowania, ale to nic w porównaniu z 1000-krotnie wyższym poziomem radiacji w sterowni reaktora. Na domiar złego problemy z chłodzeniem pojawiły się także w trzech reaktorach w pobliskiej elektrowni Fukushima II. Władze ewakuowały ludzi w promieniu 3 km od tej elektrowni.

W świetle tych doniesień dziwią zapewnienia PAPu jak i międzynarodowych służb o "zupełnie bezpiecznych" elektrowniach atomowych. Miejmy nadzieję, że uda się przywrócić chłodzenie w reaktorach i sytuacja z 1986 roku, gdzie główną rolę grał Czarnobyl, się nie powtórzy.

Źródło: Associated Press, The Telegraph

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marca 2011, 09:30:18 »
Sytuacja z Czernobyla się nie powtórzy choćby ze względy na awaryjny zawór którego otwarcie miało miejsce... może dojść do lokalnego (i to względnie niewielkiego) skażenia, ale nie ma możliwości by ciśnienie rozerwało reaktor na strzępy jak to było w Czernobylu... poza tym Japończycy nie wyłączyli zabezpieczeń jak to zrobili Ukraińcy. Należy nadmienić że reaktory w Fukushima są bardzo stare więc nie porównywał bym ich do współczesnych konstrukcji ale mimo wszystko jak dla mnie media Polskie mocno przesadzają z reakcją na ten problem.

Edit:
Przed chwilą pojawiła się informacja o eksplozji w reaktorze i sugestie jakoby była to eksplozja nuklearna :blk Z góry uspokajam... gdyby to była eksplozja nuklearna toby Fukushima zniknęła z powierzchni ziemi jak Atlantyda... poza tym nawet w Czernobylu nie było żadnej eksplozji nuklearnej bo do tej nie może po prostu dojść w reaktorze. Tak więc skąd ta eksplozja? No cóż? Doszło do stopienia rdzenia i cały reaktor zamienia się w kisiel, to co wybuchło to prawdopodobnie poddał się już ostatecznie system chłodzenia, ale nie przesadzajmy... nie oznacza to wcale Czernobyla.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2011, 10:03:51 wysłana przez Rezro »

JimmyJohn100

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marca 2011, 10:57:20 »
Co w takim razie oznacza stopienie reaktora? Nagromadzone ciśnienie znowu będzie musiało być upuszczone? Elektrownia leży na wybrzeżu, możliwe jest że skażona woda zostanie uniesiona Prądem Kuro Siwo przez cały Pacyfik?
Nie wiem za dużo w temacie, dlatego może ktoś byłby w stanie wyjaśnić co może się stać?

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marca 2011, 11:35:04 »
Stopienie reaktora? Eeee... No bez jajec. Wyciekło trochę syfu z obiegu pierwotnego, a produkty parowe wyrzucono do atmosfery licząc się z możliwością krótkotrwałego skażenia. Zwłaszcza Japońce budując elektronie atomowe musieli uwzględniać kwestie trzęsień ziemi, więc sytuacja powinna być pod kontrolą.

Chyba, bo jak nie to...  :rad

 :ords
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marca 2011, 12:15:58 »
Co w takim razie oznacza stopienie reaktora?

Pręty paliwowe w reaktorze generują duże ciepło które normalnie podgrzewa wodę, generując parę napędzającą turbiny. Drugi obieg systemu chłodzenia odprowadza nadmierne ciepło z pierwszego obiegu na zewnątrz (tylko pierwszy obieg jest skażony), gdy jednak dojdzie do awarii systemu chłodzenia (tu padły generatory awaryjne zasilające drugi obieg) może dojść do przegrzania prętów paliwowych i ich stopienia (zamieniają się w radioaktywną lawę). W takim przypadku może dojść do zniszczenia pierwszego obiegu co czyni reakcję niemożliwą do powstrzymania (całkowite ujście pary z rozszczelnionego pierwszego obiegu było prawdopodobnie przyczyną tej eksplozji). Domyślnie ta rozpalona kula radioaktywnej lawy powinna tkwić w specjalnie przygotowanym na taką okazje bunkrze i nie stanowić zagrożenia na przyszłość spokojnie się wypalając.

W przypadku Czernobyla wyłączono zabezpieczenia reaktora by przeprowadzić podejrzane testy turbin, co sprawiło że ciśnienie w pierwszym obiegu przekroczyło jego wytrzymałość i doszło do gigantycznej eksplozji (coś w stylu puszki wrzuconej do ognia) która rozerwała reaktor na strzępy rozrzucając gigantyczne ilości paliwa jądrowego w atmosferę i pobliskie okolice... dopiero później pozostała w reaktorze pozbawiona chłodzenia część paliwa uległa stopieniu.

Nagromadzone ciśnienie znowu będzie musiało być upuszczone?

Nie, układ został rozszczelniony i stąd ta eksplozja. Prawdopodobnie cały czas tamtejszy zawór bezpieczeństwa upuszczał radioaktywną parę nie dopuszczając do powstania nadmiernego ciśnienia w pierwszym obiegu.

Elektrownia leży na wybrzeżu, możliwe jest że skażona woda zostanie uniesiona Prądem Kuro Siwo przez cały Pacyfik?

Elektrownie atomowe nierzadko specjalnie umiejscawia się w pobliżu oceanów ponieważ woda bardzo skutecznie pochłania promieniotwórcze pierwiastki czyniąc je niegroźnymi. Wystarczy wspomnieć że w dawnych czasach utylizowało się zużyte paliwo jądrowe wrzucając je po prostu do oceanów... dopiero z czasem zrezygnowano z tego rozwiązania. Znacznie gorzej było by gdyby paliwo jądrowe zostało rozpylone w powietrzy i poniesione z wiatrem... jak to miało miejsce w Czernobylu.

Stopienie reaktora? Eeee... No bez jajec. Wyciekło trochę syfu z obiegu pierwotnego, a produkty parowe wyrzucono do atmosfery licząc się z możliwością krótkotrwałego skażenia. Zwłaszcza Japońce budując elektronie atomowe musieli uwzględniać kwestie trzęsień ziemi, więc sytuacja powinna być pod kontrolą.

Sęk w tym że po pierwotnym wycieku skażonej pary, naprawdę tam stopił się rdzeń i miała miejsce eksplozja w systemie chłodzenia... awaria przejdzie do historii ale o drugim Czernobylu nie ma mowy. Choć zarządca reaktora nie potwierdził tych informacji (ale i nie zaprzeczył) to jednak agencji energii jądrowej nie można uznać za niewiarygodne źródło informacji.

PS: Śmieszy mnie powtarzana w mediach informacja że "USA nie dostarczy chłodziwa" (wypowiedź była zapewne odpowiedzią na bezsensowne zapytanie dziennikarza o taką ewentualność)... toż to zwykła kaczka dziennikarska bo chłodziwem jest wszak zwykła woda (a TVN wciąż powtarza tą bzdurę mimo negatywnego komentarza eksperta się tam wypowiadającego).
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2011, 12:47:09 wysłana przez Rezro »

JimmyJohn100

  • Kapral
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marca 2011, 13:00:09 »
Może trochę lamerskie pytania, ale przynajmniej będę wiedział. Świetnie wyjaśnione, dzięki. :spk
Cytuj
Przestały też funkcjonować systemy chłodzące trzy reaktory w tzw. elektrowni nr. 2 (Fukushima II) położonej 11,5 km na południe od elektrowni Fukushima I.

Firma Tokyo Electric Power Co.(TEPCO), która zarządza obydwoma elektrowniami Fukushima, poinformowała, że utracono również zdolność kontrolowania ciśnienia w kilku reaktorach Fukushimy II.
za wp.pl

Rozumiem, że wyłączenie reaktorów i ewentualne działanie zaworów bezpieczeństwa powinno wystarczyć w takiej sytuacji. :-\

Inculubum

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 233
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marca 2011, 13:19:54 »
"[...]Miejmy nadzieję, że uda się przywrócić chłodzenie w reaktorach i sytuacja z 1986 roku, gdzie główną rolę grał Czarnobyl, się nie powtórzy."

Ktoś może się starać o prace w TVNie...

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marca 2011, 13:32:12 »
Rozumiem, że wyłączenie reaktorów i ewentualne działanie zaworów bezpieczeństwa powinno wystarczyć w takiej sytuacji. :-\

Sęk w tym że takich reaktorów nie da się wyłączyć, a co najwyżej można je przełączyć na tzw. "jałowy bieg". W takim przypadku para nie idzie do turbin i nie produkuje się prądu, jednak wciąż trzeba schładzać reaktor. Teoretycznie w tym trybie reaktor powinien być łatwiejszy w kontroli jednak z nieznanych mi do końca przyczyn ów staroświecki typ reaktorów i tak uległ destabilizacji (wstrząsy musiały coś w nich uszkodzić). Zawory bezpieczeństwa lub/i interwencja ludzka nie dopuści do powtórki z Czernobyla, jednak na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić ile z tych reaktorów da się ocalić, a ile skończy jako zalane betonem pomniki atomistyki.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marca 2011, 13:51:55 »
A jakby wyjąć te pręty (moderator)? To by nie wygasł, czy coś? W sumie powinienem to wiedzieć, ale kilka wykładów przespałem :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Marca 2011, 14:22:43 »
A jakby wyjąć te pręty (moderator)? To by nie wygasł, czy coś? W sumie powinienem to wiedzieć, ale kilka wykładów przespałem :P

Usunięcie takiego pręta to nie betka i raczej nie zrobisz tego gdy wszystko się topi, najpierw trzeba ustabilizować reaktor by móc go dopiero rozebrać... a jak się stopi to nie ma już czego wyciągać.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Marca 2011, 14:28:29 »
No przecież go się usuwa tak czy siak od czasu do czasu. Albo w niektórych rozwiązaniach technicznych podwiesza na elektromagnesach i też łatwo usunąć.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Marca 2011, 14:55:30 »
No przecież go się usuwa tak czy siak od czasu do czasu. Albo w niektórych rozwiązaniach technicznych podwiesza na elektromagnesach i też łatwo usunąć.

Ale ja nie mówię o problemach mechanicznych tylko o tym że trzeba je najpierw schłodzić.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Marca 2011, 14:56:19 »
A, no to przepraszam.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marca 2011, 15:27:54 »
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Eksplozja-w-elektrowni-atomowej-Fukushima-trwa-ewakuacja,wid,13217133,wiadomosc.html?ticaid=1bef0

W wyniku wstrząsów wtórnych doszło do eksplozji i zawalił się dach ale osłona reaktora jest nieuszkodzona.

-------

Z tego co wiem to wyciągniecie prętów kontrolnych tylko pogarsza sprawę bo czyni reakcję niekontrolowaną.

Moim zdaniem, jedynym rozwiązaniem problemu jest  dostarczenie chłodziwa lub czekanie aż pręty paliwowe się schłodzą.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2011, 15:52:30 wysłana przez Chrzysztof »

------

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Marca 2011, 16:10:43 »
Z tego co wiem to wyciągniecie prętów kontrolnych tylko pogarsza sprawę bo czyni reakcję niekontrolowaną.

To o które pręty w końcu chodziło? Ja założyłem że o paliwowe skoro mowa o wygaszaniu (pręty kontrolne to pręty chłodzące)... choć w każdym przypadku jest to niewskazane.

Moim zdaniem, jedynym rozwiązaniem problemu jest  dostarczenie chłodziwa lub czekanie aż pręty paliwowe się schłodzą.

Z tego co wiem to awaria pomp lub generatorów je zasilających jest przyczyną problemów, stąd sprawa sprowadza się do braku cyrkulacji chłodziwa (wody). Z czekaniem aż się same schłodzą jest ten problem że "schładzać" ("wypalać") to one się będą przez bardo, bardzo, bardzo długi czas.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2011, 16:12:35 wysłana przez Rezro »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Marca 2011, 22:44:05 »
"[...]Miejmy nadzieję, że uda się przywrócić chłodzenie w reaktorach i sytuacja z 1986 roku, gdzie główną rolę grał Czarnobyl, się nie powtórzy."

Ktoś może się starać o prace w TVNie...

Oj tam, oj tam  :-*

Będę jak poseł "Płaszczak" co zawsze "Panie Prezesie" potrafi wytłumaczyć z jego na ludzkie, i powiem, że Uqahs miał na myśli medialno-społeczną sraczkę strachu i obsesji przed energią atomową, która się po Czarnobylu rozpętała  :hyh

BTW:
A co do prętów sterujących to je się raczej wsuwa, by wyłapały wszystkie neutrony i spowolniły w sposób radykalny rozszczepianie paliwa i związaną z tym produkcję ciepła. Kwestia jest taka czy można to zrobić szybko, aby nie "zatruć" reaktora różnym syfem, oraz czy cały czas będzie pracowała cyrkulacja chłodzenia reaktora, gdyż paliwo nadal będzie gorące i produkować masę bezużytecznego ciepła, które trzeba odebrać.

Stąd atomówki wyposaża się w jebitne prądowe generatory spalinowe, które mają ogarniać pracę takich systemów.
« Ostatnia zmiana: 12 Marca 2011, 22:48:37 wysłana przez Squonk »
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Uqahs

  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1002
  • Extraterrestrial
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Marca 2011, 22:47:36 »
"[...]Miejmy nadzieję, że uda się przywrócić chłodzenie w reaktorach i sytuacja z 1986 roku, gdzie główną rolę grał Czarnobyl, się nie powtórzy."

Ktoś może się starać o prace w TVNie...


Łojej, ale krytyk się znalazł... Pisałem to o 9 rano po 8 godzinach pracy. Zresztą to nie ja pierwszy pomyślałem o scenariuszu czarnobylskim.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Marca 2011, 23:31:42 »
Wkur... denerwuje mnie ten gościu, zbanujmy go. Albo sam to zrobię jak jeszcze raz mnie zdenerwuje.

Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Marca 2011, 23:46:53 »
To raczej mnie powinien wkurzać tym swoim logiem w sygnaturze, bo jak ogólnie wiadomo squonk nie buduje sceny i uważa, że nic się nie dzieje, a ten zlot organizują wiadomo jacy ludzie, co Jezusa ukrz.... A nie, to akurat nie oni  :hyh :hyh :hyh

A mimo to jakoś go dziwnie lubię - znaczy na płaszczyźnie via net (forum/FB) - bo człowieka nigdy nie widziałem.
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

mbwrobel

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Alarm atomowy w Japonii
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Marca 2011, 23:53:23 »
A jakby wyjąć te pręty (moderator)? To by nie wygasł, czy coś? W sumie powinienem to wiedzieć, ale kilka wykładów przespałem :P
To mnie więcej tak, jak byś próbował wyjąć gołą ręką włączoną grzałkę elektryczną z garnka wrzącej wody.
Tak mi się wydaje, nie wiem :P, nie znam się.